Antena 3 prezinta noi inregistrari audio in care sustine ca apare vocea lui Ioan Bendei, fostul administrator RCS-RDS, "vorbind cu procurorii DNA de pe un telefon secret" despre dosarul de santaj Antena - RCS&RDS

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 mai 2017, 22:56 Revista Presei | Radio TV

Noi inregistrari difuzate de Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Antena 3 a prezentat duminica seara, la emisiunea Sinteza Zilei realizata de Mihai Gadea, noi inregistrari audio in care sustine ca ar aparea vocea lui Ioan Bendei, fostul administrator RCS-RDS, "vorbind cu procurorii DNA de pe un telefon secret" si apoi cu sotia sa despre aceste lucuri. Antena 3 sustine si ca procurorii DNA ar fi ascuns probe in dosarul de santaj "Antena - RCS&RDS". Reamintim ca Antena 3 a mai difuzat o inregistrare similara in urma cu 3 zile si ca difuzarea acestor inregistrari, in care se presupune ca ar aparea Bendei, vine in contextul in care se apropie pronuntarea sentintei definitive in dosarul de santaj "Antena - RCS&RDS".

Antena 3 sustine si ca, pe data de 21.05.2013, Ioan Bendei ar fi primit un sms cu instructiuni de la procurorul de caz de la DNA, instructiuni care ar fi vizat inscenarea unui denunt impotriva lui Sorin Alexandrescu, fostul director al Antena Group, condamnat, in prima instanta, la trei ani si sase luni de inchisoare cu executare in dosarul de santaj "Antena - RCS&RDS".

Nu este clar de unde provin aceste inregistrari si daca ele sunt intr-adevar din dosar, asa cum sustine Antena 3.

Titluri pe burtiera Antenei 3, duminica seara:
"Bendei vorbea cu procurorii de pe un telefon secret."
"Noi inregistrari: Spagi RCS-RDS directionate chiar din sediul DNA."
"Noi inregistrari scandaloase Bendei - Teszari - RCS&RDS - DNA."
"Probe ascunse de procurorii DNA."
"Probe ascunse de ochii judecatorilor, luari si dari de mita chiar in sediul DNA."
"Bendei a primit "telefonul negru" de la DNA."
"Dovezi ascunse de 4 ani de procurorii DNA."
"Noi inregistrari halucinante despre trustul lui Teszari.
"

Antena 3 a mai prezentat, duminica seara, si o inregistrare audio in care Ioan Bendei ar vorbi cu sotia si cu un anume Gigi, pentru a se interesa daca anumite persoane oficiale au primit anumite "foloase necuvenite" din partea RCS&RDS. "Bendei avea liste de persoane oficiale care primeau folosoase necuvenite din partea RCS&RDS. Bendei inventariaza persoanele la care au ajuns foloasele", sustine Antena 3.

Difuzarea noilor inregistrari vine in contextul in care se apropie pronuntarea sentintei definitive in dosarul de santaj "Antena - RCS&RDS". Pe 12 mai 2016, Curtea de Apel Bucuresti i-a condamnat pe fostul director al Antena Group Sorin Alexandrescu la trei ani si sase luni de inchisoare cu executare, pe Dan Voiculescu la doi ani de inchisoare cu executare si pe Camelia Voiculescu la doi ani de inchisoare cu suspendare, in timp ce Antena 3 si Intact Publishing au fost achitate. Decizia a fost contestata la instanta suprema, care este asteptata sa dea sentinta definitiva.

Fondatorul trustului Intact, Dan Voiculescu, si fiica sa Camelia au fost trimisi in judecata in 1 octombrie 2013, alaturi de Sorin Alexandrescu, atunci directorul general Antena TV Group SA, de George Daniel Matiescu, director general al Intact Publishing SRL, si de fostul sef al ANAF Serban Pop.

Potrivit anchetatorilor, in perioada 16 aprilie - 21 mai 2013, Sorin Alexandrescu a exercitat, in mod repetat si gradual, acte de constrangere asupra lui Ioan Bendei, atunci administrator al RCS&RDS, amenintandu-l cu darea in vileag a unor presupuse fapte de coruptie, astfel incat sa il determine sa urmeze conduita impusa de inculpat. Actele de constrangere s-ar fi exercitat verbal, prin afirmatii legate de perspectiva declansarii unui scandal mediatic, dar si prin intermediul unui spot publicitar prin care publicul era informat ca vor fi facute dezvaluiri cu privire la presupuse fapte de coruptie in care ar putea fi implicat Ioan Bendei.

Anchetatorii sustin ca acest spot publicitar a fost realizat din dispozitia Cameliei Voiculescu si a lui Sorin Alexandrescu, la 8 mai 2013, si a fost difuzat in perioada 9 - 30 mai 2013, cu o frecventa de cinci ori pe zi (in total de 401 ori) de toate posturile TV apartinand SC Antena TV Group SA si SC Antena 3 SA.























8316 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Puterea haitei A3, tot mai mare? (Duminică, 21 mai 2017, 23:06)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Daca si judecatorii de la instanta suprema se vos scapa pe ei de frica haitei A3, inseamna ca nu mai e nimic de facut, inseamna ca haita A3 e cea care detine deja Puterea deplina in Romania.
  • +9 (23 voturi)    
    'inregistrari halucin...nogene' marca PSD-Antena 3 (Duminică, 21 mai 2017, 23:10)

    Boham [utilizator]

    luati Antena 3 si bagati-o la PUSCARIE
  • +15 (27 voturi)    
    oho (Duminică, 21 mai 2017, 23:27)

    I [utilizator]

    Asta doar imi confirma ca am facut bine ca am trecut pe Digi. Din banii mei o sa poata sa ii infunde pe cei de la hasna 3.
  • +12 (26 voturi)    
    Se vor lasa manipulati judecatorii ? (Luni, 22 mai 2017, 2:00)

    Susufler0 [utilizator]

    Aceste probe audio au aparut cu un dublu scop precis abia dupa ce dosarul a ramas in pronuntare.

    In primul rand pt a incerca sa-i manipuleze pe judecatori, pt a-i face sa se indoiasca (daca se poate) de vinovatia inculpatilor si a-i determina astfel sa modifice in favoarea lor sentinta pronuntata la fond.

    In al doilea rand, daca manipularea nu da roade, ori acestea sunt nemultumitoare, in sensul ca nu se pronunta achitarea inculpatilor, pt a crea un motiv de revizuire a hotararilor penale (motivul il constituie chiar aparitia acestor probe (inregistrari audio) despre care instantele de judecata nu au avut cunostiinta la momentul pronuntarii sentintelor si deci nu au putut sa le aiba in vedere.

    In masura in care manipularea reuseste nu vom sti niciodata daca inregistrarile audio sunt reale ori sunt fake-uri.

    Daca manipularea nu reuseste iar inculpatii cer revizuirea hotararilor penale de condamnare invocand aceste probe materiale noi, atunci vom afla care este adevarul, intrucat 99,99% inregistrarile vor fi expertizate dpdv tehnic pt a se stabili veridicitatea lor.

    Personal cred ca e vorba de niste facaturi de care instanta actuala nu se va lasa influentata iar daca se va ajunge totusi la expertiza se va stabili ca inregistrarile nu-l privesc pe Ioan Bendei !

    PS. O lucratura disperata made in Latrina 3 !
    • +4 (10 voturi)    
      dupa (Luni, 22 mai 2017, 7:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mintea oricarui om sanatos la cap, inregistraile astea aparute la spartul targului nu pot influenta hotararea unor judecatori. nici macar a unui student la drept in anul I.
      disperarea varanului, ca doar el a dat ordin lacheilor din subordine sa dea publicitatii facaturile respective (si-o fi zis ca daca a tinut faza cu inregistrarile lui ghita, o sa tina acelasi lucru si la el) s-ar putea nu numai sa-i aduca pedeapsa maxima in procesul pe care-l are cu RCS&RDS, dar s-ar putea sa-i aduca la "beciul domnesc" si echipa a3, in frunte cu raspopitul, sa faca o televiziune cu circuit foarte inchis. jilava3.
      • -6 (8 voturi)    
        Mai nea, demiterea unui ofiter DNA nu ti (Luni, 22 mai 2017, 11:42)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        se pare a fi o confirmare?
        In alta ordine de idei, de joi incoace ce reactie ai observat din partea DNA, oarece infirmari, oarece comunicat de presa, oarece autosesizare pentru calomnie?
        Numai pentru ca aceste inregistrari apar la A3 te face sa negi orice evidenta, aici este vorba ori de prostie ori de nemernicie, ce alegi?
    • -7 (11 voturi)    
      Mai nea,adica nici unul dintre cei inregistrati (Luni, 22 mai 2017, 8:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu contesta inregistrarile, ba dimpotriva DNA chiar ia masuri impotriva unui ofiter DNA ce lua spaga si te gasesti tu, personal sa negi aceste inregistrari/
      Inregistrarile sunt la dosar,au fost dosite de vajnicii procurori, sunt facute de DNA si expertizate de un expert numit de judecator, deci DNA se bate cu propriile arme, mai frumos de asa ceva chir nu se poate!
      • +10 (14 voturi)    
        xgroho, sa stabilim doua lucruri (Luni, 22 mai 2017, 10:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        pt a putea continua discutia :

        1. "Nea" sa-i spui aluia de te-a imbracat azi-dimineata
        si

        2. restul sustinerilor tale sunt sustinerile Latrinei 3, motiv pt care in lipsa unor confirmari oficiale(confirmari sau infirmari avand girul unei judecati facute de catre o instanta de judecata adica, nu pot fi retinute).

        PS. Eu am rabdare
  • +6 (8 voturi)    
    astia de (Luni, 22 mai 2017, 7:41)

    nahir [utilizator]

    la a3 sunt si handicapati.
    de unde stiu ei din inregistrare ca x-lescu vorbeste de pe un telefon secret? abia ca le dau motive celor de la RCS$RDS sa-i bage si la calomnie.
    au prea multi bani? nu le ajunge ce o sa-i plateasca LCK?
  • +5 (9 voturi)    
    grav si inspaimantator (Luni, 22 mai 2017, 9:13)

    jescu [utilizator]

    Ce zice Antena3, ca DNA-ul ia mita, e grav. Dar daca e adevarat inseamna ca deja au depus dovezile la judecator. Daca n-au depus dovezile la judecator, posibil sa nu fie "probele" adevarate. Pe de alta parte e si mai inspaimantator, de forta de santaj pe care o au patronii Antena 3, ca poate sa asculte telefoanele cand vor ei, chiar si celor mai mari afaceristi din Romania, sau chiar si procurorilor DNA.

    De ce e inspaimantator. Pai daca asculti telefonul unuia care pariaza la bursa sute de milioane, poti sa faci in asa fel incat sa-l ruinezi in cateva zile. Se face asta in Romania ? Mai vin investitorii pe-aici ? La fel daca stii ce intentii de afaceri are cineva poti sa te imbogatesti instant, cumperi pamant unde vrea cel ascultat, sau cumperi firme inainte sa le cumpere el si le dai mai scump, sau ... Sau daca asculti telefonul procurorului DNA, poti sa influientezi martorii inainte sa ajunga sa dea declaratie la procuror.
    • -2 (2 voturi)    
      Sunteti cu capu? (Luni, 22 mai 2017, 14:49)

      adrianss [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Ati luat-o razna?
      Auzi la asta ... A3 asculta telefoanele DNA..
      Doamne Doamne Doamne...Pai sa iasa domnul ambasador al SUA sa-i certe...
      Stirea e bomba.. hotnews e de kko, a scufundat-o pe la jumatea site-ului.
      Mai e cineva care sa fie zdravan la cap...sau toti sunt platiti aici?
      Daca s-ar fi intamplat asta cu ascultarile DNA ul era gramada pe ei cu arestari...
      DNA CE FACE?
      Deschide dosar penal comisarului...si in rest...liniste...
      Dosarul in sine e terminat.
      DNA intr-o tara normala era terminat in formatul de acum.
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Luni, 22 mai 2017, 9:20)

    SoulSearcher [utilizator]

    asta se intampla cand o televiziune precum antena3 este lasata sa faca ce vrea pe post...

    se cred invincibili, si ataca la comanda pe oricine, oricand si cu orice mijloc

    in tari civilizate, astfel de manipulari erau scoate in afara legii iar jurnalistii judecati pentru falsuri si instigare la ura... ceea ce face gadea in fiecare noapte, adica instiga populatia proasta a romaniei, catre cealalta parte a populatiei, care muncesc si isi vad de treaba lor
    • -2 (4 voturi)    
      Pai voi sunteti #rezist, ia iesiti voi in strada (Luni, 22 mai 2017, 14:15)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      si cereti inchiderea postului care nu va convine ce spune, asta ar fi un gest de inalta datorie morala si de democratie autentica!
    • -1 (3 voturi)    
      DNA (Luni, 22 mai 2017, 15:17)

      adrianss [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Iar DNA de frica a facut in chilotei si i-a fcaut dosar penal doamnei colonel....
      HAHAHAHA
  • +9 (11 voturi)    
    si... (Luni, 22 mai 2017, 9:31)

    liviu_ [utilizator]

    cna mai exista?! la cate minciuni si calomnii a facut a3... trebuia sa o pateasca mai rau ca otv!

    cum naiba de stam bine la libertatea presei?! presa din romania e mai controlada decat cea din turcia... mai mult institutiile care ar trebui sa verifice derapajele presei nu functioneaza!
    • -1 (3 voturi)    
      aaaa (Luni, 22 mai 2017, 15:20)

      adrianss [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Deci..bun..deci s-a retinut ascultarile DNA sunt derapaje..
      Aaaaa zici tu ca nu sunt ascultarile DNA...sunt masluite...pai sa ne zica si noua D-na kovesi ce soft foloseste A3, nu de alta dar nu prea am vazut-o pe afara in ultimul timp.
      Cred ca sta in casa si admira medalia aia primita de statul norvegian.
  • -9 (15 voturi)    
    Nu cred ca (Luni, 22 mai 2017, 10:02)

    A310 [utilizator]

    sunt inconstienti cei de la Antena 3 , sa prezinte false inregistrari , deoarece sunt pasibili de sanctiuni drastice . Dar daca inregistrarile sunt reale atunci se dovedeste ca DNA-ul face si inscenari , doamna comisar nu si-a dat demisia chiar fara motiv ,
    • +8 (10 voturi)    
      Si cine da (Luni, 22 mai 2017, 10:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      "sanctiunile drastice" ? La tonele de minciuni, falsuri, dezinformari A3 trebuia de mult sa fie istorie. Oricum valoarea juridica a acestor "inregistrari" este zero.
  • -3 (9 voturi)    
    NICI O (Luni, 22 mai 2017, 10:34)

    EmilNae [anonim]

    asteptare de la voi.Stiu de la treaba cu palma lui basescu ca REALITATEA NU CONTEAZA pentru voi.
    Si aici s-a adeverit am aflat
    in rolul lui bendei - marin moraru
    al lui tetari- radu beligan
    corupta de la dna- olga tudorache
    regizor dan voiculescu
    producator mircea badea
    director de productie -gidea
    Totul regizat cu ajutorul pixerilor albastrii tot aia cara l-au ajutat pe basescu la treaba cu palma si copilul cind in mod real copilul a palmuit pe basescu
    sa intervina cna ca nu se poate teatru pe un canal de stiri adica sa manipuleze telectualii patriei si pe cei care muncesc si nu sint prosti ca stau acasa
  • +6 (10 voturi)    
    bendei ala poate sa vorbeasca (Luni, 22 mai 2017, 10:52)

    iodixit [utilizator]

    si cu satana in persoana. asta nu-i albeste pe voiculesti, nu inseamna ca ei n-ai vrut sa-l santajeze.
    • +3 (5 voturi)    
      Vechea metoda : Sapi la credibilitatea (Luni, 22 mai 2017, 11:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      celui care te acuza !

      In justitie nu are cum sa functioneze. In mass-media, da, doar ca nu mass-media este cea care pronunta sentinta "in numele legii" !!

      PS. Cel putin, nu deocamdata !
      • 0 (6 voturi)    
        ii acuza procurorii dna (Luni, 22 mai 2017, 13:08)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        si''i acuza pe toti trei: intact, rcs si mitica de la liga.
        se pare ca toti au sutat pe langa lege...
        om vede cum ramane, in justitie, adica la trebonal..
    • +1 (5 voturi)    
      s'au santajat reciproc (Luni, 22 mai 2017, 12:30)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      e batalia intre doi banditi.
      la vremea aia, nici digi/rds nu era ce este azi. intai s'au incardasit, apoi s'au batut pe ciolanul lpf.
      mitica a profitat de la amandoi ofertantii.
      chestia ca contractul mult discutat, a fost incheiat intre lpf si asocierea rds/intact.
      asa a declarat mitica la b1.
      a povestit cum a fost invitat de doftoru' grasan al lui pascany la cluj si cum a fost amenintat cu dottore si dancu.
      el zice ca demiterea sa i s'a tras de la rds/dottore si actualul sef al lpf, grasanu' ala de a fost cu ghitza si tonta la dubay.
      ei ar fi determinat patronii de cluburi sa voteze impotriva sa.
      ar fi fost avertizat de ghitza si bulibasa niculaie de la astra.
      totul este o afacere in stil mafiot.
      cert este ca prezenul contract s'a facut de catre iorgulescu fara licitatie, direct, catre o firma din cipru, de la care a preluat contractul rds.

      hahaha, ca o paranteza, cu legatura, bombonel l'a laudat pe tonta la latrina, cel mai inteligent politrucian de pe esichier....dar, prea individualist.
      adica, hraparetz. bombo era mai darnic cu supusii.:-)
      • +2 (4 voturi)    
        rds nu-i alba ca zapada sigur (Luni, 22 mai 2017, 13:18)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        nici mitica baba vanga, dar asa ceva ca cloaca de la antena 3 inca nu mi-a fost dat sa vad!
        unele dintre posturile lui berlusconi s-ar apropia, dar sint departe!
        • 0 (2 voturi)    
          pai ce vroiai (Luni, 22 mai 2017, 13:34)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          sa se dezica, sa uite pe al de la mititica ?!
          detinutul politic, felix varanu ?! :-))
  • +5 (7 voturi)    
    Eu vreau sa stiu ce e aia... (Luni, 22 mai 2017, 11:08)

    ac [utilizator]

    ... telefon secret. Adica il tii acasa sa nu stie lumea de el? Sau e eliberat de CSAT pe semnatura?
    Sfinte Pafnutie, multi idioti pe lumea asta. Unii chiar apar la tv.
    • -4 (6 voturi)    
      Ti-as explica cum e cu telefonul secret dar (Luni, 22 mai 2017, 14:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ac

      teama mi-e ca-mi racesc gura degeaba, asa ca renunt!
    • +3 (3 voturi)    
      telefonul secret (Luni, 22 mai 2017, 14:49)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      e un telefon rosu, cu disc, pe care il ti pe birou sub veioza, astfel incat sa fie cel mai vizibil lucru din camera, in timp ce tie ti se vede doar borul palariei in penumbra
    • -2 (4 voturi)    
      nuu (Luni, 22 mai 2017, 15:27)

      adrianss [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Nu tati... e secret adica in acceptiunea lui RDS " e telefon din ala de-al nostru sefu numai ca....numai ca...... stii mata"