Dragnea vrea ca inspectorii ANAF sa nu mai poata da sanctiuni decat daca au probe ca administratorii au gresit cu buna-stiinta

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 22:44 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, propune modificarea cadrului legal in care inspectorii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si cei ai Directiei Generale Antifrauda isi desfasoara activitatea.

El a declarat, joi seara, in cadrul unei emisiuni la Romania TV, ca, in baza noilor prevederi legale, inspectorii fiscali si inspectorii antifrauda nu vor putea aplica sanctiuni decat daca vor face dovada clara ca persoanele fizice sau juridice controlate au avut intentia clara de a incalca legea, potrivit Agerpres.

"Se introduce o prevedere foarte simpla, care este peste tot in lume si care pleaca de la prezumtia de nevinovatie. Pleaca, de asemenea, nu de la suspiciuni rezonabile, ci de la probe indubitabile. (...) Se poate lua o masura in conditiile in care inspectorul, dupa administrarea probelor, poate demonstra, dincolo de orice dubiu, ca agentul economic stia sau ar fi putut sa stie. Este un pas important si care ar trebui extins in toate domeniile", a afirmat Dragnea.






















853 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    O sa mai faca rost statul roman bani de la bunica (Joi, 26 octombrie 2017, 23:18)

    dexpropriat [utilizator]

    Si nici macar, ca nu mai are mult de trait...
  • +3 (3 voturi)    
    Asta nu e sanatos (Joi, 26 octombrie 2017, 23:21)

    LiviuX [utilizator]

    Sau e, dar stie el ce vrea... Pai cine va fi prost sa recunoasca ca stia ca face o neregula? Si daca nu recunoaste, cum poti dovedi ca stia? Parca era o regula ca necunoasterea legii nu te absolva de vina. Aici nu e valabil? Mai ramane sa faca asta si pentru legi si apoi sa vezi trai neneaca pe infractori...
    • -3 (3 voturi)    
      Sancțiunile trebuie să le dea judecătorii (Vineri, 27 octombrie 2017, 2:42)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      În nicio țară civilizată n-ai să vezi sancțiunile de nivelul celor date de ANAF aplicate fără o hotărâre judecătorească. Dar tu ești salariat, n-ai de unde să știi detalii din astea.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Vineri, 27 octombrie 2017, 9:20)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Noroc cu parazitii societatii care nu muncesc, iau banii de pomana si stau sa ne educe cu informatii de pe Romania TV, corect?
      • +2 (2 voturi)    
        De unde ai scos asta? (Vineri, 27 octombrie 2017, 16:04)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Ca poti contesta ajungand la judecata, da, de acord. Dar nu judecatorii dau amenzile. Sau te pomenesti ca astia stiu de acuma si economie, finante, etc....
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 26 octombrie 2017, 23:34)

    Evq [utilizator]

    Și eu vreau ca Dragnea să aibă rezerve de carne cât mai mari în frigider, se pune?
  • +1 (1 vot)    
    adica (Joi, 26 octombrie 2017, 23:35)

    liviu_ [utilizator]

    prostia nu se mai plateste... doar reaua intentie...
    si cum faci distinctie intre "nu mi-am platit TVAu la stat ca am uitat" si "nu mi-am platit TVAu la stat ca nu am vrut"?

    astia chiar ca sunt pusi cu unic scop de a face romanica patria coruptilor...
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Joi, 26 octombrie 2017, 23:39)

    Kevi [utilizator]

    Cum e aia sa gresesti cu buna-stiinta???
  • -2 (2 voturi)    
    Intrebare pentru Dragnea (Vineri, 27 octombrie 2017, 0:24)

    eu_sunt [utilizator]

    In urma cu 10 ani vine ANAF la firma unui prieten din Bucuresti. Nereguli TVA tralala .... Intrebarea finala: Ce preferi 4000 lei amenda sau 1000 lei pentru mine si 1000 pentru colegul?
  • +2 (2 voturi)    
    Ard de nerabdare (Vineri, 27 octombrie 2017, 1:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vreau sa vad si eu anuntul de angajare: "Caut inspector anti-frauda telepat. Rog seriozitate!"

    Abia astept!