Ziarist brazilian, la Sinteza Zilei: Parchetul investigheaza de unde provin banii cu care au fost cumparate proprietatile din Brazilia mentionate in anchetele RISE Project

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iulie 2017, 12:38 Revista Presei | Radio TV

Mihai Gadea
Foto: Captura Antena 3
Un ziarist brazilian a afirmat marti seara, la Antena 3, ca Ministerul Public din aceasta tara "investigheaza de unde provin banii din care au fost cumparate proprietatile din Brazilia" mentionate in ancheta RISE Project despre activitatile lui Liviu Dragnea pe continentul sud-american.

"Nimeni (dintre procurorii brazilieni, n.r.) nu a mers in Romania deocamdata. Dar aici in Brazilia, in statul unde se afla proprietatile pe plaja din Cumbucu este o investigatie a Ministerului Public federal. Ministerul Public investigheaza de unde provin banii din care au fost cumparate proprietatile din Brazilia", a spus Lumi Zunica, ziarist ala Record TV, intr-o interventie telefonica la Sinteza Zilei de la Antena 3.

Acesta a subliniat ca "in Brazilia este o investigatie oficiala" si a adaugat ca "Liviu Dragnea a trimis o plangere Ambasadei Romaniei in Brazilia impotriva jurnalistilor care am facut aceasta investigatie".

Lumi Zunica, care a lucrat impreuna cu ziaristul Paul Radu de la RISE Project la aceasta investigatie, a precizat ca si procurorii romani s-au interesat de legaturile lui Liviu Dragnea cu Brazilia.

"Stim ca Parchetul din Romania a cerut informatii de la Parchetul din Brazilia. Nu stim daca a venit cineva in Brazilia pentru asta sau au fost cerute informatiile prin ambasada sau prin intermediul unui acord international de colaborare", a mai adaugat Lumi Zunica.

"Ce face Liviu Dragnea este sa se foloseasca de toata infrastructura, de romanii si brazilienii care sunt aici adminstrandu-i afacerile. Mai exact, asta inseamna spalare de bani. Spalarea de bani este cand o persoana are proprietatile pe numele unor interpusi", a mai spus Lumi Zunica.

Interventia telefonica a ziaristului brazilian vine dupa schimbul dur de replici intre Antena 3 si Liviu Dragnea de la inceputul acestei saptamani.

"Sper sa fi meritat mizeria din ultimele doua zile. Speram sa se terminat cu aceste mizerii, se pare ca nu", declara luni Liviu Dragnea, batand cu degetul in microfonul reporterului de la Antena 3, dupa ce postul de televiziune a publicat duminica un articol in care afirma ca un magazin de pantofi de lux de pe Calea Mosilor din Bucuresti, Stefan Burdea, este detinut in acte de fiul liderului PSD in asociere cu designerul Stefan Burdea si cu Adrian Mladinoiu, fostul sofer al lui Dragnea si actual secretar de stat in noul guvern.

Mihai Gadea i-a dat replica luni seara, tot la Sinteza Zilei, si l-a sfatuit pe Liviu Dragnea sa lase rafuielile cu presa "pentru trecut si pentru Traian Basescu".
























17664 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    asta inseamna ca Varanul ramane (Miercuri, 12 iulie 2017, 12:50)

    un domn [utilizator]

    la Brutarie dupa 18 iulie..nasol
  • +34 (34 voturi)    
    infecti ca de obicei (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:04)

    Conservator [utilizator]

    Mi se pare o mare magarie ce face Antena 3. Se urca pe munca celor de la Rise ca sa mazileasca un borfas care nu le scoate seful din puscarie si toti consumatorii lor vor zice: "vaaaai, Antena 3 face curatenie in politica, il demasca pe monstrul de Dragnea". Cind de fapt monstrul Dragnea e expresia cea mai pura a PSD (Penal System of Defense) la succesul caruia a pus umarul si fauna de la Cangrena 3.
  • +15 (19 voturi)    
    Penitenciarul Pedrinhas din Brazilia (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    te va manca , dracule viu !!!
    • +7 (7 voturi)    
      Dar nu inteleg de ce-l numiti "dracul viu" (Miercuri, 12 iulie 2017, 15:13)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      mi-e nu-mi pare a fi decat un retardat care fie nu-si da seama ce face (deh e retardat) fie face totul cu buna stiinta si distruge in sfarsit PSD-ul, situatie in care merita statuie la intrare in Turnu
      • +6 (6 voturi)    
        Absolut Corect (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:18)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

        PSD-ul a ajuns, cu ajutorul lui Dragnea, la un asemenea nivel de prostie, incat, pana nici romanii nu-i mai cred.

        In plus, nu reuseste sa-si faca temele lasate de tatucul Voculesc care si-a cam pierdut rabdarea cu el.

        Este bine ca se cearta toti golanii intre ei.

        PSD-ul a decazut de la COSA NOSTRA de Romania la Bandele de golani care se iau la cafteala in spatele blocului.
        Nici OMERTA nu mai functioneaza....doar Alzeimerii care-i voteaza!
      • +1 (1 vot)    
        scuze (Joi, 13 iulie 2017, 10:06)

        Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

        pt greseala gramaticala, acum am vazut-o
    • +3 (3 voturi)    
      Decât pușcărie în Brazilia! (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Bă,prietenii lui Dragnea,sfătuți-l să facă vreo 10 ani în România.Fără drept de eliberare condiționată.Săracu Dragnea!Ce o fi căutat în Brazilia,că avea fete și în PSD,numa' una și una.
  • +8 (8 voturi)    
    Varanu joaca tare (Miercuri, 12 iulie 2017, 16:14)

    strelka [utilizator]

    Daca a vazut ca il duc cu vorba si el putrezeshte in puscarie i-a transmis un mesaj hamsterului: "Guvernati !" , or ma scapi de aici ori pun pe altul in locul tau.... Se pare ca de data asta l-au cam prins cu chilotii in vine, da baga el ca maine alta ordonanta sa isi scape fratiori.
  • +6 (6 voturi)    
    Josnic (Miercuri, 12 iulie 2017, 17:04)

    Razvan_M [utilizator]

    PSD a tot involuat in ultimii ani, de la Nastase, la Ponta, la Dragnea. Ciorditori tot mai ordinari si mai nerusinati.

    PS. Din pacate, involutia PSD inseamna involutia Romaniei pt. ca peste 50% dintre romani refuza sa voteze.
    PS2. Necazul cu votul este ca oferta de partide este varza.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Joi, 13 iulie 2017, 13:06)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ne-am bucurat ca prostii ca am scapat de Bombo, apoi ca am scapat de Copy-paste, dar iata ca "se POATE si mai rau!"
      CU Dracnea este mai rau!

      "Necazul cu votul este ca oferta de partide este varza."

      Nu e chiar asa!
      Adica, oferta ESTE varza, dar problema e cu neparticiparea la vot!
      Solutia nu este sa asteptam Salvatorul calare pe cal alb care sa execute pe stadioane totii copruptii, ci sa votam astfel incat sa NU mai aiba pedesereul majoritate absoluta. In aceasta situatie, parlamentarii incompetenti si corupti pe care ii avem ar fi mai atenti, ar fura mai cu teama, deci lucruile ar merge muuult mai bine, cu aceeasi oameni ...