Olguta Vasilescu, la Antena 3: Am avut numai intelectuale in camera de la arest/ Inchisorile Romaniei sunt pline de intelectuali

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 4 aprilie 2017, 22:29 Revista Presei | Radio TV

Olguta Vasilescu la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Ministrul Muncii Olguta Vasilescu este "femeia puternica" din aceasta seara a Antenei 3 la Sinteza zilei. O emisiune pe acelasi calapod cu cea dedicata Gabrielei Firea. Mihai Gadea s-a dus in vizita la Ministerul Muncii. Olguta Vasilescu spune ca se afla la o sedinta in care se parcurgea programul de guvernare si se asigura ca "au inteles ce au de facut functionarii".

Olguta a vorbit si despre perioada in care a fost retinuta pentru 24 de ore spunand ca a avut anumite retineri fata de persoanele cu care ar fi urmat sa imparta celula, dar o gardiana a linistit-o spunandu-i sa stea linistita caci "doamna Olguta, sunt numai intelectuale in camera". "Inchisorile din Romania sunt pline de intelectuali... asta e situatia", a concluzionat Olguta Vasilescu.

"Am fost urmarita trei luni de zile pe siguranta nationala, am filmari in casa, ambientala, filmari pe strada. Nu au gasit nimic. Eu am aflat tarziu cand am vazut dosarul. Eu nu stiam pentru ce sunt judecata. S-au facut presiuni asupra functionarilor primariei. Poti sa fii ascultat in casa, fara sa intre neaparat in casa. Omenii din primarie au fost luati de pe strada si audiati intr-un hotel timp de opt ore. I-au luat de pe strada cu mandat, trebuiau adusi la DNA Bucuresti, dar au ajuns sa fie audiati la hotel", a declarat ministrul.
  • Detalii de atmosfera: Intrebarea serii vine de la Mihai Gadea: "Oare consilierul dumneavoastra orb se uita acum la emisiune?!" Se repliaza insa rapid si precizeaza "impropriu spus se uita" :)
  • Olguta Vasilescu: Eu mananc de ani de zile o singura data pe zi, la ora 16.00, cand se termina programul de lucru.

(Despre Legea salarizarii) "La partid s-a lucrat mai mult legea si mai putin la minister. Nu stiu de ce aceasta mirare ca noi am trimis-o la Parlament. Totdeauna am spus sa nu mergem pe angajarea raspunderii pe o lege importanta. Ar fi insemnat s-o mai tinem o luna in dezbatere publica, ori asta inseamna ingroparea legii"

  • "Eu mananc de ani de zile o singura data pe zi, la ora 16.00, cand se termina programul de lucru"
  • "Ma simt sub lupa, traiesc sub lupa de ani de zile, deci nu e nicio problema pentru mine"
  • "Eu nu am voie sa dau gres cu doua lucruri anul acesta, cu legea salarizarii si cu ocuparea locurilor de munca, cu scaderea somajului"
  • "Banii pentru salarii sunt prinsi in programul de guvenare, 32 de miliarde de lei pana in anul 2020, acolo e prevazuta cresterea cu 50% a salariului"
  • "Avem 44.000 de locuri noi de munca in ultimele trei luni. Sunt aproximativ 9.000 de locuri de munca doar saptamana trecuta"
  • "Se vorbeste de cei 32 de miliarde pe care i-ar inghiti bugetarii. In utlimii doi ani de zile s-au facut facilitati mediului de afaceri care ar genera cele 32 de miliarde"
  • "In acest moment, salarizarea reprezinta 7,5% din PIB, noi estimam sa ajungem cu ea la 10% din PIB. in UE sa stiti ca este mult mai mare, e intre 12 si 14%"

Dosarul in care Olguta Vasilescu este acuzata de fapte de coruptie a fost retrimis de Tribunalul Bucuresti la DNA

Tribunalul Bucuresti a decis la sfarsitul anului 2016 sa retrimita la Directia Nationala Anticoruptie dosarul in care primarul Craiovei, Lia Olguta Vasilescu, este acuzata de luare de mita si spalare de bani, pentru ca procurorii sa precizeze care sunt obiectul si limitele judecarii in cazul lui Vasilescu.

Pe 20 septembrie, Tribunalul Bucuresti a stabilit ca procurorii DNA ar fi incalcat, pe parcursul anchetei, dreptul la aparare al Liei Olguta Vasilescu in dosarul de coruptie si a constatat nulitatea relativa a actelor de urmarire penala.

In plus, Tribunalul Bucuresti a exclus actele de urmarire penala "efectuate de ofiterii de politie judiciara fara a avea delegarea procurorului de caz".

Instanta a exclus si proba constand in interceptarea convorbirii ambientale dintre Ion Vlasceanu Ion si Ionut Parvulescu Ionut, din 19 februarie, "aceasta fiind obtinuta in mod nelegal". Este vorba despre declaratiile martorilor Constantin Selavartea, Ion Vlasceanu Ion, Gabriela Miereanu Gabriela, precum si de denuntul formulat de Ionut Cosmin Parvulescu, pe 7 martie 2016.

Primarul Craiovei, Olguta Vasilescu, a fost trimisa in judecata pe 19 iulie intr-un dosar in care este acuzata de luare de mita si spalare de bani. In acelasi dosar sunt judecati, de Tribunalul Bucuresti, Radu Cosmin Preda, administratorul public al Craiovei, si Elena Daniela Popescu, reprezentant al unei asociatii nonprofit.

Potrivit rechizitoriului procurorilor, in anul 2012, cu prilejul campaniei electorale pentru alegerea primarului municipiului Craiova, mai multi oameni de afaceri au fost determinati de Olguta Vasilescu, personal sau prin intermediul unor persoane din echipa de campanie, sa faca diverse sponsorizari.

Procurorii spun ca, in cadrul "donatiilor", Olguta Vasilescu ar fi primit de la un om de afaceri, "ca urmare a exercitarii influentei sale politice", suma de 25.000 de euro pentru plata concertului sustinut de un artist strain. Acesti bani si alti 25.000 de euro, a caror provenienta nu a fost stabilita de anchetatori, ar fi fost dati in preziua concertului din 14 mai 2012, unui organizator de evenimente, care a dat intreaga suma staff-ului artistului, conform contractului depus la dosarul cauzei.























10143 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Doar matalutza erai "doctor" si nu intelectuala? (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:32)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne pe ce maini semi docte,a incaput biata Romanica !
    • +24 (26 voturi)    
      Da, sunt pline de telectuali (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Prostalai care nu stiu decat sa fure, cu o facultate facuta la particulara, cu bani, ca daca ai bani in Romania, ai si carte. Pun pariu ca nu era nici unul dintre colegii semidoctei cu facultate facuta la zi.
      • +13 (13 voturi)    
        nu e chiar asa... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:47)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        in celulele din penitenciare oamenii sunt impartiti in functie de nivelul de cultura, pregatire intelectuala, pozitie sociala etc.
        Olguta a fost considerata o intelectuala si de aceea a fost bagata in camera intelectualelor (indiferent ca aveau facultate la zi sau la particular).
        Insa doar celula aceea era cu intelectuali, restul erau cu parnaiasi de drept comun, cu max 8 clase.
        In puscarii sunt muult mai multi inculti si lipsiti de studii decat intelectuali...chiar si gardiana a spus corect :,,sunt numai intelectuale in camera''...doar Olguta a inteles gresit, cum ca ar fi numai intelectuale in toata puscaria. (de fapt probabil era o camera cu intelectuali si 20 de camere cu analfabeti)
    • +14 (14 voturi)    
      Babuni, ca pe vremea fanariotilor (Miercuri, 5 aprilie 2017, 2:24)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E unul di inficatorii prostiei din tara.
    • +25 (25 voturi)    
      Ca sa citez pe un nene militian: (Miercuri, 5 aprilie 2017, 3:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      "Degeaba ai doctoratul, daca nu ai liceul". Na ca acum e foarte adevarata vorba prostului.
    • +10 (10 voturi)    
      ei, (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:10)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      n-a ajuns duamna în celula-n care trebuia, iar acuma se minunează de marşul tramvaiului
  • +36 (40 voturi)    
    Sigur ca da (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:33)

    mitg [utilizator]

    Ati avut discutii fine in limba franceza despre Șarl de Găul, Șarleman, Ludovic de Quaișpe.
  • +35 (37 voturi)    
    O sa va judece colegii mei, academicienii.... (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:36)

    fdaniel [utilizator]

    Parca am mai auzit chestia asta, acum 28 de ani.
  • +30 (32 voturi)    
    :))) (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:37)

    tudorr [utilizator]

    `ntelectuale asa ca tine? :))))
  • +26 (28 voturi)    
    Nu e hot, e intelectual (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:38)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Romania, tara unde hotii, criminalii, violatorii sunt considerati "intelectuali". Ponta, plagiator dovedit, a fost votat intr-un sondaj "cel mai mare intelectual roman", asta spune multe despre noi ca natie.
  • -26 (32 voturi)    
    nu ne uitam la A3... (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:40)

    king david hotel [utilizator]

    dar de fapt toata lumea se uita!
    • +16 (18 voturi)    
      50% din audienta cu care se lauda A3 ... (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:43)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      sint oameni normali la cap care monitorizeaza prostia :)

      Tre' sa-ti stii dujmanu' mai bine decit prietenu' :)
    • +7 (9 voturi)    
      Unii sunt influentati altii nu (Miercuri, 5 aprilie 2017, 12:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Can desi te autointitulezi rege (King) dispui de un singur neuron e normal sa fii afectat de ineptiile A3. Altii cu o gandirea mai solida doar constata reaua vointa si manipularea puerila a sectantilor de la A3
  • +12 (12 voturi)    
    degeaba-s inteligente... (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:45)

    IancuJianu [utilizator]

    ...daca-si utilizeaza geniul la furat. Hotii ajung dupa gratii, nu la Nobel.
  • +19 (19 voturi)    
    gardiana probabil făcea mișto de ea (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:52)

    Evq [utilizator]

    Și normal că avem numai intelectuali în închisori, nu vedeți câtă literatură de specialitate produc?
  • +23 (23 voturi)    
    Mai vulvuta (Marţi, 4 aprilie 2017, 22:55)

    Ord [utilizator]

    liceul facut la seral si cu bac la 32 de ani si dupa o licenta in drept la o facultate privata din Baicoi, asta nu inseamna ca esti intelectual.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar asa e ea? (Miercuri, 5 aprilie 2017, 21:19)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      atunci e derasul curcilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Normal (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:03)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca tzara este plina de hoti, fura de la vladica la opinca.
  • +17 (17 voturi)    
    Telectuali (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:12)

    kingfisher [utilizator]

    Sa mori tu ca numai intelectuali in puscarii! Pai ce-ai mai iesit, fa, de la brutaie?
  • -23 (23 voturi)    
    Deci porcii de la DNA au ramat si in casa (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:13)

    xrogo [utilizator]

    Olgutei cum au ramat si in casa judecatorului CCR Grebla degeaba cu mandate obtinute pe siguranta nationala,mandate obtinute foarte usor de la judecatori servili cauzei,oare pana cand si oare de ce?
    • +12 (12 voturi)    
      Mai telectualule, pune pauza dupa virgula (Miercuri, 5 aprilie 2017, 5:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tot iti spun, chiar atat de slow esti de nu pricepi???
    • +10 (10 voturi)    
      Radio Erevan ..... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Da, numai ca porcii erau din ferma parlamentara a lui Dragnea, furajati si ingrasati de la bugetul de stat si de ramat au ramat si inca mai rameaza la bazele Constitutiei !!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        porcii... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:09)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ..toate insa cu concursul DNA (de langa porcarie) care se face ca nu vede !Doar sunt legati cu matzul porcului ,este clar .
    • +2 (2 voturi)    
      ca (Miercuri, 5 aprilie 2017, 15:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa-ti bagi tu gheara-n gat ca pitigoiul, d-aia.
  • +12 (12 voturi)    
    Le rezolvati voi din legi apoi le agajati ... (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:19)

    za-k [utilizator]

    ca sint rude intelectuale cu Nobel cum zicea Nicolicea!

    Patetici mai sinteti! O tara populata cu incompetenti politici in administratie e moarta, n-are viitor, se scufunda in coruptie!
  • +15 (15 voturi)    
    Confuzie (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:20)

    Celbland [utilizator]

    Nu mă mir că femeia asta nu face deosebirea dintre un intelectual și un cumpărător de diplome. Ca să faci diferența, ai nevoie de un minim de educație.
  • +19 (19 voturi)    
    da, (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    duamna olguta, nu-ti face griji, esti intre 'telectuale, e pline inchisorile de 'telectuale si '.telectuali. Nu prea inteleg de ce nu esti acolo si esti aici.
  • +24 (26 voturi)    
    Sunteti nedrepti (Marţi, 4 aprilie 2017, 23:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Adevarul e, ca intotdeauna, undeva la mijloc. DNA nu a obtinut dovezi prin cele mai legale metode. O sa va explic ceva ce am aflat, insa Olguta nu are tupeu sa spuna de frica sa nu fie ucisa.

    Pe langa lucrurile enumerate mai sus Olguta a omis sa spuna ca a fost rapita de extraterestri. Da. Stiu. Greu de crezut dar nu radeti. Extraterestri acestia erau malefici. O sa intrebati" Si au efectuat teste pe ea?" Nu. Pentru ca dupa o verificare si-au dat seama ca nu are creier, ci doar un bob de fasole ce alimenteaza sistemul neuronal din cap. Desi pare evolutie, nu este.

    O sa intrebati daca au efectuat experimente sexuale pe ea? Nu. Si-au dat seama ca mai degraba ramai steril decat sa risti ceva cu ea.

    Atunci intrebati voi, ce doreau acesti vizitatori? Eh, acesti reptilieni au un scop malefic: eliminarea coruptiei. Da - absurd. Cum sa elimini coruptia?! Asa ca i-au scanat bobul de fasole si au aflat ce aveau nevoie. Acesti extraterestri lucreaza mana in mana cu DNA pe un plan malefic de a stigmatiza abuzul in serviciu si a elimina incompatibilitati.

    Voi credeti ca e doar binomul la putere? Nu! E un trigon - ca acelea cu vanilie din patiserii. Acest trigon al puterii format din reptilieni, DNA si SRI au folosit dovezile obtinute prin scanarea bobului de fasole din creierul ei. Dar jduecatorii s-au prins si au eliberat-o.

    Saraca fiinta, daca ati sti prin ce a trecut...

    Da, tot ce am scris e adevarat, dar ii e teama sa recunoasca. Nu ma credeti? Stati sa vand povestea la RoHotia TV si sa vedeti! Doar nu credeti ca aia dezinformeaza fara sa se documenteze, nu?

    ... multumesc pt rabdare :)
    Am vrut sa ma amuz si eu pe seama acestei caricaturi. Nu pot sa scriu numai comentarii acide zilnic ca ma ofilesc. Dar trebuie sa recunoasteti, suna a ceva ce-ar aparea pe Latrine sau RoHotia.

    Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa.
  • +14 (16 voturi)    
    Si pe centura (Miercuri, 5 aprilie 2017, 0:14)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    sunt numai intelectuale.
  • +8 (8 voturi)    
    EU ZIC SA-TI CONTINUI "STUDIILE" (Miercuri, 5 aprilie 2017, 8:45)

    zapciu [utilizator]

    Cum zicea Victor al lui Balosu in Morometii "asta devine dupa facultati" .Eu daca as fi fost in locul ei dupa faza cu engleza si " marsh du tramway " mi-ar fi fost rusine sa ies din casa.Si am inteles ca a facut Facultatea de Litere , Cred ca singura "Facultate " pe care a facut-o au fost zilele din arest! Si mai cred ca ar trebui sa-si continuie "studiile".A fost aleasa primar al Craiovei ca face Craiova Dubaiul Romaniei dupa nici 5 luni a cadidat la parlamentare ca in Parlament e Casa Hotilor
  • +2 (2 voturi)    
    olgutza... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:08)

    liviu_ [utilizator]

    nu stie ca in arest esti bagat in celula cu cei care au cam aceleasi condamnari ca tine...

    oriucm ce vrea sa spuna cu asta?! intelectualii nyu merita la puscarie pt ca sunt intelectuali?!
  • +5 (5 voturi)    
    daca (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:24)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    De intri si tu la mititica, o sa fie mai multi 'telectuali acolo si veti putea scrie niste carti impreuna.
  • +5 (5 voturi)    
    'ntelectuali (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:25)

    BehehePapu [anonim]

    ....să înțeleg că pușcăriașul Voiculescu alias Varanu e 'ntelectual ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce manaci dupa ora 16? (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:33)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Nu am inteles ce manaca asta dupa ora 16? Sa fie vorba de un fel de piure maro solidificat pe care-l mananca tot PSD-ul de ceva timp pe la A3 si RTV?

    Ar trebui sa specifici clar pt bobor ce manaci, 'telectuala care esti.
  • +6 (6 voturi)    
    Logica bat-o vina (Miercuri, 5 aprilie 2017, 9:40)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Logic ca erau "intelectuali" fiinca erau cei care au FURAT avand posturi importante, pentru care trebuie sa ai facultate (sau cel putin Diploma).
    Din DEX aflam ca intellectual = (Persoană) care, prin preocupări sau profesie, folosește creator intelectul; persoană a cărei principală sursă de existență o formează munca intelectuală.
    Luarea de mita, minciuna si inselatoria e o munca intelectuala.
    Bunul simt, cinstea si alte virtuti nu sunt de-a "intelectalului" ci sunt conexe.
    Daca erau "destepti" acesti "intelectuali" nu ar fi fost prinsi deci rezulta ca erau "intelectuali" prosti.
    Intrebarea mea este: pe cind o sa citim reportaje despre oameni destepti (intelectuali sau nu) care nu fura si care mai ajuta tara asta?
  • +5 (7 voturi)    
    Aiai.. (Miercuri, 5 aprilie 2017, 10:00)

    Tze [utilizator]

    Sunt asa rupti de realitate incat spun tampeniile fara sa-si dea seama.
    Pai daca as termina si eu programul de lucru la 16:00, sigur as manca dupa program. As merge si la terasa vreo doua ore dupa aia, si abia dupa m-as intalni cu prietenii ce ies de la lucru de la multinationala.
  • +5 (5 voturi)    
    minciuni (Miercuri, 5 aprilie 2017, 13:52)

    Adelie [utilizator]

    Nu mananca, domne' la ora 16.00! Pe cand era primarita
    frecventa un anumit restaurant din oras si era cu mult inainte de ora 16. Am observat ca ii placeau stridiile. Binteinteles ca era insotita si de ceata de acoliti, mai ales unul anume....nelipsit.
    Nu zicea ea ca munceste pana tarziu in noapte, mai ales cand a trebuit sa dea reducerea la transport pentru studenti? Cum isi termina programul la ora 16?
    • +1 (1 vot)    
      pai a rezolvat toate problemele, (Miercuri, 5 aprilie 2017, 20:26)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Adelie

      si acum se poate odihni - definitia eficientei intruchipata
  • +1 (1 vot)    
    Nu mananca mult, ceea ce inseamna ca... (Miercuri, 5 aprilie 2017, 16:26)

    2016 [utilizator]

    in locul celor doua mese sarite ar face bine sa se apuce de invatat engleza!
  • +1 (1 vot)    
    8 Martie (Miercuri, 5 aprilie 2017, 16:57)

    contest [anonim]

    alt sfert de veac nou de...Crypto-Oltenism!

    Diplome, diplomati neitrerupti de o Lustratie, ceva?!

    Bine ca nu e misogynist, Establishment-ul dvs!
  • +1 (1 vot)    
    Prostuta (Miercuri, 5 aprilie 2017, 17:45)

    kingfisher [utilizator]

    Sa-i explice cineva prostutei ca daca daca te uiti la televizor nu inseamna ca esti intelectual!