Dragnea, Tudose si Daea au vorbit la Antena 3 despre programul de guvernare, salarii si pensii mai mari in 2018 si "productii istorice" in agricultura. / Tudose: Nu sunt certat cu Dragnea. / Dragnea: Tudose e un premier bun

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 octombrie 2017, 20:20 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, si ministrul Agriculturii, Petre Daea, au vorbit, miercuri seara, in emisiunea lui Radu Tudor de la Antena 3, despre performantele agriculturii romanesti, in ziua in care Tudorel Toader a depus in Parlament cele trei proiecte pentru modificarea legilor Justitiei si la o zi dupa ce Eurostat a anuntat ca, potrivit estimarilor Comisiei Euroepene, Romania a incheiat trimestrul al II-lea din 2017 cu un deficit de 4,1%, cel mai mare din Uniunea Europeana. In emisiune a intervenit telefonic si premierul Mihai Tudose, care a afirmat ca "Nu sunt certat cu Liviu Dragnea". La randul sau, Dragnea a spus ca "Am lucrat cu Tudose la proiectul de buget pentru 2018", el anuntand pentru 2018 "salarii mai mari, pensii mai mari".

Cele mai importante declaratii:


Liviu Dragnea: "O sa urmarim programul de guvernare, incet-incet o sa il punem in practica. Lumea o sa vada ca salariile cresc si poate, incet-incet, o sa inteleaga ca importanta e realitatea, nu perceptiile."

Tudose a vorbit si despre "investitii foarte mari de la companii americane, germane, imense".

Radu Tudor, mesaj pentru Mihai Tudose: "Am vazut ca aveti un act de guvernare destul de ferm si de coerent."

Petre Daea despre anul agricol: "Un an exceptional, fara precedent, un an istoric. (...) Am realizat cea mai mare productie de grau din istorie. La fel si la oraz, secara, rapita, floarea soarelui.

Petre Daea: "De-asta sunt ministrul Agriculturii, ca sa duc la indeplinire programul de guvernare. Un program foarte bun, asezat, cu termene de indeplinire."

Daea, intrebat cate fonduri europene a atras anul acesta la agricultura: "100%, tot ce se putea atrage".

Dragnea: "O sa avem o discutie serioasa pe legea pensiilor, dupa care vom aproba in Parlament. Vom incepe sa vorbim dupa ce avem un concept clar. Se recalculeaza peste 5 milioane de pensii, in asa fel incat niciun pensionar sa nu fie nedreptatit."

Dragnea: "Salariul minim inainte de transferul contributiilor este 1.550. Dupa transferul contributiilor va fi 1.900."

Dragnea: "Salariul net creste dupa trecerea contributiilor."

Dragnea: "Nu este corect ca un Guvern sa inceapa sa fie remaniat de catre alte institutii decat cele politice sau de catre premier."

Dragnea: "Nu ne-am certat in CEx, acolo nu a fost o cearta, a fost o discutie foarte buna. Toata lumea, inclusiv Mihai Tusode, si-a exprimat sustinerea totala pentru cele doua colege - Shhaideh si Plumb. Inainte de CEx am avut o discutie de o ora si jumatate cu Mihai Tudose de care imi amintesc cu drag si cred ca si el isi aminteste cu drag, despre partid, despre guvernare, despre manipulari, despre intimidari, despre dusmani institutionali."

Dragnea: "Noi am castigat alegerile, noi aplicam programul de guvernare. Noi facem Romania sa fie o tara mai buna si mai dezvoltata."

Dragnea, intrebat daca sunt diferente de viziune intre el si Tudose: "Normal ca avem."

Dragnea: "Tudose este un premier bun."

Dragnea despre Sorin Grindeanu, dupa ce Radu Tudor i-a amintit ca a spus despre fostul premier ca "este manevrat de alte forte": "Acum nu mai este, acum a iesit. Eu nu sunt Dumnezeu sa il iert pe Grindeanu."

Dragnea: "Nu mai am garantia ca presedintele Iohannis actioneaza echidistant. Este presedintele tuturor romanilor, nu al romanilor in afara de PSD si sustinatorii PSD."

Dragnea: "Am facut eu ceva in mod concret impotriva presedintelui Iohannis de cand am fost ales presedinte PSD si al Camerei Deputatilor?"






















3221 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    le voi face concurenta (Miercuri, 25 octombrie 2017, 20:29)

    Dedalus [utilizator]

    Fac si eu un partid si pun in program ca toata lumea va avea cate 5000 de euro venit pe luna, fie ca munceste fie ca nu.

    De unde iau banii? Pai, din buget ... :-)))

    ===

    Anul acesta a fost si cea mai mare recolta de goji, mi se pare. Cred ca si palmierii de pe litoral au dat cea mai mare productie de nuci de cocos din Romania din toata istoria sa, de la Burebista pana in present (nu sunt date din perioada pre-Burebista).

    ===

    Programul de guvernare este foarte bun: are pagini de titlu, paginile numerotate si are si grafice.
  • +16 (16 voturi)    
    Credeati ca Dragnea si Tudose sunt in conflict? (Miercuri, 25 octombrie 2017, 20:31)

    OmulNou [utilizator]

    Nu, deloc. Si sunt de aceeasi teapa.
  • +15 (15 voturi)    
    Ma bucur ca faceti Livetext (Miercuri, 25 octombrie 2017, 20:45)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu ma pot uita mai mult de 30 de secunde la panarama aia de post. Chiar daca mi se promit bani, tot nu ma intereseaza, pentru ca orice promisiune facuta acolo este egala cu zero sau chiar subzero de cele mai multe ori...
  • +13 (13 voturi)    
    Marea Hahaiala la Halena 3 (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:05)

    Wanheda [utilizator]

    Salarii si pensii pt ei, mafiotii. Pt cei care muncesc, taxe doar, mai multe si mai mari.
    PS: pt votacii lor cat? 3% pe patru sute de lei, marire???
  • +10 (10 voturi)    
    electoratul PSD-ALDE (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:32)

    levierul [utilizator]

    Ca sa faci o radiografie reala a societatii romanesti de astazi, trebuie sa te uiti la antena 3.
    Trebuie sa incerci un exercitiu foarte complicat si sa iti imaginezi cine sunt oamenii care tot aduc PSD-ul la putere. Tariceanu valoreaza atat timp cat joaca cum canta Antena 3. Asta este si adevaratul santaj al PSD-ului. Cand mai provoaca cate o stare de furie generala impotriva PSD-ului sau a unor membri ai guvernului.
    Cum poti sa ii crezi pe oamenii astia macare o secunda. Cum poti sa ii votezi, sa le incredintezi viitorul tau si al societatii romanesti in general?
    Simplu: ESTI PROST GRAMADA si foarte rau cu cei care au reusit sa faca ceva in viata.
  • +5 (5 voturi)    
    Vorbesc pt ca sunt indreptatiti (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:36)

    Kosmos [utilizator]

    Si-au cumparat libertatea cu noi "bechtel-uri" din banii romanilor
  • -13 (13 voturi)    
    deficitul este ajustat sezonier (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:44)

    adrianhn [utilizator]

    Calitate slaba a jurnalismului pe hotnews. Deficitul este ajustat sezonier, si daca nu stiti diferenta dintre ajustat si neajustat ar trebui sa stiti ca defiictul ajustat a fost de 4.1% in primele 6 luni si neajustat a fost de 0.81% in primele 9 luni din 2017.

    Anul trecut dupa 6 luni deficitul ajustat sezonier era de 3.7% si nu mai plangea nimeni la Ciolos.
    • +6 (6 voturi)    
      Ha ha ha (Joi, 26 octombrie 2017, 8:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Nici macar nu stii despre ce vorbesti. Vezi datele Eurostat
    • +2 (2 voturi)    
      Proștii se cer mințiți (Joi, 26 octombrie 2017, 13:32)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Șmecherii se simt obligați să o facă. Nu înțeleg, ești din prima sau a doua categorie? Aș paria pe a doua...
  • +13 (13 voturi)    
    Cat Ne Costa Minutul de Minciuna Latrina 3? (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:47)

    un domn [utilizator]

    Inca o suta de ani lumina Inapoiere?
  • +10 (10 voturi)    
    premieri PSD din ultima vreme au fost de la foarte (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:59)

    ty [utilizator]

    bun in sus si dupa ei potopul . . .
  • +13 (13 voturi)    
    Vine iarna... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 22:36)

    Thecommunistsslayer [utilizator]

    "You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time".

    "Poți prosti toți oamenii pentru un timp, și pe unii oameni tot timpul, dar nu poți prosti pe toata lumea, tot timpul|
    Abraham Lincoln
  • +14 (14 voturi)    
    periplu dezgustator... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 23:20)

    astronaut [utilizator]

    la ''latrine'', am crezut ca le-a murit laudatorii , care mai decare mai plin de el , cu laude de sine si la adresa vestitului ''program de gubernare'', recolte istorice in agricultura , grau , orz, secara , nea DAEAA vezi ca acestea sunt paioase si s-au infiintat in 2016 si subventiile alea cu care te lauzi le-a dat GUVERNUL CIOLOS , Dracneaa zice ca in 2017 punctul de pensie a fost marit de doua ori si sigur de ei, prima de la 870 la 920 de lei , masura luata de Guvernul Ciolos , iar a doua intrdevar de Guvernul Dracnea ! Dlor mai usor cu laudele de sine ca (miroase) in 2016 n-ati guvernat voi !
  • +11 (11 voturi)    
    In ce calitate "lucreaza" dragnea la buget (Joi, 26 octombrie 2017, 8:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de infractor, de suspect de coruptie, de basterist, ..? Sau poate isi "lucreaza" viitoarele "beline"
  • +3 (3 voturi)    
    slava cerului (Joi, 26 octombrie 2017, 12:31)

    iodixit [utilizator]

    ca au venit astia la conducere si au gasit bani, ca prostii aialalti dinainte nu-i gaseau nici daca calcau pe ei! fara virgula, ca sa se-nvete minte!
  • +4 (4 voturi)    
    la ce ne foloseste (Joi, 26 octombrie 2017, 13:10)

    calineu [utilizator]

    Singura problema este ca aceasta crestere din agricultura nu ne ajuta prea mult , pentru ca ponderea agriculturii în produsul intern brut (PIB) al României este de doar 3,9% ,neluand in calcul si preturile mici de vanzare ale acestor productii record