Ministrul Justitiei, despre retinerea lui Puiu Popoviciu: Apreciez ca s-a predat; cand te predai nu contesti masura

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 14 august 2017, 16:54 Revista Presei | Radio TV

Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei Tudorel Toader a declarat luni, la Digi24, ca apreciaza faptul ca omul de afaceri Puiu Popoviciu, retinut luni, la Londra, s-a predat, pentru ca aceasta inseamna ca nu va contesta masura decisa in cazul sau, scrie News.ro. Toader a precizat ca, in momentul in care va fi stransa toata documentatia pentru aducerea in tara a omului de afaceri, vor incepe procedurile legale.

Intrebat cum apreciaza ca omul de afaceri s-a predat, Tudorel Toader a raspuns: "E o chestiune personala. Nu pot sa fac astfel de aprecieri, dar pentru bunul mers al justitiei, apreciez ca fapt bun. (...) Atunci cand te predai nu mai contesti masura. In cazul Ghita a fost invers. A fost identificat, retinut, dupa care a contestat".

Ministrul a mentionat ca in momentul in care autoritatile romane vor avea toata documentatia, vo fi demarate procedurile legale pentru aducerea in tara a lui Popoviciu.

Conform lui Toader, adunarea documentelor si trimiterea acestora la Londra dureaza foarte putin din punctul de vedere al MJ.

"Dar acest termen incepe sa curga din momentul in care vom avea intreaga documentatie, lucru care nu depinde de noi", a tinut sa sublinieze el.

Puiu Popoviciu, condamnat definitiv in urma cu aproape doua saptamani la sapte ani de inchisoare in dosarul "Ferma Baneasa" si retinut luni la Londra, s-a prezentat impreuna cu un avocat la Politia londoneza, care l-a citat la adresa furnizata de catre politistii romani, dupa ce acestia il localizasera pe omul de afaceri.


Citeste mai multe despre   



















2224 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Reducere Pedeapsa (Luni, 14 august 2017, 17:00)

    .Mihai. [utilizator]

    Si uite cum scapa de 1/4 din pedespsa pentru ca s-a predat ...
  • 0 (2 voturi)    
    S-a predat (Luni, 14 august 2017, 17:02)

    mitg [utilizator]

    Doar pentru ca stie ca dupa cateva luni de inchisoare va fi eliberat pe "motive de sanatate".
    • 0 (0 voturi)    
      s-a predat unde a vrut el (Luni, 14 august 2017, 18:22)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      unde stie ca are protectie. O sa-l vedem si p-asta cu cracii-n sus la piscina, razandu-ne in nas de pe facebook, ca ghita.
  • +7 (7 voturi)    
    Tudorele taica (Luni, 14 august 2017, 17:17)

    accidutzu13 [utilizator]

    Ce conteaza nu e ca s-au predat sau nu. Ci ca nici unul nu e in vreo celula a Administratiei Naționale a Penitenciarelor.
  • +6 (6 voturi)    
    Da' de ce a fugit? (Luni, 14 august 2017, 17:17)

    LoBa [utilizator]

    Asa l-au sfatuit avocatii? :P
  • +6 (6 voturi)    
    Apreciaza,Tudorele,iar..... (Luni, 14 august 2017, 17:22)

    gigiN [utilizator]

    ...daca va mai "scrie" si vreo 50 de ...opere alese,va face vreo 18 luni de puscarie,asta daca Tribunalul Hotilor,pardon..Bucuresti nu il va condamna cu suspendare.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce nu s-a predat autoritatilor romane ???? (Luni, 14 august 2017, 17:40)

    cartofil [utilizator]

    La fel s-a predat si smardoiul Ghita- in alta parte. Si acum se plimba bine -merci prin Serbia, unde-si toaca sutele de milioane furate de la populimea din Romania. Probabil ca infractorul Popovici a gandit o schema similara. Din miliardele de E furate tot de la populimea romana a inceput sa mituiasca tot felul de americani importanti. Cu banii furati de la prosti isi asigura impunitatea. Asta-i soarte romanilor: si furati si scuipati.... In ministeriatele mafiei P$D, acum sub conducerea tov. secretare Dan.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca... (Luni, 14 august 2017, 19:21)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Garcea nu are jurisdictie acolo unde are Bobby. Sa nu uitam ca-conationalul nostru este supus al Maiestatii Sale, cu cetatenie, juramant de fidelitate si domiciliu in capitala perfidului Albion. In Romania mai are doar proprietati (printre care cartierul Baneasa cel plin de malluri) si chiriasi (printre care anticorupta USAmbassy). Cat a fost retinut?! Doua ore, asa mult?! Pai gata, cam asta a fost puscaria lui.
  • 0 (2 voturi)    
    S-a predat fiindcă va contesta extrădarea (Luni, 14 august 2017, 18:28)

    Con_stan_tin [utilizator]

    în fața justiției din Anglia, practic procesul se va mai judeca odată în Anglia. Să vedem dacă justiția din Anglia va judeca la fel ca cea din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    'uDoreleeee, dintr-un comic vestit al justitiei (Luni, 14 august 2017, 18:34)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    ai ajuns un mascarici apreciat de catre toti puscariasii cu staif politic.)))))
  • +2 (2 voturi)    
    S-a preadat baluba. (Luni, 14 august 2017, 18:50)

    Je__ [utilizator]

    Deja e liber, cotizand 200k la britanici din banii furati romanilor.

    Cum Ghita nici acum nu-i in tara, nici asa nu o sa-l vedem nici pe asta.

    Tot asa sa fii arestat.
  • +3 (3 voturi)    
    Tudorel favorizeaza infractorul (Luni, 14 august 2017, 21:22)

    BobMuller [utilizator]

    Auzi Tudorele, asta s-a predat la Londra, de ce nu s-a predat la Bucuresti. Ia nu mai fa tu declaratii in favoarea infractorului, incearca sa fii si just, stiu ca poti.
    • +1 (1 vot)    
      Aferim Tudorele' (Luni, 14 august 2017, 21:53)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      ...puiutzul intre timp si-a dosit la loc sigur malaiul iar acum e mare om de caracter,cu circumstanta atenuanta deja morfolita de guritza ta.
  • +1 (1 vot)    
    Fa Doino, a fost citat si s-a prezentat la politie (Marţi, 15 august 2017, 8:38)

    deval [utilizator]

    !!!! Nu s-a predat !!!
  • +1 (1 vot)    
    Tudorele... (Marţi, 15 august 2017, 10:44)

    blackarrow [utilizator]

    ce inseamna "pana se strange toata documentatia", care " nu depinde de noi" ? mai sa fie, da' cata documentatie o trebui ?! parca se spala pe maini, bucurand-se ca procesul mai dureaza ,cam razbate intentia de a nu-l aduce pe Popoviciu in tara .
    O sa vedeti ca pana la urma nu-l vor aduce, chipurile vor da vina unii pe altii , banditul ala stie prea multe si le e frica de ce ar pute debita .
    O tara plina de banditi ...