Ivan (PSD): Nemultumirile oamenilor din strada sunt reale / OUG 13 a fost facuta pe ascuns. Modificarile nu au fost explicate nimanui niciodata, nici macar celor din PSD sau din guvern

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 14:33 Revista Presei | Radio TV

Catalin Ivan
Foto: Facebook
Europarlamentarul PSD Catalin Ivan a declarat pentru RFI ca este de partea protestatarilor din Piata Victoriei si ca nemultumirile si ingrijorarile acestora sunt reale. Europarlamentarul a mai spus ca modificarile la codurile penale facute prin Ordonanta de Urgenta 13/2017 au fost facute pe ascuns, fara a fi explicate "nimanui niciodata, nici macar celor din PSD, nici macar celor din guvern". Ivan sustine ca partidul a invatat o lectie din asta, si anume ca de aici inainte se vor asigura ca ministrii cabinetului Grindeanu nu vor mai avea "astfel de initiative, pe ascuns, fara sa se consulte cu partidul, cu membrii cabinetului, fara sa le puna in dezbatere publica".

"Nemultumirile oamenilor din strada sunt reale, ingrijorarile lor... eu sunt alaturi de ei, mai ales ca si colegii mei de generatie sunt acolo. Problema a aparut de la o discutie care trebuia sa fie una tehnica, despre niste modificari pe care trebuia sa le faca orice guvern ar fi fost la Palatul Victoria, pentru ca asa cerea Curtea Constitutionala, dar niste modificari care nu au fost explicate nimanui niciodata, nici macar celor din PSD, nici macar celor din guvern. A fost facut intr-un mod ciudat, pe ascuns. Nu inteleg ce a urmarit ministrul justitiei prin lipsa asta de comunicare si secretomania asta in jurul ordonantelor, pentru ca daca vorbiti cu juristi, si nu cu juristi din PSD, ci juristi fara culoare politica, avocati, judecatori, veti vedea ca textul ordonantelor este unul bun si Romania are nevoie de aceste ordonante. Trebuiau trimise in Parlament, trebuiau dezbatute in Parlament si de acolo sa iasa un text pe care sa lucreze toate partidele politice.", a declarat Catalin Ivan pentru postul de radio citat.

Intrebat ce a invatat PSD din evenimentele din ultimele zile, europarlamentarul a afirmat ca atat partidul sau cat si orice alta formatiune de pe scena politica ajuns la guvernare trebuie sa inteleaga ca "lucrurile trebuie facute transparent, este nevoie de dezbatere publica, de informarea cetatenilor, mai ales initiative care vizeaza subiecte sensibile, iar lupta impotriva coruptiei este pilonul principal in acesti ani de zile ai dezvoltarii Romaniei"

Catalin Ivan spune ca social-democratii au invatat aceasta lectie si se vor asigura pe viitor ca "ministrii cabinetului Grindeanu nu vor mai avea astfel de initiative, pe ascuns, fara sa se consulte cu partidul, cu membrii cabinetului, fara sa le puna in dezbatere publica".

"Sigur ca protestatarii au dreptate, daca un lucru nu este explicat nu poate fi inteles, daca nu este inteles, nu poate fi sustinut,... presedintele PSD a anuntat deja ca niciun membru PSD nu a avut acces la ministrul justitiei si nu s-a discutat cu nimeni din partid despre aceste ordonante. Acum faptul ca PSD isi asuma raspunderea pe un lucru despre care nu a stiut nu este corect, dar pana la urma este vina partidului, pentru ca acest cabinet a rezultat dintr-o majoritate pe care PSD o are cu ALDE in Parlament - a fost o greseala de comunicare si de procedura, nu de continut", a mai declarat Catalin Ivan pentru RFI.


Citeste mai multe despre   






















19246 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    strike two... (Marţi, 7 februarie 2017, 14:41)

    USMarines [utilizator]

    Sorin Moisa, Catalin Ivan.
    Care va fi strike three and out?
    • +7 (7 voturi)    
      PAI (Marţi, 7 februarie 2017, 15:45)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui USMarines

      CHIRICA DE LA iASI
    • +10 (10 voturi)    
      uşor cu ivanu' pe scări (Marţi, 7 februarie 2017, 15:56)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      duminică seară parcă altceva declara la haznauatrei. ce pisici...?
  • +11 (11 voturi)    
    Ce zici ? Ce faci?! (Marţi, 7 februarie 2017, 14:42)

    DelMa [utilizator]

    ...Te-ai hotarat ? Pleci din PSD ?!!
    • +6 (6 voturi)    
      tocmai (Marţi, 7 februarie 2017, 16:02)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui DelMa

      sunt cam mulţi cei care vorbesc, dar practic niciunul care SĂ ŞI FACĂ. eu pe ăştia din urmă îi aştept. altfel, sunt toţi ca turma de pesedişti care a ieşit fără crâcnire marţi din plenul Parlamentului. ...bine, cu semne obscene şi cu injurii aduse românilor via mass-media (vezi cazul marelui senator PSD de Constanţa, [alt Liviu] Brăiloiu).
  • +17 (17 voturi)    
    cum tov. Dragnea (Marţi, 7 februarie 2017, 14:43)

    ..13 [utilizator]

    CUM NU v-a informat???

    Ntz,ntz,ntz....

    Regretabil - tovarasilor - dar cred ca asta este procedura normala pe care o practicati Dvs.
  • +4 (10 voturi)    
    Altul care iese din front (Marţi, 7 februarie 2017, 14:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E bine. Sunt sperante. Sa lase hotii din PSD sa isi vada de furt si sa faca un partid democrat fara ei.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta vara erau sa te dea afara din PSD (Marţi, 7 februarie 2017, 14:52)

    GT44 [utilizator]

    Acum faci un joc ciudat dar adevarul e ca nu ai curaj sa-l ataci pe jupan Dracnea. Si nu stiu de ce ?
  • -1 (7 voturi)    
    Felicitari dle Ivan! (Marţi, 7 februarie 2017, 14:53)

    ramureanu [utilizator]

    De astfel de oameni are nevoie PSD-ul de maine! A spune nu hotiei e un act de autodizolvare a PSD-ului? A spune da transparentei inseamna a fi dusmanul de moarte al PSD-ului?
    • +8 (8 voturi)    
      lup in blana de oaie! (Marţi, 7 februarie 2017, 15:58)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

      Nu te ambala!
      I-ai urmarit activitatea si iesirile publice?
      E lup in blana de oaie!
    • +5 (5 voturi)    
      Retractare, nicio felicitare! (Marţi, 7 februarie 2017, 17:27)

      ramureanu [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

      Din pacate, n-am citit ultimele cuvinte ale dlui Ivan, care ne spune ca ordonanta e o eroare de ”comunicare si de procedura, iar nu de continut”. Cu astia trebuie sa sufli si in iaurt, sa ai maxima vigilenta, caci te fura si cand ai zice ca si-au revenit!
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Miercuri, 8 februarie 2017, 12:30)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

        + pentru revenirea asupra textului.
  • +9 (11 voturi)    
    mda (Marţi, 7 februarie 2017, 14:53)

    Anonym [utilizator]

    Aceeasi tehnica PSD-ista care acuza lipsa de comunicare, cadn de fapt stim ca fondul era problema.
    Dl Ivan credeam ca sunteti pe bune...dar se pare ca tot un soldatel ati ramas, unul care joaca cartea alternativei si se incadreaza in povestea ca partidul are mai multe opinii...
  • +11 (13 voturi)    
    Ivan asta minte mai ceva ca Dragnea si (Marţi, 7 februarie 2017, 14:53)

    Grasul [utilizator]

    Grindeanu impreuna!
    Zice ca OUG13 e buna, putem sa intrebam orice jurist!
  • +10 (10 voturi)    
    hoti ordinari si mincinosi (Marţi, 7 februarie 2017, 14:53)

    GeorgeT [utilizator]

    Ministru a scos castanele din foc , iari voi sunteti fete mari acu.
    Stia toata lumea de are Dragnea, seful hotilor, ce gind sa faca ..

    Nu mai faceti pe nevinovatii acum, hoti ordinari ce sunteti cu totii in PSD ..
  • +7 (7 voturi)    
    Si de continut bai juvete' :) (Marţi, 7 februarie 2017, 14:55)

    za-k [utilizator]

    Ca legile alea zic negru pe alb ca juma' de proces Dr.Agnea dispare!
  • +7 (7 voturi)    
    vrajeala ieftina (Marţi, 7 februarie 2017, 14:55)

    mavis [anonim]

    nu era nimic de explicat. Au legalizat furtul pana la 45 de mii de euro. ce e de explicat aici ? nimic. PSD nu trebuie sa mai existe !
  • +9 (9 voturi)    
    greseala este de continut (Marţi, 7 februarie 2017, 14:56)

    GeorgeT [utilizator]

    Nenorocitii, o tin pe a lor, inca vor sa isi legalizeze hotia

    Fara Alegeri Aanticipate nu se va rezolva nimic din pacate.. hotii raman hoti trebuies inlaturati din parlament..
  • +1 (7 voturi)    
    Un'e ai fost pana acum bre' Ivane? (Marţi, 7 februarie 2017, 15:00)

    Daniel G. [utilizator]

    Tara fierbe de 2 saptamani, cel putin, si tu te tresesti acum sa-ti dai cu parerea.

    Mai bine mai tarziu decat niciodata. Dar fa-ti colegii sa inteleaga ca nu mai au mult timp sa se dezica si sa se delimiteze de acesti penali, infractori, corupti si criminali impotriva coruptiei si impotriva umanitatii (Iliescu).

    Timpul vostru a cam trecut. Mai aveti doar secunde pana la ultimul cesa!!!
  • +8 (8 voturi)    
    nu mi-e drag psd-ul, dar (Marţi, 7 februarie 2017, 15:00)

    Goya [utilizator]

    domnilor/doamnelor din psd, de ce nu eliminati din interior personajele care (va) compromit?

    Cred ca psd-ul are si alte fete in afara de dragnea, codrin stefanescu, olguta, abramburica andronescu in co.

    va place sa auziti in fiecare seara "psd-ciuma rosie"? daca da, inseamna ca sunteti masochisti
    • +4 (4 voturi)    
      adauga la lista si pe ivan (Marţi, 7 februarie 2017, 15:45)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      prin ce a declarat e mai periculos decat tatele alea enumerate
  • -5 (9 voturi)    
    RESPECT pt dl ivan (Marţi, 7 februarie 2017, 15:02)

    andreeaandreea [utilizator]

    Adevarul este cea mai buna cale.
    RESPECT pt dl ivan!
  • +7 (7 voturi)    
    mesajul pare rezonabil (Marţi, 7 februarie 2017, 15:05)

    math_2 [utilizator]

    dar:
    1. Este mult prea tarziu
    2. Este un mesaj izolat (probabil omul va fi masacrat de vuvuzelele pesediste)
    3. OUG 13 are o mare problema de CONTINUT nu numai de comunicare si de procedura.
    4. Voi sunteti sanatosi la cap ?
    • +7 (7 voturi)    
      Cititi atent (Marţi, 7 februarie 2017, 15:25)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Omul zice in final ca nu are o problema de continut.
      Mare atentie cu miseii astia
  • -4 (8 voturi)    
    /// (Marţi, 7 februarie 2017, 15:05)

    hmara [utilizator]

    De ce oare nu sunt macar jumate din psd-isti ca acest Ivan, cu un minim de bun simt ??
  • -4 (6 voturi)    
    cienva care gandeste in partidul lui.. (Marţi, 7 februarie 2017, 15:05)

    akillies [utilizator]

    ..Dragnea. I-a prins bine prezenta in PE.
    • +6 (6 voturi)    
      Daca citesti si ultima propozitie (Marţi, 7 februarie 2017, 15:24)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      aia inainte de "a declarant la RFI" o sa-ti treaca. E la fel de lichea.
  • +6 (6 voturi)    
    Sunteti dragutz (Marţi, 7 februarie 2017, 15:06)

    aniod [utilizator]

    sa va gaceti auzit si de cei de la Thermo Craiova, care au primit ordin sa vina in Bucuresti la contramanifestatie.
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21594206-surse-mai-multi-angajati-thermo-craiova-compania-termoficare-primariei-scosi-psd-mitingul-palatul-cotroceni.htm
  • -3 (5 voturi)    
    neata buna (Marţi, 7 februarie 2017, 15:06)

    Mos Andrei [utilizator]

    Hai da trezirea si la ailalti adormiti din PSD. Soarele a rasarit demult... de duminica seara.
  • -3 (9 voturi)    
    Corectitudinea ordonantei este evidenta, (Marţi, 7 februarie 2017, 15:08)

    xrogo [utilizator]

    http://www.stiripesurse.ro/sefa-unjr-spune-cum-trebuie-modificat-abuzul-in-serviciu-prag-valoric-obligatoriu_1178264.html,o spune un judecator care aplica legile,nu procurorii care ar vrea ca legile sa fie laxe,sa poata acuza si lega cati mai multi politicieni care sa dea bine la CV-ul lor!
  • +9 (11 voturi)    
    Ma lasi? (Marţi, 7 februarie 2017, 15:09)

    aladdin [utilizator]

    Atat ati ajuns sa repetati minciuna cu deciziile CCR incat unii dintre voi ati inceput sa o si credeti. Daca repeti indeajuns de mult o minciuna, ea va sfarsi prin a deveni adevar, nu? Te-am vazut acum vreo doua zile cand incercai sa-i explici lui Busoi (da, se pare ca e criza de valori si la pnl) ca voi vreti sa faceti ce a facut si Ciolos cu ordonanta pe codul de procedura penala. Iar ala nu era in stare sa te contracareze cand avea toti asii in mana. Acum ce-i, simti ca se scufunda corabia? Sictir.
    • +1 (5 voturi)    
      sunteti incurabili (Marţi, 7 februarie 2017, 15:51)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Decizia 405/2016 a CCR referitoare la abuzul in serviciu este deosebit de clara.
      Citeste si materialul de pe HN privind opinia judecatoarei Dana Garbovan, presedinta UNJR.
      N-aveti niciun as in maneca, sunteti lipsiti de argumente, urletul animalic va este caracteristica esentiala.
  • +6 (6 voturi)    
    SUNA FRUMOS (Marţi, 7 februarie 2017, 15:15)

    om_normal [utilizator]

    dar ... ce consultari cand imparatul dragnea a hotarat ?
  • +6 (6 voturi)    
    dle Ivan (Marţi, 7 februarie 2017, 15:15)

    muvis [utilizator]

    Eu inteleg asa:
    continut=dam drumul penalilor
    comunicare= 2-10...

    Deci au gresit doar la comunicare? Esti sigur?
    • +4 (4 voturi)    
      IVAN MINTE, un discurs pt extern (Marţi, 7 februarie 2017, 16:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      cand merge la Antena 3 are un alt discurs, cand vorbeste pt altii din afara Romaniei are alt discurs - tipic PSD-ist
  • -1 (3 voturi)    
    ah? (Marţi, 7 februarie 2017, 15:17)

    sorvas [utilizator]

    asta nu e fratele lui Mircea Badea? parca Iuda Badea il cheama...
    • +2 (2 voturi)    
      Si tractoristul cu carii (Marţi, 7 februarie 2017, 15:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      e Isus? Ati luat-o de dimineata cu vodka pe la psd.
  • +7 (9 voturi)    
    Alt propagandist (Marţi, 7 februarie 2017, 15:20)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    PSD-istul european incearca sa faca „damage control” in favoarea lui Dracnea si Grindeanu. Chipurile doar tantalaul de Iordache e nevinovat. HMM... iar francezii si restul lumii ar trebui sa creada. E doar o alta dovada a dispretului pesedistilor fata ceilalti. Ghinion! Nu tine. Ivan nu e sub nici o forma un dizident prin PSD, ci doar un alt agent de dezinformare/contrainformare.
    • +5 (5 voturi)    
      scuze (Marţi, 7 februarie 2017, 15:31)

      bob27 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      vot negativ din greseala , sunt total de acord cu ce ai scris mai sus
    • +6 (6 voturi)    
      la asta si atata se pricep (Marţi, 7 februarie 2017, 15:33)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Comentariul tau l-as pune cap de lista, ca sunt o gramada pe aici care n-au avut rabdarea sa citeasca pana la capat sau n-au inteles ce spune mizeria asta de om.
    • +3 (3 voturi)    
      Ivan pregateste ceva (Marţi, 7 februarie 2017, 16:26)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Parerea mea este ca Ivan pregateste terenul pentru trecerea modificarilor mizere prin si cu girul Parlamentului, si atata tot.
  • +6 (6 voturi)    
    Adevarul ... (Marţi, 7 februarie 2017, 15:35)

    didiutzu [utilizator]

    .. e ca Catalin Ivan ( cacofonie premeditata) e un hard-liner PSD, in niciun caz dizident. Pai, stimate domn, trebuia sa apara situatia asta (OUG noaptea, proteste, manifestanti etc.) pentru ca " PSD sa traga invatatura" respectiva (transparenta, comunicare, consultare...)? E in ABC-ul oricarei activitati sau formatiuni politice civilizate!!! A, voi/PSD nu sunteti astfel, voi sunteti reprezentantii unei "democratii originale", vorba lui Ilici....
    Puah!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu il credeti (Marţi, 7 februarie 2017, 16:47)

    geonicol [utilizator]

    Eu nu as avea incredere in niciun pesedist,astia mint cum respira.Aia care au demisionat au facut-o de frica,deja unul a revenit asupra hotararii.
  • +2 (2 voturi)    
    alta stoarfa politica (Marţi, 7 februarie 2017, 19:52)

    revo [utilizator]

    " a fost o greseala de comunicare si de procedura, nu de continut".
    Mai este ceva de zis?
    Mai e cineva care mai poate sustine ca PSD poate fi reformat?
  • +1 (1 vot)    
    Nu comunicarea e problema! (Marţi, 7 februarie 2017, 23:28)

    gazania [utilizator]

    Astia manipuleaza la greu si niciun journalist n are curajul sa l contrazica. Nu comunicarea e problema ci continutul. Nici daca imi desenau ordonanta n am fi fost de acord.
  • -1 (1 vot)    
    Cine va sustine? (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:45)

    Tambrian [utilizator]

    In mod normal la PSD nu aveti ce cauta. Duceti-va in pustii sau la USR sau oriunde doriti. Dar nu intr-un partid politic national. Dragnea si cei ce conduc vremelnic acest partid, dar si cei ce vor sa vina, trebuie sa stie ca acest partid trebuie sa fie trup si suflet ideii nationale intr-o Europa a tuturor (si mici si mari egali si mai ales cu totii dupa acekeasi legi)
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudine corecta (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:55)

    cuky [utilizator]

    Ma bucur ca acest partid mai are si oameni care sunt constienti ca numai recunoscand iresponsabilitate emitentilor legilor de protejare a coruptiei ,hotiei si ,nemerniciei din Romania ,avem sanse sa ne mai facem bine Pacat ca oamenii iesiti in strada au fost cei care au stabilit corect diagnosticul si tratamentul
    Problema trebuia sa fie rezolvata imediat de guvernanti ".Mal praxisul" se sanctioneaza Nu ??....Diagnosticul fiind grav punand in mare percol "viata pacientului :ROMANIA "
    .FELICITARI D-le Ivan Sper ca langa d-voastra sa vina si alti membri PSD ca sa puteti schimba radical comportamentul iresponsabil a unor fruntasi din partid .Ne intetreseaza ce se intamla in PSD, fiindca sunteti la guvernare