Tariceanu: E nevoie de o coeziune in plan regional intre tarile care au apartinut lagarului comunist. Pare-se ca planurile care se deseneaza la Bruxelles nu ne vor fi tocmai favorabile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 1:11 Revista Presei | Radio TV

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat duminica seara, la B1 TV, ca este necesara o coeziune regionala intre tarile foste comuniste, iar Romania trebuie sa-si coordoneze pozitiile cu alte state aflate intr-o pozitie similara, el mentionand Polonia, unde a efectuat saptamana trecuta o vizita, potrivit Agerpres. Romania trebuie sa gaseasca un grup de tari cu care sa "rezoneze", deoarece in prezent tara noastra "este singura", sustine Tariceanu.

"In momentul in care discutam de viitorul Uniunii Europene ar trebui sa intelegem ce se intampla cu Uniunea in acest moment si cred ca elementul cel mai important, (...) este iesirea Marii Britanii (...) Acum, iata, fara sa existe o consultare adevarata, anumite tari, presedintele Comisiei Europene, vine si propune acest plan al Europei cu doua viteze. (...) Ce putem face impreuna (Romania si Polonia n.red.) este intrebarea, mai ales ca, pare-se, ca planurile care se deseneaza la Bruxelles nu ne vor fi tocmai favorabile. Si de aceea eu argumentez ca este nevoie de o anumita coeziune in plan regional intre tarile care odinioara au apartinut lagarului comunist. (...) Nu suntem cu nimeni, deci Romania in momentul de fata este singura si semeata asa ca sa glumim putin", a afirmat presedintele Senatului.

Calin Popescu Tariceanu considera ca Romania trebuie sa gaseasca un grup de tari cu care sa "rezoneze", altfel UE va putea lua decizii defavorabile tarii noastre: "Cred ca Romania daca nu-si va gasi, aceasta este opinia mea, daca Romania nu-si va gasi in viitorul apropiat un grup de tari cu care sa si rezoneze din punct de vedere al intereselor nationale, atunci sigur ca nu ma astept ca viitorul sa fie unul foarte bun in privinta relatiei cu Uniunea Europeana. Ca sa fiu foarte clar, UE atunci va fi in masura sa ia anumite decizii care sa produca practic o linie de separatie intre tarile din vestul Europei si tarile din centrul Europei in care ne gasim si noi, (...) cu efecte pe care astazi inca nu le putem cuantifica, depinde foarte mult care vor fi deciziile concrete legate de functionarea UE in viitor. (...) Si daca Romania nu-si va inteti contactele diplomatice si coordonarea pozitiilor ei cu alte state care sunt intr-o pozitie cat de cat similara sau apropiata cu a noastra, atunci sigur ca vom avea probabil niste costuri importante pe care le vom prelua."

El a mai sustinut ca Romania va trebui sa negocieze pentru a nu primi "firimiturile UE" si sa aiba pozitii coordonate atat in plan intern cat si cu tarile din regiune: "Saptamana aceasta presedintele Camerei a lansat un apel la presedinte de a organiza o serie de consultari care, in fine, au fost, apelul a fost dezavuat, sa zic asa. (...) Aceasta consultare eu zic ca ar fi utila, dar daca presedintele nu doreste asta este (...) Daca presedintele vrea sa fie o voce tacuta si sa accepte tot ceea ce se va decide la Bruxelles peste capul nostru, in privinta Romaniei, este treaba lui, eu am alta parere si cred ca si colegul meu, presedintele Camerei din cate am vazut doreste sa facem o discutie si sa gasim, bineinteles probabil nu numai in interior, in Romania, un element comun de atitudine si de pozitie exprimata la Bruxelles, dar va trebui sa gasim si un set de aliante cu tarile din regiune pentru a ne coordona pozitiile si pentru a nu fi perdantii acestor decizii, adica eu n-as vrea ca Romania sa ramana undeva la coltul mesei sa primim firimiturile de la UE."























3158 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    De unde se inspira Tariceanu? (Luni, 6 martie 2017, 1:55)

    DrStrange [utilizator]

    Moscova, Ankara, Atena? Iar Romania cu cine sa se compare? DIn cauza guvernarilor dezastruoase si furturilor sistematice nu ne comparam nici macar cu tarile foste comuniste. Suntem mult mai saraci, mult mai bolnavi economic si social. Nu UE e de vina ca ne finanteaza, ci voi, conducatorii, care spoliati bugetul national, distrugeti sectorul privat care tine in spate armata de bugetari, ne umiliti zilnic. Va doresc o pensie intr-un sat care nu a vazut niciodata fonduri UE si WC in curte.
    • +4 (4 voturi)    
      motoriclene (Luni, 6 martie 2017, 8:11)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui DrStrange

      Dar tu ai facut ceva ca desenul ala sa se schimbe?

      Voi , toti astia care mimati guvernarea si amagiti* incontinuu, ati facut vreodata ceva ( inafara de ceea ce stim cu totii)?

      *-AMĂGÍ, amăgesc, vb. IV. Tranz. și refl. A (se) înșela. ♦ Tranz. A ispiti, a ademeni, a atrage (prin promisiuni mincinoase). sursa: DEX '09 (2009)
    • +5 (5 voturi)    
      din istorie (Luni, 6 martie 2017, 10:03)

      igorashu [anonim] i-a raspuns lui DrStrange

      Viseaza si acum la Pactul de la Varsovia.
    • +7 (7 voturi)    
      Incep sa-mi schimb parerea despre Senileanu (Luni, 6 martie 2017, 10:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui DrStrange

      Pana acum credeam ca este doar un excroc, la fel cu ceilalti excroci care misuna prin politica romanesca. Acum insa incep sa cred ca, chiar daca a inceput activitatea ca excroc, acum a innebunit si chiar se crede un om provindential, unul care nu trebuie sa stea la coada la permise auto caci natia sufera daca el nu lucreaza pentru ea, care chiar daca confunda doua poduri la Cernavoda nu-l poate contrazice nimeni, ca el stie mai bine, vine de la Bucuresti, care chiar crede ca apara ordinea constitutionala si care chiar crede ca are dreptul sa fure si sa faca infractiuni daca el considera ca nu sunt furaciuni si nu sunt infractiuni. El este alesul, el este Mesia pentru romani. Individul devine de-a dreptul periculos, ar trebui dus de urgenta la Socola.
  • +29 (31 voturi)    
    Ti-a dictat Moscova? (Luni, 6 martie 2017, 2:57)

    mitg [utilizator]

    Romania face cam orice sa ramana alaturi de "nucleul dur" al UE, indiferent de costuri.

    Moscova si filoputinistii asa ca tine nu vor avea sorti de izbanda pe aici niciodata, chiar daca vor fi anumite costuri pe care va trebui sa le platim catre cei din vest.
    • +4 (4 voturi)    
      Neo-Fanariotii rosii (Luni, 6 martie 2017, 8:16)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tariceanu este un solzos descendent al tenebroasei asociatii securist0-comuniste.Grecoteiul viseaza la revenirea in situatia ca Romania sa fie a cheremul fanariotilor si sa fie vanduta la Stambul sau Moskwa.Tariceau trebuie eliminat din viata publica impreuna cu toata generatia lui blestemata de colaborationisti securisti.
  • +24 (28 voturi)    
    Antepronuntare (Luni, 6 martie 2017, 3:24)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Astia ne-au vandut rusilor!
    Pun pariu ca toata inventia cu Soros a fost opera rusilor in tarile estice. Ar fi interesat de aflat daca rusii si-au bagat coada si in alegerile noastre. (vorbesc de actiuni in cyberspace, au hackuit sistemul informatic si au manipulat numerele sa iasa cine trebuie ?). Poate o investigatie ar scoate la lumina mai multe detalii.

    In vest probabil o sa incerce sa intervina in alegerile din Franta, Germania si Olanda (tot prin sistemul informatic doar au deja experienta Brexitului si a alegerilor in US). Astfel lovesc din doua parti Uniunea Europeana si spera sa culeaga roadele fostului bloc comunist (unde au in Ungaria si Polonia un sprijin puternic).

    Cu Dragnea, Tariceanu & Co stim care va fi soarta Romaniei doar ei s-au saturat de Bruxelles si MCV-uri. Inlaturarea lor si a penalilor de la butoane e singura speranta! Altfel ne intoarcem in '45 !
    • -9 (9 voturi)    
      rusii (Luni, 6 martie 2017, 8:10)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      Au influentat tinerii frumosi si liberi sa stea acasa la vot ,probabil i-a platit in ruble.
      • +3 (3 voturi)    
        Greu cu limba Romana (Luni, 6 martie 2017, 11:24)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Daca rusii "i-a platit" pe tineri inseamna ca limba Romana e straina pentru tine. Oare care e cea materna: rusa, chineza, gagauza ?
  • +4 (4 voturi)    
    pai si normal... (Luni, 6 martie 2017, 5:00)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    cand ai inculpati in functii de presedinti de senat si CD, e si normal sa afara o Europa cu 2 viteze. Apoi Tariceanu sa nu mai deschida gura despre Polonia din cauza ca intre noi si polonezi e distanta de la cer la pamant. Ar trebui sa confirme domn Calin in caz ca a iesit din hotel.
  • +1 (1 vot)    
    si milogul divin (Luni, 6 martie 2017, 7:28)

    Stapanu [utilizator]

    n-are nicio contributie la afundarea in peronism a Romaniei ?!? acum ce mai vrea?
  • +5 (5 voturi)    
    e clar (Luni, 6 martie 2017, 8:00)

    pardalian [utilizator]

    Tovarasul Тэричеану "rezoneaza" ruseste. Yob Tvoyu Mat bolsevic tardiv
  • +7 (7 voturi)    
    Sa trezit Tăriceanu? (Luni, 6 martie 2017, 8:03)

    asavreau [utilizator]

    Nu cred.Cel mai mizerabil politician.Borfaș.Sa pretins de dreapta în alegeri și voturile celor de dreapta le-a dat lui Dragnea et com.,alcătuind un guvern care lucrează pentru binele infractorilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Astia ca el ne vor aduce la sapa de lemn (Luni, 6 martie 2017, 9:01)

    Matrix [anonim]

    Da, sa ne aliem cu alte tari unde politicienii sunt corupti, astfel incat sa faca front comun si sa fure in continuare fiecare in tara lui! Excelent!

    Dar e incredibil cum pune problema, o prezinta de parca UE ne-ar face noua o nedreptate, cand de fapt el si inca o mana de oameni au devalizat tara asta si s-au folosit de banii NOSTRI in scop personal. Asta este adevarata cauza pentru care Europa vrea sa stea la masa doar cu cei harnici si cat de cat cinsititi.

    E de fapt ca intr-o familie: chemi la masa un fiu/nepot/ruda, "bagabont", pana la un moment dat. Cand s-a umplut paharul, il scoti afara din casa! E simplu!
  • +2 (2 voturi)    
    Astia ca el ne vor aduce la sapa de lemn (Luni, 6 martie 2017, 9:01)

    Matrix [anonim]

    Da, sa ne aliem cu alte tari unde politicienii sunt corupti, astfel incat sa faca front comun si sa fure in continuare fiecare in tara lui! Excelent!

    Dar e incredibil cum pune problema, o prezinta de parca UE ne-ar face noua o nedreptate, cand de fapt el si inca o mana de oameni au devalizat tara asta si s-au folosit de banii NOSTRI in scop personal. Asta este adevarata cauza pentru care Europa vrea sa stea la masa doar cu cei harnici si cat de cat cinsititi.

    E de fapt ca intr-o familie: chemi la masa un fiu/nepot/ruda, "bagabont", pana la un moment dat. Cand s-a umplut paharul, il scoti afara din casa! E simplu!
  • +9 (9 voturi)    
    Da ce "desenezi" matale,anti justitie in RO,ce-i? (Luni, 6 martie 2017, 9:10)

    Plagarus [utilizator]

    Nu-i doar expirat ci si penal,mosul Sterling Popescu !
  • +6 (6 voturi)    
    sa-mi fie cu iertare (Luni, 6 martie 2017, 9:23)

    nea_caisa [utilizator]

    si asta probabil o sa supere pe multi, dar la ce conducere avem si la cum arata tara in momentul asta sa zicem mersi si pentru firimiturile alea. asa ca tariceanu ar trebui sa o lase mai moale ca multe din treburile ce ni se intampla se datoreaza lui si tovarasilor de alianta. modul in care se actioneaza la nivel politic tradeaza o tara slaba, orientata dupa cum bate vantul, fara un obiectiv clar de viitor. nu poti risca sa incluzi o asemenea tara in nucleul UE. bruxelles e destul de clar la capitolul asta, UE nu (mai) este pentru freeloaders. ori tragi cot la cot cu greii sa duci lucrurile inainte, ori stai la coada trenului si primesti doar acces la piata unica si alte beneficii de mana a doua. s-au fript cu grecii, categoric sufla si-n iaurt cand vine vorba de noi.

    din ce vad, tariceanu cam face aluzie spre visegrad. cu o ungarie vadit orientata spre est si cu polonia care nu sta prea roz la capitolul orientare (cel putin pe partea politica, ca popor stiu prea bine ce le-a facut comunismul si nu cred ca vor sa se intoarca acolo) nu ne vad prea bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Manipulare (Luni, 6 martie 2017, 9:28)

    mistydo [utilizator]

    Cu un astfel de politician avem numai de pierdut... cifrele confirma ca si in perioade bune Tariceanu a deturnat intentii corecte , pentru un meschin interes personal. Prin acte de alianta cu un cel mai amre adversar politic al liberalismului a dinamitat poarta de a ascede la civilizatia europeana! Nimeni nu sesizeaza? Este omul care te-ar vinde pentru a beneficia de un post Rusiei sau Turciei....
  • +7 (7 voturi)    
    Ideal ar fi sa plecati voi hotilor!!! (Luni, 6 martie 2017, 9:44)

    MirceaIo [utilizator]

    Tara nu are nevoie de oameni ca: tine Dragnea , Oprisan etc. Niste hoti care nu respecta legea. Fac furaciuni acum si din bani europeni. Acest lucru e inaceptabil. Plecati din tara incapabilor!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu. (Luni, 6 martie 2017, 9:46)

    ouyang [utilizator]

    E nevoie sa ne alegem ce popor vrem sa fim. De oi PSD sau de oameni liberi capabili sa ne conducem singuri unde om vrea noi. Afara cu mafia din tara!
  • +7 (7 voturi)    
    Taricene (Luni, 6 martie 2017, 9:48)

    Daras [utilizator]

    Ce-ai mai vrea tu sa rezonam cu marele urs ! Sa sper am ca n-o sa-ti iasa .
  • +6 (6 voturi)    
    Ce bine (Luni, 6 martie 2017, 9:51)

    mariusssss [utilizator]

    Ce bine era in CAER, Taricene, nu-i asa? Problema e ca daca ne intoarcem acolo, tu vei redeveni manechin, iar mama Zina nu sunt sigur ca te va recunoaste!
  • +3 (3 voturi)    
    Prin noi insine! (Luni, 6 martie 2017, 10:08)

    benicio [utilizator]

    Deviza liberala pare sa fie tot mai premonitorie in perioada asta. Tariceanu are dreptate, trebuie sa ne aranjam lucrurile intern. Insa intr-o maniera diametral opusa fata de valorile lui personale. Romania trebuie sa se ridice din forte proprii, iar pentru asta trebuie in primul rand sa scape de coruptie. Asadar, mergem inainte cu un DNA neatins de tot felul de elucubratii legislative pe care le pregatesc astia. Sau ingradim DNA pana il transformam intr-o maimuta scelerata si neputincioasa, iar atunci Romania care in ghearele unor grupari de oligarhi sustinuti logistic si informational de niste mega-oligarhi cu puteri dumnezeiesti de la Kremlin. Decizia e la noi, e bine sa ne bzam pe americani, dar e bine sa incepem si noi sa dam un pic cu matura in propria ograda. Ca e destul jeg...
  • +6 (6 voturi)    
    daaaa, strangeti randurile (Luni, 6 martie 2017, 10:10)

    revo [utilizator]

    tu, Orban, ala din Polonia, Bulgaria se subintelege de la sine, Parlamentul Serbiei - asa, asa, coalizati-va sa va atingeti scopul! SA NE SCOATETI DIN UE! Pentru asta sunteti platiti de rusi!!!
    Hai la lupta cea mare!!
  • +6 (6 voturi)    
    deci asta este pana la urma (Luni, 6 martie 2017, 10:19)

    rochiri [utilizator]

    ..asta se vrea...vanzarea Romaniei!
    Bine Taricene!...
  • +3 (3 voturi)    
    Motocicleanu pare in permanenta constipat (Luni, 6 martie 2017, 11:22)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Poate un laxativ ar ajuta si creierul in procesul de gandire. Desi la un neuron de manechin probabil nu prea este nimic de facut. Astfel de indivizi sub-mediocri conduc aceasta tara. Oare de unde vine blestemul ?
  • 0 (0 voturi)    
    Noile uniuni europeene (Marţi, 7 martie 2017, 18:22)

    clau [anonim]

    Era previzibil; ne-au lasat sa ne plimbam; sa ingrijim batrini si sa platim taxe; ne-au fortat sa facem privatizari perdante; am scapat si de paduri; resurse; companii; si teren agricol in shimbul a multor norme; reguli; programe soft; si fonduri pe care nu le-am accesat ir acum este gata cu distractia; afara cu voi; sau puteti ramine si iesim noi si ne regrupam; nu v-ati aliniat la comunismul occidental si nu atins baremul liber impus? Oare era posibil? Sau avea cineva dat de bani imprumut cuiva si nu avea cui? De cind lumea saracul nu are ce cauta la masa cu bogatul; sau care se lauda cu bogatia sa decit daca vea sa pastreza traiectoria banilor din buzunarele goale in alea chivernisite ,