Consul: Radu Mazare poate fi extradat oricand din Madagascar

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 8 ianuarie 2018, 17:05 Revista Presei | Radio TV

Radu Mazare
Foto: Agerpres
Radu Mazare ar putea fi extradat oricand si nu va primi azi politic in Madagascar, afirma consulul onorific al Madagascarului in Romania, Serge Rameau, intr-o declaratie acordata Antena 3. Diplomatul a explicat ca in Madagascar nu exista notiunea de azil politic.

"Nu a venit la noi ca sa ceara o viza, nici nu a venit personal la ambasada. A trimis pe cineva, o prietena a dumnealui, cu un dosar la ambasada de la Roma, ca sa ceara o viza de expatriere. Azil politic in Madagascar nu exista!", a precizat diplomatul.

Pe 30 decembrie, IGPR a anuntat ca Radu Mazare, care se afla sub control judiciar, nu s-a prezentat la Politia din Constanta pentru semnarea graficului de prezenta, fostul edil informandu-l pe ofiterul de caz ca se afla pe teritoriul statului Madagascar, unde face demersuri pentru a obtine azil politic.

Radu Mazare a fost trimis in judecata in mai multe procese. Intr-unul dintre aceste dosare, care vizeaza retrocedari ilegale de terenuri, el a fost condamnat, in prima instanta, la 4 ani inchisoare cu suspendare.


Citeste mai multe despre   



















3971 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Incingeti gratarul! (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:15)

    scaraotchi [utilizator]

    Sa-l primim cum se cuvine....
    • +11 (11 voturi)    
      e schilod si prin totzi porii lui sunt chimicale (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      interzise de Codul Penal...maxim un clei de mobile daca iese
      • +4 (4 voturi)    
        Dar parca ..."damezele" (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:50)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        il preferau asa ..."tras prin inel". Nu o fi la fel si prin Africa? Daca raspunsul e: NU- atunci speranta-mi licare si parca m-as carabani si eu pe meleaguri ... malgase ...Ce religie imbratiseaza? Tot ortodoxa de rit bizantin?
    • +12 (12 voturi)    
      'TimesNewRoman' sustine (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:47)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      ca tribul in sanul caruia s-a refugiat Mazare nu vrea sa-l mai dea: l-au pus la ingrasat si-i pregatesc "un jacuzzi" plin cu legume..
      • +3 (5 voturi)    
        Tribul BOR, manajementu (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Mai Exact a Dat Botezul acelui Jacuzzi?
      • +3 (3 voturi)    
        Inseamna ca sunt asa (Luni, 8 ianuarie 2018, 20:45)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        mai pe ...natural ..
  • +8 (8 voturi)    
    rugaminte (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:28)

    karula [utilizator]

    Stimate Dle. Consul,

    Asa cum v am scris si in mesajul paginii Consulatului, va informez si aici ca solicitantul vizei de expatriere, numitul Radu Mazare este condamnat pt infractiuni , in Romania si judecat in mai multe procese. Va rog, inca odata, sa ne lasati sa - l judecam si condamnam, conform legilor EU.
  • +7 (7 voturi)    
    madagascar (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:32)

    ofsenita [utilizator]

    Oare de ce imi vine sa rad?
    Pentru ca autoritatile legale detin, verbal, controlul? Poate pentru ca stiu ce au facut in alte cazuri in care "detineau controlul"...
    • +4 (6 voturi)    
      Mie... (Luni, 8 ianuarie 2018, 19:09)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui ofsenita

      ...imi tot vine sa rad de cand am citit stirea. Auzi, cica nici nu s-a dus personal, a trimis o prietena cu un dosar la Roma...
      Chiar ca e de TNR!
  • +10 (10 voturi)    
    There can be only one... (Luni, 8 ianuarie 2018, 17:45)

    JestersTear [utilizator]

    ... King Julien in Madagascar.
    Mascariciul fals si impostor este asteptat sa se etaleze atletic si alegoric la Poarta Alba, spre buxuria colocatarilor.
  • +10 (10 voturi)    
    Si ce asteapta secretara? (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:05)

    ouyang [utilizator]

    SMS de la Daddy?
  • +8 (8 voturi)    
    Caterinca (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Bineinteles ca nu e in Madagascar. E undeva pe la Sankt Petersburg.
  • +9 (9 voturi)    
    xxxxl (Luni, 8 ianuarie 2018, 18:08)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ajunge jumari cu salata de cocos in ulei de palmier inainte de-a incepe autoritatea romana sa se miste pentru chestia asta ...
  • +3 (3 voturi)    
    bah dar cum (Luni, 8 ianuarie 2018, 19:20)

    boogiewoogie [utilizator]

    de a ajuns acolo? nu avea interdictie de a iesi din tara?