Lia Olguta Vasilescu: Proiectiile Comisiei Europene, ale BERD si FMI se dovedesc nerealiste

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 23:46 Revista Presei | Radio TV

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Proiectiile Comisiei Europene, ale Fondului Monetar International si Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare se dovedesc nerealiste, cresterea economica anuntata de Institutul National de Statistica fiind mai optimista decat a estimat-o Guvernul, a declarat marti, la TVR 1, ministrul Muncii, Olguta Vasilescu, potrivit Agerpres.

"Am vazut proiectii, nu numai cele ale Comisiei Europene, dar si ale FMI si BERD, care se dovedesc nerealiste. Chiar azi a venit Institutul National de Statistica sa spuna ca asa cum arata la ora actuala cresterea economica este chiar mai optimista decat a prognozat-o Guvernul. Este de 5,7% fata de nivelul anului trecut si cea mai mare din Uniunea Europeana. Pentru primul trimestru. Dar noi am luat toate aceste lucruri in calcul si iata ca ceea ce se dovedeste este mult mai optimist decat calculele noastre", a spus Olguta Vasilescu, intrebata despre atentionarea Comisiei Europene conform careia Legea salarizarii unitare reprezinta un risc semnificativ la adresa obiectivelor fiscale.

Ministrul Muncii a mentionat, in context, ca de la inceputul anului au fost create 110.000 noi locuri de munca si sunt 13.000 de angajatori in plus, ceea ce dovedeste ca economia functioneaza.

"Eu urmaresc saptamanal graficul locurilor de munca nou infiintate. De la inceputul anului pana acum avem 110.000 locuri de munca in plus. Noi estimasem ca pana la sfarsitul anului sa ajungem la 220.000. Parlamentarii din Opozitie spuneau ca suntem mult prea optimisti, de unde o sa le scoatem? Iata ca economia functioneaza, se vede din toate cifrele si vestea si mai buna este ca sunt 13.000 de noi angajatori, de firme noi care fac angajari, cu diferite obiecte de activitate", a afimat Olguta Vasilescu.

Datele oficiale de la INS nu mai lasa loc de nicio interpretare rautacioasa din partea criticilor programului PSD de guvernare a scris marti pe pagina sa de Facebook si Liviu Dragnea. "Romania are pe primul trimestru o crestere de 5,7% fata de aceeasi perioada din anul anterior. Putem face comparatia cu Germania 2,4% sau Franta 1,4%, care au raportat pana acum la Eurostat", potrivit liderului PSD.

INS: Economia a urcat in primele 3 luni cu 5.7%, mult dincolo de asteptarile analistilor

Avansul economiei romanesti pe primele 3 luni a fost de  5.7%, a anuntat luni Institutul National de Statistica. Potrivit metodologiei actuale aplicate de INS, exista trei versiuni ale seriei PIB pentru fiecare trimestru: "date semnal", publicata aproximativ la 45 zile dupa incheierea trimestrului, "date provizorii I",publicata la 70 zile dupa incheierea trimestrului, si "date provizorii II", disponibila dupa circa 100 de zile. Proiectiile expertilor FMI indica faptul ca Romania ar urma sa aiba in acest an o crestere economica de 4,2% din PIB, in timp ce Guvernul mizeaza pe un avans economic de 5.2%.

Datele anuntate marti de INS sunt mult peste estimarile analistilor pietei, inclusiv peste asteptarile BNR, care miza pe o incetinire a ritmului de crestere in acest prim trimestru din 2017.

Eurostat: Romania a avut cea mai mare crestere economica procentuala din UE in primul trimestru 2017
Romania a avut cea mai mare crestere economica procentuala din Uniunea Europeana in primul trimestru al anului 2017: 5,6% fata de primul trimestru al anului 2016 si 1,7% fata de trimestrul IV al anului 2016, pe serie ajustata sezonier, conform datelor prezentate, marti, de Biroul european de statistica Eurostat.

In ansamblu, economia Uniunii Europene a crescut in trimestrul I al anului 2017 cu 2% fata de acelasi trimestru din 2016 si cu 0,5% fata de trimestrul IV al anului 2016. In zona euro, cresterile au fost de 1,7%, respectiv 0,5%.


Citeste mai multe despre   






















2640 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Stai (Miercuri, 17 mai 2017, 0:30)

    Sebycopilu [utilizator]

    Ca nu e gata anul...scaderea incepe in trimestrul 2 si 3 asa ca nu va umflati in pene!
    • +3 (5 voturi)    
      si tu acuma... (Miercuri, 17 mai 2017, 10:51)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Sebycopilu

      Faci pe desteptul cu trimestrele tale.
      Las-o pe Olguta sa ii invete pe economistii planetei cum se face treaba. Intrevad un premiu nobel pentru economie.
  • +9 (11 voturi)    
    Le da clasa Olguta ... (Miercuri, 17 mai 2017, 5:20)

    AlexJ [utilizator]

    ... la FMI, EU, BERD, ....
    Se vede mandria pe fata ei.

    Pe cand un Nobel pentru economie pentru Olguta ( Dragnea coautor) ?
    Hei Suedia, te grabesti un pic, ca poate se schimba vremea si nu mai ies prognozele.
    • +4 (4 voturi)    
      Mdaaa............... (Miercuri, 17 mai 2017, 7:17)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

      "Prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul" !!! Parca asa era....nu ???
    • +2 (2 voturi)    
      i se (Miercuri, 17 mai 2017, 7:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

      trage de la praz si zaibar.
    • +5 (5 voturi)    
      Premiul Nobel (Miercuri, 17 mai 2017, 8:57)

      Celbland [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

      Olguța merită premiul Nobel pentru economie, dar va trebui să-și scrie tezele economice în engleză.
      • +3 (3 voturi)    
        Și mai trebuie (Miercuri, 17 mai 2017, 9:56)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

        Și discursul de acceptare a premiului :))
  • +10 (10 voturi)    
    Un pic de modestie nu strica... (Miercuri, 17 mai 2017, 6:01)

    tontu [utilizator]

    ... mai ales ca rezultatele sunt o consecinta, in cea mai mare masura, a cresterii economice din UE. Cand UE creste cu 2% e firesc ca Romania sa creasca cel putin dublu. Atentie ca si la scadere raportul e cam acelasi, daca nu chiar mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      consum (Miercuri, 17 mai 2017, 13:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      "Cresterea", asa cum afirma analistii economici, este bazata pe cresterea consumului si aceasta a dus la cresterea importurilor si a imprumuturilor externe. Can se va sparge "buba" vom simti pe pielea noastra...
  • +4 (4 voturi)    
    Prostul nu e prost destul (Miercuri, 17 mai 2017, 7:26)

    catalinmz [utilizator]

    Pana nu e si fudul. Noroc pe capul nostru ca o avem pe Olgutza, astia cu BERD, FMI si UE sunt varza
  • +3 (3 voturi)    
    pe (Miercuri, 17 mai 2017, 7:51)

    nahir [utilizator]

    holguta cred ca au gresit cand au facut-o ministrrul muncii. mai bine o faceau purtatoare de cuvant, ca da asta pe goarna tot felul de prostii. si lui dragnea, de fapt, ii place.
  • +3 (3 voturi)    
    haha (Miercuri, 17 mai 2017, 7:53)

    toxx [utilizator]

    niște proști toți impertinenții ăștia de la BERD, FMI, etc. Păi fă Lio, cum ar zice dragnea, creșterea asta a fost pe consum, adică românii au cumpărat haleu si electronice. Atât.
  • +4 (4 voturi)    
    Si de cele vreo 3 miliarde EU (Miercuri, 17 mai 2017, 8:28)

    Rahan5 [utilizator]

    datorii proaspete, Olguta nu zice nimic ?
    Sa ,,tot cresti pe datorii noi".
  • +5 (5 voturi)    
    Da, FMI, BE, BERD, o adunatura de prosti... (Miercuri, 17 mai 2017, 9:39)

    cartofil [utilizator]

    Pai la Craiova orice P$D-ist le da clasa. Ce sa mai vorbim de vorbitoarea de franceza si engleza cu tocurile ei din Star Trek. Ei bate tot si stie tot. Ce vin capitalistii aia exploatatori sa ne spuna cum e cu economia. Si spaga, da, ei spaga, contribuie la cresterea economica, cine spune invers ??? Si cu cat fura mai mult un politician cu atat este mai destept si contribuie la cresterea si dezvoltarea tari. Populimea ar trebui sa priceapa asta.
  • +4 (4 voturi)    
    La fel a fost și înainte de criză (Miercuri, 17 mai 2017, 9:55)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Aveam cea mai mare creștere din UE. Și atunci, ca și acum, din consum.
    • +3 (3 voturi)    
      Deja vu (Miercuri, 17 mai 2017, 13:36)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Mai era unu pe atunci care se lauda ca economia duduie.
  • 0 (0 voturi)    
    da, ba (Vineri, 19 mai 2017, 16:30)

    revo [utilizator]

    E prosti!