Tudorel Toader, despre doctoratul Codrutei Kovesi: "Va voi dezamagi spunandu-va ca isi merita doctoratul"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 3 aprilie 2017, 23:53 Revista Presei | Radio TV

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitie a declarat luni seara, la Antena, ca docotratul Codrutei Kovesi este luat corect, iar cei 4% din lucrare considerati plagiat intra in limita de eroare a softului de analiza.

"Va voi dezamagi spunandu-va ca da, merita. Sunt programele antiplagiat. Acolo si daca pui definitia unui termen, un text de lege, spune ca e plagiat. Eu imi aduc aminte momentul acela. Era o tema despre specificul criminalitatii organizate din Romania. Doamna Kovesi isi incetase mandatul la DIICOT. Ce procuror decat unul din structura cunoaste mai bine caracterul criminalitatii organizate? Cand un procuror care a lucrat cu dosare grele iti face o afirmatie, are o alta greutate. Chiar am teza, am rasfoit-o din nou cand au aparut discutiile. Este o teza consistenta, in care se studiaza specificul criminalitatii organizate din Romania. Am cugetul deplin impacat ca am contribuit la oferirea titlului de doctor. Luati teze de doctorat multe, vedeti daca 4 % nu e de multe ori depasit, dat fiind specificul de la drept.", a declarat Tudorel Toader la Antena 3.

UPDATE Antena 3, discutiile de dupa emisiune: Suparare si frustare in randul jurnalistilor postului si o incercare nereusita de a masca totul cu ironie. Tudorel Toader "i-a dezamagit" de mai multe ori pe antenisti: 1. Doctoratul lui Kovesi 2. Nu va pune limita la abuzul in serviciu 3. Le-a explicat ca televiziunile si presa trebuie sa respecte dreptul la intimitate al persoanelor si sa informeze corect.


Citeste mai multe despre   






















34040 vizualizari

  • -31 (43 voturi)    
    a declarat luni seara, la Antena 3! (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:00)

    Mazeta [utilizator]

    Asta spune tot. Tudorele, lasă minciunile! Un slugoi a fost toata viata.
    • -41 (49 voturi)    
      Perfect adevarat (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:31)

      DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nimeni nu contesta ca stie meserie. Isi merita doctoratul. In proportie de 96%. In proportie de 4 % NU si-l merita pentru ca e FURT.
      • +34 (40 voturi)    
        mai mult (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:42)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        Cred ca a folosit si cuvinte din DEX, deci a plagiat dex-ul la greu!
        O fi trecut sursa cuvintelor, sau le-a furat cu nerusinare?!?
      • +10 (22 voturi)    
        Poate ar fi util să vedem și detaliile (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:48)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        Nu sunt în nciun caz un fan al lui Kovesi, dar ceea ce spune Toader pare să aibă sens. Ar trebui să vedem din ce se compune acel 4%. Concret: ”un șir de 78 de cuvinte care mai apare în materialul X” sau ceva de genul.

        Softul antiplagiat o fi bun să găsească similaritățile, dar ar ttrebui să discutăm pe fragmente concrete de text. Să vedem de unde sunt preluate și ce relevanță au pe ansamblul tezei.
        • -10 (22 voturi)    
          Glumesti (Marţi, 4 aprilie 2017, 9:29)

          DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui Harald

          Da un search pe Google "kovesi plagiat emilia sercan" si citeste tu de unul singur articolul scris de Emilia Sercan. Te vei lamuri singur ca nu e vorba despre un sir de 78 cuvinte sau 148 etc ci de ceva mai mult. Nu se poate compara plagiatul masiv al lui Ponta cu cel al lui Kovesi, care este marunt, dar ideea este ca NU ESTE INEXISTENT.
          • +1 (19 voturi)    
            Sunt generalități din documente ONU (Marţi, 4 aprilie 2017, 10:52)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

            și autocitări neevidențiate ca atare.

            M-am documentat și nu mi se pare nimic serios în acuzația de plagiat. Sunt tot felul de generalități reproduse mai ales după documente ONU, poți spune că e o teză de proastă calitate atât timp cât le folosește pe post de considerații proprii, dar cam atât.

            Eu n-am spus că plagiatul este inexistent, am admis din start acel 4% (la urma urmei, un soft face exact ce este conceput să facă și sigur a găsit acele fragmente undeva).

            Dar acel 4% plagiat mi se pare nerelevant. Din perspectiva cetățeanului, problema ar trebui să fie modul cum își îndeplinește Kovesi atribuțiile de serviciu (un mod mai mult decât criticabil, consider eu) în timp ce disputa pe tema plagiatului ar trebui să rămână doar la nivel academic.

            Nu am un doctorat și nici nu mă interesează genul ăsta de titluri (o să-mi acorde cineva un honoris causa când o să fie cazul :) ) dar îi pot înțelege pe cei care au un doctorat muncit și sunt indignați de modul cum Kovesi a rotunjit colțurile. Însă repet, disputa asta ar trebui să rămână doar la nivel academic.
            • -5 (15 voturi)    
              I beg to differ (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:29)

              DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui Harald

              Si hai sa iti spun de ce. Daca doctoratul ar fi despre cati ingeri incap pe varful unui ac, mentinandu-se in disputa scolastica a unor functionari de institute de cercetare as accepta argumentul tau. Ca ar trebui mentinuta cearta in sfera academicului. Chiar si asa cand e vorba de furt academic. Dar in cazul nostru nu e vorba de un functionar de "umanioare". Ci de sefa unei Directii care lupta impotriva FURTULUI, coruptiei, abuzurilor etc Prin urmare, miza plagiatului e diferita. Nu ma intereseaza calitatea morala in intregime a doamnei Kovesi. De exemplu, nu ma intereseaza daca nu are caracter in chestiuni private (viata intima, daca inapoiaza banii luati cu imprumut de la prieteni, daca isi respecta cuvantul dat etc). Dar daca a facut ceea ce sanctioneaza la altii prin insasi esenta institutiei pe care o conduce (i.e. furt) atunci e clar ca e o impostura la mijloc, ca deprofesionalizeaza DNA-ul. Pe mine ma intereseaza DNA-ul mai mult decat o persoana. NB. Si exemplele de plagiat nu se refera doar la rezolutii ONU, ci la carti scrise de altii, citate fara legitimitatea citarii.
            • +6 (6 voturi)    
              Ei daca nuantarile astea veneau (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:47)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              atunci cand se dezbatea problema nationala a Plagiatului lui Kovesi, daca te-ai fi documentat din timp, ar fi fost cu totul altfel. Parca totusi nu ai fost atat de nuantat la acea epoca !
              • -9 (13 voturi)    
                Părerea mea despre Kovesi e la fel de proastă, (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:20)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                nu plagiatul este cel care o poate schimba.

                Ceea ce susțin eu este că în mormanul de incorectitudini pe care le-a făcut ea în decursul timpului, plagiatul nu este relevant.

                Cu toată aroganța de care sunt capabil, o să-ți spun cum evaluez eu oamenii. Mă întreb pur și simplu: ”dacă l-aș avea în față la un interviu, l-aș angaja sau nu pe omul ăsta?”

                Și cu sau fără plagiat, Kovesi nu a trecut testul ăsta. De asta plagiatul e pentru mine nerelevant.
                • +1 (7 voturi)    
                  Ok ! Verificand doza de aroganta (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:23)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  pe care o am in stoc pot sa fiu, la limita, de acord cu argumentul tau pe cazul punctual privind plagiatul !

                  Mai departe insa...
            • -6 (14 voturi)    
              Sa fim cinstiti si cand nu ne convine. (Marţi, 4 aprilie 2017, 12:05)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Nu e vorba de 4%, ci de de 12%. Daca se raporteaza la lucrare fara pasajele recunoscute ca fiind texte de lege si care reprezinta mai bine de 50% din total.

              Kovesi a plagit in mod evident, dar mult mai rau e ca cei din CNADTCU s-au coborat la nivelul unor politruci ca aia din PSD care l-au sapalat pe Ponta de plagiat. Si-au spalat-o si ei pe Kovesi. Asta doare, si dezamageste si decredibilizeaza atat institutii in care aveam o incredere cat si societatiatea civila care justifica plagiatul atunci cand e vorba de "simbolul" anticoruptiei.
        • -1 (11 voturi)    
          Din ce se compune (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:46)

          satanae [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Din ce se poate compune un plagiat? Din text copiat mot a mot, fara citare, dind impresia ca este al tau. In cazul Codrutei Kovesi, este vorba de preluare de text cu notele altuia cu tot, cu aceleasi greseli ca in sursa originara. Omul spune ca isi merita doctoratul. ca a copiat prea putin. Asa e, unui plod de scoala generala, daca-l prindem ca a copiat, cit de putin, si daca n-a copiat deloc, dar il prindem cu cartea pe sub banca sau cu fituicile la el, ii dam 1. Unui doctor care nu face parte din tabara alora rai, ii trecem cu vederea, pentru ca ne uitam la cit anume a furat.
          Si nu stiu de ce il intreaba lumea pe unul din tartorii universitatilor noastre, care abia asteapta sa primeasca doctoranzi la greu, plagiatori sau nu, ca sa ridice o suma cit mai mare de bani de pe urma lor, daca o lucrare este plagiat sau nu. Nu si-o fi facut Kovesi teza la el, dar sa ataci lucrarea sustinuta la un tartor de la alta universitate, nu se face. Corb la corb nu-si scoate ochii.
    • +19 (21 voturi)    
      Ha ha ha (Marţi, 4 aprilie 2017, 10:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cand a fost numit de mafia psd era "un profesionist de inalta clasa" dar cand nu a vrut sa fie un slugoi al infractorilor devine paradoxal "un slugoi". Ridicol mai ales din partea unui postac slugoi inept ce se mai intituleaza si "mazeta"
    • +12 (14 voturi)    
      /// (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:26)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazetutzo, nu-ti convine, asa-i?
      Schimba canalul, alege orice canal din Colentina sau Ferentari, este acelasi lucru.
  • +33 (35 voturi)    
    Uite in cine isi puneau speranta latrinistii (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:06)

    Susufler0 [utilizator]

    si pesedistii ca o va propune pe Kovesi spre revocare Presedintelui!

    PS. Ma rog, ghiolbanii credeau chiar ca Tudorel o s-o demita direct !! :))
    • +19 (21 voturi)    
      Tre'să recunoști că omul știe ce vorbește (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Chiar dacă PSD-ul l-a pus ministru.
      • +16 (18 voturi)    
        Da, cand nu incearca sa faca pe plac (Marţi, 4 aprilie 2017, 2:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        politicienilor !

        De exemplu, imediat ce s-au napustit alde Serban Nici o laie si Sulfarin Sulfanescu pe el a si anuntat ca incepe un control
        la Parchetul General si la DNA condusus de niste experti independenti. Asta miroase a debut de procedura de revocare.

        PS. Pt mine este evident ca nu se va incheia cu o propunere de revocare a celor doi procurori sefi adresata lui Iohannis, dar se vrea a fi o linistire a apelor.

        PS. Deci face politichie !
      • +9 (9 voturi)    
        hmmm (Marţi, 4 aprilie 2017, 10:20)

        student88 [anonim] i-a raspuns lui Harald

        pai cam toti recunosc ca omul stie carte/meserie, acum depinde cum foloseste ceea ce stie. Nu poti sa spui ca tine cu psd sau ca e anti psd. Cumva e normal sa incline balanta catre psd, cand toata echipa (de guvernare) e din psd sau cu psd. Incearca sa fie "subectiv impartial" daca este politically correct termenul. Cat timp, nu incurajeaza hotia/demagogia/nepotismul/incompetenta/etc, e ok, indiferent in ce tabara e.
        • +6 (10 voturi)    
          Foarte corect si imi place cum ai exprimat-o! (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui student88

          "Subiectiv impartial" !

          Tocmai de aceea sacalii pesedisti l-au mirosit si vor sa-i faca vant din partid. Ii retine insa un lucru al naibii de important : impartialitatea sa subiectiva fata de acea parte
          a judecatorilor constitutionali care sunt si ei subiectiv impartiali fata de PSD !

          PS. Altfel...
          • +3 (7 voturi)    
            Va imbatati cu apa rece (Marţi, 4 aprilie 2017, 12:23)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Tudorel Toader nu face parte din PSD, fiind mai degraba apropiat de oameni din PNL, poate de oamenii lui Tariceanu azi. Si nici nu conteaza ca nu raspunde la comenzi politice atat timp cat a fost ales tocmai pt ca le impartaseste opiniile despre cum ar trebui sa functioneze sistemul de justitie.
            S-a vazut la puciul din 2012 cat de putin se sinchiseste Toader de lege si constitutie.
            • +3 (3 voturi)    
              Stii, pt mine de cand cu USL, deosebirea dintre (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:34)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              PSD si ALDE ori PNL este suficient de greu sesizabila incat sa mai imi fac probleme ca unul propus intr-o functie de ALDE ar putea sa nu fie chiar si un mm. sau un mlg. pe placul PSD !

              Crezi ca Toader nu stie cine este cu adevarat seful in coalitie ? Si crezi cumva ca daca pica maine, de manuta amandoi, Dragnea si cu Tariceanu, Toader nu s-ar mai regasi in aspiratiile celor doua partide, daca la conducerea lor ar veni, sa zicem, Oprisan de la Vrancea si Daniel Constantin ? Sau Gerea, poftim !
              • +2 (2 voturi)    
                Sunt si nu prea sunt (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:59)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Pt ca si Iohannis a facut parte din USL, s-a inconjurat si la Costroceni cu aceiasi oameni. Au la fel de putin respect pt statul de drept, dar interese concrete de multe ori divergente.
                • 0 (2 voturi)    
                  Au infinit mai mult respect (Miercuri, 5 aprilie 2017, 0:09)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  pt statul de drept !

                  Ce simplu i-ar fi altfel lui Iohannis sa redevina Presedintele ficus din primul an de mandat si sa nu mai atace la CCR niciuna din aberatiile legislative care ataca statul de, drept votate de Parlament cu un cinism fara seaman.
                  • +2 (2 voturi)    
                    Duplicitate (Miercuri, 5 aprilie 2017, 14:58)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    Tu-mi spuneai ca diferentele sunt prea mici pt a fi sesizabile, fiind toti acelasi USL.
                    Iohannis isi doreste un al doilea mandat, atata tot. Daca avea cel mai elementar repsect pt statul de drept se dezicea de e-au facut in 2012, pe cand el a insistat ca ei erau baietii buni atunci. La el e vorba strict de aparente, imagine si capital electoral.
                    • +1 (1 vot)    
                      Cred ca avem o singura (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:27)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                      sansa sa vedem daca s-a schimbat sau nu ! Sa castige al doilea mandat. Dupa el nu-l mai asteapta altceva dpdv politic asa incat ar trebui sa continue sa fie un Presedinte jucator in favoarea statului de drept.

                      PS. Avem rabdare sa vedem daca e asa sau nu ?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Sanse nu avem (Joi, 6 aprilie 2017, 13:15)

                        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        Nu ma intereseaza Iohannis, si a demonstrat deja ca nu se schimba. L-am votat din lipsa de alternativa si-o sa-l mai votez doar in aceleasi conditii. Sper sa apara o alternativa intre timp, dar nu vad de unde.
                        Iti aminteam doar ca nu toti USL-istii sunt la fel. Exista mereu nuante. Chiar daca nu in respectul pt statul de drept.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Cred ca tot pe el il vom vota (Joi, 6 aprilie 2017, 14:18)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                          pt a bara drumul vreunui pesedist ori al vreunei pesediste !

                          Altcineva in zona dreptei nu are cine sa apara asa din scurt. Si gandindu-ma acum la chestiunea aceasta ajung sa-ti dau dreptate : nu toti uslasii sunt la fel !

                          PS. Insa adaug : dar niciunul nu e bun !! ;))
  • +22 (28 voturi)    
    Pe bune ,chiar asa a zis tudorel? (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:08)

    kokos [utilizator]

    Daca e pe bune , cred ca ciuvica ,badea, gadea si restul gastii mor de oftica.
    • -4 (12 voturi)    
      E normal (Marţi, 4 aprilie 2017, 12:36)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Tudorel Toader a facut parte din comisia de doctorat in fata careia si-a sustinut disertatia Kovesi. Un singur lucru putea sa spuna.
      E cam ca si cum l-ai intreba pe Nastase despre doctoratul lui Ponta.
  • +10 (18 voturi)    
    Praf in ochi (Marţi, 4 aprilie 2017, 0:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca vrea sa isi faca meseria si sa fie ministru al JSUTITIEI sa ii bage la racoare pe tradatorii din PSD.

    Apoi mai discutam. Pana atunci nu am incredere in specimentul asta nici daca imi zice ca e noapte afara si vad ca e ora 21:30 pana nu verific de 30 de ori ca nu cumva sa fi schimbat ceva ca hotii.
    • -4 (10 voturi)    
      nu ministrul baga hotii la inchisoare (Marţi, 4 aprilie 2017, 8:49)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      au trecut vremurile alea. sa tot fie vreo 3 ani de atunci.
      • +4 (6 voturi)    
        /// (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:30)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Nu draga fraiere.
        Sunt mai multi ani.
        Cam de cand era ministru Rodica Stanoiu.
        Daaa, tipa aia dragutza si apetisanta. Vezi, ai ghicit.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Marţi, 4 aprilie 2017, 19:36)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Vad ca ai citit ce-am scris ca arabii: de la dreapta la stanga si de la sfarsit la inceput. Ca fix tot ce am scris ai inteles... se vede...
  • +3 (5 voturi)    
    Ce cauta acolo ? (Marţi, 4 aprilie 2017, 7:06)

    tontu [utilizator]

    Nea Tudorel chiar pare ca le are pe astea cu justitia si cu bunul simt; problema e ce cauta in guvernul asta?
  • -5 (15 voturi)    
    Dublu standard , (Marţi, 4 aprilie 2017, 10:46)

    A310 [utilizator]

    daca minunatei procurarese nu ii s-a retras titlul de doctor ca a plagiat 4% , atunci lui Ponta de ce ii s-a retras , nu se respecata aceleasi reguli peste tot , sau asa cum nu avem o practica unitatara in justitie , la fel se intampla si cu doctoratele .
    • +6 (10 voturi)    
      /// (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:31)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Nu putzica.
      Ai auzit de marje de eroroare a vreunui soft?
      De de alte marje de eroare ai mai auzit tu ?
      Ponta, idolul tau, a deposit de cateva ori orice marja de eroare posibila si imposibila.
      • -4 (6 voturi)    
        Cu respect , (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:02)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        va pot spune ca nu am simpati in zona PSD-ului , cu atat mai putin Ponta , care ca om politic a dat fuga si a incheiat pactul cu basescu , generand inceperea dinamitari aliantei cu PNL ( Crin Antonescu ) . Referitor la marja de eroare a softurilor , nu impartesesc opinia dvs , deoarece eu folosesc anumite softuri si daca acestea ar prezenta erori ar genera consecinte catastrofale pentru siguranta proceselor tehnologice , putand sa cauzeze pierderi de vieti omenesti .
  • +2 (10 voturi)    
    Ce era sa zica, a fost in comisia de doctorat :) (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:13)

    andipetre [utilizator]

    Pai dl. ministru a facut parte din comisia care i-a dat doctoratul doamnei Kovesi, doar nu era sa spuna acum ca a aprobat un plagiat. Asa se intampla in invatamantul superior romanesc, nimeni nu recunoaste nimic.

    Cautati pe net documentele, ele exista, faceti-va singuri o parere despre subiect. Nu va bazati pe minciunile politice ale celor doua tabere care au adus Romania in mizerie...

    Da, ambele tabere sunt la fel de periculoase pentru noi toti.
  • +1 (3 voturi)    
    observat (Marţi, 4 aprilie 2017, 11:51)

    DanIonita1 [anonim]

    schimbarea brusca de directia a lui Todorel. Din nenorocit in om decent? E clar ca a fost ..... de americani si la Broxeles pe tonul cel mai dur.
    • +5 (7 voturi)    
      obsrvatorii sunt suciti (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:14)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      El a ramas fix asa cum a fost si pana acum, doar atitudinea taberelor s-a schimbat. Unii il vedeau drept un nenorocit si acum zic ca e om decent, pe cand altii care il dadeau dret un profesionist desavarsit acum il cred un tradator.
      Nu l-a interesat niciodata ce vrea un partid au altul, cum nu l-a interesat nici spiritul legii. Are propria viziune si nu i-o schimba nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    Mi-am schimbat părerea .. (Marţi, 4 aprilie 2017, 18:36)

    AEV [utilizator]

    Mi-am schimbat părerea despre ministrul Toader după ce am văzut cu câtă siguranță și eleganță l-a anihilat pe Gâdea la emisiunea de aseară de la Antena 3.
    • 0 (0 voturi)    
      este doar hot (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      si uns cu toate alifiile. In public spune ce ar trebuie sa spuna ca sa nu mai fie "calcat" neanuntat de ambasadori. In culise, face ce trebuie - adica urmeaza ordinele Mafiei din care si el face parte si pe care este pus sa o pazeasca.
      Oricum, este mai destept si mai viclean decat Ciordache. Deci, mult mai periculos. E de nivelul viermelui de Nicolicea.