Promisiunile din ring ale lui Blaga si Orban privind traficul din Capitala

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2008, 6:07 Revista Presei | Radio TV

Promisiuni in ring
Foto: Realitatea TV
Liberalul Ludovic Orban si pedelistul Vasile Blaga s-au infruntat miercuri seara in ringul de la "Meciul serii" (Realitatea TV). Cei doi candidati si-au expus proiectele privind decongestionarea traficului si si-au adresat pe rand intrebari. Desi "arbitrii meciului" au declarat ca-si doresc "sa vada sange in ring", cei doi "pugilisti electorali" au dansat mai degraba un vals.

Promisiunile lui Vasile  Blaga:

-inca din toamana traficul va fi mai usor prin implementarea sistemului de management al traficului.
-incepand din 2009 ar urma se se inchida inelul secundar al Capitalei si in urmatorii doi ani se vor realiza doua pasaje subterane
-11 mii de locuri parcare in zona aglomerata a Bucurestiului
-95 de mii de locuri de parcare pe bulevardele aflate in raspunderea primariei generale
- promite trecerea Metroului in subordinea primariei Capitalei

Promisiunile lui Ludovic Orban

Galeria PNL
Foto: Realitatea TV
-a inceput largirea la 4 benzi a centurii Bucuresti, ca ministru al transporturilor
- a demarat licitatia pentru constructia portiunii de nord a centurii Bucurestiului
-va inchide ambele inele circulare ale Capitalei
-va fluidiza doua axe principale N-S si E-V si N-S astfel incat soferii sa nu intalneasca niciun semafor
-interzice virajul la stanga
-asigurarea benzii 1 doar pentru transportul in comun
-sensuri unice
-impiedicarea aprovizionarii magazinelor pe timp de zi

Intrebarile lui Blaga pentru Orban:
-Cum spuneti dumneavoastra ca veti inchide al doilea inel de circulatie al Capitalei intr-un mandat daca tinem cont ca numai exproprierile pot dura ani de zile?
-Ati spus ca doriti sa realizati numeroase pasaje. Va intreb de unde banii astia daca primaria generala, anual, poate pune la dispozitie 800 de milioane de lei, iar din imprumuturi se poate lua cam tot atat? Cum veti rezolva toate aceste lucruri in 4 ani de zile?

Raspunsurile lui Orban:
Programul prezentat este pe mai multi ani. Eu vreau mai multe mandate. La baza programului meu stau studiile de trafic de peste 10-12 ani de zile. Bugetul Capitalei va creste si el in timp de la 800 de milioane pana la aproximativ 2.2 miliarde in al zecelea an.

Intrebarile lui Orban pentru Blaga:
-Cum va realiza pasajul care va face parte din inelul al doilea median de la intersectia dintre Colentina si D-na Ghica? Ce solutii are pentru pasajul de la Razoare, de la Eroii Revolutiei sau Piata Sudului?

Galeria PD-L
Foto: Realitatea TV
Raspunsurile lui Blaga:
-La Dna Ghica pasajul este deja in curs de realizare inclusiv cu devierea canalului colector din zona.
-Pasajul subteran din Piata Sudului este un pasaj care se realizeaza dinspre Berceni pe sub Oltenitei astfel incat fluiditatea traficului sa curga bine pe Oltenitei in continuare
-La Razoare tot un pasaj subteran dinspre Drumul Taberei pana in Eroilor.

Blaga spune ca lucrul la cele trei pasaje subterane nu va crea probleme deoarece nu se lucreaza prin decopertare.
























5445 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    penibila emisiune (Miercuri, 21 mai 2008, 7:52)

    sempere [anonim]

    n-am suficiente cuvinte sa calific formatul emisiunii "Meciul serii": can-can ieftin, prost gust, penibil, jenant.
    Daca Realitatea tv continua in stilul asta ar putea sa-l angajeze si pe Dan Negru cu un fel de Ciao Darwin cu iz politic...
  • 0 (2 voturi)    
    daca Blaga se disociaza de Dalli ,are o sansa (Miercuri, 21 mai 2008, 8:01)

    anonymus [anonim]

    nu stiu cate parcari imagineaza Blaga ca vor aglomera si bulevardele ,dar ca riveran pe o strada pe care a pus stapanire Dalli trebuie sa imi parchez masina 3 strazi mai departe ceea ce este o mizerie
    • +1 (1 vot)    
      e dreptul tau (Miercuri, 21 mai 2008, 9:27)

      bedeu [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Cred ca e dreptul tau ca platitor de impozit sa ai un loc de parcare pe strada ta, fara Dalli sau alti smecheri.

      Poate cineva din juridic sa spuna si legile.

      Oricum trebuie sa citesti cu atentie legea si sa mergi la Primarie.
      • +1 (1 vot)    
        sigur ca e dreptul lui! (Joi, 22 mai 2008, 10:29)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui bedeu

        Evident ca e dreptul lui! Oricine isi ia masina in tara asta are o caruta de drepturi: dreptul de a merge cu masina la servici (ca doar cine vrea sa se inghesuie cu poporul care pute a transpiratie in metrou sau RATB?!), dreptul de a parca in fata biroului (ca doar sunt pe toculete, fataaa) si daca e sa ne luam dupa tine dreptul de a parca in fata blocului pe strada pe care sta! Evident pe gratis! Ce te faci insa cand mai sunt inca vreo 40-50 de persoane cu aceleasi 'drepturi' pe aceeasi scara? Si aia vor sa parcheze tot pe strada lor, normal, e dreptul lor! Celor care considera ca a parca pe strada lor este un DREPT le-as recomanda sa-si ia casa la Cuca Macaii, parcari cate vrei!
        • 0 (0 voturi)    
          drepturi (Vineri, 23 mai 2008, 9:34)

          bedeu [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Oricine beneficiaza de drepturi. Da, am masina dar o folosesc mai mult pentru iesiri din bucuresti. La serviciu merg cu metroul sau bicicleta.

          Sustin ideea de organiza in jurul fiecarui bloc cate 1 (UN) loc de parcare pentru fiecare apartament, pe cat posibil pe partea cu acesta, folosibil de persoane legitimate in bucuresti (cu viza de flotant sau CI), pentru ca la noi nu sunt parcari subterane ca in alte orase (de ex, Paris).

          Sunt de acord si cu plata pentru acest loc, daca mi se spune pentru ce platesc impozitul pe masina.

          Repet ideea de a !! organiza !!, nu de a lasa sa parcheze la intamplare fiecare, sa se calce spatiul verde.

          Nu mi se pare corect sa am CI pe o adresa din Bucuresti iar cand ajung sa nu gasesc loc de parcare.

          Dar poate ca este prea mult de munca pentru cetateni si primarie sa ne organizam un pic...


          In Sectorul 3 am vazut niste parcari interesante, in spic, cu spatiu verde pe toata lungimea masinii.
  • 0 (0 voturi)    
    telenovela electorala (Miercuri, 21 mai 2008, 11:06)

    chianti [anonim]

    Da, si eu am avut impresia ca Dan Negru s-a mutat la Realitatea aseara.

    In rest, sunt uimit de banalitatile carora astia, candidatii toti, le spun "programe". De ex, 11mii de locuri de parcare in "zonele aglomerate." Sa-mi explice si mie cum vor construi parcare in Romana de ex. Sau la Victoriei ori pe Stefan cel Mare. Niste aiureli, cind singurele masuri valabile pe termen scurt/mediu sunt 1) interzicerea parcarii in centru (sau o taxa care sa aduca bani la municipalitate si sa opreasca fluxul mare de masini in centru) si 2) dezvoltarea sistemului public, metrou + RATB. Alea cu inelele principale, autostrada prin bucuresti, pasaje subterane la fiecare 200m sunt vrajeli electorale ale unor aiuriti.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 23 mai 2008, 8:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui chianti

      de acord cu 1)

      Insa oare ce candidat risca sa propuna asa o masura nepopulara?
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 21 mai 2008, 11:58)

    marius [anonim]

    N-am vazut eu bine sau mai era un candidat in emisiune?Ca nu pomeniti nimic despre el!S-au vi s-a parut ca e de decor?
    Manipulatorilor!
  • 0 (0 voturi)    
    blaga si orban sunt singurii candidati credibili (Miercuri, 21 mai 2008, 12:32)

    judex [anonim]

    restul sunt poeti si chiar penibili. Dar, daca bucurestenii vor avea alta optiune, atunci, traba lor, sa voteze pe cine vor....vorba lui Oprescu...nu poti sa te c...i in gustul omului.
    • 0 (0 voturi)    
      ce ne facem cu cei afectati de interesele financia (Miercuri, 21 mai 2008, 14:02)

      riveranii [anonim] i-a raspuns lui judex

      terenurile pe care s-ar putea face parcari sau spatii verzi sunt tinute in pastrare pentru interese de partid sau comisioane colosale pina la limpezirea apelor in schimb sunt afectati locuitorii riverani ai investitiilor comisionate cu banii grei!
      Cum raspunde candidatul PLD la ce se intimpla in sectorul 3 unde terenuri virane sunt pastrate de ani buni (mihai bravu, racari, IOR, etc) si in zonele de protectie ale blocurilor sunt amplasate parcari, benzinarii, magazine care creeaza probleme grave mediului, sanatatii si protectiei locuitorilor din zona!
  • +3 (3 voturi)    
    Meci (Miercuri, 21 mai 2008, 12:40)

    Gabi M [anonim]

    Blaga a dat termene pt. toate propunerile sale din program.M-a interesat incheierea lucrarilor de reabilitare a strazilor din perimetrul istoric ca spatiu pietonal(nov.2009).Ati vazut ce frumos arata acum ce s-a reabilitat?Ca tot spun unii ca Videanu nu a facut nimic!Cred ca va face ceeace promite!
  • +2 (2 voturi)    
    tipic balcanic (Miercuri, 21 mai 2008, 13:28)

    directia 5 [anonim]

    un format de prost gust ,o realizare plina kich in care invitatii s au chinuit sa se integreze ,si culmea au participat cateva tonomate care acuzau clasa politica de infantilism ,sa demonstrat ca jurnalismul in romania este o notiune lipsita de continut si acelasi lucru se poate afirma si despre clasa politica.Din pacate
  • +1 (1 vot)    
    Un nou film pe ecrane: Disparutul (Miercuri, 21 mai 2008, 14:04)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Un nou film romanesc pe ecrane: "Disparutul". In rolul principal: Sorin Oprescu. Regia: Ion Iliescu. Special quest star: Adrian Nastase. Producator: PSD. Pelicula ne prezinta viata ascunsa si uneori pitita a unui fiu de general de securitate, ajuns brusc dupa Revolutie director la trei spitale. Traiectoria personajului principal cunoaste un trend ascendent odata cu apropierea lui de omul Revolutiei romane si a mineriadelor, Ion Iliescu.Un film care socheaza prin dezavuarea manipularii fine, specifica sistemului comunist pe care cei doi o incearca asupra populatiei in dorinta lor revansarda de a cuceri Capitala unei tari bantuite de sistemul ticalosit, creat si folosit de cei doi ca leitmotiv al campaniei lor. Demagogia,minciuna si incompetenta sunt descoperite pe larg in acest film.
    Durata: doua tururi de scrutin.
  • +1 (1 vot)    
    Iata cine este Oprescu! (Miercuri, 21 mai 2008, 14:22)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Iata o mostra din doctorul Oprescu intr-un interviu dat Academiei Catavencu. Sorin Oprescu: 'Nu se poate, spun fariseii si golanii. Ei, eu le fut muma-n cur, m-apuc si sap alt metrou.'
    Acesta este omul pe care INSOMAR-ul lui Vantu il sustine cu 39% din intentiile noastre de vot. Omul lui Iliescu nu poate mai mult, el injura cat poate si pe toata lumea care nu este de acord cu el. Voi chiar stiti pe cineva care il voteaza pe acest individ?
  • 0 (0 voturi)    
    trio octogenar (Joi, 29 mai 2008, 18:18)

    lexia [anonim]

    oprescu = iliescu = mitrea