Liviu Dragnea: Daca ne vom gandi in coalitie la intrarea la guvernare a UDMR, eu voi fi foarte pozitiv

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 mai 2017, 21:48 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea la Romania TV
Foto: Captura Romaniatv.net
Presedintele PSD Liviu Dragnea, a declarat duminica, la Romania TV, ca va fi "foarte pozitiv" daca in coalitia de guvernamant se va discuta despre cooptarea la guvernare a UDMR, el precizand ca discursul sau de la Congresul de sambata al Uniunii nu a vizat direct intrarea in Guvern a UDMR, cat colaborarea la nivel local.

"Urmatorul pas este sa colaboram si mai bine. Colaboram in Parlament, dar putem colabora mult mai strans. Urmatorul pas inseamna si colaborarea in administratia locala. Cred ca ar fi corect ca o colaborare buna in Parlament sa fie multiplicata cu o colaborare buna in administratia locala pentru binele comunitatilor", a declarat Liviu Dragnea, potrivit News.ro.

El a afirmat ca prezentele anterioare in Guvern ale UDMR au reprezentat un plus, intrucat Uniunea a trimis oameni bine pregatiti la Palatul Victoria, motiv pentru care Dragnea crede ca nu este o idee rea largirea coalitie de guvernamant actuale. "Daca o sa ne gandim in coalitie la intrarea la guvernare, eu voi fi foarte pozitiv pentru ca nu cred ca este o idee rea, dar nu a fost efectiv o invitatie pentru a intra la guvernare. Daca vroiam sa fac invitatia, o faceam direct, cu subiect si predicat", a spus liderul PSD

Acesta a mentionat insa ca, pana acum, nu au existat discutii clare ale PSD sau ALDE cu UDMR pe tema intrarii la guvernare.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, in cadrul Congresului UDMR care s-a desfasurat sambata la Zalau, ca isi doreste o colaborare mai stransa cu Uniunea si spera ca la alegerile prezidentiale din 2019, alegatorii maghiari sa voteze, in premiera, candidatul propus de catre PSD.

Invitat la Congresul UDMR, Liviu Dragnea a afirmat, in discursul sustinut in fata delegatilor, ca PSD si UDMR ar trebui sa consolideze colaborarea pe care acum o au la nivel parlamentar. "Am decis sa avem o colaborare parlamentara care se dovedeste eficienta si cred ca totusi ar trebui sa ne gandim daca nu cumva este oportun sa facem pasul urmator. Nu trebuie neaparat sa va decideti la congresul asta, dar trebuie sa ne gandim", a afirmat liderul social-democratilor.

Dragnea sustine ca intarirea acestei colaborari ar putea sa se manifeste prin sustinerea de catre magharii din Romania a candidatului PSD la alegerile prezidentiale din 2019.

"Stim foarte bine ca membrii comunitatii dumneavoastra nu au votat pana acum la prezidentiale un candidat din partea PSD, dar eu zic ca pentru toate trebuie sa fie un inceput. Noi inca nu am stabilit candidatul dar, pana in 2019, poate reusim sa va convingem ca acel candidat al nostru va fi cel care trebuie sa fie votat de dumneavoastra", a afirmat Liviu Dragnea.


Citeste mai multe despre   






















1910 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Mai, "decat" dragnea.........., (Duminică, 14 mai 2017, 21:58)

    gigiN [utilizator]

    ....aia de te-au facut inginer cu forta ar fi trebuit sa te invete ca "foarte pozitiv" exista "decat" in mintea ta (cata o fi ea) !!!
    • +8 (10 voturi)    
      asa! bravo! bine punctat. (Duminică, 14 mai 2017, 23:16)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu exista grad de comparatie la pozitiv

      nu poti sa ai -0,000000000001 si sa zici ca e pozitiv, chiar daca are multe zerouri... asa cum au multi dintre pesedisti in cap
  • +12 (14 voturi)    
    Cocina 3 e nu e aici (Duminică, 14 mai 2017, 22:06)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Coalitia de intrare la puscarie a acestui gunoi pe cand?
  • +10 (12 voturi)    
    ! (Duminică, 14 mai 2017, 22:06)

    chiuaua [utilizator]

    cred ca a vrut sa spuna Seropozitiv
  • +9 (13 voturi)    
    crapi odata, nenorocitule! (Duminică, 14 mai 2017, 22:23)

    revo [utilizator]

    "Marko Bela despre 100 de ani de la Marea Unire: Ce ar trebui sa sarbatorim"?
    Vedeti mai jos in site articolul.
    Astia sunt dusmani declarati ai Romaniei si romanilor si tu ii bagi la guvernare? Din nou?
  • +13 (15 voturi)    
    PSD si UMDR = aceiasi mizerie (Duminică, 14 mai 2017, 22:45)

    Boham [utilizator]

    deci vrajeala aia cu ungurii care ard steagul romanesc merge doar la alegeri? dupa care sunt tovarasi de furt

    Dragnea: "Urmatorul pas este sa colaboram si mai bine.

    adica sa fure si mai mult


    Dragnea: "Urmatorul pas inseamna si colaborarea in administratia locala."

    adica sa furati si local, nu doar la centru
  • +7 (9 voturi)    
    ayatolahul partidului infractional (Duminică, 14 mai 2017, 22:51)

    yellowdog [utilizator]

    ar vinde Romania fara sa clipeasca, numai sa fie mai presus de lege
  • +6 (8 voturi)    
    Ce Hahalera!!!!! (Duminică, 14 mai 2017, 22:51)

    Wanheda [utilizator]

    Hamsterul Supreme cel "foarte pozitiv".
  • +6 (8 voturi)    
    PSD=UDMR= Curvele politicii romanesti de 27 ani (Duminică, 14 mai 2017, 22:58)

    Googie [utilizator]

    Refuz sa cred ca vreun maghiar de buna credinta care traieste in Romania si nu este asistat social a votat scarbosenia asta de partid care face blat cu toti de la putere. Votantii UDMR = votantii PSD doar ca de etnie maghiara.
  • +8 (10 voturi)    
    . (Duminică, 14 mai 2017, 23:14)

    theo667 [utilizator]

    ioi tulai doamne! pai baci tariceanu ce parere are?
    • +2 (8 voturi)    
      buna, ba chiar foarte buna (Luni, 15 mai 2017, 0:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      pai el tinea sedintele de guvern la Budapesta!
  • +1 (1 vot)    
    E cam 60% pozitiv... (Luni, 15 mai 2017, 7:01)

    AlexJ [utilizator]

    Cam asa e el tot timpul, pe orice subiect.
    Deci foarte pozitiv - se confirma ce a zis.

    Restul de 40% - fengshuiul stricat chiar ... decat de UDMR. E pe negativ.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte pozitiv.. (Luni, 15 mai 2017, 8:34)

    racing [utilizator]

    De fapt, cel mai pozitiv.. dintre cei doi poli pozitivi la care este conectat.
  • -1 (1 vot)    
    tradatorii de neam si tara (Luni, 15 mai 2017, 10:05)

    florin_florin [utilizator]

    rusine acestui partid si oricui se aliaza cu dusmanul, adica UDMR care doreste destabilizarea Romaniei si alipirea Transilvaniei la Ungaria. Cine nu vede aceste lucruri e fie orb fie nu e roman cu adevarat. Doamne ajuta poporul roman!