Lia Olguta Vasilescu: Cred ca toti ministrii or sa-si retraga demisiile pentru a asigura interimatul

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 22:17 Revista Presei | Radio TV

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul demisionar al Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat miercuri seara, la Romania TV, ca membrii cabinetului Grindeanu isi vor retrage demisiile depuse anterior pentru a asigura functionarea Guvernului pana la momentul in care un nou cabinet va fi instalat.

"Cred ca o sa ne retragem toti demisiile ca sa poata fi functionala activitatea ministerelor pana in momentul in care va fi investit viitorul guvern, sa asiguram conducerea ministerelor ca interimari. Eu mi-am delegat atributiile catre un secretar de stat, dar alti colegi ai mei nu au apucata sa le delege sau nu au avut posibilitatea sa o faca pentru ca Ministerul Dezvoltarii Regionale, de exemplu, a fost totalmente destructurat in aceste zile pentru ca, dupa demisia lui Sevil Shhaideh au fost demisi in bloc toti secretarii de stat, secretarii generali si secretarii generali adjuncti. Pe 1 iulie trebuie inchise niste conditionalitati pe fonduri europene si nu mai are nimeni drept de semnatura si atunci va trebui ca doamna Shhaideh sa se intoarca la serviciu", a declarat Lia Olguta Vasilescu, potrivit News.ro.

Ea a precizat ca inclusiv demisiile lui Sevil Shhaideh si Carmen Dan pot fi retrase intrucat presedintele nu a emis decretele de revocare din functie. "Pana acum demisiile noastre nu au devenit operationale pentru ca ar fi trebuit ca presedintele sa emita un decret, ceea ce nu s-a intamplat nici macar in cazul celor doua doamne pentru care au fost trimise la Cotroceni demisiile lor", a mai spus Vasilescu.

Demisia lui Sevil Shhaideh si a lui Carmen Dan, inaintate de Sorin Grindeanu presedintelui, au fost depuse vineri la Palatul Cotroceni, alaturi de propunerile ca premierul si Augustin Jianu sa ocupe, interimar, portofoliile Internelor si Dezvoltarii.

Premierul Sorin Grindeanu a trimis la Cotroceni demisiile lui Carmen Dan si a lui Sevil Shhaideh si propunerile de numire a lui Augustin Jianu ca vicepremier si ministru al Dezvoltarii Regionale, iar el insusi preia Internele.

"Premierul Sorin Grindeanu a trimis catre Administratia Prezidentiala propunerile de vacantare a posturilor de ministru al Afacerilor Interne si de viceprim-ministru, ministru al Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor Europene. Au fost trimise si propunerile de numire, ca interimari, a domnului Augustin Jianu in functia de viceprim-ministru, ministru al Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor Europene, si a domnului Sorin Grindeanu in functia de ministru al Afacerilor Interne", informa Guvernul.


Citeste mai multe despre   





















5350 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    toti au demisionat dar sunt in functii !?!?!?!? (Miercuri, 21 iunie 2017, 22:24)

    Boham [utilizator]

    Dragnea zicea ca toti ministrii PSD au demisionat...culmea e ca dupa o saptamana toti sunt inca in functii


    pana azi nu voiau sa mearga la munca, i-a chemat Grindeanu la sedinta de guvern si n-au vrut sa mearga dar maine vor sa mearga la munca

    asa bataie de joc cu institutiile statlui n-am mai vazut nici pe vremea lui Nastase
    • 0 (2 voturi)    
      Oaia lui Daea (Joi, 22 iunie 2017, 8:45)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      O sa-si puna incaltarile cu tocuri de platina aurita, cu arcuri si amortizoare si o sa se procleme PM. Crede ca am uitat de furaciunile ei de la Craiova
  • +17 (19 voturi)    
    Proasto (Miercuri, 21 iunie 2017, 22:47)

    mitg [utilizator]

    Te vrei inapoi ministra?
  • +16 (20 voturi)    
    Fiindca oricum a fost o lucratura, un shmen (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:01)

    OmulNou [utilizator]

    ca sa scape Dragnea de Grindeanu, fiindca Grindeanu a dat dovada de coloana vertebrala si asa ceva nu se poate tolera in PSD.

    Urmeaza guvernul Dragnea.
    • +13 (15 voturi)    
      Olguta-P.., PM-ul poate semna in locul oricui (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:13)

      QfeastQuizzes [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

      De aia e prim-ministru, poate tine intermatul oricui.

      Nu e nevoie neaparat de araboaica, nu mai mintiti poporul cu tembelizorul
  • +10 (12 voturi)    
    chestia asta (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:10)

    CosminGeorge [anonim]

    merge si la privat?adica ti-ai dat dimisia,a fost semnata de angajator si apoi ce?
  • +11 (13 voturi)    
    xxxl (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:43)

    XXXXL [anonim]

    asta e smantaneala pe fata ....
    ce legi legi ... ce norme ... care obligatii ... de unde respect ... vreun angajament ....???
    aiurea ... vrajeala de popa de tara ... tocmeala si razgandeala de piata din sptele autogarii ...
    taifas de banca-n fata blocului ...
  • +14 (16 voturi)    
    O bataie de joc in stil teleormanesc (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:49)

    Wanheda [utilizator]

    Nimic nou sub Soare.
  • +2 (6 voturi)    
    Vadim ti-a " retras-o " deja mai draga,lelitzo (Joi, 22 iunie 2017, 0:19)

    Plagarus [utilizator]

    Despre morti numai de bine, dar cu matale (in)vie,struguri-s cam prea acri.
  • +13 (15 voturi)    
    isi confirma din nou prostia (Joi, 22 iunie 2017, 1:03)

    vidra [utilizator]

    ministrul muncii demisionar nu stie ce inseamna a-ti da demisia?
  • +15 (15 voturi)    
    am mai scris pe HN (Joi, 22 iunie 2017, 7:21)

    Stapanu [utilizator]

    femeia asta are probleme grave la mansarda si mentinerea ei pe o functie de inalt functionar public e iresponsabila & insultatoare!
  • +5 (5 voturi)    
    nu stiu daca dupa ce..... (Joi, 22 iunie 2017, 9:36)

    Ponta [utilizator]

    ... ai facut un oral marelui cariat mai poti deschide gura.
    Cred ca pute al naibii de tare.
    Mars la tine in cotetul in care te-ai consacrat si lasa-ne pe noi in pace. Nu avem nevoie de mizerii ca tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Tanti Lia Prostuta Vasilescu va rog (Joi, 22 iunie 2017, 11:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    sa cititi legea 90/ 2001 de functionare a Guvernului Romaniei pentru ca va aflati intr-o profunda ilegalitate (culmea e ca pana si ministrul justitiei pare a nu cunoaste aceasta lege) daca va retrageti demisia ce este deja activa de la momentul anuntului public si al depunerii la secretariatul guvernului.