Mihai Tudose: Trebuie sa ne ocupam serios de tronsoanele de pe Valea Oltului si Valea Prahovei / Eu ma astept sa nu creasca preturile la carburant; nu din cauza accizei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:07 Revista Presei | Radio TV

Mihai Tudose
Foto: Captura Antena 3
Premierul Mihai Tudose a declarat sambata ca ar trebui gasita o solutie pentru tronsoanele din zonele Valea Oltului si Valea Prahovei, afirmand ca a avut o discutie cu liderul PSD Liviu Dragnea si conducerea partidului, scrie Agerpres.

"Eu inteleg ca la anul este Centenarul, dar nu o sa putem sa rezolvam in sase luni cei 27 de ani de balbe si de momente in care, stiu eu, conducerea de atunci a stabilit ca nu avem nevoie de autostrazi, unii au stabilit ca nu avem nevoie de industrie in timp, stiti. In schimb, suntem foarte determinati sa rupem pisica, pe romaneste. Cel putin doua tronsoane au devenit cumva un pariu national sau o marota nationala: Valea Oltului si Valea Prahovei. Ar trebui sa ne ocupam foarte serios de el si am avut o discutie cu domnul presedinte Liviu Dragnea, cu conducerea partidului si trebuie sa gasim o solutie sa le putem face", a spus Tudose la Antena 3, intrebat cum vede situatia autostrazilor din Romania, avand in vedere ca la anul este Centenarul.

Totodata, premierul a spus ca preturile la carburant nu vor creste in perioada urmatoare.

"Eu va sugerez urmatorul lucru. Hai sa vedem cat a fost pretul la carburant pe data de 30 cand a fost sedinta de guvern si mai vedem peste o luna, o luna jumate, cat e. Ca a crescut pretul azi la carburant, acciza, stiti, de la 15 septembrie intra. Intrebati-i pe domnii de la pompa ce se intampla. Eu ma astept sa nu creasca. Nu din cauza accizei", a spus Mihai Tudose.

Totodata, intrebat daca sunt ministri de care nu este multumit, premierul a raspuns: "Eu cred ca tocmai am stabilit ca evaluarea se face la partid, nu la televizor".


Citeste mai multe despre   























3798 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:30)

    Evq [utilizator]

    "Eu inteleg ca la anul este Centenarul, dar nu o sa putem sa rezolvam in sase luni cei 27 de ani de balbe si de momente in care, stiu eu, conducerea de atunci a stabilit ca nu avem nevoie de autostrazi, unii au stabilit ca nu avem nevoie de industrie in timp, stiti."

    HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. Boule.
  • +6 (6 voturi)    
    Mi-e rusine cand il aud pe asta (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:40)

    remus2009xxx [utilizator]

    Mihai Tudose nu poate sa se exprime decat in propozitii de 3-5 cuvinte, anagramat, cu limbaj de birt si autogara.


    Tinere care e secretul tau, ficatul iti este la fel de afectat ca si fatza? Cat mai e suta ?
    • +2 (2 voturi)    
      agramat. (Duminică, 3 septembrie 2017, 13:25)

      Whatsupdoc [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      (nu ca n-as fi de acord cu ce spui, in fond)
  • +8 (8 voturi)    
    Deja vu? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "... dar nu o sa putem sa rezolvam in sase luni cei 27 de ani de balbe..."

    Culmea, cand Ciolos reusises sa faca in mai putin de un an ce PSD nu a reusit ani la rand (de ex. plata cu cardul sau online, stabilirea unui contract STRICT de mentenanta pentru sistemul de card de sanatate, abosrbtia maxima de fonduri etc.) lumea zicea ca nu e suficient, ca nu au facut mai nimic.

    Asta in conditiile in care Parlamentul era anti-Ciolos. Astia au sub control priamria, guvernul, parlamentul dar si senatul si tot nu sunt in stare sa termine niste pasaje nenorocite... dar inaugureaza petice inutilizabile sau care se tocesc in timp.
  • +7 (7 voturi)    
    si daca creste? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:51)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Acoperiti banii in plus din buzunarul vostru?
  • +5 (5 voturi)    
    blablabla (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:51)

    liviu_ [utilizator]

    pe hartie stam mai bine ca Germania la autostrazi...

    pana nu vad nu cred nici o promisiune, cu atat mai mutl una venita de la PSD...

    deci tu cresti cheltuielile firmelor care vand petrol si te astepti sa nu creasca pretul carburantilor?!
    frateeeeeee deci eu sa fiu cu psd acum m-as simti jignit la cet de PROST ma considera pesedeii de se asteapta sa cred o asemenea aberatie!
  • +7 (7 voturi)    
    Nea' Tudose... (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:58)

    DanDare [utilizator]

    In primul rand ar trebui sa va preocupe sa terminati autostrazile care sunt acum in lucru si la care va coiti de ani de zile si va tot cacaiti :
    - Turda - Sebes;
    - Deva - Orastie;
    - Gilau - Bors.
    - Campia Turzii -Tg. Mures.

    Poate asa vom putea circula si noi civilizat pe distante mai mari, de ex la Sibiu pana la Nadlac, sau de la Cluj la TM , sau de la SB pana la Bors ...

    Hai mai intai cu astea ca v-au trebuit 2 ani sa relocati 10 lilieci si sa proiectati o pasarela pentru ursi in p*** mea si tu cu nea' Livache vorbiti de Pitesti - Sibiu si Brasov - Ploiesti ??? Ce , mai aveti niste abonati la studii de fezabilitate care le plang copii dupa niste case si Mertzane sau Q7-uri ???

    In al 2-lea rand benzina s-a scumipt deja mai nea' , da , da ... s-a scumpit ca motive se gasesc si cand benzinarii sunt cartel fac ce vrea p*** lor , motive : ca a crescut dolarul, ca a crescut euro, ca uraganul din SUA, ca a fost canicula, ca a batut vantul , ca ...

    Asa ca hai , du-te si canta la alta masa ca noi ne-am cam saturat de melodiile astea !
  • +7 (7 voturi)    
    Va oprit cineva ca sa va ocupati serios? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 17:05)

    ty [utilizator]

    Nu pentru asta sunteti platiti?
  • +4 (4 voturi)    
    Minciuni pe$ediste tipice (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:24)

    Kap [utilizator]

    Cât de ipocrit și de nesimțit să fii să spui că dacă tu le iei 16 + 16 bani ei vor suporta pierderea și nu o vor transfera în preț?
    Trebuie să fii complet idiot sau privitor la haznalele tv ca să nu te doară creierul de la jignirea asta.
    Mi-aduc aminte de Tonta, care susținea exact același lucru când a introdus supraacciza din care n-a făcut un metru de drum, sau de mizeria de Șova, care mințea cu nerușinare, dublând costul tronsonului A1 Pitești - Sibiu.
  • +10 (10 voturi)    
    Până acum ați fost neserioși? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 19:29)

    asavreau [utilizator]

    Gura păcătosului,sau mincinosului adevăr grăiește.Tudose spune că vor deveni serioși.Când?
  • +4 (4 voturi)    
    Delirium tremens (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:08)

    Wanheda [utilizator]

    Maresti o taxa si te astepti sa nu creasca pretul din ... omenia pompagiilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnu pm , din cei 27 de ani (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:21)

    kokos [utilizator]

    pesedeul a fost la putere 20 de ani , voi ati hotarat ca nu avem nevoie de autostrazi si de industrie !
    Legat de carburanti , eu pun pariu cu tine pe ce vrei ca la 1 octombrie vor fi cu cel putin 50 bani/l mai scumpi.
  • +3 (3 voturi)    
    iar vorbeste la betie (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:40)

    gopo2016 [utilizator]

    asta crede ce zice s-au, beat fiind, ii scapa orice kk t pe gura, la ordinile lu' daddy
  • +2 (2 voturi)    
    Păi dacă nu va crește prețul (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:24)

    mr_mojo [utilizator]

    La carburanți cine plătește diferența? Cum adică nu va crește?
    Nenea ăsta ar trebui să se lase de băut că vede distorsionat realitatea; ceea ce e în regulă dacă cel șifonat este doar el, însă șifonați vom fi toți.
  • +3 (3 voturi)    
    Sud-istii nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:50)

    Entiu [utilizator]

    Sud-istii n-au vrut si nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina, au grija lor, sa fie numai la ei. Doar ei sa aiba peste tot autostrazi sau constructii deosebite.
    Pentru Moldova nu se gasesc niciodata fonduri ca deh, nu-s bani! Moldova este lasata mereu in saracie pentru ca moldovenii sunt blegi si tac!
    Ei isi fac acolo in SUD tot ce vor: autostrazi, in detrimentul moldovenilor care totusi au cersit sa se faca unirea la 7/19 august 1858.
    In Bucovina foarte rar se face cite ceva, aproape nimica...totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.
  • +2 (2 voturi)    
    De 20 de ani se tot ocupă toți de autostrăzi (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 22:17)

    nick24 [utilizator]

    serios, cred că înseamnă că vor să facem încă un studiu de fezabilitate, pe principiul câ fiecare tronson sâ aibă minim 4-5 studii de fezabilitate.
  • +1 (1 vot)    
    sa nu creasca pretul, dar sa creasca profitul (Duminică, 3 septembrie 2017, 11:46)

    ics_11 [utilizator]

    pai daca nu creste pretul, scade profitul. daca scade profitul trebuie sa-i certi ca nu fac profit: "Noi suntem proşti? Până aici!"