Sondajul IMAS care arata ca Mihai Tudose este mai popular decat Liviu Dragnea- Digi24

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2017, 0:05 Revista Presei | Radio TV

Alin Teodorescu la Digi 24
Foto: Captura Digi 24
Romanii au mai multa incredere in premierul Mihai Tudose decat in PSD, iar increderea in Liviu Dragnea a cazut dramatic sub cea in partidul pe care il conduce. Explicatia? Asa a fost decontat momentul protestelor din februarie si schimbarea guvernului Grindeanu. Sunt datele celei mai recente cercetari IMAS, prezentate la emisiunea "In fata ta" de pe Digi 24 de sociologul Alin Teodorescu.

Cercetarea IMAS arata o scadere nesemnificativa, de la 24,7 la 23,2% in cele trei luni de guvernare. Spre deosebire de imaginea lui Liviu Dragnea, care s-a prabusit de la 31,5 la 18,7 la suta.

Alin Teodorescu, sociolog: "Cand o persoana e numita prim ministru sau in alte functii, inregistreaza asa-numitul capital de incredere, pe care il consuma mai repede sau mai incet. Acum 10 ani se intra in aceasta functie cu un capital de incredere de 50-45%. Grindeanu a intrat cu 30 sau 35, Tudose a intrat cu 26 sau 27%. Dragnea la 18% -inseamna ca Dragnea nu este apreciat nici macar de membrii PSD, toti. 20% din totalul votantilor PSD nu-l apreciaza pe Dragnea. (Ceea ce pentru domnul Dragnea...) E o drama", potrivit Digi 24.
























3472 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Politistul rau (Marius) si politistul bun (Alin), (Miercuri, 11 octombrie 2017, 0:12)

    Susufler0 [utilizator]

    iar la mijloc, noi, romanii ce trebuiesc prostiti !

    PS. Feroce manipulari !
    • +10 (10 voturi)    
      . (Miercuri, 11 octombrie 2017, 1:35)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mda, mai ales când PNL crește cu 10 procente pentru că ??? iar USR scade conform domnului Teodorescu pentru că „nu a făcut nimic”. ALDE este a opta minune a lumii, crește ca Făt-Frumos.
      Deși la chestia asta cu încrederea o mare vină o are și media, chiar și asta din bula noastră care a recitat că n-avem cu cine vota/n-avem opoziție până li s-a făcut silă tuturor de tot. Da, da, congresul să ne hotărâm pe x, glumițe fine, dar până una alta o mână de oameni în Parlament și în CGMB își ia la propriu pumni, palme, înjurături și amenințări cu moartea pentru a-i apăra inclusiv pe alegătorii care îi înjură.

      ...sau poate românul chiar e prost.
      • +3 (3 voturi)    
        Cum era vorba aia ? (Miercuri, 11 octombrie 2017, 4:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Evq

        "Pacat ca e locuita" ?
      • +2 (2 voturi)    
        Exista totusi o explicatie (Miercuri, 11 octombrie 2017, 11:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Evq

        PSD scade, asta banuiesc ca e clar de ce.
        iar aia care devin dezamagiti de PSD se duc ori la PNL ori la ALDE. Dezamagitii de PSD nu au cum vota USR, care pentru ei reprezinta niste hipsteri.
        Iar USR scade pentru ca familia traditionala are inca multi adepti in Romania. Si pentru ca nimanui nu-i place un partid prins in lupte interne, cu presedintele proaspat reales demisionind, cu grupuri si grupulete disputindu-si puterea. Eu sper din tot sufletul sa isi aleaga o data un presedinte si sa se apuce de facut opozitie organizat, de vorbit pe o singura voce, de propus o alternativa la PSD. Le-ar prinde foarte bine un guvern din umbra condus de Ciolos care sa vina zilnic cu solutii viabile la aleratiile fiscale ale PSD. Spre exemplu sa contra-atace aberatia cu split TVA cu masuri active de scadere a evaziunii, cu exemple de firme care au de suferit de pe urma masurii aleia, si tot asha.
  • +3 (3 voturi)    
    Ma intreb cat de tampit.... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 5:42)

    gigiN [utilizator]

    ...trebuie sa fie cineva incat sa aiba incredere in dragnea care,dupa parerea mea,este cel mai pervers individ din fauna politica romaneasca a ultimilor 28 de ani.Si totusi,acest "cineva"ajunge la 3-4 milioane de "stupid people"-vorba lui Brucan.
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar atit de mult. (Miercuri, 11 octombrie 2017, 11:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      3-4 milioane sunt cei 23% din electorat care-s PSD. cam 20% din aia deja nu mai cred in Dragnea. Restul... sunt asistati sociali, carora nu le pasa de altceva decit de ajutorul de la stat, pensionari care vad ca tocmai le-a crescut pensia deci Dragnea e jupin, de functionari din administratia locala care si-au dublat salariile deja. Aia chiar se simt bine sub guvernarea Dragnea.
  • +2 (2 voturi)    
    jenant (Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:24)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...daca nu exista opozitie.... sondajele "dovedesc" ca este... PSD se opune PSD...