Sorin Grindeanu: Avem iarasi o situatie inedita - faptul ca cineva e prim-ministru si altcineva presedinte la partid/ Nu exista tensiuni in PSD

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2017, 22:44 Revista Presei | Radio TV

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a declarat sambata seara, intr-o emisiune la Realitatea TV, ca la ora actuala exista o situatie inedita in PSD, in sensul ca cineva e prim-ministru si alta persoana este presedinte al partidului, relateaza Agerpres.

"Sunt membru de 20 de ani in PSD si in toata aceasta perioada am vazut tot felul de coabitari. Daca va aduceti aminte, am vazut coabitari intre domnul Tariceanu si domnul Basescu, intre un prim-,ministru de un fel si presedinte de acelasi fel care aveau anumite puncte de vedere comune. PSD a castigat alegerile cu un scor unic candidand singur cu un procent unic dupa Revolutie. PSD condus de Liviu Dragnea. Avem de data asta iarasi o situatie inedita si anume faptul ca e altcineva prim-ministru si altcineva presedinte la partid. Relatia mea cu domnul Dragnea, apropo de coabitare si de ceea ce inseamna lucrurile astea, este absolut la fel cum era si in urma cu o luna si jumatate cand nu eram nici macar propunere pentru prim-ministru", a spus Grindeanu la Realitatea TV, intrebat daca exista o raceala intre el si presedintele PSD, Liviu Dragnea.

Premierul a mai spus ca el nu vede in acest moment tensiuni in partid.

"PSD a fost, este si sunt convins ca va fi pentru o mare perioada de timp principalul partid de pe scena politica din Romania. Am avut in istoria noastra momente in care au fost chiar sciziuni, in 1997 domnul Melescanu a format ApR, impreuna cu altii de la noi. Nu exista tensiuni. Fiecare membru responsabil de partid in acest moment isi doreste sa isi duca la indeplinire ce a promis oamenilor atat la alegerile locale, cat si la cele generale", a afirmat Grindeanu.

Grindeanu: In perioada urmatoare, membrii Cabinetului vor prezenta situatia pe care au gasit-o in fiecare minister
    
Premierul Sorin Grindeanu a mai precizat sambata seara ca, in urmatoarele zile, membrii Guvernului vor prezenta o radiografie a situatiei din fiecare minister.

"Pe mine, in aceste aproape sase saptamani de la depunerea juramantului, m-ati auzit rareori sa vorbesc despre mostenirea grea. Chiar spre deloc. Asta nu inseamna ca, in ministere, colegii nu au gasit lucruri pe care o sa le spuna. Pentru ca e normal ca in perioada imediat urmatoare, mai ales ca ne-am propus lucruri ambitioase, sa stim si sa se spuna aceste lucruri. Asta e radiografia la zi. Fara a cauta vinovati, asa am gasit lucrurile. Daca s-a incalcat legea, nu e treaba noastra, e treaba altora sa caute vinovati", a declarat seful Executivului la Realitatea TV, potrivit Agerpres.


Citeste mai multe despre   






















2958 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    20 de ani intr-un partid de mafioti! (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:25)

    soundtrack [utilizator]

    Asta spune totul! Nu mai conteaza famiglia: ponta, sarbu, grindeanu etc. Cancerul asta de stanga are multe famiglii!
  • +3 (5 voturi)    
    Situația inedită e (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:26)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    că primul ia ordine de la al doilea, iar al doilea bani de la primul. Și uite așa o companie de asfalt din Teleorman face drumuri în Timișoara.
  • +5 (7 voturi)    
    good cop, bad cop (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:43)

    subcultura [utilizator]

    asta fac astia acum. Grindeanu face pe sensibilul sa mai relaxeze piata (oricum povestea nu ai e la guvern, deci el a redevenit alba ca zapada) si ca sa para ca nu e in lesa lui Dragnea.

    Dragnea da inainte cu mesaje feroce pt urechile PSD si ale telespectatorilor rtv.

    aceasta a doua categorie e oricum imuna la anumite nuante de forma din discursul lui Grindeanu, discurs care zilele astea e preluat mai in linii mari, mai lungit cu apa, de presa aservita PSD
  • +4 (6 voturi)    
    ochei (Duminică, 19 februarie 2017, 0:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Bun, inteleg ca ridici steguletzul ca sa atragi simpatizanti si antitetici pentru Dracnea. Minunat!

    Eu iti doresc succes. Te rog sa nu confunzi suportul meu pro-revolutie PSD cu suport per-ansamblu. Nu am incredere in tine nici sa ma treci strada. Este vorba doar de interes.

    Deci daca tu poti inlatura Inalta Mustata de la putere, impreuna cu atot puternicul cascadorist Tradiceanu, cinste tie.

    Dar te rog, sa nu confunzi setea mea de sange PSD cu sustinere. DPMDV sper sa ardeti toti sau sa va ia streangul pt tradare...

    Si in plus, sa nu cumva sa iti vina in cap alta zi de saptamana neagra, ca iti iei toata tara in cap... asa ca sfat! stai cuminte si ingroapa dinozaurii si poate lumea te va aplauda (nu ca ar avea incredere i ntine, dar e un inceput !)
  • +3 (5 voturi)    
    Penali la conducerea partidului. (Duminică, 19 februarie 2017, 0:48)

    _tudor_ [utilizator]

    Ineditul situatiei nu e faptul ca cineva este presedinte al partidului de guvernare iar altcineva este prim-ministru.
    Ineditul situatiei este faptul ca presedintele partidului e un condamnat PENAL iar faptul ca partidul nu resuseste ( si/ sau nu intentioneaza) sa-l inlature de la conducerea partidului transforma intreg partidul intr-un partid penal.
    DIn aceasta pespectiva ar trebui o lege prin care partidul care nu-si inlatura de la conducerea sa conamnatul penal sa fie dizolvat de drept. Acel partid e nociv pentru societate.
    SI nu e o lege pentru PSD sau Dragnea. E evident ca Dragnea nu o sa mai faca vreodata politica in Romania.
    O o lege pentru urmatorul partid si urmatorul presedinte de partid care o sa castige vreodata alegerile.
  • +3 (5 voturi)    
    inedit (Duminică, 19 februarie 2017, 1:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pe dracu', la comunisti asta era regula. Prim ministrul un functionar oarecare, schimbabil oricind, conteaza numai secretarul general, in speta dragnea.
  • +4 (6 voturi)    
    o situatie SI MAI inedita (Duminică, 19 februarie 2017, 2:12)

    NWalker [utilizator]

    (daca putem spune asa) este ca ambii presedinti ai camerelor Parlamentului sunt urmariti si/sau condamnati penal.
    spune tot, micutule...
  • +4 (6 voturi)    
    Fals (Duminică, 19 februarie 2017, 3:32)

    robert.b [utilizator]

    Jos prim-ministrul dragnea si marioneta lui penibila!
  • +1 (3 voturi)    
    Inedit... (Duminică, 19 februarie 2017, 8:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... e ca un condamnat presedinte de partid si argatul lui din Banat nu l-a scos inca basma curata. SI tot inedit e ca Parlamenul Rusinii Nationale (=Marea Adunare Nationala) e condus de doi ticalosi (un hot si un sperjur)
  • +1 (3 voturi)    
    2 intr-unul Gripene ! Numai tu te mai crezi PM (Duminică, 19 februarie 2017, 9:14)

    Plagarus [utilizator]

    Numai Ponta Viorel era mai habarnist decat Gripeanul
  • 0 (2 voturi)    
    inedit ar fi un partid cu presedinte si prim (Duminică, 19 februarie 2017, 9:32)

    ilex2013 [utilizator]

    ministru in puscarie - Doamne - ajuta!
  • -1 (1 vot)    
    Iarasi INEDIT... (Duminică, 19 februarie 2017, 10:38)

    Sani [utilizator]

    ...Oh da, in linie cu inteligenta si cultura 'Made by PSD'!

    Ce Nasol ca Rusia lui Putin n-are banii UE!
    Iar UE nu da bani hotilor.

    Deci, trebuie sa faceti ca Iliescu: Sa va ascundeti adevarata STRATEGIE (Pro-Rusia) si sa incercati sa mimati Democratia si valorile Occidentului in speranta ca, in timp, Barbaria ruseasca va recastiga Romania!

    Dati-va dracq de tradatori de tara si prefacuti!