Patriciu: Voi sponsoriza doar partidele simpatice si nu pe cele cu politicieni agresivi si isterici

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2008, 22:09 Revista Presei | Radio TV

Patriciu si Voiculescu la "Stirea zilei"
Foto: Antena 3
Cunoscutul om de afaceri Dinu Patriciu a declarat in cadrul emisiunii "Stirea zilei" (Antena3) ca va sponsoriza si anul acesta partidele, dar numai pe acelea care au politicieni simpatici si nu politicieni agresivi si isterici. Politicienii simpatici sunt, in opinia lui Dinu Patriciu, aceia care urmaresc ineresul national si inteleg importanta companiilor la realizarea bugetul de stat.

Invitat in emisiune alaturi de Dinu Patriciu, Dan Voiculescu a declarat ca va sponsoriza doar acei politicieni care inteleg faptul ca ne aflam intr-o societate de turbocapitalism, adica privatizare, cu o perioada de dereglare peste care vine capitalizarea. Cine intelege bine aceste trei aspecte, spune Voiculescu, va avea tot sprijinul sau.

Dinu Patriciu a anuntat ca va mai face investitii in audiovizual anul acesta fiindca vrea sa-si extinda si mai mult afacerile din mass-media.

Cel mai bogat om din tara recomanda romanilor sa stea pe lichiditati si sa nu se hazardeze la investitii fiindca nu trebuie sa riste fiind foarte greu de prevazut ce s-a va intampla la nivel global. Patriciu a fost completat de Voiculescu care spune ca e vorba doar despre sumele mari si nu despre investitiile de cateva zeci de mii de euro. "Daca cineva vrea sa-si deschida un IMM cu 25 de mii de dolari nu trebuie sa aiba nicio frica", spune Voiculescu.

Acesta ii mai sfatuieste pe intreprinzatorii romani sa citeasca de pe internet prevederile Tratatul European si acordurile cu Romania deoarce isi vor da seama asa ce ne-a lasat UE voie sa facem si ce nu. "Nu mai putem zburda in voie, avem niste limitari acum. Ai o cantitate fixa de miere, de lapte etc., a incheiat Voiculescu.























1402 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    afaceristi? poate pafa(ce)risti (Joi, 14 februarie 2008, 22:39)

    calau [anonim]

    un fost securist si un vidut fostilor securisti
    Daca Patriciu e atit de destept, sa ne invete si pe noi cum se fac afacerile spunindu-ne cum a facut el. La fel si Felix.
    Banii lor murdari se vor duce la politicieni murdari, gen Tariceanu (vedeti cum obraznicul asta face pe patronul Romaniei cind ne spune ca am trecut la nesupunere civica pentru ca nu sintem de acord cu elucubratiile lui numite hotariri de guvern)
    Javrele astea sint tot cu ochii spre est.
  • 0 (0 voturi)    
    Un nou concept "loveste" Romania (Joi, 14 februarie 2008, 23:01)

    Razvan007 [utilizator]

    Conceptul de "Partid Simpatic". Poate ca ar trebui sa dau maine fuga pana la OSIM ca sa inregistrez "Partidul Simpatic". Prescurtarea este beton - "PS". Usor de retinut, usor de pronuntat. In plus, orice om care vrea sa faca pe cineva sa taca spune "PSSSS" - deci te duce cu gandul la partidul meu.

    Iar membrii partidului, se vor numi, ghiciti cum ? "SIMPATICI" ! Cine dracu nu vrea sa fie simpatic ??! Cred ca as castiga alegerile cu 80%-90% !!
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu un gunoi uman (Joi, 14 februarie 2008, 23:37)

    Victor [anonim]

    Romanii nu au ce manca si cum sa-si plateasca datoriile bancare,iar Patriciu :"recomanda romanilor sa stea pe lichiditati".Ce nesimtire.
    Ori traieste departe de realitate ori este un bloc de gheata fata de problemele majoritatilori.
  • 0 (0 voturi)    
    doctorii in hotii (Vineri, 15 februarie 2008, 0:00)

    Razvan_M [utilizator]

    dupa mintea unora ca ei, "privatizare" a insemnat trecerea capitalului de stat in buzunarele lor, in mod perfect legal, multumita unor legi facute de ei pentru ei. Iar acum dau lectii de economie de piata, cand se afla in situatii de monopol...
    Cel mai important motiv pentru care unii precum acesti indivizi combina afacerile cu politica este obtinerea de avantaje economice. Ar face bine sa mai si dea inapoi, nu doar sa se laude precum Jiji...
  • 0 (0 voturi)    
    patriciu (Vineri, 15 februarie 2008, 2:37)

    gigibecali [anonim]

    Doi de la accesi gasca SECURITATE .Si trageti apa la WC.
  • 0 (0 voturi)    
    Doi papagali (Vineri, 15 februarie 2008, 2:41)

    alin [anonim]

    ... au venit sa dea lectii de afaceri. Pai si eu stiu sa fac afaceri daca iau banii lu Ceausescu sau fabricile pe grasit de la stat si le platesc tot cu banii statului (vezi creanta Libia)
    Cei doi papagali ar trebui sa justifice fiecare dolar facut , asa cu acte contabile , etc , sursa de provenienta si dupa aceea sa isi arate fetele alea hidoase pe la televizor

    SA VA F..T !
  • 0 (0 voturi)    
    buna recomandare! (Vineri, 15 februarie 2008, 8:34)

    Catelu [anonim]

    Un om care sta pe un munte de bani recomanda celorlalti sa nu cumpere cumva active din piata. El altceva n-are de facut cu banii aia decat sa cumpere active. Iar daca toti cumpara, pretul creste. Asa ca sfatul lui e foarte bun: nu cumparati voi, ca imi stricati piata. Las' ca cumpar eu.
    Si cum individul se bucura de o reputatie imaculata si o incredere netarmurita cu siguranta oamenii il vor asculta :-)
    • 0 (0 voturi)    
      sfatul lui Patriciu e corect! (Vineri, 15 februarie 2008, 11:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Catelu

      Am vazut pe forumuri oameni care "e mai jmecheri ca piata"
      -pe la inceputul anului: "hahaha ce tare sunt, am cumparat actiuni, nu au cum sa mai scada de atat, HAHAHAHA, prietenii mei sunt ofticati pentru ca o sa am profituri mult mai mari ca ei, HAHAHA" si intre timp piata e tot in scadere.

      Ce simplu e pentru unii oameni: "cumpara ieftin si vinde scump". Problema e ca nu stii cand e cu adevarat ieftin, trebuie sa cumperi scump si sa vinzi si mai scump.

      Patriciu are 100% dreptate: este o perioada instabila, abia cand se vor linisti putin apele si vor fi semnale CLARE de cumparare trebuie cumparat.
      Sa nu mai vorbim de intrebarea CE CUMPERI?
      Pentru ca oamenii vor fi tentati din inertie sa cumpere vedetele anilor trecuti doar pentru ca sunt IEFTINE; cine poate sa prevada ce o sa se intample in anumite ramuri?
      De exemplu: bancar si constructii/imobiliar.
      O sa mai fie la fel de rentabile anul asta, 1-2-3 ani de acum incolo?
      Poate DA, dar cine stie?
  • 0 (0 voturi)    
    Dar... (Vineri, 15 februarie 2008, 8:48)

    cu-vantu [anonim]

    Vantu, dl Vantu nu declara nimic? Dumnealui pe cine & cum s-a hotarat sa sponsorizeze?
  • 0 (0 voturi)    
    Voi vota doar partidele simpatice! (Vineri, 15 februarie 2008, 10:25)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Ca sponsorizarea nu asigura automat voctoria in alegeri, mai ales cand de ea beneficiaza niste hoti mincinosi si prosti!
  • 0 (0 voturi)    
    paturiciu&felixmotanul (Vineri, 15 februarie 2008, 13:16)

    luminatia mea [anonim]

    intunericimile lor isi permit cu neobrazare sa ne dea noua sfaturi; obrtaznici de nu se poate
  • 0 (0 voturi)    
    Mai, Mai!! (Vineri, 15 februarie 2008, 14:21)

    karcsi [anonim]

    Hoti ordinari ne dau lectii de capitalism?????
    pai sa ne exolice domnu Voiculescu cum a supt prin firma Grivco, de la combinatul Sidex din Galati, ala care producea paguba tarii de 2 milion de dolari pe zii,
    dapai mister costacge dinu (paturica), cum lo nascut pa iel maicasa direct cu certificat de proprietate de rafinarie, ce noroc ccc-cios au uni mahari
    si sami spuie si mie cind placeste cei 600 mil dolari pe care ii datoreaza statului ca io ii cocosat de tat felu de taxe de dinsi inventate si daca nu platesc ma executa
    Javre ordinare, oare cum sa ii boicotam sa ii intarcam da la bani si sa vorovesca singuri??????
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 17 februarie 2008, 15:01)

      Iuliu Maniu [anonim] i-a raspuns lui karcsi

      Votandu-l pe Corneliu Vadim Tudor...