Teodorovici, consilier al premierului: Nu se justifica un stadion de fotbal de 12 milioane de euro in Alexandria, Teleorman

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 14 iulie 2017, 0:53 Revista Presei | Radio TV

Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Eugen Teodorovici, fost ministru de Finante si consilier onorific al prim-ministrului Mihai Tudose, spune ca nu se justifica alocarea a 12 milioane de euro pentru construirea unui stadion de fotbal in Alexandria, judetul Teleorman.

"Nu se justifica", a spus Teodorovici, intrebat despre alocarea fondurilor, la emisiunea "In fata ta" de la Digi24.

El a adaugat ca inca nu a discutat cu premierul Mihai Tudose despre acest subiect, pentru ca "decizia a fost luata de ministrul Dezvoltarii".

"Nu am nimic cu cei care sustin sportul, fotbalul, dar sunt convins ca erau alte lucruri la nivel national...", a completat el.

Fostul ministru a mai spus ca Sevil Shhaideh poate face astfel de cheltuieli la Ministerul Dezvoltarii fara avizul premierului.




Potrivit proiectului de Hotarare de Guvern stadionul va avea doua tribune cu urmatoarele dotari:

Tribuna 1:
Regim de inaltime - S+P+2E;
Nr. Locuri spectatori - 2572.
Spatii pentru echipe (vestiare, camera prim ajutor, camera antidoping, etc);
Spatii pentru oficiali (vestiar arbitri, camera oficial meci, etc);
Sala de forta;
Spatii pentru presa  (masa presei, camera fotografi, platforme camere TV, studiouri TV, etc);
Spatii pentru spectatori (locuri pe scaune, grupuri sanitare, puncte de prim ajutor, puncte principale de servire);

Tribuna 2:
Regim de inaltime - S+P+3E;
Nr. Locuri spectatori - 2924;
Spatii de cazare sportivi - 36 camere.
Sala antrenament atletism;
Spatii recuperare sportivi;
Spatii pentru spectatori (locuri pe scaune, grupuri sanitare, puncte de prim ajutor, puncte principale de servire)

In plus, stadionul va avea o pista de atletism de 400 m outdoor, la care se adauga terenuri organizate in zone reziduale ale turnantelor si o parcare VIP de 100 de locuri.
Stadionul nou ar urma sa fie construit in locul actualului stadion, construit in urma cu circa 40 de ani.
Dupa ce expira cele zece zile de dezbatere publica, proiectul va fi trimis pentru a fi adoptat de Guvern.

  • Cum motiveaza Ministerul Dezvoltarii necesitatea investitiei:
"Complexul sportiv (n.r. stadionul vechi)este functional, fiind utilizat cu dificultate pentru meciurile oficiale, antrenamentele si activitatile curente ale clubului de fotbal FCM Alexandria. Facilitatile de atletism stau la dispozitia Clubului Sportiv Judetean Teleorman (CST), aici avand loc antrenamente ale sportivilor afiliati clubului. Asa cum reiese si din expertiza tehnica efectuata pentru amplasament si din analiza generala a starii actuale a amplasamentului toate constructiile aflate pe teren sunt intr-o stare tehnica sub standardele actuale aplicabile, o parte din aceste constructii fiind neutilizabile si abandonate (tribuna 2 metalica).Instalatiile constructiei, in special cele ce tin de siguranta spectatorilor, nu sunt prezente (sisteme de alarmare, sisteme de detectie incendiu, iluminat de siguranta, etc)", se arata in nota de fundamentare a proiectului.

In ceea ce priveste gazduirea de meciuri de fotbal stadionul prezinta urmatoarele carente principale, se mai arata in proiectul de hotarare:
- numarul de locuri este sub cel necesar pentru Liga 1/ respectiv categoria 3;
- stadionul nu beneficiaza de un sistem de nocturna;
- stadionul nu beneficiaza de spatiile necesare pentru presa scrisa si TV;
- spatiile pentru echipe si oficiali sunt subdimensionate;
- nu au fost identificate elemente ce tin de securitatea meciurilor cu public (camera de control stadion, sistem de adresare public, vizuale si sonore)

In ceea ce priveste gazduirea de competitii sportive de atletism principala carenta consta in conformarea pistei de atletism, care are doar un singur culoar de alergare pe turnante si pe linia dreapta opusa tribunei 1, spun initiatorii proiectului.

"Toate aceste carente cumulate justifica investitia propusa ca fiind de prima necesitate in contextul in care activitatile sportive continua sa fie desfasurate pe amplasament, iar cluburile locale de sport au in mod constant performante notabile in competitiile nationale si chiar internationale", se arata in nota de fundamentare.























9131 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    din ciclul : " da mama sunt beat " (Vineri, 14 iulie 2017, 2:03)

    mnicku [utilizator]

    si copii cu media 2,03 unde crezi ca vor taia frunze la caini
    ia vezi ca-ti scoate mustache glumitele din cap
    • +7 (7 voturi)    
      hehehe (Vineri, 14 iulie 2017, 9:21)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      astia musca mana care i-a hranit.ala e disperat de nu mai stie daca i s-au umplut pampersii si astia nu mai asculta la ordin.
      boul nu s-a prin ca cineva l-a lasat din mana
      meh,scapa si el cu 4 ani cu suspendare si cu salteaua plina.
      imi e greata la propriu
  • +13 (15 voturi)    
    stadion? (Vineri, 14 iulie 2017, 5:24)

    strungarul [utilizator]

    Mai bine ar face ceva locuri de munca pentru cei ce se plang ca nu au loc de munca.
    Teleorman cel mai subdezvoltat judet al tovarasului Dragnnea si neamurile lui;
    |Cred ca cei asistati social aveau nevoie de teren de sport ca si asa nu prea au de munca.
    Guvern si partid fara nici o viziune pentru dezvoltarea tarii; i-mi pare rau!
    • -7 (9 voturi)    
      ca fapt divers (Vineri, 14 iulie 2017, 10:26)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui strungarul

      constructile (inclusiv de stadioane) genereaza locuri de munca
      • +6 (6 voturi)    
        La fotbalisti? (Vineri, 14 iulie 2017, 10:54)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

        Sau la fermele de porci, la corupti?
  • +8 (8 voturi)    
    CEX si afara cu asta (Vineri, 14 iulie 2017, 7:50)

    Pac-pac [utilizator]

    Are zilele numarate si asta...
  • +10 (10 voturi)    
    De ce nu un FAR by Alexandria ? (Vineri, 14 iulie 2017, 8:13)

    Plagarus [utilizator]

    Bomboanica pe coliva lui Livinho !
  • +5 (5 voturi)    
    Penibil.....!!!!!! (Vineri, 14 iulie 2017, 8:22)

    polonyca [utilizator]

    Asta este sfidare pe fara....
  • +5 (5 voturi)    
    Mai Teo, tu in ce tara traiesti? (Vineri, 14 iulie 2017, 8:27)

    OmulNou [utilizator]

    Romania e tara paradoxurilor si a banilor aruncati pe fereastra de catre stat, tot ce se intampla e normal! (pentru Romania, nu pentru alte tari)
  • +5 (5 voturi)    
    1 suma e pentru reabilitarea unui stadion existent (Vineri, 14 iulie 2017, 8:27)

    deval [utilizator]

    si nu pentru unul nou
    2 daca orasul asta are spitale dotate si fara nozocomiale, apa , canalizare, scoli, gradinite, drumuri, valorificare deseuri decente atunci, da, isi poate reabilita si stadionul numai ca nu la nivelul cerut de UEFA daca acolo nu exista o emulatie in jurul subiectului (echipe, investitori, cluburi...) !
    Ce faci bre cu stadionul dupa, ca mai trebuie apoi sa cheltui si cu intretinerea, mentenanta ca alegerile sunt la 4 ani si psd ca si altii ca ei nici nu platesc inchirierea la evenimente !!
    • +3 (3 voturi)    
      din stadionul vechi nu ramane nimic (Vineri, 14 iulie 2017, 10:27)

      DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui deval

      la fel ca si in cazul stadioanelor noi din alte orase. Cele vechi se darama, iar cele noi se construiesc in locul lor de la 0.
  • +9 (9 voturi)    
    Usor Dragnea devine nefrecventabil ... (Vineri, 14 iulie 2017, 8:30)

    CICEROnescu [utilizator]

    ... chiar pentru psd-isti. Un plus mic pentru Teodorovici.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Vineri, 14 iulie 2017, 9:56)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Pentru ca poate sunt si alte municipii de n-ori mai dezvoltate si mai indreptatite sa "primeasca" bani pentru un stadion nou, conduse tot de PSD-isti, doar ca pentru ei nu exista bani...
  • +6 (6 voturi)    
    adica (Vineri, 14 iulie 2017, 8:40)

    Stapanu [utilizator]

    i-ai dat una la gioale lui daddy bombache / pregateste & farasul!
  • +6 (6 voturi)    
    stadion! (Vineri, 14 iulie 2017, 9:00)

    Geovasi [utilizator]

    Cred ca s-a'ntors lumea cu fundu'n sus! Gata, nu mai sunt de construit scoli, spitale, gradinite, sosele, canalizare si apa curenta la sate? Au suficiente salvari si masini de pompieri? Asta le trebuie, stadion? Cine a dat ordin sa se dea bani pt asa ceva? Dna viceprim ministru, va rog sa va mai ganditi, lasati deoparte ordinele de partid si judecati limpede unde alocati banii poporului!
  • +7 (7 voturi)    
    Paradox (Vineri, 14 iulie 2017, 10:25)

    Celbland [utilizator]

    Suntem o țară fără fotbal, dar construim stadioane. Curat paradox !
  • -3 (5 voturi)    
    Fara sa il (Vineri, 14 iulie 2017, 10:29)

    DanIonita1 [anonim]

    apere nimeni pe Dragnea & CO dar in orasul ala nu s-a mai facut nimic din vremuri imemoriale (spre deosebire de n alte orase). Si aici traiesc oameni, e trist nu ca duce dragnea niste bani aici, ci ca a trebuit sa urce in fucntii un astfel de personaj, ca sa se faca catusi de putin intr-un oras lasat anterior complet balta.
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi mai potrivit un circuit de Formula 1 (Vineri, 14 iulie 2017, 13:27)

    Rescator [utilizator]

    S-ar putea numi Daddy Tour -Alexandria si ar putea
    aduce in tara milioane bune de Euroi ,numai bune de
    furat, de clanurile vesnic nesatule de bolsevici.Hai ca se
    poate ,Servil e la "serviciu".
  • +1 (1 vot)    
    E clar! (Vineri, 14 iulie 2017, 18:16)

    Crioan [utilizator]

    Sorosh a reusit sa il cumpere si pe fostul Ministru, care a ajuns un tradator ordinar.
    A intinat nobilele idealuri ale dracnismului, rusine!