Ministrul Finantelor: Unele banci din Romania au realizat pierderi nejustificate prin transferul de NPL

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 3 august 2017, 23:39 Revista Presei | Radio TV

O parte din bancile din Romania au inregistrat pierderi nejustificate in ultimii ani prin transferul de credite neperformante (NPL) pentru a evita plata taxelor, a declarat joi ministrul Finantelor, Ionut Misa, la Digi24. Misa a declarat ca, din cele 46 de banci existente in Romania, 31 nu au platit impozit pe profit in ultimii cinci ani, iar 15 au platit, citeaza news.ro.

''Cea mai mare pondere a acestor pierderi generate la nivelul acestor banci este din cauza transferului de NPL. S-a realizat un proces de vanzare a NPL masiv in ultimii ani. In conditiile in care vinzi un credit de 100 de milioane cu 5 milioane, indiscutabil ca ai o pierdere consistenta. Ai un profit, aceasta pierdere vine si stinge integral acest profit, si statului nu mai ai de ce sa-i mai platesti bani'', a declarat Misa. Ministrul a subliniat ca a facut o analiza de risc a sistemului bancar cand ocupa functia de sef al Directiei Mari Contribuabili din ANAF, indentificand probleme la o banca, in cazul careia a fost emisa deja o decizie de impunere.  

''Si cu celelalte banci care, pe baza analizei de risc, vor fi selectate, avem acelasi plan de a identifica toate vanzarile de credite neperformante care s-au realizat la preturi nejustificate sau sub diverse forme, prin intermediul unor companii off-shore, companii in diverse paradisuri fiscale, pentru a incerca sa-i facem sa inteleaga pe cei care lucreaza astazi in sistemul bancar, si aici zic ca si principiu general (...) ca noi stim exact ce se intampla si sa-i determinam sa renunte la astfel de practici, sa faca inregistrarile corect, sa faca operatiunile corect si, la fel ca in alte tari din Europa, sa plateasca impozit pe profit'', a afirmat Misa.  

Presedintele Comisiei economice, senatorul PNL Daniel Zamfir, i-a transmis joi o scrisoare ministrului de Finante, in care ii solicita sa transmita comisiei, de preferabil pana in data de 10 august 2017, lista celor 31 de unitati bancare care opereaza pe teritoriul Romaniei si care nu au platit in ultimii cinci ani impozit pe profit.






















2579 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    abureala (Joi, 3 august 2017, 23:53)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    statului roman nu merita sa-i platesti nimic. cum i-ai dat 2 lei ei vin imediat sa-ti mai ia 2, ca esti bun platnic. si de ce ai plati? sa-si mareasca primariile salariile de 3 ori cu banii tai?
  • -5 (9 voturi)    
    impozit pe profit :) (Vineri, 4 august 2017, 1:00)

    Paul_ [utilizator]

    Se pare ca chestia asta cu impozitul pe profit este fata morgana. Poate ca statul ar trebui sa renunte la el si sa caute alte metode de a impozita firmele. Ideea de a impozita cifra de afaceri nu este chiar rea. Numai ca daca iei 0.5% , 1% este ceva, daca iei 5% este altceva. Trebuie facute calcule serioase.

    Se pot impozita de asemenea cladirile. etc.
    • +2 (2 voturi)    
      si la banca vrei sa pui (Vineri, 4 august 2017, 8:05)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      impozit pe cifra de afaceri ?!
  • +6 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 4 august 2017, 1:18)

    g01an [utilizator]

    Sunt curios cate dintre bancile care ruleaza sume semnificative sunt in categoria pe care o baga tipul asta.

    Am cautat bancile cu care am lucrat eu si in afara de BRD, am gasit date pentru restul si toate au trecut prin perioade similare, dar per total au fost chiar foarte profitabile inainte si dupa ce a trecut criza din 2012 la noi.

    Ce vreau eu sa stiu, tipul asta arunca fitile cu scop? incepe runda a doua de terfelire?
    • +1 (3 voturi)    
      pai e deja (Vineri, 4 august 2017, 8:04)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      a 2 zi cand apar atacuri la banci... omul gaseste o exceptie si o generalizeaza. Nu ca bancile sunt sfinte dar spre deosebire de alte domenii au o legislatie destul de stricta de raportat abaterile de la ea fiind foarte greu de facut
  • +3 (3 voturi)    
    a si inca ceva (Vineri, 4 august 2017, 8:06)

    Hans Metter [utilizator]

    omul asta a lucrat anterior in ANAF fix pe zona de fiscalitate bancara ... adica se ocupa fix de banci.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se leaga (Vineri, 4 august 2017, 10:07)

    paniri [utilizator]

    "In conditiile in care vinzi un credit de 100 de milioane cu 5 milioane, indiscutabil ca ai o pierdere consistenta" - pentru creditele cu performanta buna, perfect adevarat, dar pentru cele non-performing, adica cele pentru care deja se inregistreaza intarzieri la plata, valoarea reala a creditului nu mai are nicio treaba cu soldul ramas de plata si valoarea pe care o banca o poate recupera este impactata de probabilitatea si intervalul de executare a garantiilor aferente creditului (procese in tribunal, vanzare imobil etc.).
  • +3 (3 voturi)    
    bolovanul asta conduce ANAF??? (Vineri, 4 august 2017, 10:26)

    tropotaru [utilizator]

    Misa afirma ca bancile si-au provocat singure pierderi castigatoare !?
    Nu exista dovada de mai mare incompetenta pentru un sef al ANAF decat sa creada ca o banca are capacitatea sa incaseze creditul de 100 lei de la un rau-platnic dar prefera sa piarda prin vanzarea creantei cu 5 lei. Adica pierde in mod deliberat 95 lei (100 - 5) cu scopul de a nu-i plati lui Misa impozitul de profit de 19 lei (19% din 100). Este imposibil sa fii atat de paralel cu realitatea, Misa!

    Mai inteligentule, chiar daca ai dreptate si banca X a vandut foarte ieftin - cu 5 lei - creditul de 100 lei a lui Vasile catre un off-shore, acesta din urma nu e fraier sa piarda cei 5 lei cheltuiti, il suna pe Vasile de trei ori pe zi si-l ameninta ca-l executa silit: Vasile plateste pana la urma 30 lei (sa presupunem ca asta-i maximul care se poate stoarce de la Vasile), plata se face pe teritoriul Romaniei si este TAXABILA aici, nu in paradisul fiscal, care e problema, Misa? Du-te si cere-i impozitul pe profit aluia care a cumparat creanta, nu te mai plange in presa si nu mai da vina pe altii, problema e tot in ograda ANAF.

    Aveti cei mai incompetenti angajati, cei mai corupti, cei mai birocrati, cei mai acri, cei mai dezinteresati, aici e buba. Cati sefi ai ANAF au fost cercetati penal?
    • +1 (1 vot)    
      asta e ministrul finantelor (Vineri, 4 august 2017, 12:25)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      fost sef la ANAF responsabil fix de banci