Iliescu: Guvernul i-a protejat doar pe cei cu venituri mari care castiga bani cu galeata

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2008, 21:16 Revista Presei | Radio TV

Ion Iliescu la Stirea zilei
Foto: Antena 3
Ion Iliescu a declarat la "Stirea zilei" (Antena 3) ca PSD nu va vota motiunea depusa de PD-L privind taxa de prima inmatriculare si afirma ca PD continua in realitate sa fie la guvernare. Iliescu mai spune ca actuala guvernare nu a facut decat sa-i protejeze pe cei aproximativ 100 de mii de oameni care castiga bani cu galeata si care cumpara numai produse de lux din afara tarii. Discutiile s-au incins dupa interventia telefonica a lui Cezar Preda si a Noricai Nicolai.

Ion Iliescu a declansat un atac la adresa PD-L-ului pe care-l acuza de demagogie, spunand ca sunt un partid fara doctrina si identitate si ca in realitate ei se afla inca la guvernare, avand oameni la varful administratiei si in teritoriu. Prin urmare PSD nu poate vota motiunea PD-L deoarce ei sunt initiatorii acestei taxe, spune liderul PSD.

Afirmatiile presedintelui de onoare al PSD au fost reluate si de Norica Nicolai in interventia telefonica avuta, acuzand PD-L ca e un partid fara principii si demagogic. "O sa dam banii inapoi, dar si PD-ul trebuie sa-i dea fiindca am fost impreuna la guvernare, iar Sulfina Barbu a initiat taxa. Daca Parlamentul va vota otiunea atunci Guvernul va fi nevoit sa tina cont de votul sau", a declarat Norica Nicolai referitor la motiunea PD-l "Tariceanu da banii inapoi!"

Intervenit telefonic, vicepresedintele PD-L, Cezar Preda a tinut sa raspunda afirmatiilor facute de Ion Iliescu la adresa partidului sau. Acesta a spus ca motiunea nu poate fi catalogata ca un act demagogic deoarece este un instrument democratic si legal. "La guvernare nu se afla PD, domnule Iliescu, ci PNL sustinut de o grupare din PSD condusa de dumneavoastra. Ati demosntrat clar asta prin votul dat in Parlament in favoarea guvernului Tariceanu", a contrat Preda.

Preda a incheiat spunandu-i lui Ion Iliescu ca a vorbit o emisiune intreaga mai mult de PD-L si mai putin de romani si l-a invitat sa le spuna romanilor cum l-a girat el pe Adrian Nastase atunci cand a privatizat atat de prost gazul romanesc si sa le explice romanilor de ce platesc acum facturi asa de mari.

























2260 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    un criminal (Luni, 25 februarie 2008, 21:44)

    Alex [anonim]

    Un post normal de televiziune nu ar primi un criminal in postura de senator la o emisiune.

    No other comments.
    • +6 (6 voturi)    
      Perfect adevarat (Luni, 25 februarie 2008, 22:47)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Iliescu este un criminal care trebuie sa faca puscarie pentru faptele lui. In afara de asta, Iliescu este personajul principal vinovat de tinerea in mizerie a Romaniei atatia ani. El este cel care a tolerat si incurajat cele mai hidoase forme de coruptie cu scopul de a se mentine la putere.

      Eu personal nu accept nici un fel de lectie de la acest individ.
      • -4 (4 voturi)    
        mai mult respect !!!!! (Marţi, 26 februarie 2008, 10:04)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Iliescu era primul om care ar fi fost executat daca revolutia nu reusea. Si-a riscat viata pentru tine aparand la televizor in zilele revolutiei. Iar guvernarea lui Nastase a fost cea mai buna guvernare post revolutie, atunci a inceput cresterea economica substantiala chiar daca unii nu vor sa o recunoasca...In guvernarea DA(PD+PNL), s-au produs cele mai mari dezechilibre economice, nu s-a construit nici un km de autostrada...sa vad cu ce-o sa se laude ca n-au mai nimic.
        • +1 (1 vot)    
          Si a reusit revolutia?!! (Marţi, 26 februarie 2008, 10:48)

          Marty [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Iliescu a intors Romania inapoi in timp cu multi ani. A stat la putere 12 ani si chiar si acum controleaza o buna parte din structurile politice. A avut de partea lui securitatea si mai tirziu SRI. + toti mafiotii care beneficiau de trazitie. Probabil ca tu esti unul din acestia sau pur si simplu un prost care mai crede si acum in javra asta nomenclaturista pina in maduva oaselor. Bineinteles, ca tine sint multi. Prin 90 erau 95% din populatie.
          • 0 (0 voturi)    
            Ati uitat ca vindeti Romania pe plase de carnati ? (Marţi, 26 februarie 2008, 22:05)

            X [anonim] i-a raspuns lui Marty

            Sau caltabosi/muraturi...nu stiu exact care va e tariful...
        • 0 (0 voturi)    
          pentru ce? (Marţi, 26 februarie 2008, 11:12)

          baba cu mitraliera [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          n-a riscat decat vietile celor morti dupa 22. cine si cu ce l-a adus pe tov. ilici de sub pat, la revolutia televizata, in ploverasul lui revolutionar si el? :D matale mai crezi ink in basmele lui ispiresu ...... cat depsre "performantele" obtinute dupa '89. l-au impushcat pe unul pentru genocid. ar trebui sa se impuste toti, singuri pentru ce-au facut din tara asta. si care revolutie a reusit? ca a preluat-o lovitura de stat a lui ilici si a facut-o involutie ca de evoluat .....
        • +3 (3 voturi)    
          Respectul nu este un drept (Marţi, 26 februarie 2008, 11:12)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          Respectul nu este un drept si nici o obligatie. Iliescu a strivit studentii adunati in Piata Universitatii, studenti care militau in mod real pentru lustratie, pentru lasarea blestematului sistem comunist in spate.

          Daca studentii ar fi reusit am fi intrat in NATO si UE inaintea Ungariei. Inca 10 ani de istorie a Romaniei aruncati in gunoiul coruptiei si al mizeriei.

          Iliescu este un om care a profitat de starea de inapoiere a natiunii noastre, inapoiere cauzata de cei 45 de ani de comunism. El a profitat de faptul ca oamenii erau prea indobitociti ca sa mai raspunda in vreun fel la crimele impotriva studentilor din Piata Universitatii. A profitat de acest lucru in folosul sau personal, in folosul tortionarilor din securitate care acum iau pensii linistiti. Romanii integri care s-au ridicat impotriva crimelor comunistilor, au fost torturati, familiile dezbinate.

          Duhoarea epocii Iliescu inca mai domneste in societatea romaneasca. Societatea a fost impregnata pana la cele mai inalte niveluri cu oameni fara nici un fel de moralitate, cu fosti securisti si tortionari. Acesti oameni sunt cei care au decretat CNSAS-ul ca fiind neconstitutional. La 18 ani de la Revolutie inca se duce o lupta pe viata si pe moarte intre fortele care vor scoaterea din viata sociala sau cel putin expunerea in public a criminalilor din securitate si fortele care ii protejeaza.

          Meritele pentru faptul ca sistemul inca protejeaza astfel de fiinte ne-umane, ii apartin in foarte mare masura lui Iliescu. Un astfel de om nu poate decat sa provoace cea mai profunda scarba.
          • -1 (1 vot)    
            total incorect (Marţi, 26 februarie 2008, 22:00)

            Joe [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            Lustratia: La ce e buna lustratia ? Face viata mai buna cuiva ? Hai sa le reducem din drepturi la 4 milioane de oameni care au fost membri de partid..printre care probabil au fost si tatal tau si mama ta...ca n-aveau incotro...Cei mai destepti si-au dat seama ca singura cale de evolutie sociala in perioada aia era sa intri in partid...asa a fost vremea aia. In functiile de conducere erau si pile dar era si inteligenta... hai sa ne pedepsim fostii oameni capabili acum.

            Iar intrarea noastra in NATO n-are nici o legatura cu Iliescu, ba chiar s-a produs in timpul guvernarii PSD - Nastase cand presedinte era Iliescu :). Faptul ca noi am intrat mai tarziu in NATO are legatura ca suntem mai aproape de Rusia din punct de vedere geografic...

            Eu propun sa va laudati cu ce ati facut voi, ce zici ? Economic beneficiile cotei de 16% s-au dus toate in consumul celor bogati...se poate verifica usor cu deficitul. Tinerii nu-si pot permite nici macar o garsoniera fara sa devina sclavi pe viata la banca...si acum nici asa nu mai e posibil. Inafara de copii vostri, ai celor de la putere care iau locuinte prin ANL nu-si poate permite nimeni nimic. Clasa medie incercati sa o legati prin tot felul de taxe, gen de inmatriculare, pentru ca avantajul cotei unice sa-i imbogateasca pe cei gen Patriciu. Si mai sunt multe de zis...
        • 0 (0 voturi)    
          ILIESCU (Marţi, 26 februarie 2008, 11:18)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Autostrada cu care va laudati voi cei de la PSD, tocmai este plina de gauri.
          De riscat nu ariscat nimic avnd in vedere ca se tragea doar in fraierii care au pus botul si au venit la chemarea lu' nea Ilici.
          Si daca murea impuscat, baguba-n ciuperci.
          Cat despre guvernarea nastase... tu in ce tara ai trait in ultimii ani!?
        • 0 (0 voturi)    
          Ilici & Co. (Marţi, 26 februarie 2008, 11:34)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          Draga Catalin,

          Ceea ce-i bine este ca sunteti din ce in ce mai putini.

          Respect pentru Ilici...sau Stalin,...sau Hitler,...Mao, Kim Ir Sen, Khmerii rosii ?!!

          Este cam greu sa respecti aceste specimene.

          Probabil ca dupa parerea ta Ilici nu este pe acelasi nivel cu cei de mai sus.

          Incearca totusi sa analizezi faptele acestui individ. daca vrei, desigur....
  • +2 (2 voturi)    
    Corect (Luni, 25 februarie 2008, 22:01)

    Laur X [anonim]

    D-le Iliescu,
    Va citez:
    Iliescu: Guvernul i-a protejat doar pe cei cu venituri mari care castiga bani cu galeata - adica pe :
    -Adrian Nastase;
    -Dinu Patriciu;
    -Ovidiu Tender;
    -Stefan Vuza;
    -Radu Mazare;
    -Calin Popescu Tariceanu
    -Veresztoy Atilla
    adica pusculitele PSD-ului ,
    Dupa varsta as zice ca e ceva cu boala copiilor
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns Laur X (Luni, 25 februarie 2008, 23:11)

      realistu [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      si continua:
      -RADU BERCIANU
      -COCOS
      -CASUNEANU
      -TRAIAN BASESCU
      -THEODOR STOLOJAN
      -ADRIAN VIDEANU,
      si multi alti membri marcanti ai PD-L
      • 0 (0 voturi)    
        Adversarii politici ai opozitiei SUNT LA PUTERE (Marţi, 26 februarie 2008, 0:23)

        A. [anonim] i-a raspuns lui realistu

        dar de 3 ani nu au fost capabili sa faca o singura plangere penala impotriva lui Berceanu, Cocos, Basescu, Stolojan, etc

        In plus, oamenii astia au fost si ei la putere intreb 2005 si 2006, si PSD-PNL se lauda cu anchetele pe care o sa le faca pe urmele lor
        A trecut iata un an de Guvernare PSD-PNL si nu s-a intamplat nicio ancheta, nici macar o plangere penala cum a facut Mona Musca impotriva lui Nastase in 2004, in regimul de teroare de atunci.

        Lui Nastase de la asta i s-a tras mai tarziu, pentru ca plangerea se referea tocmai la dosarul Zambaccian.

        Cei care lauda PUTEREA nu sunt credibili cand vorbesc despre coruptia celor din Opozitie
        Cand ESTI LA PUTERE, ai instrumentele cu care sa dovedesti ca acuzatiile sunt adevarate si mai mult decat atat,
        Ai RESPONSABILITATEA sa actionezi, nu sa te scuzi si sa acuzi.
        Cat timp nu faci decat valuri si scandaluri la televizor, inseamna ca nu ai dovezi ca sa actionezi, deci : MINTI.

        Iata ce fac oamenii seriosi, care NU au interesul sa faca doar valuri si scandaluri si show la tv :
        Citat, Curentul :
        "Cioloş îi sponsorizează cu zeci de milioane de euro pe Felix şi Culiţă
        Vicepreşedintele Uniunii Popular Creştine (UPSC) Paul SARBU A DEPUS IERI LA PARCHETUL ÎNALTEI CURTI DE CASATIE SI JUSTITIE O PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MINISTRULUI AGRICULTURII, DACIAN CIOLOS, PENTRU ABUZ IN SERVICIU CONTRA INTERESELOR PUBLICE."
  • +1 (1 vot)    
    ILIESCU - complicele tuturor Hotilor (Luni, 25 februarie 2008, 22:06)

    Noul P.C.R. [anonim]

    "Cezar Preda a incheiat spunandu-i lui Ion Iliescu ca a vorbit o emisiune intreaga mai mult de PD-L si mai putin de romani SI L-A INVITAT SA LE SPUNA ROMANILOR CUM L-A GIRAT EL PE ADRIAN NASTASE ATUNCI CAND A PRIVATIZAT ATAT DE PROST GAZUL ROMANESC si sa le explice romanilor de ce platesc acum facturi asa de mari."

    >>> A STIUT SI A TACUT :

    UITE CUM A FACUT, O SPUNE CHIAR EL
    insa abia DUPA ce nu mai este Presedinte :

    Ion Iliescu, 13 Septembrie 2005

    "Exista, intr-adevar, grupuri de interese in interiorul partidului (PSD), dar ma abtin sa le numesc. Multumiti-va doar cu atat - ca impotriva mea s-au coalizat oameni care de altfel nu au teluri politice comune.

    Este vorba despre GRUPURI DE INTERESE ECONOMICE,

    CARE SUNT MAI PUTERNICE DECAT POLITICA

    SI CARE SUNT CAPABILE SA DIRIJEZE LEGISLATIA ECONOMICA FARA PROBLEME

    POTRIVIT SCOPURILOR LOR.

    Asa s-a putut intampla ca Geoana si Nastase, care erau oponenti, sa se coalizeze impotriva mea si asa s-a reusit numirea lui Geoana la congres, prin masinatii subversive, in functia de presedinte".
  • +2 (2 voturi)    
    deci nu conteaza ce vor romanii, si cum e mai bine (Luni, 25 februarie 2008, 22:23)

    john doe [anonim]

    ....si cum e mai bine pt ei....
    "Prin urmare PSD nu poate vota motiunea PD-L deoarce ei sunt initiatorii acestei taxe" , spune liderul PSD. E clar, nu conteaza ce e bine pt romani si care e vointa lor....
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu, senil (Luni, 25 februarie 2008, 22:24)

    Vasile [anonim]

    Iliescu a spus ca l-a inzestra natura lui si liberul arbitru cu niste calitati deosebite si acum la virsta cind ar trebui sa isi vada de batrinetile lui si de nepotii ce nu ii are, vorbeste prostii.
    In tara asta numai niste nebuni ar putea sa mai voteze un partid condus de Iliescu and Co.
    NUmai niste nulitati ca cei care conduc PNL-ul pot sa dea dreptate unor oameni care au condamnat ROmania la inapoiere ani de zile.
  • -2 (2 voturi)    
    iliescu gaseste 1000 ca tine ! (Luni, 25 februarie 2008, 22:41)

    marius george [anonim]

    iliescu daca ar gasi 1000 de insi ca el ar sta impreuna cu acestia vesnic la guvernare,dar din pacate ,el este singur inconjurat numai de hoti. va fi singurul reper in istoria postdecembrista, restul apa de ploaie,numai talhari,
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 26 februarie 2008, 8:18)

      popas [anonim] i-a raspuns lui marius george

      asa este, daca ar fi 1000 ca iliescu, ar disparea viata din Univers...
      Iliescu ca fi singurul reper in istoria postdecembrista, intrucat acesta este... :

      - ... cel mai de seama tovaras comunist care a initiat si a condus cu succes lovitura de stat din Romania, prin care a fost inlaturata puterea comunista de atunci; scopul: sa vina noii comunisti, in frunte cu - ati ghicit - Iliescu

      - ... singurul presedinte de tara care a asmutit o clasa sociala - minerii - impotriva cetatenilor Romaniei; consecinte: cateva mii de morti in iunie - iulie 1990; vinovati: nimeni!

      - ... singurul presedinte care a condus Romania pe durata a 3 mandate (si ar mai fi condus-o mult si bine, daca nu erau "mai animalule" astia cu democratia lor, care au prevazut in constitutie limita maxima de 2 mandate pt presedinte)

      - ... vinovat de mentinerea Romaniei la limita saraciei, desi acum pozeaza in marele salvator al "milioanelor de saraci", si in vajnicul nepasator in ceea ce priveste taxa de inmatriculare; opinia lui Iliescu: "e vorba de cateva zeci de mii de oameni care oricum au bani sa isi cumpere o masina, ce se tot face tam-tam pe seama asta? Adevaratele probleme sunt cele care tin de milioanele de romani, pensionari, saraci care abia traiesc de pe o zi pe alta"
      Dle iliescu, noi cu totii suntem romani! Conform constitutiei, cu totii avem drepturi si obligatii.

      Parlamentul si Guvernul comit abuz de putere prin instituirea taxei de inmatriculare, doar pentru ca "este vorba de doar cateva zeci de mii de romani"?

      Haideti sa confiscam averea catorva zeci de mii de romani, ca "doar sunt numai cateva zeci de mii de romani"...

      ===============

      Ai dreptate marius george, iliescu va ramane singurul reper in istoria postdecembrista a Romaniei, si sper sa terminam odata cu reperul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    SI VOI I-ATI CREAT (Luni, 25 februarie 2008, 22:42)

    Adrian D [anonim]

    Asta ati facut voi ...din PSD mie scarba cand va vad si cand il vad pe protectorul creatorilor acestori bogatasi. Si mai iasa pe post si da cu pumnul in masa ca si cand ar fi lacrima de cristal rafinat si cand colo el e tata lor. Felicitari iliescule esti cel mai mare manipulator din istoria postdecembrista. Sper sa fie din ce in ce mai putini oameni care sa poata fi prostiti de acest ( diavol ).
  • 0 (0 voturi)    
    de aia am plecat din tara mea (Luni, 25 februarie 2008, 23:35)

    cuc [anonim]

    mosul asta ar fi patit la fel ca ceausescu acum 19 ani, iar azi noi il ascultam de parca e singurul drept in toate
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu sub lovituri (Luni, 25 februarie 2008, 23:41)

    Vlad I [anonim]

    Circumstantele de moment au facut ca Tariceanu sa stea la putere fara sustinere reala, si acum a inceput sa primeasca lovituri din toate directiile si scaunul de care se agata cu dintii incepe sa scartie.
  • 0 (0 voturi)    
    ilici (Marţi, 26 februarie 2008, 1:30)

    sandy [anonim]

    Ceea ce eu vad este o apropiere indiscutabila a PC la PSD,este o permanenta promovare a PSD pe antene.E pe undeva de inteles pentru PC,neavand sustinere,iar PSD e interesat de propaganda gratis.NU fac reclama la nici un partid,nu ma intereseaza,ca si pe multi dintre voi,PSD insa sucks!
    Hai sa ne saturam odata de aia care nu pot sa ne mai inteleaga!Vom fi o alta Romanie si copiii nostri vor avea alte perceptii decat comunisti matusalemici!
    Hai sa fim fiecare cu cine vrea,dar sa nu ne lasam prostiti de propaganda goala si ideologii prafuite!Eu nu tin cu nici un partid,insa dezavuez PSD,nu pentru ca e de stanga,ci pentru ca nu e benefic.Toti fura,stiu si eu ca si voi toti,insa PSD are mult prea multi comunisti batrani si securisti(tot batrani) ancorati in structuri.
    Cine nu crede,sa investigheze personal ca doar e o tara libera.Nu credeti toate bazaconiile din presa,ca e formata din salariati,ca peste tot.Sa dea Dumnezeu Romaniei numai bine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ASTA E (Marţi, 26 februarie 2008, 10:08)

    MIKI [anonim]

    CE VORBESTI TATAIE,CUMPARATORII DE MASINI SUNT MINORITARI FATA DE PENSIONARI,MUNCITORI,AGRICULTORI.iA VEZI MATA
    NU CUMVA CUMPARATORII SE REGASESC IN TOATE CELELALTE CATEGORII,FIECARE CUMPARINDU-SI O MASINA LA UN MOMENT DAT.ASA CA LAS-O BALTA CU
    MINCIUNILE ASTEA DE 20 ANI.SUNTE-TI UN PARTID DE PACALICI, CU ,,PROSTOVANUL,,PE POST DE DIRIJOR SI IN PARTID NUMAI FOSILE CU IZ DE PROSPATURA.LA VREMURI NOI,TOT NOI.PARTID DE CLOPOTARI.DIN 90 ATI PUS CAPACUL LA :
    -REVOLUTIE-CINE,CE,CE SCOP
    -MOATEA CEAUSESTILOR
    -MINERIADELE
    -SECURITATEA
    -CONDAMNAREA COMUNISMULUI
    DUMNEZEU E SUS ,VEDE SI NU BATE CU BATA.
    -
  • 0 (0 voturi)    
    Cand va fi judecat Ion Iliescu (Marţi, 26 februarie 2008, 10:51)

    Dan_Dare [anonim]

    Ion Iliescu este un foarte bine pregatit lider comunist. Modul cum a organizat lovitura de stat din 1989, loviturile sub centura date armatei si serviciilor secrete, executia liderilor (in frunte cu Ceausescu), coordonarea maselor si a panicii, declansarea de conflicte, folosirea unor clase sociale pentru acte de terorism revolutionar (minerii), falsificarea alegerilor, pastrarea puterii si declasarea unui eficient mecanism de propaganda politica... toate tradeaza un exponent al revolutionarului comunist care aplica programatic tehnici leniniste.

    Iliescu asta a facut toata viata. Asta a invatat la scoala, la Moscova, pentru asta a trait, pentru asta va muri.

    Romania va putea iesi din rusine, atunci cand Ion Iliescu va fi judecat pentru crime impotriva poporului si inalta tradare.