Olguta Vasilescu, despre legea salarizarii: Pana la pragul de 4.000 lei, salariile se dubleaza; dupa acest prag va fi o crestere cu 45%

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:20 Revista Presei | Radio TV

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Olguta Vasilescu, a declarat sambata seara, la Romania TV, ca de luni incep discutiile cu sindicatele din ordinea publica si sanatate despre legea salarizarii unitare, urmand ca veniturile pana la pragul de 4.000 lei sa se dubleze, iar cele care depasesc acest nivel sa se majoreze cu 45%.

"Suntem in discutii pe legea salarizarii unitare. De luni incepem sa avem intalniri cu sindicatele, primele care vor intra la discutii vor fi sindicatele din ordinea publica si din sanatate", a afirmat ministrul, potrivit News.ro.

Intrebata daca ar putea aparea modificari la proiectul legii salarizarii unitare, in conditiile in care sindicalistii si-ar dori anumite schimbari, Olguta Vasilescu a spus ca Ministerul Muncii este deschis la orice dezbatere, dar nu vrea sa modifice proiectul.

"Noi nu vrem sa fie niciun fel de modificari, sigur ca suntem deschisi la orice dezbatere cu sindicatele. Pe mine m-a distrat un pic faptul ca au inceput sa atace o lege pe care nici macar nu au vazut-o pana acum. Suntem deschisi tuturor discutiilor si eu sunt convinsa ca pentru cei cu salariile mici, vestile vor fi foarte bune", a raspuns ea.

De asemenea, intrebata cand va ajunge in Parlament legea salarizarii unitare, Vasilescu a sustinut ca nu poate da un termen fix, deoarece trebuie sa aiba loc o serie de discutii cu sindicalistii.

"Nu pot sa va dau o data concreta, pentru ca trebuie sa avem mai intai discutii cu sindicatele, dar, cel mai clar, este termenul pe care il avem si in programul de guvernare, ca va trebui sa fie adoptata pana la data de 1 iulie anul acesta", a completat vicepresedintele PSD.

Chestionata in continuare cu cat se vor majora veniturile potrivit noii legi a salarizarii, Olguta Vasilescu a spus ca "sunt mai multe praguri".

"Pana la pragul de 4.000 lei salariile se dubleaza, dupa 4.000 lei este o crestere cu 45% a salariilor, iar dupa pragul de 7.000 lei sunt cresteri, dar nu foarte mari", a adaugat ministrul.

In ceea ce priveste pensiile, Vasilescu a precizat ca "urmatoarea majorare este de la 1 iulie pentru absolut toti pensionarii din Romania, cand creste punctul de pensie la 1.000 lei".

Confederatia Nationala Sindicala (CNS) "Cartel Alfa" ii solicita ministrului Muncii, Lia Olguta Vasilescu, sa renunte la separarea salariilor de indemnizatii, in noua lege a salarizarii, in conditiile in care indemnizatiile demnitarilor, primarilor, presedintilor de consilii judetene ar fi raportate la salariul mediu, in timp ce restul salariilor din sistemul public sunt raportate la salariul minim.

"Stabilirea bazei de raportare a indemnizatiilor demnitarilor, primarilor, viceprimarilor, presedintilor de consilii judetene, vicepresedintilor, etc la salariul mediu, in timp celelalte salarii din sistemul public sunt raportate la salariul minim din grila, instituie un tratament diferentiat al acestor angajati publici in raport cu ceilalti", arata reprezentantii CNS "Cartel Alfa" intr-o scrisoare deschisa adresata ministrului Muncii, Lia Olguta Vasilescu.

Comitetul Confederal al CNS "Cartel Alfa" considera ca intentia Guvernului de a separa astfel salariile de indemnizatii in noua lege a salarizarii unitare, care urmeaza sa fie discutata cu sindicatele, reprezinta "o aroganta a alesilor".


Citeste mai multe despre   






















48406 vizualizari

  • +110 (120 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:40)

    CTGOnline [utilizator]

    Cat va mai cocosati pe noi, astia care de fapt muncim si va bagam banii in buget?????
    • +84 (86 voturi)    
      Tocmai am vrut să întreb (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:50)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      "De unde banii?", dar ai răspuns tu.
      • +70 (74 voturi)    
        Din inflatie (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:48)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        Iar daca cei 850 de euro de azi care inseamna 4000 de lei se vor transforma in 750 de euro dupa ce va dubla salariul in lei, sa o luati la intrebari (sau la suturi) pe doamna Vasilescu, fosta membra de seama a PRM.
      • +48 (52 voturi)    
        Cu atatea pomeni nu mai pleaca astia de la guver- (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:13)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        -nare decat cand ajunge datoria publica nesustenabila! Ghici cine o va plati??
        • -42 (48 voturi)    
          Nu cred ca sunt chiar asa nebuni (Duminică, 5 martie 2017, 7:57)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

          1. Din ce am inteles, cresterile vor fi facute esalonat pe parcursul a 4 ani.
          2. Se bazeaza in mod sigur pe cresteri de 4-5% anuale a economiei.
          Acum sincer sa fiu, probabil nici in sectorul privat nu vor sta pe loc salariile in urmatorii 4 ani. Ma astept sa creasca cu 40-50% pe medie. Nu mi-e clar insa care e media de crestere pe sectorul bugetar pe care o anticipeaza ei pe aceasta perioada. Dar din ce se pare e peste 80% per total. Probabil e realizabil cu conditia ca resursele din alte zone sa fie dirijate spre cresteri de salarii. Deci ma gandesc ca investitile in sanatate, drumuri, etc din resurse strict bugetare vor fi reduse la minim cu exceptia contributiilor la fondurile europene pe care, spre norocul nostru, nu le pot abandona pentru ca ar genera un scandal urias. Pe de alta parte, e si un lucru bun. Sa nu uitam ca investiile din buget erau sifonate masiv , lucrarile supraevaluate, prost facute. Deci tot raul spre bine, mai bine dau banii la oameni decat sa-i fure.
          • +16 (16 voturi)    
            mai mai, analistule (Duminică, 5 martie 2017, 13:01)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            ce analiza adanca si amtura ai scos... dar ai uitat un singur lucru.

            dupa aia 4 ani, daca mai votam psd-ul pentru inca 4, in 2025 ne vom bate de la egal la egal cu germania.
            • -3 (3 voturi)    
              N-am spus ca e bine (Duminică, 5 martie 2017, 17:44)

              MasP [anonim] i-a raspuns lui thebblack

              Dar putea fi si mai rau. Adica nici sa mareasca salariile si pensiile si nici sa n-avem nici spitale, drumuri sau autostrazi asa cum s-a intamplat pana acum. Ca exista si varianta mai buna si anume sa mareasca moderat salariile si pensiile dar sa si faca infrastructura, asta ar fi de preferat. Insa nu cred ca sunt ei asa de responsabili.
          • +5 (5 voturi)    
            per total de la UE primim bani, nu dam (Duminică, 5 martie 2017, 15:49)

            cladob [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            in 2015 Romania a contributit cu 1.319 miliarde EUR si a primit peste 6.5 miliarde EUR de la EU

            http://europa.eu/european-union/about-eu/countries/member-countries/romania_en
          • +4 (4 voturi)    
            ! (Duminică, 5 martie 2017, 18:24)

            CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            Tu sigur ai salariu de la "stat". Mon Cher, "statul", cand e vorba de bani, suntem noi, aia care muncim!!!!
        • +18 (18 voturi)    
          PSd-istii pot sa fure tot bugetul tarii (Duminică, 5 martie 2017, 13:25)

          dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          si sa plece peste granita in ritmuri de conga...
    • +43 (47 voturi)    
      crest salariile pt...BUGETARI (1 milion de oameni) (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:27)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      salariile cresc doar pt cei 1 milion de BUGETARI, dar pt cailelati 5 milioane de salariati din privat raman la fel.

      PSD-ul da banii Romaniei bugetarilor si pensionarilor pt ca ei incearca sa isi fidelizeze o masa de votanti pt a fi siguri de sustinerea lor cand va fi nevoie
      • +23 (23 voturi)    
        Mai curand (Duminică, 5 martie 2017, 12:16)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        cred ca e strategia: Ne facem plinul si dupa noi, potopul! E foarte clar ca asa ceva nu e sustenabil!
    • +52 (56 voturi)    
      cine te obliga? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      primul pas, cel mai simplu, este sa ii lovesti la incasarile din TVA. strictul necesar, din achizitii nefiscalizate - mancare din piata ca tot a venit primavara, diverse altele care nu mai pot astepta de pe site-uri gen okazii sau olx.
      vrei sa mergi mai departe? concediu medical. se mai imbolnaveste omu.. nu?
      daca nu, poti macar sa negociezi cateva zile de concediu fara plata pe luna. e primavara!..

      pentru cine isi permite, ideal este anul sabatic.
      pentru cine vrea sa riste, greva fiscala.

      guvernul asta si-a bazat tot programul pe o crestere rapida a incasarilor din taxe si impozite. evident, cineva trebuie sa munceasca pentru asta. cu siguranta nu vor munci bugetarii de 2 ori mai mult daca le dubleaza salariile, deci? fraierii platesc..
      • +17 (21 voturi)    
        Intreb a suta oara... (Duminică, 5 martie 2017, 0:26)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ce-i aia greva fiscala? Mai exact, cum se face, de vreme ce fiscul iti poate popri conturile si pentru o datorie de cinci bani?
        • +25 (31 voturi)    
          Simplu (Duminică, 5 martie 2017, 7:15)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Impozitele sunt nimicuri fata de TVA . Pur si simplu strangi cureaua si cheltuiesti mai putin iar banii stransi ii schimbi in euro si dolari ca o sa-ti fie de folos mai incolo . Astia tocmai dau replay anilor 90 . Astept cu nerabdare urmatorul Caritas si FNI
          • -1 (1 vot)    
            Mda... (Duminică, 5 martie 2017, 22:10)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Recomandarea dvs. imi aminteste de bancul cu magarul tiganului - de-abia ce-l invatase tiganul pe magar sa traiasca doar cu aer si tampitul de magar a murit...
            Si cu euro si dolarii ce faceti - ii tineti la saltea? Cumparati "cocosei" de aur si-i ingropati in padure?
            Altfel, sigur, va dau dreptate; modestia si frugalitatea sunt, in opinia mea, calitati si stiluri de viata demne de urmat. Dar n-au nimic de-a face cu greva fiscala.
        • +12 (12 voturi)    
          cat esti dispus sa risti? (Duminică, 5 martie 2017, 11:00)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          greva fiscala presupune ca iti poti controla taxele. evident, nu poti sa faci greva fiscala daca esti un simplu angajat si firma iti vireaza contributiile.. in acest caz tot ce poti sa faci este sa eviti achizitiile cu TVA & accize.
          dar daca esti PFA / micro / srl? poti sa amani contributiile o perioada, poti sa lucrezi cu cash sau poti sa transferi o parte din bani in active reale. desigur, fiscul poate sa-ti blocheze conturile, dar daca sunt goale?..

          greva e greva.. schimbare in bine fara efort nu exista. tineti cont ca in spatele partidelor exista zeci de mii de persoane a caror "meserie" chiar asta este - sa ajunga la putere si sa ramana acolo, sa controleze banii contribuabililor...
          • +6 (8 voturi)    
            chirurgie nu vorbe ! (Duminică, 5 martie 2017, 13:01)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            mai degraba o intelegere cu Armata- cand vom deratuza Simultan guvernul si parlamentul de hoti
          • +4 (4 voturi)    
            Multumesc pentru raspuns (Duminică, 5 martie 2017, 22:07)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Sincer sa fiu, el, raspunsul, nu mi se pare convingator si e si nepractic, dar apreciez bunavointa de a-mi raspunde (fara nicio urma de ironie).
            Sunt SRL, ca sa zic asa, deci ma lovesc zi de zi de aceste lucruri.
            Platile datorate bugetelor nu pot fi amanate decat foarte putin timp pana intervine executarea silita; castigul (in planul efectelor grevei fiscale) este marunt, dar riscurile (pentru grevist) sunt foarte mari, nu in ultimul rand in planul bonitatii, dar si al existentei firmei respective.
            Doi, la o adica activele reale sunt la fel de vulnerabile in fata statului.
            Trei, ca schema asta sa functioneze trebuie ca si partenerii de afaceri sa accepte acest mod de lucru. Ceea ce nu e cazul cu firmele mai de Doamne-ajuta - care de altfel sunt si contribuabilii care conteaza cu adevarat.
            In plus, am o problema de ordin moral, etic. Ce spune Mme Vasilescu aici sunt prostii, ce fac ciracii domniei sale inca si mai rau - dar nu sunt propriu zis lucruri ilegale... in vreme ce neplata taxelor ESTE ilegala. La o adica e cam greu de argumentat ca e bine sa lupti impotriva unei prostii legale cu mijloace ilegale... cat de departe mergem cu ilegalismul?
            Mai mult, nu exista nici macar pretextul unor taxe sufocant de mari...
            De curiozitate - dvs. ati exersat vreodata ce recomandati altora? Si daca da, cu ce rezultate?
            • +2 (2 voturi)    
              simplu sigur nu este.. (Duminică, 5 martie 2017, 23:56)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              greva e greva. daca faci singur greva intr-o intreprindere, cu ce te alegi? :)
              n-am zis ca poti sa faci asta singur. dar daca s-ar intelege sa faca asta toti cei care au protestat in ultima luna?

              eu "exersez" cu succes. sunt inregistrat fiscal in alta tara si evit pe cat posibil clientii din Romania. multi nu inteleg ca un PFA poate plati mai putine taxe in vest decat in Ro, dar asta este realitatea.. desigur, e o situatie pe care nu si-o permite oricine si pentru multi nici nu poate dura la nesfarsit, altfel efectele macro pe termen lung ar fi foarte greu de inlaturat.

              si daca nu ai de ales cu SRLul, partea cu evitarea TVA-ul sigur e mai usor de realizat.
      • -27 (29 voturi)    
        tocmai asta nu pricepi (Duminică, 5 martie 2017, 1:56)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ca daca se maresc salariile la cei care au salariul mic surplusul se intoarce in economie nu se pune la saltea deci beneficiaza si firmele.
        babeste: cel care primea 1000 de lei salariu si cheltuia 500 pe utilitati (chirie, curent, etc) si 500 pe alte cumparaturi daca ba primi 1500 va cheltui 1000 pe cumparaturi din care se intoarce tva la stat (in loc de ~100 se intorc ~200, mai intra si la firmele de la care cumpara si asa se dezvolta economia, mai creste pib-ul etc
        • +34 (38 voturi)    
          Pe naiba (Duminică, 5 martie 2017, 8:10)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          Se dezvolta doar inflatia . Creste pib-ul in lei dar in dolari ramane exact la fel sau mai sigur scade pt ca cei precauti ca mine stiu ce urmeaza si taie cheltuielile ca sa aiba rezerve pt anii cacaciosi ce vor urma . Ce dracu , sunteti copii , n-ati trait anii 90 ?
        • +17 (19 voturi)    
          aparentele sunt inselatoare (Duminică, 5 martie 2017, 11:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          problema, pe intelesul tau, este ca bugetarul primeste subit mai multi bani pentru aceeasi munca. gandeste-o simplu - esti bugetar si ai bani sa-ti cumperi o masina. statul iti dubleaza salariul. poti sa-ti cumperi 2 masini! frumos, nu? dar cineva trebuie sa produca 2 masini in loc de una. deci in timp ce tu primesti de 2 ori mai mult pt aceeasi munca, altcineva munceste de 2 ori mai mult. cine?...

          daca ai fi studiat un pic de economie, ti-ar fi fost rusine de ce ai scris. dar nici macar nu e nevoie de cunostinte economice avansate. e suficient sa verifici ce s-a intamplat ultima oara cand PSD a crescut peste noapte pensii si salarii - in anii '90. rezultatul este inflatie. ajungem iar milionari. toti. inutil.
        • +2 (2 voturi)    
          ! (Duminică, 5 martie 2017, 18:26)

          CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          Care surplus ma? Tu stii despre ce vorbesti acolo??? Cum se intoarce la mine, platitor de taxe si "intretinator" de bugetari, surplusul ala? Oooof.....cel mai mare necaz al Romaniei de dupa '89 e partidul asta nenoricit care sustine puturosii!!!!
    • +48 (52 voturi)    
      Nebunie continua..... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Cum sa dublezi salariile ??? S-a dublat productivitatea muncii??? Animalele astea comuniste o sa distruga Romania. Si asta numai si numai sa poata sa-si continue furaciunile netulburati.
      • +39 (41 voturi)    
        Peremista (Duminică, 5 martie 2017, 8:49)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Eu o credeam pe Volgutza doar o carierista din gașca lui CVT care a sărit în barca mafiei PSD. M-am înșelat - nu e doar impostoare, ci și tâmpită.
        • +1 (1 vot)    
          NU-I DE LOC TAMPITA! (Luni, 6 martie 2017, 10:51)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Nu, Olgutza nu este de loc tampita!
          Tampiti sunt cei care au votat-o si au re-votat-o, si care acum cred gogoasa cu dublarea salariilor!
      • +24 (24 voturi)    
        care munca si care productivitate??? (Duminică, 5 martie 2017, 9:52)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        daca angajeaa in nestire in sect bugetar => munca/bugetar scade .... productivitate la ce? la impins hirtii . ori a crescut volumul de hirtie impinsa/bujetar
        bugetarii se inmultesc exponential si restul ...?

        cea ce fac astia se numeste discriminare fata de cei din mediul privat si trebuie atacata hotarirea nebunei insa cred ca fara folos din moment la CCR sint tot oamenii lor

        de multe ori am impresia ca ne luptam cu morile de vint , pe astia nu-i opreste decit un 7,62.
    • +13 (17 voturi)    
      Nu-i de la buget! (Duminică, 5 martie 2017, 8:15)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Aștia-s hoți, au resurse ascunse, este floare la ureche pentru ei să dubleze salariile la bugetari.

      Așa gândește un votant PSD, Ce răspuns îi dai?
    • +22 (24 voturi)    
      Nu cred ca vor face magaria asta (Duminică, 5 martie 2017, 8:35)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Vor doar sa arate la populime ca ei incearca sa "faca bine pentru ei", dar nu le da voie UE... Asa ca ia haideti, dragi iobagi, sa iesim din aceasta structura sorosista internationaloida.... sa fim iarasi liberi. Ori cu totii sa fim liberi, ori cu totii sa muriti de foame. Cam asa ceva.
    • +13 (15 voturi)    
      inchipuire!!! (Duminică, 5 martie 2017, 12:19)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Golanca asta, care intra sub biroul lui Vadim Tudor cand acesta isi arunca pixul ,se crede mama ranitilor (bugetarilor ) .La psd cresc salarile intro veselie !!!! Ce este aia competenta,productivitate,implicare in munca ,etc. !!??? Criteriile astea nu au nici o valoare in acordarea salariilor pentru lichelele PSD-iste .Pomeni peste pomeni de parca banii ar fi de la masa de acasa !!!
    • +9 (9 voturi)    
      mai precis (Duminică, 5 martie 2017, 12:54)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      vor sa se cocoteze pe noi mituindu-ne cu cresteri de salarii pt a ramane cat mai mult timp la guvernare si apoi sa ne cocoseze financiar pt ca va trebui de la anul sa navaleasca cu taxe si impozite cat mai aberante. De fapt noua ne dau 2 lei, pt a trage ei din buget fara numar. Poporul ,, cumparat” va tacea din gura. Dar pentru un petec boieresc la camasa de sarman, romanul va trebui sa -si dea camasa lui si , in avans a 2-3 generatii pt a plati pomenile. Eu sunt bugetar ar trebui sa ma bucur, dar n-am motiv pt ca stiu ca in curand o voi duce si mai rau cand preturile vor exploda, taxe si impozite vor fi si pe aerul inspirat-expirat. Numai un incostient se poate bucura mai mult decat pe moment. Nu tu investitii, doar papa , vai, vai vai!O sa ne transformam intr-un neam de parveniti.
    • +4 (4 voturi)    
      Ăsta-i respectul pentru studiu și meserie. (Duminică, 5 martie 2017, 16:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Salariu mai mic.Gândire comunistă,dublează salariile la necalificați și mai dă ceva și celor cu studii superioare și calificare înaltă.Și are pretenția ca românii să nu mai plece în străinătate!Panaramă!
  • +20 (26 voturi)    
    ruleta (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:40)

    ion+ [anonim]

    Din 1990 pana in 2007 au trecut 27 ani. Salariul meu a trecut de la 4000 la 1500 lei dupa impartirea cu 10000 a tuturor salariilor. Curios, prima majorare dupa revolutie a fost dublarea salariului. Olguta anunta dublarea salariilor pana la 4000 lei. Deci PSD nu are o problema de deficit daca mentine un an macar aceste majorari, isi atinge obiectivul de crestere de 5,2% dar si deficitul sub 3%. Mai ramane sa vedem dupa 20-25 ani unde am ajuns si la cat impartim milioanele de salariu.
    • +49 (55 voturi)    
      Prin anii 92-93 discutam cu un director (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:39)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ion+

      de la fosta fabrica Steagu Rosu (acum Roman). Si imi explica radios ca sindicatele i-au cerut sa dubleze salariile. Si, surpriza, el le-a spus ca da, va dublam salariile si chiar le-a si dublat. In timpul asta productia scadea in fiecare zi, muncitorii deveneau din ce in ce mai puturosi. Am mai trecut vreo 5-6 ani si gata, fabrica a intrat in faliment. Au avut salarii mari si nemuncite cativa ani dupa care n-au mai avut servici. Cei 20.000 de angajati s-au retras in satele lor din Moldova sau joaca table prin parcurile Brasovului. Cam asa va fi si acum. Dar se va distruge o tara de acesti imbecili care o conduc. PS. Cand fabrica a murit directorul a devenit senator P$D.
  • +55 (57 voturi)    
    Asta inseamna (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:43)

    Cuca [utilizator]

    o "comprimare" a lefurilor, o egalizare, o reducere a diferentelor. Ma intreb daca se refera strict la functii echivalente, ca altfel mi se pare cel putin idiotic sa maresti lefurile in felul acesta, egalizand importanta unui doctor cu cea a bucataresei din cantina spitalulului.

    Oricum, pe langa astea, as dori sa aflu daca s-au identificat in mod clar sursele de finantare. Sau dam drumul la fabrica de bani ?
    • +5 (5 voturi)    
      egalizare? (Duminică, 5 martie 2017, 13:13)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      glumesti... ia in calcul situatia urmatoare, perfect valida. intr-o institutie oarecare ai un om cu 4500 si unul cu 3500. evident nu sunt chiar talpa, dar diferenta de 30% ne arata clar (cel putindaca considram salarizarea calculata corect, pe baza de responsabilitate/merite) diferenta dintre cei 2. dupa aplicarea minunatei legi, cei doi vor avea 6500, respectiv 7000 pentru acelasi responsabilitati/merite.

      o inversare a valorilor stabilita arbitrar la limita de 4000 de lei. cam cum au facut si comunistii din '45 incoace, doar ca ei foloseau pe post de prag absolvirea clasei a 2-a sau stapanirea la perfectie a primelor 5 litere ale alafabetului.
  • +47 (49 voturi)    
    Sa fie mariri ... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:50)

    PaulX [utilizator]

    Dar eu nu inteleg de unde vin banii? Se da drumul la tiparnita? Sa stie lumea ca vine inflatia si sa isi schimbe banii in aur, argint, icre negre etc. pana atunci.
    Sau poate ii dau afara din tara pe nemernicii astia de corporatisti si le iau si banii?
    • +32 (34 voturi)    
      datorii (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:46)

      sfinxuldinbucegi [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

      Banii vin din datorii. Dar cum se poate asta, pastrand deficitul de 3% PIB? Simplu. Prin deficite mascate (credite de angajament, adica faci lucrarile anul asta, platesti anul viitor.. si credite pentru investitii derulate prin fondurile suverane). Investitiile fiind scoase in afara bugetului de stat, ramane spatiu fiscal pt majorari salariale. Nota de plata se va simti in balanta datoriei publice, care va creste exploziv (cam 10 miliarde de euro anual).
      • +15 (15 voturi)    
        Ai explicat exact situatia (Duminică, 5 martie 2017, 11:31)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

        Metoda deficitelor mascate prin diverse inginerii financiare dubioase nu este noua. Ea a fost aplicata ani la rand in Grecia, care a raportat mereu deficite oficiale de 1 - 2% in timp ce in realitate avea in jur de 10%.

        Aceste scamatorii financaire seamana intrucatva cu schemele Ponzi (Caritasurile, cum le numim noi): pot fi tinute in viata maxim cativa ani, iar inevitabila lor prabusire genereaza mereu probleme economice grave si dezastre sociale...
    • +1 (1 vot)    
      ! (Duminică, 5 martie 2017, 18:28)

      CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

      Multinationalele alea "jegoase" care le baga bani "la stat"....Ca atat stie romanul mochist, puturos, asistat si bugetar: "bani de la stat".
    • +2 (2 voturi)    
      bingo ! (Duminică, 5 martie 2017, 18:59)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

      peste zece ani se vor taia din nou niste zerourui.
      patru, cinci.

      pai cine mai e fraier sa stea la privat, la hairup ?
      nu e mai usor sa stii pe cineva, sa te faca ghiseist ?!
  • +72 (78 voturi)    
    Offf matematica... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:51)

    MargaritGeorge [anonim]

    Deci:
    Unul cu salariu de 3999Lei va avea dupa marire 7998Lei, iar unul cu 4001Lei va avea dupa marire 5801,45Lei. Asta vor sa faca? Pai astia sunt prosti la cap?
    • +51 (55 voturi)    
      Detalii (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:17)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui MargaritGeorge

      Tehnocratule corporatist manipulat ocult sorosist ce esti!
      • +22 (24 voturi)    
        Geniali (Duminică, 5 martie 2017, 0:30)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        Amandoi sunteti geniali! Jos palaria la comentariile voastre :)
        V-am dat plus la amandoi! Bravoo!!
      • +3 (3 voturi)    
        on topic (Duminică, 5 martie 2017, 13:23)

        MargaritGeorge [anonim] i-a raspuns lui Anonym

        E asa greu sa te referi la ce-am zis? De ce? E prea grea matematica? :)
    • +16 (18 voturi)    
      N-ai înțeles. (Duminică, 5 martie 2017, 8:09)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui MargaritGeorge

      Este cu "pana la dublarea salariilor". :)
      Deci poate fi si 2%. Doar sinecuristii de partid vor primi dublate.
      Glumim noi, dar din pacate este trist fie si numai pentru faptul ca astfel de propuneri/discutii ajung în spațiul public.
      Sa nu fim intelesi gresit. Nu vrea nimeni ca atunci cand are treaba la vreo autoritate, sa aiba in fata lui un functionar prost platit, sau medic sau profesor sau mai stiu eu ce. Dar ceea ce afirma d-na ministru este evident o blasfemie economica pe care o poate intelege oricine in ziua de azi (chiar si un bugetar).
    • +4 (4 voturi)    
      da , ...vor ca femeia de serviciu sa fie sefa (Duminică, 5 martie 2017, 9:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MargaritGeorge

      iar pasul 2 este sa dubleze salariile celor dintre 4000 si 7000 lei ....
    • +13 (13 voturi)    
      Sa vezi (Duminică, 5 martie 2017, 10:09)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui MargaritGeorge

      cum o sa ceara angajatii cu salariul de 4000+ reducerea salariului la 3900... :D
  • +48 (54 voturi)    
    Cum, de ce si de unde? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vreau si eu sa stiu daca macar UN SINGUR proiect de acest gen are vreun studiu de fezabilitate.
    In ritmul asta bugetul se duce naibii...

    Dar stiu ca nu va pasa. Voi nu folositi banii pentru stat sau cetateni. Voi doar va cumparati alegatori. Lasa ca va vine voua randul. Sper doar sa fiu acolo de fata sa privesc!
    • +37 (41 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:09)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      O sa imprumute tara pana la maxim, cat avem azi datorie , 40% din PIB bunnnn, pai pana la 1000% inca e loc suficient....asta o sa faca
    • +33 (37 voturi)    
      le vine rindu' pe dracu'! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:34)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      PSD-ul intra cu combina in buget si incepe secerisul. Oamenii prosti se bucura fara sa se intrebe de unde sint banii si "investesc" in consum (gen creditul cu buletinul). Pentru ca aceste mariri nu au o baza reala si pentru ca nu poti consuma mai mult decit produci, in scurt timp se va alege praful, asa ca aceiasi prosti care au votat PSD-ul pentru ca maresc salariile vor vota impotriva lui pentru ca nu au ce face cu maririle respective. Vor ajunge altii la putere care in cel mai bun caz se vor apuca sa taie din aceste pomeni, asa ca prostii vor vota iar cu PSD-ul si istoria se repeta.
      Singura iesire din ciclul asta e ca prostii sa fie minoritari, astfel incit putini oameni sa mai creada in demagogiile pesediste. Insa ciuma rosie tocmai a anuntat ca se va ocupa si de acest aspect, modificind legea educatiei.
      • +12 (14 voturi)    
        Sper ca nu (Duminică, 5 martie 2017, 0:32)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

        Comentariul dvs are sens, dar, sincer, sper sa va inselati.

        Cancerul trebuie eredicat. Nu exista "poate". Exista doar "trebuie". Si noi, nu "trebuie" sa ne dam batuti!
        Dar sunt de acord deplin, insa, repet, sper sa va inselati!
    • +15 (17 voturi)    
      Bugetul e dus naibii (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:57)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de dinainte de aprobare
    • 0 (0 voturi)    
      Da-l in colo de Buget! (Luni, 6 martie 2017, 10:57)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Problema principala nu este "de unde banii?"
      Sa zicem ca pedesereul are un sac miraculos cu zeci si sute de miliarde de lei ...
      Necazul va fi cu INFLATIA, ce credeti ca se intampla atunci cand cateva milioane de oameni (indiferent ca este vorba de bugetari, de privati sau de pensionari) au peste noapet veniturile DUBLATE?
      Ce se intampl cand volumul de bani al populatiei se dubleaza brusc?!
  • +31 (35 voturi)    
    ??!! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:59)

    tirolez [utilizator]

    Astia vor sa tipareasca bani la xerox sau ce? O sa ajungem MULT mai rau decat grecii. MULT!
  • +43 (47 voturi)    
    roscatele sunt blonde? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:02)

    minus [utilizator]

    Daca ai 4000, patria iti face salariul 8000; daca ai salariul de 5000 capeti 7250, iar daca ai 7000 iti ajunge slaariul la vreo 7050. Ce sa faci , mai mult nu s-a putut, ca "a furat" Ciolos (baiatul lui Soros) vreo10 miliarde din buget!
    Frate, dar chiar aveti o nuca in loc de cap?
    • +23 (27 voturi)    
      Nu, sunt proaste (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:44)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui minus

      si nu stiu matematica elementara.
    • +33 (37 voturi)    
      De ce jignești nucile? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:53)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Nucile sunt niște chestii deosebit de folositoare, spre deosebire de căpșorul roșcatei ăsteia.
      Pe bune, femeia asta a spus și ceva folositor de când e ministru? Că altceva decât măriri și nu e voie cu copiii la proteste n-am auzit. O strategie, un program, ceva de genul? Da, știu, iar sunt naiv.
    • 0 (6 voturi)    
      Formula lor este cu impozitare in trepte (Duminică, 5 martie 2017, 9:31)

      ion+ [anonim] i-a raspuns lui minus

      Pana la 4000 lei brut cresterea este de 100% deci va devein 8000 lei. Prin impozitare (ex. 25%) in trepte ramai cu 6000 lei adica 75%, Pentru 4100 lei cresterea va fi tot dubla adica ajunge la 8200 lei. La impozit vei pierde cei 2000 lei pana la pragul de 8000 lei iar ce trece de 8000 adica 200 lei se impoziteaza cu 50% adica 100 lei. Acum scazi din 8200 cei 2100 impozit si vei avea net 6100 lei.
  • +37 (41 voturi)    
    serios... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:02)

    liviu_ [utilizator]

    deci ue ne atrage atentia ca deficit bugetar DEJA o sa fie deposit conform previziunilor... si noi dublam salarii?!

    astia ori ne soct din ue... ori pun 60% impozit la privat....
  • +28 (32 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:06)

    EllySt [utilizator]

    "Pana la pragul de 4.000 lei salariile se dubleaza, dupa 4.000 lei este o crestere cu 45% a salariilor, iar dupa pragul de 7.000 lei sunt cresteri, dar nu foarte mari".
    Nu imi este clar daca este vorba de salariile tuturor bugetarilor sau de anumite categorii.

    Sa inteleg ca cei care au acum 3999 lei vor avea dupa noua lege 3999x2= 7998 lei, iar cei cu 6999 vor avea 6999x1,45= 10148 lei.

    Sectorul privat va fi foarte fericit de aceasta crestere spectaculoasa, pentru ca el plateste si nu dna ministru Vasilescu. Probabil ca sindicatele vor vrea si mai mult decat propunerea dnei ministru. Doar trebuie sa arate ca si ei stiu sa negocieze.

    In aceste conditii probabil ca punctul de pensie trebuie marit la vreo 2000 lei si nu la 1000 lei, asa cum specifica dna ministru. Cu un punct de pensie de 1000 lei vom avea situatia in care un prof. univ. pensionar va avea pensie mai mica decat salariul femeii de serviciu de la primarie.

    Sper sa fie o problema de neintelegere a noului algoritm de catre dna ministru. Daca este vorba de toti bugetarii, atunci ar trebui marite substantial capacitatile de productie ale fabricilor la care statul roman tipareste bani.
    • +17 (21 voturi)    
      Nici o problema la privati... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      Inflatie galopanta si euro pe la 9 lei :)))
  • +16 (20 voturi)    
    si performanta? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:06)

    torna_fratre [utilizator]

    Bun,mariti salariile dar factorul de calitate in serviciul produs de cel care primeste marire cum il cuantificam?
    Sau ne intalnim cu aceeasi toparlani pe post de functionari publici dar cu salariul dublat?
    Nu am auzit nimic de genul:
    -medicii primesc salarii cu x % marire
    -serviciile medicale se imbunatatesc prin stabilirea de tinte de complicatii/interventie medicala,post interventie etc.
    -fara medicamente aduse de pacienti din cauza lipsurilor din spitale.medicamente disponibile non stop in spital.sanctiuni drastice pentru nerespectarea acestor prevederi.
    -fara cozi la institutiile statului.programare via internet sau servicii oferite online
    -servicii de asistenta 24 ore pentru probleme administrative via chat online

    in schimb iese fufa cu parul rosu psd si spune doar ca dam bani...ca asa scrie in programul lor de distrus tara
    jalnici .
  • +21 (25 voturi)    
    Fara numar hauleu mincatziash! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:25)

    za-k [utilizator]

    Ca doar nu dati de la voi :)

    Nu zic ca nu trebuie marite salariile da' un pic de prudenta nu strica!
  • +5 (9 voturi)    
    Faimos om de afaceri la un seminar. (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:20)

    gayon [utilizator]

    Dupa pledoaria in fata studentilor despre cum se fac banii, vine vremea intrebarilor puse de studenti, Primul intreaba:- Care a fost cea mai buna investitie si care a fost cea mai neprofitabila. -O sa incep cu cea mai mare dezamagire, a spus prosperul om de finante: am cunoscut o femeie care a fost pe cale sa ma faca sa pierd totul, parea la fel de bogata ca mine si impasibila in fata banului, dar s-a dovedit ca asta era la fel de fals ca si plasticul care-i construia farmecul corpului sau vopseaua galbena care-i acoperea parul. A fost prima dar si ultima intrebare. Studentii au inteles totiul despre labirintul intortocheat al afacerilor. Asa si olteanca, frumoasa foc, dar... e membru psd.
  • +17 (19 voturi)    
    țață (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:42)

    Evq [utilizator]

    „Pe mine m-a distrat un pic faptul ca au inceput sa atace o lege pe care nici macar nu au vazut-o pana acum”

    HAHAHAHAH ce amuzant, nu-i așa, lolguțo? Mori.
  • +10 (12 voturi)    
    doamna asta s-a consultat cu Min de finante ?! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:50)

    Ochiana [utilizator]

    sau da declaratii asa ca sa dea bine la televizor si dupa aia se intreaba daca e realizabil ce spune ea.

    Eu cred ca e timpul ca PSD sa iasa din logica electorala.
    Gata, ati invins, terminati cu prostiile astea !
    Va iertam daca spuneti ca de fapt nu vorbeati serios in campanie.....pentru ca oricum stiam asta.
  • +10 (12 voturi)    
    Legea salarizarii unitare (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:59)

    oltean50 [utilizator]

    Doamne fereste!
  • +15 (17 voturi)    
    Mai oameni buni?! (Duminică, 5 martie 2017, 0:41)

    dandra [utilizator]

    Mafiota asta nu e condamnata penala? ce plm cauta sa dea declaratii sau sa fie prezenta in parlament?
    Interlopa asta conduce romania? atat de rau am ajuns?
    FMM de catea nenorocita!!!!!
  • +13 (15 voturi)    
    chestia asta are un nume (Duminică, 5 martie 2017, 1:37)

    pardalian [utilizator]

    si anume: MITUIREA POPORULUI. Adica i-a de aici niste bani ca sa inchizi ochii la cum fur eu.
  • -11 (15 voturi)    
    Batalia va fi crancena si nemiloasa (Duminică, 5 martie 2017, 1:37)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si inegala dar vom invinge
    zilnic sunt asaltat de spionii mei ce cred ca eu in continuare ar trebui sa stau fara dinti in gura,fara genunchi,cu dureri la col vert lamana
    in timp ce ei huzuresc pe banii mei pe munca mea
    da chiar asa si este
    un batran a murit pe strada dupa ce a cazut si nimeni nu l-a ajutat sa se ridice
    un bolnav a murit dupa ce a fost purtat la 10 spitale si nimeni nu l-a primit
    un tanar de 20 de ani ce se lauda ca conduce tara asta mai bine ca mine si-a dat foc la el in apartament si a murit dupa 7 zile in spital cand a aflat ca Trump a castigat alegerile in america

    vad ca revolutia se va relansa de data asta cu mine la timona si la carma
  • +15 (17 voturi)    
    O luati pe urma Greciei (Duminică, 5 martie 2017, 2:50)

    quietguy58 [utilizator]

    O luati pe urma Greciei
    • +18 (18 voturi)    
      nuuu, suntem departe de Grecia (Duminică, 5 martie 2017, 9:22)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Grecia este tinuta in palme de tot Occidentul datorita pozitie strategice la Marea Mediterana. N-o vor lasa din brate si-o vor tolera asa cum e, profitoare, ii vor finanta toate deficitele si-i vor ierta datoriile.
      Romania, in schimb, nu prezinta nicio importanta. Marea Neagra este de facto lac rusesc, Trump isi poate retrage oricand trupele simbolice de aici iar NATO isi poate reloca navele din Marea Neagra odata ce Trump (care dicteaza inclusiv in NATO) si Putin vor bate palma. Stiti care e planul american de rezolvare a crizei Crimeii - sa-i fie "imprumutata" lui Putin pe 50 - 100 de ani!
      Ruta pentru gaze nu suntem, deci nu prezentam importanta pentru Germania, de exemplu, care s-a opus din rasputeri construirii gazoductului Nabucco.
      Suntem o prada usoara pentru ca dusmanul este in interior. Imi vine sa plang cand vad ce face China, cum creste ca voinicul din poveste, sub conducerea Partidului Comunist! Daca va vine sa credeti asa ceva - Partidul Comunist Chinez!!! La noi, urmasii PCR fac doar planuri cum sa fure, fara sa fie atinsi de lege, si sa distruga din temelii un popor si o tara de 20 de milioane de oameni. De la inceputul anului, in fiecare zi s-a inregistrat cate o lovitura data Romaniei si romanilor - pe toate caile, din toate pozitiile, din toate institutiile tradatoare: Parlament, Guvern, CSM, CCR!
      • +2 (2 voturi)    
        din pacate Numai O 9 Revolutie este (Duminică, 5 martie 2017, 22:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Sansa, P$D in Ilegalitate ! Proclamatia de la Timisoara in Ambele Variante in Constitutie + LegeaTicu ; Recuperarea prejudiciului bancorex de la Nastase si Clica - CRESCENT prin executarea Patromoniului Varanului !
  • +11 (13 voturi)    
    Deficitul bugetar (Duminică, 5 martie 2017, 2:55)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    O sa depasim pragul deficitului bugetar impus de EU care o sa impuna alte constrangeri / suspendari de fonduri pentru Romania.

    Exista ceva criterii de performanta pe baza carora se acorda aceste mariri ?

    Poate o trezeste cineva la realitate pe duduia asta care confunda bugetul Romaiei cu bugetul personal
  • +10 (12 voturi)    
    cam asa dai cu stangul in dreptul (Duminică, 5 martie 2017, 6:19)

    vigni [utilizator]

    Nu au cum sa treaca propuneri cu procente
    viseaza si isi arata incopetenta daca a iesit pe post cu asa ceva
    - sa nu fie si din partea presei acelasi grad de prostie

    Oricum va da drumul la spirala inflationista care spera sa salveze prostia decizionala.
    -dai cu stanga in dreapta inexistenta si oricum mai proasta dar distrugi si tara?
    • +12 (12 voturi)    
      depinde ce tinta au (Duminică, 5 martie 2017, 9:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      ca daca si-au propus ca in urmatorii 3 ani sa scoata Romania din UE, sunt pe drumul cel bun!
  • +9 (11 voturi)    
    CEAUSESCU REDIVIVUS (Duminică, 5 martie 2017, 8:03)

    zapciu [utilizator]

    UCENICII SI-AU DEPASIT MAESTURL
    • 0 (0 voturi)    
      Pardon! (Luni, 6 martie 2017, 11:03)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      L-au depasit, cu mult!
      Cizmarul a incercat sa ne mituiasca cu o suta in plus pe 22 decembrie, dar nu a avit succes.
      Insa daca spunea ca SE DUBLEAZA SALARIILE?
      Nu se potolea lumea?
  • +10 (12 voturi)    
    o da (Duminică, 5 martie 2017, 8:45)

    I [utilizator]

    imi plac astia care prima data vor sa culeaga si dupa aia sa semene... Si da, se maresc salariile la aia care lucreaza la stat doar, adica la neamurile lor, angajate cu concursuri masluite in tot felul de posturi. Asta desi exista statistici care arata ca salariile la stat oricum sunt mai mari decat alea de la privat. Doar ca aia de la privat nu voteaza PSD...
  • +11 (13 voturi)    
    diferenta (Duminică, 5 martie 2017, 8:51)

    zigot [utilizator]

    cand elvetienii au fost chemati la referendum ptr marirea importanta a salariului minim, au zis NU
    in romania partidul de guvernamant vrea dublarea salariilor( in buna parte); de ce nu se face referendum?
    nu ca ar proceda ca elvetienii, dar macar am avea o oglinda a gradului de luciditate al romanilor
  • +13 (13 voturi)    
    De acord pentru medici si profesori, (Duminică, 5 martie 2017, 10:14)

    clint [utilizator]

    mai ales pentru cei tinerim cei de la coada grilei de salarizare, as vrea sa nu existe pentru acesti oameni salariu mai mic de 1000 EUR net.

    Insa pentru putorile angajate pe pile si care ingroasa aparatul de stat, toleranta 0, ei trebuie sa dispara.

    Mai ramaen de vazut daca aceasta crestere este efectiva sau doar teoretica. Daca vine la pachet cu scumpiri si alte lucruri de genul asta, e doar cumparare frauduloasa de capital politic.
  • +9 (9 voturi)    
    money money money (Duminică, 5 martie 2017, 10:30)

    Walking_dead [utilizator]

    La inceput de drum al guvernului Grindeanu am spus deja, va fi o mirare daca la sfirsitul anului nu va veni FMI sa ofere sprijin si sa dicteze masuri de austeritate: majorare TVA, taxe pe combustibil, impozit progresiv, etc.
    Vom trai si vom vedea ce reusesc sa ne faca comunistii.
  • +14 (14 voturi)    
    Inflatie=Inseletorie (Duminică, 5 martie 2017, 10:32)

    n.dumiritu [utilizator]

    Banii sint o marfa. Daca cei care detin monopolul tiparirii de bani decid sa devalorizeze marfa pe care o arunca in piata, atunci ei de fapt decid sa insele cu buna stiinta pe cei care furnizeaza alte marfuri si servicii. Acest tip de inseletorie este la indemina guvernantilor si se folosesc de el pentru a-si onora obligatiile fata de cei care le ofera serviciile. Deasemenea, acest tip de inseletorie este folosit pentru a pune pe cei apropiati administratiei intr-o pozitie favorizata (marfa devalorizata bani e schimbata pe marfuri sau proprietati).
    Este una din formele cele mai grave de dispret fata de cel care ofera semenilor produsele muncii si eforturilor sale. Este traducerea neputintei administratiei de a-si gestiona cheltuielile in limitele veniturilor. Inflatia necontrolata este o forma grava de iresponsabilitate, de incompetenta guvernamentala, de dispret pentru cei pe care ii conduci.
    Daca guvernul Dragnea ne pregateste o inflatie de anii 90, atunci mai bine sa plece acum.
    • +4 (4 voturi)    
      Inflatia este precum colesterolul ... (Duminică, 5 martie 2017, 11:35)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      ... nu te doare, dar pana la urma te omoara !
    • +1 (1 vot)    
      dar stii care este culmea? (Duminică, 5 martie 2017, 12:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Ca prostovanii abia asteapta sa fie dispretuiti!
      Incepand cu marii bugetari ai tarii, serviciile si armata! TRADATORI!! Tradatori si criminali ca si pe vremea lui Ceausescu! Ei sunt singurii care au cu adevarat puterea dar nu-i interseaza decat sa profite!!

      In fiecare an, de pe bancile facultatilor de studii economice (pe puncte, e adevarat) ies mii de absolventi. Ce au invatat acolo? Chiar nimic? Chiar nu au invatat nimic, nimic la facultate, nu le-a ramas nimic, in tartacutele goale, din legile economice si ale pietei? De ce tac? De ce nu se manifesta? De ce nu iau atitudine?

      Eu mi-aduc aminte ca in '90 aveam bani de o gasoniera si o Dacie: am luat un televizor si un frigider dupa nici 2 ani!
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Duminică, 5 martie 2017, 11:09)

    tudorr [utilizator]

    Acu e momentul sa protestati toti ca va da la toti! Dublu sau nimic! :))) Sunt disperati cand vad oameni in strada...luati cu 2 maini si dati cu 4! Zilnic aud la radio ca imprumutati tara dar la antene probabil nu se aud asemenea stiri! De unde bani baaaa sa mai dati la trantori? Nu toti lucratorii la stat sunt trantori, dar majoritatea sunt! PCR=pile, cadouri, relatii!
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Duminică, 5 martie 2017, 11:15)

    Xorciser [utilizator]

    O miscare evidenta: maresc salariile la bugetari dupa care cresc impozitele la toti. Sa nu va mire un impozit de 40% pe venituri in urmatorii ani....
  • +11 (11 voturi)    
    Solutia: GREVA FISCALA!!! (Duminică, 5 martie 2017, 11:52)

    stirilibere [utilizator]

    E nebuna la cap "femeia" asta!!! Stilul asta de "vizionarism" economic va omorâ toate firmele mici si mijlocii, iar pasii "spre comunism inainte" am crezut ca nu vor mai fi facuti nicodata. Pacat..., un partid de că _ _t votat de cei multi si p _ _ _ _ _!
    • +9 (9 voturi)    
      nu ea e nebuna (Duminică, 5 martie 2017, 12:40)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      ea e doar o curva cu parul rosu. Atat. Ordinele sunt de la PSD - partidul criminalilor pe timp de pace.
  • +8 (8 voturi)    
    Remember early 90's??? (Duminică, 5 martie 2017, 13:23)

    Wanheda [utilizator]

    Cand inflatia se dubla de la o zi la alta si aia cu cecurile de dacii au ajuns sa cumpere cateva paini de banii aia?
  • +8 (8 voturi)    
    Usor cu matematica pe scari (Duminică, 5 martie 2017, 13:37)

    _tudor_ [utilizator]

    Ala care are 3900 de lei o sa aiba 7800 de lei.
    Ala care are 4100 de lei o sa aiba 5945 de lei.
    Justete sociala marca PSD.
    Ciuma rosie pentru care 3900 sau 4100 sau orice alta suma de bani este egala cu nimic.
    • +12 (12 voturi)    
      Este atat de proasta... (Duminică, 5 martie 2017, 14:02)

      matache [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      ...incat nu reuseste sa formuleze ceea ce probabil ca a vrut sa spuna: din salariu, valoarea de pana la 4000 se dubleaza, valoarea ce depasete 4000 se mareste cu 45%, etc. Imi este greu sa cred ca sunt chiar atat de tampiti incat sa nu aiba un algoritm de racordare, poate doar s-a adresat publicului lor...
  • +12 (12 voturi)    
    Bai frate, ... (Duminică, 5 martie 2017, 13:47)

    AEV [utilizator]

    Bai frate, pentru a nu mai vedea proteste la guvern si a mai ramane la butoane cateva luni, astia par decisi sa arunce totul in aer!!! Doamne, ajuta Romania!
  • +12 (12 voturi)    
    un geniu economic este olguta! (Duminică, 5 martie 2017, 14:07)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...si de unde banii? Din contul ei bancar personal? :)
  • +7 (7 voturi)    
    Cred ca vor sa iasa din UE cu orice pret (Duminică, 5 martie 2017, 14:23)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu-mi dau seama de ce se propun aceste masuri populiste care bun bazele unei foarte grave crize economice in viitorul nu prea indepartat.

    Citesc aceste propuneri si imi vine in minte urmatoarele tari recunoscute pentru "stabilitatea" monetara si economica: Grecia, Venezuela, Zimbabwe, Germania imediat dupa primul razboi mondial si bine inteles Romania inainte de 2010 cind metrul patrat in Dobroiesti era mai scump decit un metru patrat la Paris (bolul, Champs Elysees)

    Cred ca cei de la PSD s-au gindit cum sa-i ajute pe cei de la UE sa se decida mai repede sa scoata Romania mai repede din UE.
    • +1 (1 vot)    
      Erata (Duminică, 5 martie 2017, 14:42)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      bulevard Champs Elysees
  • +10 (10 voturi)    
    Hai olguta , mai taie din ele da-le dreacu! (Duminică, 5 martie 2017, 14:35)

    kokos [utilizator]

    Nu mai vorbi aberatii despre dublari de salarii.Sigur maine poimaine o sa apara si o sa spuna ca a fost inteleasa gresit.L-a cum s-a exprimat ea ,media salariilor la bugetari o sa depaseasca 6000 lei , de unde atatia bani!?
  • +10 (10 voturi)    
    CACEALMAUA -UN NOU EPISOD (Duminică, 5 martie 2017, 15:03)

    zapciu [utilizator]

    Asta nu e decat un nou episod din trhilleru-ul dambovitean" Sa scapam de puscarie noi si-ai nostri -no matter what".Au vazut ca nu le-a iesit cu primele pomeni si acum pluseaza, ca nu dau de la ei. E clar ca nu le pasa deloc de finantele tarii si doar vor sa scape de dosarele penale.Dupa ei potopul. La alegerile locale Olguta se batea cu caramida in piept ca face Craiova Dubaiul Romaniei, n-au trecut decat 6 luni si a plecat in Parlament ca acolo stau hotii departe de bratul legii. Pacat ca au scos din Codul Penal subminarea economiei nationale ! Lupta continua
  • +4 (4 voturi)    
    Sluguta (Duminică, 5 martie 2017, 15:06)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Rog nu mai bateti campii desore lucruri pe care nu le intelegeti.
  • +4 (4 voturi)    
    mos Ion Roata ? (Duminică, 5 martie 2017, 17:01)

    nedumeritul [utilizator]

    se vor dubla salariile.......... dar cand ???
  • +6 (6 voturi)    
    Inselatorie + marire bazin elctoral psd (Duminică, 5 martie 2017, 19:10)

    TRABI [utilizator]

    Despre ce pomeni pe alese vorbeste ?
    Ce se urmareste prin aceasta mascarada :
    - alegerea oamenilor pe care sa-i plateasca din randul intregii populatii , in scopu multumirii locurilor de munca conduse politizat , adica unde-s politicieni sau rudele lor la conducere ;
    - aducerea sindicatelor ca legitimitate la aceasta crima impotriva celor care muncesc onest si nu in domenii bugetare , unde majoritatea-s pile , rude , familii de puturosi , bazin electoral cu alte cuvinte ;
    - nenorocirea a 80% din cei ce muncesc onest si nu sunt in domeniul bugetar , acestia au ramas la salariul minim pe economie ; In acest fel patronii mai platesc o diferenta bani cash in amana pe langa salariul minim acordat - lucruri care nenorocesc pe viata acei oameni , care ajung la batranete si se uita ca au o pensie de 900 lei , asta in timp ce acesti patroni isi umfla conturile lor , vile in strainatate , barci si iahturi , etc
    - Alungarea tinerilor din tara , prin faptul ca cei care muncesc cinstit si nu au pile , sau poate nici nu vor pentru vor sa fie corectitudine pentru toata lumea - acestia nu pot intra la bugetari pentru ca nu au loc de haitele puturosilor bagati de politicieni , iar la patroni nu se duc pentru ca-i platesc cu 250-300 euro ; Majoritatea din cei care au iesit in strada si au anulat ordonata criminala 13 , au fost dintre tinerii descrisi la acest punct ; Puturosii si hotii de la buget au stat ascunsi , ca le merge bine ;
    - prin aceasta miscare , rezulta inmormantarea salariului minim , care este foarte mic . la aceste valori , pentru o perioada de foarte lunga durata ; Toate se fac cu tradatorii celor care au aprobat de fiecare data salaroiul minim de mizerie , in cardasie cu guvernele si patronatele , acestia se numesc LIDERI DE SINDICAT de la marile conferderatii si altele ;
    Numai ridicarea salariului minim pe economie la valoarea de 700-800 euro , ar fi echitabila pentru toata lumea , de aici in sus grile . Bani sunt , vezi miliardele de eur.disparute .
  • +7 (7 voturi)    
    ori . . . (Duminică, 5 martie 2017, 21:06)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .e o gluma proasta sau prostie direct!Deci dupa Olguta unul care are un salariu de 3900 va ajunge la 7800 iar cek care are 4100 va ajunge doar pe la vreo 5800. Se intorc valorile cu susul in jos, sau tindem catre egalitarismul imputit de pe vremea comunistilor?
  • +1 (1 vot)    
    Desteapta "olteanca" (Luni, 6 martie 2017, 8:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Probabil de la vopseaua de par, deci daca am 3900 voi primi 7800 iar daca am 4000 voi primi 5800 :-)))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este corect. (Luni, 6 martie 2017, 8:36)

    PaulE [utilizator]

    Cei care gandesc asa sunt cu adevarat dusmani ai poporului. Nu cheltuiti banii aiurea. Faceti autostrazi ca acestea sunt ca fabricile, dau oamenilor de munca. Faceti fabrici de masini ca sa puteti face autostrazi. Faceti oamenii sa zambeasca cand primesc bani pe munca lor cinstita. Vai de tarisoara asta...
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai este nevoie de nationalizare! (Luni, 6 martie 2017, 10:48)

    Crioan [utilizator]

    Guvernu Grindeanu si tovarasul Dracnea au ceva cu multinationalele, care trimit oamenii la prosteste.

    iata ca acum nu mai este nevoie de nationalizare sau alte masuri dure: daca la bugetari salariile se DUBLEAZA, nimeni nu va mai vrea sa lcureze in mediul privat!
  • 0 (0 voturi)    
    BUNUL PLAC (Luni, 6 martie 2017, 14:22)

    stcris [utilizator]

    Nu exista nici o institutie in Rom care sa le dea cioflingarilor peste bot ?Pai ce sunt banii de la PSD de fac ei ce vor ?Dau cui vor ,cat vor...
    Nu exista limite legale pt nimic ?
    Adica ,o lege din asta treb sa tina cont de discriminari (de ex nu poti sa aplici spor de calculator doar la Stat si cei din mediu privat sa nu beneficieze ;adica sa lasi la latitudinea nu stiu cui,daca-si permite ,etc;Sa fie criterii clare!).
    Apoi legea salarizarii sa tina cont de criterii si ea precum: studii ,profesie (unde suntem deficitari clar treb sa fie mai mare ca sa -i incurajam pe tineri sa vina in directia respectiva),dificultate ( sunt zone de high tec sau cercetare unde poate sa fie ceva m mare) ,penibilitate (adica in general muncile grele ,pe care le refuza cam toti somerii :minerit,etc);
    Sa vb ca inainte pe grupe de munca si etape in evolutia fiecarui angajat ,nu sa fi la mana sefului (daca ai fusta scurta,daca duci darul,daca votezi cu cine trebuie ,etc).Apoi bani mai multi la stat mai merita cei care treb sa -i controleze pe unii (fiscul de ex ,judecatorii dar nu toata lumea si nu oricat ca la un moment dat oricat de mare ar fi tot nu este suficient ;de ex ca judecator cine n-ar lua mita de la Voiculescu 1 mil € ,ca ar avea de unde sa dea daca tunul a fost de 60 mil , ca este sufficient sa iei odata si te-ai pensionat !).Trb si alte masuri..Pe legea muncii ar trebui sa existe conditii clare in care sa-ti pierzi nu doar slujba ci si avantajele (mai ales la stat) ;de ex in SUA daca calci pe bec ai pirdut pensia...Ce tot ne invartim intre sume si bareme (cui sa-i marim,cat ,in fct de ce venit actual) ?
    Ex : un portar la Primarie ,echivalat cu un muncitor (nici un spor ca nu sunt conditii periculoase sau alte cele) sal min 1500 -max 3000;s-ar termina cu infractiunile si cu pomenile pe ban public ! Sa aibe conditii clare pt crestere de salariu (criterii) sa stie omul pana unde poate sa ajunga max...
    Sa terminam odata cu util banului public ca mijloc de santaj sau mita !
  • 0 (0 voturi)    
    Domeniul public (Luni, 6 martie 2017, 14:33)

    stcris [utilizator]

    si asa are salarii ,la acelasi nivel de responsabilitate (si studii,etc) mult mai mari deja decat mediul privat.
    Poate Dacia isi permite sa dea mediu brut 5000 pt un operator dar fiti siguri ca munceste si we de banii astia si aici sunt obiective masurabile si rigoare ,nu ca la stat...3 mm de autostrada pe cap de locuitor in 27 ani !!
    Cum justifica gardienii de la puscarii (care nu au risc deloc pt ca de situatii critice se ocupa si acolo tot mascatii) salarii mai mari decat un medic,prof universitar sau inginer (5000 lei NET) ?
    De ce tine PSD neaparat sa dezbine si mai ales sa duca tara in imposibilitate de plata ?
    De ce incurajeaza mita caci la salariilea astea sigur se vor da bani frumosi pt un post la stat si nu vor avea loc cei mai potriviti oameni pe acele posturi..In general un astfel de om va fugi la privat pt ca are caracter si alte calitati de care PSD se pare nu a auzit ;un competent sigur :
    - nu va da mita pt un post
    -nu se va caciuli la sef ca sa-l pastreze
    -nu ar face cadouri sau alte avantaje pt ca nu exista criterii dupa care sa-si evalueze performanta (sa stie daca merita marire,cand ,cat,etc)
    -in fine ,nu ar face compromisuri (printre care inclusive prostitutia) !!
    Deci ,ce fel de angajati la stat vreti sa avem Dna Olguta ?Care sa va semene ?
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul vătășesc (Luni, 6 martie 2017, 20:16)

    zizin [utilizator]

    În colonia numită România nimic important nu se mai află în posesia autohtonilor - fără control asupra resurselor, băncilor, distribuţiilor de energie, utilităţilor, industriilor, câte mai există, pădurilor, pământurilor - căci capitalul străin a preluat peste jumătate din cifra de afaceri pe economie, şi anume acea jumătate în care se află sectoarele strategice şi poziţiile de monopol. Bietul stat, acela atât de hulit în toată perioada postdecembristă şi considerat cel mai prost administrator, s-a atrofiat într-atât încât abia dacă mai deţine 4% din PIB. Iar orice tentativă de ridicare a capului de către bietul stat român trebuie zădărnicită, pentru că, involuntar, atentează, prin măsuri ca de exemplu creșterea salariilor derizorii, la miza de fond pentru capitalul străin: salariul mic, de tip colonial, pe care se bazează de fapt jefuirea țării, aservirea românilor, distrugerea națiunii.