Firea, la Antena 3, despre subventia la energie: Daca se va merge pe calendarul stabilit cu UE, situatia va crea cazuri sociale grave si chiar "drame"/ Sunt convinsa ca Guvernul va face demersuri pentru prorogarea termenului de renuntare la subventie

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 31 octombrie 2017, 0:58 Revista Presei | Radio TV

Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primarul general al capitalei, Gabriela Firea, a declarat luni seara, la Antena 3, ca Guvernul va face demersuri pentru prorogarea termenului privind renuntarea la subventia pentru energia termica, stabilit pentru aprilie 2018., potrivit Agerpres.

"S-au facut deja cateva majorari (privind pretul gazelor - n.r.), din punctul de vedere al Bucurestiului, aceasta majorare a fost acoperita de subventie, deci, nu va fi simtita de bucuresteni si in marile orase la fel s-a intamplat. In ce priveste eliminarea acestei subventii, care intr-adevar ar determina ca multe familii din tara sa nu mai poata sa mai fie in posibilitatea de a-si plati practic intretinerea, sunt convinsa ca Guvernul va face demersuri in perioada urmatoare pentru prorogarea termenului. Eu am vorbit chiar astazi la pranz cu Toma Petcu, ministrul Energiei, care mi-a spus, de asemenea, ca va discuta cu ministrul Dezvoltarii, cu viceprim-ministrul Paul Stanescu, de asemenea, cu domnul prim-ministru pentru a trimite deja o scrisoare in care sa informeze asupra faptului ca Romania nu e pregatita in acest moment sa elimine total subventia pentru energie termica atat in ceea ce priveste subventia acordata de autoritatile locale, cat si subventia acordata de Guvern, prin Ministerul Dezvoltarii Regionale si sa se amane, practic, sa se proroge acest calendar", a afirmat Firea, la Antena 3.

Ea a mentionat ca au mai fost astfel de situatii. "Nu ar fi o premiera, este posibil, mai ales pana la acel moment, sa-i spunem T zero 2021, cand se va elimina si bonusul de cogenerare si atunci ar avea o logica. In toata aceasta perioada, atat autoritatile locale, cat si Guvernul pot face investitii masive in acest domeniu, asa cum se va intampla si in Capitala, subventia la un moment dat fiind eliminata natural, pentru ca atunci cand investitia merge direct catre aceste retele, conducte de termoficare, se elimina pierderile de catre retea si atunci factura automat la intretinere e mai mica si subventia atunci poate fi eliminata treptat, dar nu brusc", a spus edilul.

Firea crede ca Executivul trebuie sa solicite o prorogare a termenului. "Din punctul meu de vedere si din discutiile pe care le-am avut si cu alti primari, cred ca Executivul trebuie sa solicite o prorogare a acestui termen, aprilie 2018, pana sa spunem in 2021, cand se va elimina practic si bonusul de cogenerare, cred ca acel moment va fi suficient si acest timp e destul de generos pentru ca Romania sa poata sa fie pregatita astfel incat sa nu mai fie o problema sociala atat de importanta renuntarea la subventie", a declarat Firea.

Ea e de parere ca, in prezent, daca se merge pe calendarul stabilit cu UE si Guvernul si autoritatile locale nu vor mai avea posibilitatea sa subventioneze energia termica in tara, situatia va crea cazuri sociale grave iar in anumite localitati, chiar "drame".

"Daca e sa luam cazul Bucurestiului, in ipoteza in care, dar eu nu o vad valabila, pentru ca vom subventiona in continuare gigacaloria, in ipoteza in care cineva ar interzice aceasta subventie, spunand ca trebuie sa beneficieze de ea doar aceste grupuri vulnerabile - pensionari, someri si familii cu foarte multi copii si un singur salariu - nu cred ca ar fi corect. (...) Nu poti sa consideri un om bogat un cetatean care are o familie care, din motive financiare, locuieste in continuare la bloc", a sustinut edilul.

Conform primarului general, cei mai multi cetateni din Bucuresti care au avut venituri mai mari s-au mutat in special in judetul Ilfov si in cartierele noi.

"Nu poti sa spui ca (...) in blocurile asa-numite generic construite de regimul comunist inainte de '89 locuiesc bogati si pentru care Primaria nu mai trebuie sa acorde nicio subventie. Nu sunt deloc de acord cu aceasta interpretare a intelesului legislatiei europene, in sensul sa elimini foarte multe familii de bugetari si nu numai care locuiesc in bloc in Capitala", a subliniat Fierea






















3948 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Subventie din taxele saracilor? (Marţi, 31 octombrie 2017, 1:03)

    AdrianBorza [utilizator]

    La mine pe strada sunt niste case vechi de peste 50 de ani. Sigur nu sunt legati la termoficare, dar platesc taxe din care se subventioneaza termoficarea celor care locuiesc la bloc. I se pare normal? Sau aduce bani de-acasa pentru subventii?
    • +15 (15 voturi)    
      Corect. (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:48)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Subventia este doar pentru cei care stau la bloc. Terminati cu prostia asta de subventie, toata lumea sa plateasca pretul intreg al caldurii.
      • +5 (7 voturi)    
        partial corect (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:38)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

        1. Subventia este doar pentru cei care stau la bloc si nu au centrala de apartament..

        2. Subventia nu reprezinta efectiv un ajutor dat populatiei, ci o metoda indirecta de a acoperi pierderile din reteaua RADET. O centrala mai mica, de cartier, cum a propus Nicusor Dan, cu toate tevile izolate/reparate/modernizate ar livra gigacaloria la un pret mult mai mic.

        Evident, pe madam pandele o doare fix in cot cine are bani si cine nu are, cine plateste si cine beneficiaza. Ea doar vrea sa-si asigure voturile pentru urmatoarele alegeri prezidentiale.
    • -2 (2 voturi)    
      si ce daca (Marţi, 31 octombrie 2017, 21:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      se stie ca la casa cu curte stau numai cei cu venituri de la una suta de mii de euroi, dolari, etc, in sus. La bloc sta saracii, maica, la case numai bogatii. Firea tine cu saracii, maica, e o duamna tare buna la suflet, maica,
  • +32 (32 voturi)    
    Come on (Marţi, 31 octombrie 2017, 1:11)

    MarianPConstantin [utilizator]

    De ce 2012 so nu 2050? Auzi la ea investitii in termoficare cand ea tocmai ce-a dat cateva milioane la catedrala lui daniel.
    Eu propun altceva, cand bucurestenii nu vor avea bani sa-si mai plateasca intretinerea, sa se mute la catedrala neamului. Este spatiu ca..lau.
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:33)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      se vor muta acolo, dar doar pentru slujba, vor fi depozitati definitiv undeva in pamant la marginea bucurestiului.
  • +28 (28 voturi)    
    Traducere (Marţi, 31 octombrie 2017, 1:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Lasati calendarul UE, treceti pe calendarul Rusnac!
    Trebuie evitate dramele, altfel vom avea furtuni mai rele ca cea care era sa rada Bucurestiul de pe harta. Totul se va rezolva in 2021. Dar numai daca votam PSD in 2020.

    Sa traiesti Tovarasa Duamna!

    Partidul merge bine inainte!
  • +23 (23 voturi)    
    O, pasa! Cat de darnic esti! (Marţi, 31 octombrie 2017, 5:44)

    Lespezi [utilizator]

    Alupigus!
    Pe cine crezi ca pacalesti?

    Citat din folclorul elevilor.
    Orice asemanare cu realitatea este voita.
  • +26 (30 voturi)    
    falsa compasiune (Marţi, 31 octombrie 2017, 6:56)

    Dedalus [utilizator]

    Nu vad de ce e nevoie de subventie.

    Asa, ajungem sa subventionam si painea si laptele, carnea si toate alimentele. Si transportul si cartile si hainele samd.

    Si daca tot subventionam tot, de ce mai avem nevoie de economie de piata?!

    Si daca nu mai avem nevoie de economie de piata, la ce bun mai multe partied?!

    Si daca nu avem mai multe partied, de ce sa nu adoptam comunismul, ca sa fim coerenti!?

    Cam asta e rationamentul.

    ===

    Nu e nevoie de nici o subventie. Asta e pretul, cu el trebuie sa ne descurcam.

    Cine nu poate, fie renunta la spatial excendentar, fie munceste mai mult.

    Subventie = incurajarea puturosilor.

    Sa nu incepeti cu "mila pentru saraci"! Mila pentru saraci trebuie sa o manifeste biserica (are de unde...) sau fiecare cetatean, din banii lui, In nici un caz statul.

    De fapt, cine sustine subventia vrea sa fie ajutati saracii, dar din banii altuia, nu ai lui. E usor sa fii darnic cu banii altuia. Sau cu ai nimanui....

    Nu este nevoie de nici o subventie,
    • +9 (11 voturi)    
      a (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:10)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      De acord cu tine, dar trebuie sa ai posibilitatea sa alegi intre RADET si centrala de apartament. Acum au dat astia legi prin care debransarea este practic imposibila. Se acorda subventie pentru ca valoarea acesteia se fura la licitatii. Costul real al Gcal ar trebui in mod normal sa nu depaseasca 170 lei ( daca nu se fura ).
    • +5 (5 voturi)    
      subventia (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      de fapt e o minciuna, pentru ca in fiecare an se maresc taxele si impozitele. adica de fapt ea plateste tot din banii nostri.
      pe de alta parte, daca tot are RADET si ELCEN sub propria coordonare, cine va fi de vina pentru proasta activitate a a cestora? cine va fi de vina pentru preturi astronomice?
      cine va fi de vina pentru nemodernizarea retelei de termoficare?
      binenteles ca erau intrebari retorice.
  • -17 (19 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:11)

    xanti [utilizator]

    Cineva are curajul sa infrunte UE,Firea este mai barbat ca toti politicienii PSD.
    • +8 (8 voturi)    
      .... (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:36)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dc nu va convine in UE de ce mai tine PSD-ul Romania in UE ???Sa zica afara , ai curaj ??Suntem acolo si trebuie respectate angajamentele ca de aia ai intrat, cand ai intrat ti-ai asumat niste angajamente ca nu te-a bagat nimeni cu forta.

      Apropo, stii ca 50% din populatie locuieste la sat si nu primeste nici o subventie la lemne pentru incalzire ???Astia de ce nu au si ei drepturi ca cei de la oras ????De ce nu a venit PSD-ul cu o lege ca si cei de la sat sa primeasca lemne subventionate ca doar sunteti la guvernare de ani buni ..Aud ??????
    • +5 (5 voturi)    
      cum? (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dai in tovarasul dragnea? il critici pe printisorul baltilor?
      cata abnegatie din partea ta!!! sinecura iti va fi aprobata.
  • -10 (12 voturi)    
    eliminarea subventiei termice... (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va duce la dublarea, vezi triplarea pretului gigacaloriei.

    niciun politician nu-si va asuma protestele masive in strada ulterioare unei asemenea decizii.
  • +13 (15 voturi)    
    In alte orase din tara (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:17)

    galeo [utilizator]

    In alte orase din tara, mult mai sarace decat Bucuresti, s-a renuntat de multa vreme la subventie sau chiar la sistemul de incalzire centralizat, desi cetatenii de acolo sunt mult mai saraci.
    Vi se pare normal ca bucurestenii, ce au salarii mult mai mari si oportunitati mult mai multe decat cei din provincie, sa plateasca un pret mult mai mic la gigacalorie ?
    • +4 (6 voturi)    
      bingo (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:30)

      Vizi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Corect.

      Se cheama promiscuitate electorala...sau promiscuitate termica...ceea ce se intampla in Bucuresti.
    • +2 (8 voturi)    
      da, ihi, za! (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:35)

      suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      miticu-i un disciplinat votant pesedick si iarna-i e frig.))))
  • +9 (9 voturi)    
    pretul gicacaloriei (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    este in Bucuresti cel mai mic din tara ! un fel de spaga ce se da Bucurestenilor de pe vremea comunistilor ( atunci erau alte avantaje , da erau) sa nu se revolte , de asta ii e teama toapei nu te oamenii ca stau in frig.
  • +14 (14 voturi)    
    Cea mai buna subventie = NU MAI FURATI ! (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:29)

    CezarN [utilizator]

    Si veti avea bani pentru toate nevoile comunitataii.
  • +12 (12 voturi)    
    Mai multe aspecte (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:29)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Subvențiile astea sunt metoda cea mai simplă de implementat. Subvenționăm pentru tot boborul... e super simplu.

    1. La bloc stau oameni care-și permit mașini mai scumpe decât apartamentul în care stau, dar sunt și bătrâni care de abia trăiesc din pensie. Cum faci diferența între unul și altul? Răspunsul PSD: Nu faci, că e greu, mai bine plătim subvenție pentru toți.

    2. Investițiile în termoficare? 0... tanti tocmai s-a împrumutat să cumpere autobuze. Mie îmi spune un singur lucru: a rămas fără bani. A împrumutat pentru autobuze din cauză că e mai ușor de înghițit. Cum ar fi fost să zică: împrumutăm bani să dăm bisericii... sau împrumutăm bani să plătim subvențiile? Pâna la urmă din banii pentru biserică ar fi putut cumpăra autobuze... nu? Sau să facă investiții în termoficare (investiții reale, nu întreținerea actuală), gen mini-centrale termice pentru blocuri, terminarea izolării termice... etc... etc...

    3. Legat tot de ideea de bani: Firicica dă vina pe UE, dar (cred că) știe că nu mai are bani să plătească subvențiile la iarnă. Hai să aruncăm mâța la UE... ei sunt de vină. Sunt convins că dacă ar scoate subvenția de tot, dar ar veni cu metode de ajutorare a celor care chiar au nevoie, UE-ul nu ar fi zis nimic. Ceva în genul celor 1000 RON pentru familii monoparentale (cifra inexactă... nu mai țin minte suma exactă). Dar hai să dăm vina pe UE... ei sunt de vină.

    Sincer, mi-aș dori o iarnă super grea, să se spargă buboiul odată, să iasă tanti să spună cu subiect și predicat: Nu mai avem bani pentru deszăpeziri, închidem totul pentru o lună.
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:35)

    adrian_rolland [utilizator]

    Dar idiotii de la primarie pun piedici celor ce vor sa treaca pe centrala de apartament.
    • -1 (1 vot)    
      pai (Marţi, 31 octombrie 2017, 21:47)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      de la distrigazul frantuzesc e mult mai greu de furat. De la ceausistul radet in buzunarul GIO, nimic mai simplu.
  • +11 (11 voturi)    
    Duamna (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:36)

    transpenibilus [utilizator]

    Ia fiti putin antena aici:
    Cazurile sociale trebuie ajutate, adica sa li se dea bani pe intelesul pandelistilor, dar energia nu trebuie subventionata. Energia nu e folosita doar de cei saraci ci si de cei bogati.
    De ce sa subventionezi energia consumata de Becali sau Gadea sau Dragnea sau Iohannis? Ajuta-i pe cei saraci si lasa-i pe bogati sa plateasca pretul corect. Ceva mai social democrat nu poate exista.

    Sau PSD nu e de fapt partid social democrat ci GRUP DE INTERESE MAFIOTE, cum se zvoneste?
  • +15 (17 voturi)    
    Subventia la gramada se numeste hotie (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:51)

    benicio [utilizator]

    Eu am centrala de apartament. Platesc gazele naturale la pretul de piata, fara nici o subventie. In acelasi timp platesc taxe la bugetul local. Buget din care primaria subventioneaza gigacaloria pentru toata lumea. Sunt de acord ca din taxele mele sa fie subventionate gospodariile cu venit lunar de, sa zicem, sub 2900 lei (dublul salariului minim). Dar nu sunt deloc de acord ca aceasta subventie sa se aplice, de exemplu, unei familii in care el are 9000 de lei pe luna si mai castiga si ea 110000 de lei pe luna. El auditor, ea developer software cu experienta. De ce sa-i subventionez eu pe astia? A, ca ii e frica lui tanti Firea ca pierde voturile lor, asta e alta mancare de peste. De fapt, eu asta subventionez: voturile lu tanti Firea. Adica furtul.
    • +4 (6 voturi)    
      BRICI (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:34)

      Vizi [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Ai pus punctul pe i.

      Dar nimeni nu vede/intelege asta.

      Pt. madam primar toti cei care stau in blocuri bransate Radet (adica 80% din Bucuresteni) sunt niste cazuri sociale...abia abia...daca reusesc sa cumpere paine...
    • +3 (3 voturi)    
      Teoretic ai dreptate, DAR.. (Marţi, 31 octombrie 2017, 13:30)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Lasandu-i pe Firea si PSD deoparte(pot muri s maine, din partea mea), sa vedem ce este pretul de piata, in acceptiunea UE:
      este pretul pe care este/ar fi dispus sa-l plateasca pentru gazele noastre un austriac cu bani(de exemplu). Daca el (austriacul cu bani, care face 5000 EUR/luna) vrea/este dispus sa plateasca 500 EUR/1000m3 de gaz romanesc, asta-i pretul pietei. Iar cu asta nu poate tine pasul decat 8-10% dintre romani. Altfel, companiile de exploatare ii vand austriacului gazul.
      Pretul pietei nu este cel pe care romanii pot sa-l plateasca (desigur ca trebuie sa fie mai mare decat cel de explotare), ci cel pe care oricarea alta piata a energiei din UE poate sa-l plateasca. Or, in general, toti ceilalti europeni isi permit sa plateasca mai mult decat romanii (in general vorbind).

      In final, ar fi absurd, ca tu sa mori de frig in casa pentru ca gazul tau, exploatat cu 100 EUR/1000m3, pe care tu esti dispus da platesti 250 Eur/1000m3, pleaca in Austria pentru ca acolo este cineva care isi permite sa dea pe el 500 EUR/1000m3.

      Acest aspect este speculat propagandistic de PSD si anti-europeni, care uita sa spuna ca, la urma-urmei, PSD a bagat RO in UE si ca, pe langa piata unica de energie(care este dezavantajoasa pentru RO), mai exista si piata unica a fortei de munca, tot datorita UE, piata de care romanii profita la maxim, si piata unica de bunuri (cea care permite fiecarui roman sa-si cumpere cate o masina din Germania fara taxe si impozite), si piata unica de capital(care a permis la zeci de mii de romanani destepti sa-si cumpere case in CHF:))).
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns CezarN (Marţi, 31 octombrie 2017, 15:42)

        Vizi [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Salut Cezar,

        Sincer...nu vad relevanta pietei gazelor in subventia RADET...poate mi-o explici mai bine...
        Eu personal sunt debransat in Bucuresti si platesc pretul FULL la gaze...iar parintii mei sunt din Slobozia (Oras Debransat 100%) unde iarasi...platesc pretul FULL la gaze...

        - Ce legatura are subventia acordata bucurestenilor bransati la RADET cu subventia pretului gazelor in Romania ?!

        (eu nu am nicio problema ca platesc pretul full la gaze...si as plati si dublu/triplu daca asta ar dicta piata...Statul/Municipalitatea are datoria sa subventioneze DOAR categorii defavorizate...nu 80% din populatie...dar ma rog...asta e viziunea mea, si pot fi acuzat de subiectivism)
        • +2 (2 voturi)    
          "Pretul pietii", la gigacalorie,NU EXISTA ! (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:49)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Vizi

          In general, pretul Gicacaloriei, este un pret stabilit politic. Nu exista un "pret al pietii". NU exista concurenta. Iar, daca vrea sa faca un bine populatiei, statul ar trebui sa incurajeze CONCURENTA pe aceasta piata, nu sa reglementeze preturile unor furnizori de stat depasiti tehnologic. Ca la internet: o retea de conducte bine intretinuta si fara pierderi(acolo este Citynet si fibra) si mai multi furnizori care se lupta in preturi.
          Dar, daca vei ruga pe cineva sa-l justifice, va incepe cu pretul la gaze, cu pretu petrolului, etc
          Si eu platesc pretul full la gaze, insa imagineaza-ti ca niste consumatori de gze din Austria, sau Germania, sau Franta vor se dea 1000 EUR/1000m3. Poti tu plati atat? Sau parintii tai? Ca, daca nu, gazul acolo se duce. Nu are importanta ca si tu il platesti cu 100% marja de profit(referitor pretul de "fabricatie"), ei il vor duce acolo pentru ca sa scoata 400% profit.
          Iar eu nici macar nu am vorbit de subventionarea pretului la gaze.Aceasta este o marota. Gazele se platesc oricum cu 100% profit, chiar si cu "subventie". Acea subventie este o taxa pe care statul o plateste producatorilor ca sa tina in RO gazul romanesc.

          Referitor la Gigcalorie, primaria ar putea (acum, ca are si Radet, si Elcen) sa stabileasca pretul la jumatate si sa taie subventia, intelegi?
          Oricum, cu orice pret, oricat de mare, Radet si Elcen ar fi ajuns in aceeasi ghena, caci, cum spuneam, totul este si a fost politic in sectorul energetic.

          Cat despre afirmatia ta ca
          ------
          "eu nu am nicio problema ca platesc pretul full la gaze...si as plati si dublu/triplu daca asta ar dicta piata",
          -----
          nu denota decat ca nu intelegi cine este PIATA si ce vrea ea.
          • +1 (1 vot)    
            Austria nu e bau-bau (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:08)

            Vizi [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

            CezarN,

            Din cate stiu eu ... pe la carburanti piata e cat se poate de Libera...iar in Austria pare-mi-se...ca sa nu zic SIGUR...pretul la pompa e - ce sa vezi - mai mic decat in RO. Oare chiar crezi tu ca Austriacul ar plati gazul de 10 ori mai mult ca romanul ?... intreb si eu retoric...

            Tu zici ca primaria are Elcen si ca poate desena un pret de Gigacalorie de 100 lei daca vrea...poate pe hartie...ala in realitate e tot puternic subventionat...si ar muta suventia de la populatie in curtea Elcen...despre ce vorbim...e aceeasi Marie cu alta palarie... (ca pretul e politizat si ca nu s-au facut investitii de N ani aici...sunt perfect de acord... doar ca daca o tinem asa la nesfarsit...nici nu se va investi niciodata...cata vreme nu va exista o presiune reala a pietei pentru asa ceva...).

            Referitor la afirmatia mea ->
            "eu nu am nicio problema ca platesc pretul full la gaze...si as plati si dublu/triplu daca asta ar dicta piata"

            Eu platesc incalzirea pe iarna in medie 200 lei pe luna...(gaze)...si imi sustin afirmatia...as plati si 400-600 lei pe luna daca ala e pretul corect. doar nu voi sta in frig. si daca nu mi l-as mai permite...as cauta solutii alternative (gen Aer Conditionat)...

            Si ca tot zici ca nu stiu piata...uite un grafic la nivel de UE .... nu vad un pret nicaieri in UE mai mare de 200% fata de RO, gresesc ?

            http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/3/3c/Natural_gas_prices_for_household_consumers%2C_second_half_2016_%28EUR_per_kWh%29_YB17.png

            In fine...divagam...ideea e ca trebuie sa se sparga o data buba asta a subventiei...si facute lucrurile cu CAP.
      • +3 (3 voturi)    
        bun si totusi (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:50)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        In acest moment in Bucuresti ar fi vreo 400.000 centrale individuale care nau au subventie. Astia cum rezista? dar cei din Slobozia sau alte orase, presupunand ca bucurestenii sunt mai bogati.
        Oricum madam Firea amesteca subiectul calendarului liberalizarii la gaze cu problema spinoasa a subventiilor platite RADET-ului.
        Fiindca gazul ala mai scump sau mai ieftin trebuie transformat in caldura si adus in casele romanilor iar RADET-ul e cea mai proasta solutie pentru transportul si distributia caldurii.
        • +1 (1 vot)    
          Nu subventie, ci CONCURENTA! (Marţi, 31 octombrie 2017, 19:20)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Statul nu ar trebui sa-si asume PRODUCTIA de agent termic, ci doar o retea moderna de conducte prin care producatorii PRIVATI sa-si transporte gigacaloriile. Concurenta dintre acesti privati va duce la un pret suportabil pentru consumatori.

          Cu banii de de subventii s-ar putea incuraja crearea de centrale termice private care sa se concureze pe piata.

          Si eu am centrala, insa, la limita, daca toata lumea ar trece pe centrale, sistemul de distribiutie de gaze nu ar face fata (si asta cu mult inainte de a se ajunge la "TOATA lumea"). Totusi, nu sunt de acord cu tinerea in captivitate a consumatorilor doar pentru ca Radet sa aiba clienti si dna Firea clientela.
          • +1 (1 vot)    
            Alta abordare... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:20)

            Vizi [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

            Acum mai vii de acasa :))...

            Asta zic si eu... retea de distributie si concurenta.

            Si nu numai concurenta intre privati distribuitori de gaze...ci si alte solutii..gen pompe de caldura... aer conditionat de inalta eficienta...panouri solare unde se poate...etc...daca se vrea...se poate asta e clar... nu trebuie ca 100% din bucuresteni sa treaca de maine pe Gaze naturale...ci treptat...pe metode mixte.

            Si mai e o chestie CezarN...sunt sigur ca...(de dragul exempliificarii)...daca de maine ar trece toti bucurestenii bransati Radet pe centrale proprii de apartamente (GAZE)...consumul TOTAL de gaze ar scadea cu 50-70%...pentru ca se vor elimina pierderile din retea...(care sunt enorme)...si pentru ca lumea va fi mult mai atenta cu temperatura in casa (pe camere, pe intervale de timp din zi/saptamana...)...pentru a isi optimiza consumul...

            Vorba altcuiva aici pe forum...poate va fi o iarna grea ca niciodata...si va crapa reteaua Radet...sa se sparga o data buba asta... ca asa...petecim la nesfarsit aceeasi problema...ba de la an la an mai tare...
  • +5 (7 voturi)    
    Sa nu mai auzim de subventii !!! (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:27)

    Vizi [utilizator]

    -Nu e normal ca intr-o capitala europeana sa subventionezi 50-60% din pretul incalzirii pt. 80% din populatie...sau cati sunt bransati...nu e normal ca aceeasi cetateni bucuresteni care stau la casa sau sunt debransati sa le subventioneze costul cu incalzirea concetatenilor (unii cu salarii imense) care stau la blocuri bransate RADET.

    - Sunteti inepti daca considerati ca doar oamenii saraci stau in blocurile ante 1989 bransate RADET. Sunt 80% din oameni care isi pot permte costurile de incalzire...REALE si probabil peste 50% din oameni care isi pot permite trecerea pe alt sistem de incalzire...dar fie nu au optiunea...fie se lamenteaza in promiscuitatea subventiei RADET.

    -Subventie trebuie sa primeasca DOAR cazurile sociale (familii defavorizate) si pe orice tip de incalzire...nu numai RADET.

    -Terminati cu prostiile de subventii si investiti banii in sistem si modernizare, concomitent cu oferirerea de subventii de achizitii OAMENILOR / ASOCIATIILOR care vor sa treaca pe metode moderne si eficiente de incalzire/termoficare. (chiar si pentru instalatii de AC - pompe de caldura...orice poate substitui gaura neagra care este RADET).