Liviu Dragnea la Antena 3: Obligatoriu Comisia de control SRI il va chema la audieri pe domnul Dragomir. / Nu ne pot inchide pe toti, raman cativa sa duca treaba la capat. Tara asta e sugrumata

de Alina Neagu, Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 12 septembrie 2017, 21:15 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, marti seara, la Antena 3, ca "Obligatoriu Comisia de control SRI il va chema la audieri pe domnul Dragomir (fost ofiter SRI - n.red.). Daca Comisia de control SRI va constata ca i se depasesc atributiile, se va lua in calcul infiintarea unei comisii speciale de ancheta."

Cele mai importante declaratii ale lui Liviu Dragnea:

Despre drumul cu elicopterul de weekendul trecut, la Tebea, Dragnea a spus ca "M-au intrebat despre elicopter (jurnalistii - n.red.). Da, nu e infractiune, deocamdata."

Dragnea despre declaratiile facute cu o seara in urma de Daniel Dragomir:
  • "Obligatoriu Dragomir va fi chemat la comisia e control a SRI. Trebuie sa spuna aceste lucruri in fata unei comisii parlamentare. Daca aceasta comisie va vedea ca apar elemente care ii depasesc, atunci se poate lua in discutie infiintarea unei comisii speciale."
  • "Toti cei care au procedat asa la un moment dat vor da socoteala. Niciun sistem de politie politica, la un moment dat, nu va rezista. Au fost prea multe situatii semnalate de dumneavoastra."
  • "S-a mers pe tinte. S-au stabilit, probabil s-a facut o lista, probabil ca doamna Kovesi va avea un punct de vedere. Incet-incet, adevarul iese la iveala. Cei care au procedat asa vor da socoteala.
  • Apar informatii despre sistemul de politie politica. Nu ne pot inchide pe toti, raman cativa sa duca treaba la capat."
  •  "Eu nu fac spectacol, nu tip, nu urlu, nu amenint, ci doar respect ceea ce am promis in campania electorala. Din toate zonele, au inceput sa prinda curaj. Au vazut ca nu dau inapoi. Au lucrat impreuna, ziaristi, procurori."
  • "Tara asta e sugrumata."
  • "Nu comentez declaratiile lui Victor Ponta."
  • "In Romania e foarte mult de munca in continuare. Romanii au inceput sa traiasca putin mai bine, dar mai este mult de lucru. Stiti ca eu merg foarte mult prin tara. 9 din 10 oameni ne spun: 'Nu va lasati!' A inceput sa creasca foarte mult speranta ca romanilor nu o sa le mai fie frica de vreo institutie, de vreun mare smecher care e sef temporar al unei institutii, ci doar de lege."
  • "M-a intalnit cu toti ambasadorii UE, nu cred ca e vreunul cu care nu m-am vazut. A fost o intalnire cu toti in primavara. Sa nu credeti ca nu sunt informatii, stiu foarte bine ce se intampla aici."
Despre economie si rezultatele guvernarii
  • "Personal, am o multumire pentru modul cum s-a marit ritmul, cum este administrata guvernarea. Sunt un om rational, responsabil, am discutii dese cu premierul si cu membrii Cabinetului, mereu ii atentionez ca se lucreaza la un ritm foarte ridicat si nu sunt permise greseli. Nu ne umflam in pene, respectam ceea ce am promis in programul de guvernare."
  • "In primele doua luni, s-a muncit foarte mult pentru a recupera intarzieri si pentru a pune mai bine la treaba membrii cabinetului. Majoritatea din ministere sunt foarte buni si foarte eficienti, dar sunt cateva cozi de topor in fiecare minister".
  • "Miza este uriasa, este deasupra mea, deasupra PSD, miza este nationala, este Romania."
  • "Se simt indicatorii statistici: a crescut puterea de cumparare, a crescut nivelul de trai."
Despre vizitele in Brazilia si presupusele afaceri si proprietati: E o chestie montata
  • Eu cu asta merg pana la capat. Eu nu am furat bani din Brazilia, nu am spalat bani, nu am nicio proprietate in Brazilia.
  • Eu am avocati si au acces la informatii. Eu le transmit niste vesti triste, eu nu las asa. O sa merg in instanta...
  • Aceasta povestea montata, data in presa, ca sa avem motiv pentru niste verificari...

Despre referendumul pentru familei:

  • Cred ca se vor intampla lucruri importante in Parlament in aceasta toamna, care vor determina schimbari pe care le doresc foarte multi oameni. Inclusiv referendumul pe tema familiei e foarte important. Cred ca va fi la inceputul lunii, sper sa nu mai apara piedici procedurale.
  • Chiar daca unii colegi de-ai mei de la Bruxelles sunt nemultumiti de ce se intampla in Romania, ducem acest proiect capat.






















5599 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    ca orice pesedist, minti (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:36)

    cladob [utilizator]

    exact asta faci: CIRC

    Voi (neo comunisti pesedati) centrati voi dati cu capul..
    • +20 (22 voturi)    
      de unde abe BUGETARUL bani de elicopter??? (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:18)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      eu nu inteleg cum BUGETARII se plang toata ziua ca-s saraci dar bugetarul Dragnea are bani de elicopter...'pe persoana fizica'

      a dat 5 MII de euro fara sa clipeasca pt o calatorie inutila cu elicopterul. doa cine a FURAT banii aia isi poate permite sa-i arunce asa usor
      • +3 (3 voturi)    
        N-A DAT EL, STAI LINISTIT... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 7:30)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        El doar haleste handelul! Are destule slugi care sa-i dea bani sa plateasca...
    • +17 (17 voturi)    
      Vor ramane procurori, sa duca treaba la capat! (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:00)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Razboaiele cu modele ca Dragnea nu se vor termina niciodata, bine totusi ca intotdeauna vom gasi o Codruta!
    • +15 (15 voturi)    
      Infractor nenorocit, de ce trebuie sa-ti vad.. (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      in fiecare zi gura cariata si mutra de cocalar ???? Locul tau este la puscarie, pana la urmatoarea glaciatiune. Dintr-o leafa de bugetar ai cumparat un hotel cu zece etaje, 200.000 de m2 de teren construit cu 200.000 E (tot din leafa de bugetar), ti-ai facut un palat cat un cartier in Alexandria, ai luat cu 100 E firma de porci ai beizadelei tale, ai platit asa, din maruntis 5000 E pentru elicopter, nu mai vorbim de marea hazna TelDrum. Asta doar asa, ce se stie, ca la un aisberg, doar o bucatica din ce ai furat.
      • +1 (1 vot)    
        Pai (Miercuri, 13 septembrie 2017, 11:32)

        Heretic [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pai de fapt nu dintr-o leafa de bugetar a facut toate astea; din mai multe; insa nu dintr-ale lui ci ale altora.
  • +8 (10 voturi)    
    care ? (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:44)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    treaba !
  • +27 (27 voturi)    
    mda... (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:47)

    liviu_ [utilizator]

    nu ne convine ce spune o comisie... inventam alta sau o schimbam...
    tactica de dictator
  • +27 (27 voturi)    
    Nu fiti prosti, mergeti la vot! (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:48)

    OmulNou [utilizator]

    Daca vi s-a acrit de trufia PSD-ului, mergeti la vot, de fiecare data.
  • +25 (25 voturi)    
    ce ai ba! (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    inca nu mi-ati furat portofelul? eu ma uit tot timpul in stanga, dreapta, spate, fata ,sus ,jos, daca treaba ta era sa-mi furi portofelul inca nu ai reusit!
  • +24 (26 voturi)    
    daaa, 9 din 10 ti-ar trage palme (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:58)

    mnicku [utilizator]

    infractor comunal , pe persoana fizica .............

    bubico vpoate te scapa careva dupa gratii
  • +26 (28 voturi)    
    Dragnea (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:01)

    Numele [utilizator]

    "sa duca treaba la capat" - razbunarea hotilor pe justitie.
    Dragnea ar fi fost un bun lider comunist. Un infractor incompetent plin de ura fata de cei care se opun lui. Pacat ca unii romani indobitociti voteaza PSD iar si iar si iar.
    • +1 (3 voturi)    
      Fara (Miercuri, 13 septembrie 2017, 12:02)

      Heretic [utilizator] i-a raspuns lui Numele

      Fara suparare, insa uite, cum apare o idiotenie, PSD-ista in cazul de fata, sar toti in sus insa nu din cauza inteligentei ci din tot din cauza urii. Ura impotriva PSD si a celor care i-au votat.

      Votantii PSD, mai disperati sau mai nescoliti, au votat singuri cum au crezut ei mai bine: pe ulei sau pe promisiuni facute cu zambetul pe buze. Nu cred ca au refuzat sfatul semenilor lor care sunt constienti de efectele PSDiste. De fapt nu stiu cati destepti s-au obosit sa stea de vorba cu cei mai prostuti asa incat sa le explice cum sta treaba si sa ii convinga sa faca alegerea buna. Mai mult de atat, I-a durut undeva, cu o marja de eroare de 1cm, pana si de vot. Iar acum se vad amenintati de niste masuri cu care nu sunt de acord.

      Poate ca totusi nici desteptii nu sunt chiar atat de destepti pana la urma. Nu-i nimic, facem ce putem acum ca sa prevenim ce se poate preveni, iar data viitoare poate vom face ceea ce trebuia facut demult adica nu doar sa mergem la vot ci sa mai si iesim in lume printre nescoliti si sa ii scolim. Daca ne permite nasul, desigur... Daca nu, injuram in continuare si fie suportam fie plecam. Doar suntem 'destepti', nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Dragnea ar fi fost un bun lider comunist. (Miercuri, 13 septembrie 2017, 13:02)

      IooN [utilizator] i-a raspuns lui Numele

      Dragnea "este" un bun lider comunist.
  • +17 (19 voturi)    
    Foarte corect le zice Dan Tapalaga... (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:04)

    andrejk [utilizator]

    "PSD a transformat comisiile parlamentare de ancheta intr-o arma de lupta politica, intr-o mascarada de prost gust, din cauza ca inca n-au reusit sa puna mana pe DNA, Parchetul General, DIICOT si pe instantele de judecata. Aceste comedii de comisii parlamentare anuntate la foc automat de Dragnea si PSD nu reprezinta nici pe departe instrumente pentru aflarea adevarului, ci perdele de fum menite sa ameteasca opinia publica si arma razbunarii. Dragnea&co ne ofera, daca vreti, exemple vii de executii la comanda, de mistificari si minciuni servite pe post de adevaruri absolute rezultate dintr-o atenta cercetare realizata in cel mai inalt for democratic, Parlamentul. Cu cata placere isi vor alerga anchetatorii cu intrebari prin comisii pentru a-i improsca apoi cu noroi la A3 si RTV! Atata satisfactie sa abia si ei dupa anii petrecuti la puscarie sau prin anchete".
  • +20 (22 voturi)    
    Pai (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    In Teleorman la tara merge. Cine ne scapa de licheaua asta cariata cu fata de arendas?
  • +17 (19 voturi)    
    Molfaie vorbele mai ceva decat 2dose (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:23)

    Wanheda [utilizator]

    De fapt e Tata Mestecatorilor de Vorbe Fara Rost. Un dement tembel si parvenit. Latrina 3 are nevoie de el.
  • +13 (17 voturi)    
    romanii au ceea ... (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:30)

    exilatul [utilizator]

    ce merita...iar escrocul asta este o dovada...
  • +14 (16 voturi)    
    9 din 10 oameni ne spun: 'Nu va lasati!' (Marţi, 12 septembrie 2017, 22:47)

    Chiar Eu [utilizator]

    Eu zic ca va spun chiar 20 din 10 oameni. Sau cel putin e mai credibil!
    Minte fara sa clipeasca.
  • +10 (12 voturi)    
    Manca-v-ar cancerul! (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:09)

    robert.b [utilizator]

    Manca-v-ar cancerul!
  • +14 (14 voturi)    
    Plusuri (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:46)

    sfarleaza [utilizator]

    Daca observati cu atentie sunt aici doua santinele pesediste care dau minusuri la orice comentariu defavorabil. Sunt curios cand se vor inmulti, ca astia’s ca ciuma, se ia fara sa atingi :)))
  • +19 (19 voturi)    
    Ce inseamna sa primesti un ragaz de un an (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:53)

    Susufler0 [utilizator]

    din partea justitiei !

    Devii revansard, vindicativ, ameninti, pozezi in victima.

    PS. Avantul asta e clar ca i l-a dat nu numai resetarea procesului pe care il are la ICCJ ci si Voiculescu iesit din puscarie cu un imens, cu un nesatios dor de razbunare contra celor pe care el ii considera vinovati de "furtul" a trei ani din viata !
  • +8 (8 voturi)    
    E trist cum un condamnat (Miercuri, 13 septembrie 2017, 3:54)

    batmanss [utilizator]

    știe ca zilele ii sunt numărate , poate si ii este permis sa se răzbune pe justiție .
    • +1 (3 voturi)    
      Totusi (Miercuri, 13 septembrie 2017, 4:57)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      As vrea sa-l vad si eu pe judecatorul ala care va avea curaj sa-l condamne. Au bagat frica-n ei.
      • +1 (1 vot)    
        eu il astept cu flori (Joi, 14 septembrie 2017, 22:59)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui ator2050

        si-mi fac tatuaj cu numele lui!
  • +1 (1 vot)    
    Bubu (Miercuri, 13 septembrie 2017, 9:17)

    tybvaly [utilizator]

    Are dreptate.
    Cine nu poate fi inchis poate fi /// !!!
  • +1 (1 vot)    
    ce vrea sa sugereze ? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 11:43)

    nedumeritul [utilizator]

    "nu pot sa ne inchida pe toti" vrea sa sugereze ca faptele pentru care au fost judecati si pedepsiti multi imbogatiti subit nu sunt adevarate ?
    Faptul ca au fost dovedite prin metode nu prea ortodoxe are importanta ? Ei au obtinut acele averi de asemenea prin metode (coruptie, etc) nu prea ortodoxe producand aceasta hemoragie financiara formidabila a Romaniei, descurajand producatorii onesti de valoare din tara.
    Ce mi se pare curios este ca doar unii imbogatiti subit sunt cercetati, altii nu.Care este criteriul folosit ? merita studiat.
    • +2 (2 voturi)    
      Care este criteriul folosit ? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 13:00)

      IooN [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Nu exista un criteriu. Exista un motiv: PSD-ul nu acorda fondurile necesare institutiilor care trebuie sa instrumenteze toate aceste cazuri si procedeaza la fel si cu tribunalele. Asa se face ca multe anchete dureaza ani de zile si judecarea proceselor alti ani buni. DNA a anuntat deficit de personal la toate categoriile: procurori, politie judiciara, suport tehnic. A auzit cineva?