Marele duel: Blaga contra Oprescu

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Vineri, 23 mai 2008, 0:05 Revista Presei | Radio TV

Blaga vs. Oprescu
Foto: B1 TV
Invitati in cadrul emisiunii "Nasul" (B1TV), candidatii la Primaria Capitalei, Vasile Blaga si Sorin Oprescu, au oferit un spectacol "de exceptie". Blaga nu s-a abatut de la ideea sa ca Oprescu este, de fapt, candidat PSD si ca "daca il votati pe Oprescu, il votati pe Iliescu",

Oprescu a insistat in schimb asupra faptului ca el este bucurestean si cunoaste mai bine nevoile bucurestenilor, acuzandu-l pe Blaga ca "dumneavoastra nu-i cunoasteti pe bucuresteni, i-ati vazut din masina cu ferestre negre, nu ati vorbit cu ei. Aveti aceleasi pareri ancestrale si inca ii numiti mitici". Diplomatia a fost repede lasata deoparte, in fata unui val de acuze si ironii.

Principala problema care s-a pus in discutie a reprezentat-o sustinerea lui Blaga si a lui Oprescu de catre Traian Basescu, respectiv, Ion Iliescu. Oprescu a mentionat de la bun inceput ca nu este sustinut de PSD si de Iliescu, insistand asupra faptului ca nu se va intoarce in partid. Blaga la randul sau, a recunoscut ca are "o relatie corecta, prietenoasa" cu Basescu, dar ca nu este "omul lui", adaugand insa ca are rezereve fata de declaratiile lui Oprescu.

In acest sens, el a amintit o declaratie a lui Iliescu, potrivit careia "Oprescu este al doilea candidat PSD, care s-a declarat independent". Drept raspuns, Oprescu l-a acuzat pe Blaga ca musca mana celui care l-a hranit, amintind ca Blaga a fost ajutat de Iliescu in '90 si ca a fost numit prefect de doua ori de Iliescu. Blaga a replicat ca el s-a desprins de Iliescu dupa ce si-a dat seama de adevarata sa fata, dupa mineriade, fiind de altfel si unul dintre fondatorii PD.

Iliescu a intervenit telefonic, declarand ca "ma surprinde cum domnul Blaga persevereaza in minciuna", declarandu-se deranjat de asocierea sa cu domnul Oprescu. Iliescu a spus ca il sustine pe Diaconescu, dar ca are "sentimente de calda prietenie" fata de Oprescu. In plus, acesta a adaugat ca formula lui Blaga - "cine il voteaza pe Oprescu, il voteaza pe Iliescu" - este una demagogica, deoarece "Iliescu nu participa la nicio competitie electorala".  

Blaga i-a reaminit lui Iliescu despre un discurs al celui din urma in care se admitea "existenta unui al doilea candidat PSD, care si-a proclamat independenta si care are sansele lui". Aceasta afirmatie l-a lasat pe Iliescu fara cuvinte, care nu a putut sa mai spuna altceva, decat ca un partid poate avea un singur candidat si ca Oprescu este candidat independent.  

Apoi, Blaga l-a acuzat pe Oprescu pentru aroganta sa: "fara progame si cu aroganta, veti castiga", "nu aveti nimic de oferit bucurestenilor decat gargara". Oprescu, la randul sau, l-a acuzat pe Blaga ca este din provincie si ca "nu-i cunoasteti pe bucuresteni; i-ati vazut din masina cu ferestre negre, nu ati vorbit cu ei. Aveti aceleasi pareri ancestrale si inca ii numiti mitici"; in schimb, "pe toate certificatele mele scrie Bucuresti".

In plus, Blaga a declarat ca il deranjeaza faptul ca Oprescu incearca sa para ceea ce nu este, adica "un independent", a adus in discutie problema lui Oprescu cu Geoana, intrucat Oprescu a declarat ca "m-am uitat in ochii domnului Geoana si nu am vazut nimic". Oprescu, pe de alta parte, a declarat ca il deranjeaza ca "in ultimii 8 ani o ducem din minciuna in minciuna", ca programul lui Blaga este acelasi cu cel al predecesorilor sai si ca domnul Blaga a fost pus de partid sa candideze, desi el nu isi dorea acest lucru.

In final, a avut loc o discutie despre proiectele celor doi candidati. In acest sens, Blaga a declarat ca el vine cu solutii realiste, "nu cu fantasmagorii", facand aluzie la ideea "ceausista" a lui Oprescu in legatura cu autostrada care traverseaza Bucurestiul. Replica lui Oprescu: "aceasta este mentalitatea ardeleanului, care atunci cand a vazut girafa a zis: asa ceva nu se poate". No comment.






















10066 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    Bravo Oprescu (Vineri, 23 mai 2008, 0:48)

    Mihai1982 [anonim]

    Mi-a placut replica "aceasta este mentalitatea ardeleanului, care atunci cand a vazut girafa a zis: asa ceva nu se poate"
    Dar ar fi bine sa aiba grija sa nu ajunga precum Basescu... sa o tina doar in ironii fata de contra-candidati... de aici pana la jignirea ziaristelor si "tigancilor" nu mai e mult. Sper ca Oprescu nu ajunga la jigniri.

    Blaga, stim ca nu iti doresti sa fii primar in Bucurestiul asta plin de mitici!
    • +12 (18 voturi)    
      Trage apa... (Vineri, 23 mai 2008, 1:53)

      Uncle Sam [anonim] i-a raspuns lui Mihai1982

      Daca din toata discutia tu ai retinut doar tampenia asta a lui Oprescu sunt 2 variante, ori il iubesti pe Ilici ori il iubesti pe Ilici.
      Cat de evident sa mai fie ca sa priceapa si retarzii ca Oprescu e candidatul gastii lui Ilici cu finantare de la Patriciu.
      Orban si Diaconescu au sa ii dea voturile in turul 2 lui Oprescu doar, doar sa forteze victoria acestuia.
      Dupa victorie Oprescu revine cu surle si trambite in PSD si impreuna cu PNL-istii au sa conduca pana la adanci batraneti, Amin!
      • -11 (17 voturi)    
        Hehe... uncle sam, ti-e cam frica, nu? (Vineri, 23 mai 2008, 3:07)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

        Tie frica rau ca iese Oprescu primar, nu? Esti cumva vreun baiat de "rege al asfaltului" si o sa ramai fara banuti de Bugatti Veyron? Sau esti angajat bagator de seama in primaria lui Videanu "v-a castiga", si te asteapta restructurarea?Ori esti sef la vreo parcare la firma blondinei sau sefulet la Fabrica de borduri de marmura? Cam naspa pentru tine ca bucurestenii s-au trezit in cele din urma si nu mai voteaza smenari, nu? Corect, vai de tine, se strange latul!
        • +6 (8 voturi)    
          neah... (Vineri, 23 mai 2008, 9:14)

          Uncle Sam [anonim] i-a raspuns lui mitica

          Nu ai nimerit, sunt odrasla de marinar si te salut de pe meleaguri indepartate, sa iti fie de ras Oprescu ala al tau, si-a luat portia de umilinta de la Blaga.
          Iese Blaga din primul tur cu toate magarelile si giumbuslucurile monstroasei coalitii PSD-PNL.
          • -4 (6 voturi)    
            provinciali (Vineri, 23 mai 2008, 10:55)

            capitalistu' [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

            Oricum nu esti in Bucuresti, sau in cel mai rau caz nici nu esti din Bucuresti, insa tot iti dai cu parerea. Mai bine te-ai abtine sa emiti pareri si ti-ai vedea de treaba ta. In Bucuresti s-a votat politic pana acum si am avut numai dezastre de primari, nu ca Oprescu ar fi acum mai bun, insa ar trebui sa incetam cu mentalitatea asta ca noi trebuie sa incercam sa indreptam la locale ce voteaza gresit toata provinicia la generale. Ar trebui sa ne gandim care e cel mai bun gospodar si sa-l votam pe ala, iar daca nu e niciunul, atunci ramanem frumos acasa, ca mai rau de atat nu cred ca poate sa fie.
            • +4 (6 voturi)    
              gospodarul pacii (Vineri, 23 mai 2008, 13:10)

              A [anonim] i-a raspuns lui capitalistu'

              "Bunul gospodar" - joc de strategie si perspicacitate. Hai sa fim seriosi, cum naiba sa votezi PSD-sti, faptul ca sunt psd-sti spune totul despre morala si doctrina lor falimentara. Asta cu bunul gospodar e o mare vrajeala si oricum, nici unul n-are vreun MBA sa zici ca sunt mari administratori.
              • -3 (5 voturi)    
                Frectie (Vineri, 23 mai 2008, 15:30)

                MBA [anonim] i-a raspuns lui A

                Si faptul ca nu e la PSD il face automat gospodar cu MBA si manager de varf ? Eu unul m-am saturat sa aleg intotdeauna raul cel mai mic. Fie aleg binele fie stau acasa in loc sa ma duc la vot.
                • -3 (3 voturi)    
                  Mai bine stam acasa (Vineri, 23 mai 2008, 16:14)

                  GOGU [anonim] i-a raspuns lui MBA

                  Mai bine stam acasa...
            • 0 (0 voturi)    
              Auzi la el... (Vineri, 23 mai 2008, 23:51)

              Uncle Sam [anonim] i-a raspuns lui capitalistu'

              Unde era bucuresteanul get beget de 5 generatii, hai ca te-ai lovit de pom.
              Oprescu inafara de sa forteze intrarea in turul 2 nu are alta menire.
              Blaga e viitorul primar si asta va scoate din minti pe toti manacatorii de kkt cu simbrie de la PSD si PNL.
        • +9 (9 voturi)    
          "Regii asfaltului" LA PUTERE in PSDPNL (Vineri, 23 mai 2008, 9:33)

          A. [anonim] i-a raspuns lui mitica

          Casuneanu cistiga licitatia lui Orban
          Cotidianul, 04 noiembrie 2007

          Dar care sunt "regii asfaltului" pe care nu i-a gasit nici raportul curtii de conturi trimisi la PMB de PSD si PNL ?
          Daca PSD si PNL n-au facut nicio plangere penala in 3 ani de cand acuza astfel de aberatii - inseamna ori ca sunt complici cu pe care-i acuza (ceea ce nu e cazul) ori ca mint si nu au dovezi - iar asta nu e de mirare, pt. ca asta fac de 18 ani incontinuu.

          Nicio plangere penala = toate acuzatiile sunt minciuni.
          Nicio planegere penala = Scandal pe paine si circ servit populatiei de 3 ani incontinuu.
        • +4 (4 voturi)    
          Mitica... (Vineri, 23 mai 2008, 13:35)

          kalinix [anonim] i-a raspuns lui mitica

          esti prost... Crezi ca pe regii asfaltului ii doare undeva cine e primar sau nu? Sa-ti reamintesc ca au devenit regi ai asfaltului sub conducerea PSD? Si ca oricine ar fi fost primar sau ministru, ei tot regi au ramas. Asa ca ciocu' mic si joc de glezna, Oprescule...
        • +3 (5 voturi)    
          DOAMNE FERESTE (Vineri, 23 mai 2008, 16:13)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui mitica

          Doamne fereste ca nu mai iesim din gunoaie si noroi. La cum stie nea Oprescu sa gestioneze banii ramanem si f..ti si cu bani luati
    • +3 (9 voturi)    
      What? (Vineri, 23 mai 2008, 3:36)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1982

      Asta ai retinut si ti-a placut tie. Amice... vorba lui Caragiale.
    • +1 (1 vot)    
      Suntem deja jigniti (Vineri, 23 mai 2008, 16:11)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Mihai1982

      Suntem deja jigniti de impertinenta unui pafarist ce se crede un mic Dumnezeu. Se vede ca nu cunoaste legile si potentialul economic al urbei.
      VARZA
  • +8 (12 voturi)    
    (In)dependentul... (Vineri, 23 mai 2008, 1:02)

    Don Ciccio [utilizator]

    Zi-i Oprescu si trage apa!
  • +12 (14 voturi)    
    autostrada... (Vineri, 23 mai 2008, 1:54)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Autotrada care strabate Bucurestiul? Nu inteleg pe unde o sa fie... Poate doar daca darama ceva blocuri, cladiri... Mai mult sens ar face o autostrada de centura similara cu cea din Paris cu 3-5 benzi pe sens si intrari si iesiri din principalele bulevarde. Nu cred ca ar costa prea mult si sa fie prea complicat.

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
    • -7 (15 voturi)    
      freeway in la (Vineri, 23 mai 2008, 4:40)

      ion din la [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      PRIN los angeles trec 6 (SASE!!!!) autostrazi principale. nu mi se pare o aberatie sa avem o autostrada prin bucuresti.
      • +11 (15 voturi)    
        Da ..., dar cand a fost LA construit? (Vineri, 23 mai 2008, 6:42)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ion din la

        Am trait acolo vreo 10 ani si stiu ce vorbesc. Acele autostrazi au fost planificate sa fie construite odata cu dezvoltarea orasului, care este un oras nou comparativ cu Bucurestiul, pe o suprafata de 10 ori mai mare decat a Capitalei noastre. Nu poti compara un oras inghesuit si vechi ca Bucurestiul cu LA, care are si cea mai mare strada din lume, Sunset Blvd.
        Stai acasa, vorbesti pe nas!
        Oprescu bate campii!
        • -10 (12 voturi)    
          st sau blvd (Vineri, 23 mai 2008, 8:15)

          ion din la [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          eugene, BULEVARDUL sunset (sunset blvd) nu strada sunset. saracul de tine. 10 ani din viata pierduti aiurea.
          • +9 (9 voturi)    
            bulevard si strada (Vineri, 23 mai 2008, 10:17)

            Pepi [utilizator] i-a raspuns lui ion din la

            Domnu' Ion, la dumenavoastra s-au pierdut aiurea 4, 8 sau 12 ani de scoala. Si aleea, si bulevardul si ulita, si drumurile nationale, si autostrazile sunt tot STRAZI!
            • -9 (9 voturi)    
              street & boulevard (Vineri, 23 mai 2008, 10:47)

              ion din la [anonim] i-a raspuns lui Pepi

              well PEPSI draga, americanii este prosti...
            • -6 (8 voturi)    
              picioare goale (Vineri, 23 mai 2008, 10:57)

              ion din la [anonim] i-a raspuns lui Pepi

              draga pepsi, sint sigur ca mergi in picioarele goale nu numai pe ulita, dar si pe alee, bulevard, drum national, autostrada. nu poti vedea diferenta. drum bun!
      • +5 (7 voturi)    
        Cu ce pret ? (Vineri, 23 mai 2008, 10:55)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui ion din la

        1)Iti place cum arata Los Angeles ? Eu n-am vazut oras mai urat
        2)Ei au un metrou mai amarat ca al nostru
        3)LA are 11 milioane de locuitori. Autostrada aia nord sud e tot timpul in pas de melc desi are 6 benzi
        4)Daca locuiesti in nord si vrei sa lucrezi in centru risti sa faci 3 ore dus si 3 ore intors.
        5)LA are 200km nord sud, fata de Bucuresti care are 26
        Eu as prefera sa avem o centura ca a Parisului
        Singurul lucru pe care-l putem invata de la Los Angeles este sa nu facem cladiri inalte.
        • +1 (1 vot)    
          adevarat (Vineri, 23 mai 2008, 11:26)

          ion din la [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          trebuie sa recunosc ca ai dreptate 99% in privinta la-ului. vad ca cunosti bine orasul si problemele lui. orele de virf sint un cosmar pt noi care traim aici. dar totusi daca n-am avea aceste autostrazi nici macar ca melcul nu ne-am misca. sigur, autostrazile arata urit dar ce am face fara ele? metroul este extrem da mic dar totusi ff curat.
        • +3 (3 voturi)    
          Sa invatam de la europeni (Vineri, 23 mai 2008, 16:18)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          Sa invatam de la europeni nu de la americani. Parisul si Viena sunt unele dintre cele mai bune exemple.
        • 0 (0 voturi)    
          toate marile orase (Vineri, 23 mai 2008, 22:08)

          DM [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          isi degajeaza circulatia prin centuri exterioare. E o solutie la care daca mai adaugi si un sistem imbunatatit de transport in comun si locuri de parcare se ajunge la o situatie vivabila, poate chiar buna. Cred ca un bun proiect pentru capitala trebuie sa se axeze pe asta nu pe autostrazi in interiorul metropolei, fie ele si suspendate ca gradinile Semiramidei (care nu erau suspendate ci terase ale unor constructii).
          va imaginati o clipa o autostrada suspendata pe multe benzi pe care sa circule cu viteza de autostrada camioane cu tonaj greu, asta de la nord la sudul Bucurestiului ? ABERANT !
          Sa votam planuri realiste si gospodari care sa le realizeze nu fanfaroni !
      • +1 (1 vot)    
        Cam pe unde vrei sa treaca? (Vineri, 23 mai 2008, 16:16)

        GOGU [anonim] i-a raspuns lui ion din la

        Cam pe unde vrei sa treaca?
    • +9 (11 voturi)    
      Autostrada zburatoare (Vineri, 23 mai 2008, 8:45)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Nu numai citeva blocuri ar trebui sa fie daramate, ci foarte, foarte multe, pe un diametru al capitalei. Ca sa nu fie necesare grinzi cu inaltimea de cinci metri, care sa sustina autostrada, stilpii ar trebui sa fie din 50 in 50 de metri, acestia, cu foarte mari dimensiuni, ar trebui sa fie fundati peste cladiri si peste gospodaria subterana a orasului. Prostovanul obraznic Sorinache sustinea la smecherie" ca podul Golden Gate trece peste San Francisco. In realitate, podul leaga un mal al San Francisco cu alt mal al Californiei, traversind o portiune a oceanului.
      Exemplul Golden Gate este exemplul "tare" al tupeistului? Pe acesta si-a bazat toata pledoaria in favoarea autostrazii zburatoare, de 25 km.
    • +1 (5 voturi)    
      normal (Vineri, 23 mai 2008, 13:12)

      io [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Normal, Oprescu e dus cu pluta pe Siret.
  • +8 (12 voturi)    
    gargaragiu (Vineri, 23 mai 2008, 1:57)

    Nnickx [anonim]

    oprescu e un caine de circ cum bine i-a spus ctp
  • -3 (13 voturi)    
    Blaga e vames;Luati aminte!!! (Vineri, 23 mai 2008, 2:02)

    Anonim [anonim]

    A fost sef de vama,baiat uns cu de toate,smekeras si care joaca rolul ardeleanului simpatic,harnic si germanofil cam ce ar place regateanului;numai ca aparentele inseala;are o avere gigantica nedemonstrata legal,a fost sef de vama(a se trage concluziile) si restu e poveste;e omu lui base si basta;ati observat ca nu prea se populearizeaza ca a fost vames??si eu am observat;votati cu cine vreti;
    • +6 (8 voturi)    
      Nu a fost niciun minut vames (Vineri, 23 mai 2008, 9:34)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Insa chiar daca ar fi fost vames, care ar fi problema? Nu orice prost poate fi vames
      • +1 (1 vot)    
        vames = hot (Vineri, 23 mai 2008, 17:29)

        Dapyx [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

        eu nu vreau sa conduca Bucurestiul 4 ani un hot.
  • +9 (13 voturi)    
    cine il finanteaza pe Oprescu... (Vineri, 23 mai 2008, 4:35)

    Anonim [anonim]

    unii dintre cei mai importanti oameni din imobiliare din Bucuresti...va las pe voi sa ghiciti care.... si nu are Veyron dar are Rolls Royce.... vreo 2 .... voi de ce credeti ca Oprescu a afirmat ca vrea sa renunta la Esplanada? Credeti ca acolo nu se va construi altceva pentru alte grupuri de interese? Cu initativele "urbanistice" ale lui Oprescu, Bucuresti-ul va arata mai rau decat acum...

    ...n-are sens x sau y...emigrati...sau parasiti Bucurestiul:D
  • -9 (15 voturi)    
    Bordurarul 2 si omul lui Ilici (Vineri, 23 mai 2008, 5:05)

    Liana [anonim]

    ..sunt doi penibili. Foarte slabi pregatiti si pusi doar pe capatuiala. Intreaga lor activitate e o clara dovada.

    Singurul pregatit pentru administratie e Orban, un om modest, care locuieste la bloc desi e ministru. Iar fratele lui e si el un exemplu de profesionalism cu care ne mandrim in Europa si care ar putea sa il ajute prin contacte si deschidere europeana.
    • -8 (10 voturi)    
      Pentru Liana (Vineri, 23 mai 2008, 6:41)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Liana

      Ai dreptate Liana, dar din pacate ma indoiesc ca intra in turul 2.
    • +6 (10 voturi)    
      nu sunt de acord (Vineri, 23 mai 2008, 8:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Liana

      Ced ca e o diferenta intre cei doi Orban.

      Despre Leonard Orban de la Bruxelles am o parere buna.

      Legat de Ludovic Orban nu pot sa uit cum dat-o intoarsa cu accidentul de masina. Chiar dc nu s-a dovedit nimic in justitie un lucru e sigur: si-a schimbat declaratiile de la o zi la alta, adica ne-a mintit in fata cu nerusinare. Intr-o tara normala un astfel de om n-ar mai indrazni sa candideze la primarie...
    • +3 (5 voturi)    
      O idee da fixa (Vineri, 23 mai 2008, 10:51)

      Copy [anonim] i-a raspuns lui Liana

      Am regasit peste tot la articole de genul acesta aceeasi formulare. Mai citeste si DEX-ul poate mai evoluezi...Oricum aici era vorba de o confuntare de idei intre Blaga si Diaconescu. Pe Orban voteza-l tu si altii ca tine!
    • +2 (4 voturi)    
      Obsesie (Vineri, 23 mai 2008, 12:55)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Liana

      Aveti obsesie cu bordurile. Daca in afara de statutul PNL ai mai citi si altceva sau gandi singura, ai descoperi ca nu poti reabilita / moderniza o strada fara a scoate bordurile, a-i reface infrastructura. A reabilita nu este acelasi lucru cu a repara care este platit din alt cont si anume cel reparatii curente.
      Ma gandeam sa-ti dau mai multe detalii dar imi dau seama ca nu am cui.
      Betivul si misoginul de Orban (si crede-ma stiu ce spun) pentru mine va ramane acel MINCINOS care nu a facut nici un accident. Spunea pe toate canalele tv (pret de vreo 2 zile) dupa aceea admitand ca a comis-o dar ca fetita nu are nimic grav.
      Este interesant de vazut CUM S-A SCHIMBAT viata acelei familii (or fi primit casa ceva?) ca stateau cu catel cu purcel intr-o singura camera.
  • +7 (11 voturi)    
    Blaga sublim, Oprescu jalnic! (Vineri, 23 mai 2008, 6:36)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Blaga l-a facut terci pe doctorul Oprescu, care a aratat mai gaunos ca niciodata. Lipsit de argumente si proiecte, Oprescu a inceput sa-si dea jos haina de doctor director de spital si sa ne arate de ce a pierdut de doua ori lupta pentru primaria Capitalei. Inafara faptului ca l-a intrerupt incontinuu pe Blaga din discursul si ca a batut apa in piua cu aroganta de tip PSD, ca numai un bucurestean merita sa ia Bucurestiul, a dovedit ca e plecat cu pluta.Nu are proiecte, iar gogorita cu autostrada suspendata a fost demontata punct cu punct de Blaga. Oprescu e bun doar de chibit la jocurile de table din parc ale pensionarilor!
    Blaga a punctat la obiect si si-a expus proiectele sale cu argumente clare si termene precise zambind ironic la toate prostiile debitate de Oprescu.
    Blaga ia din primul tur!
    • -5 (9 voturi)    
      aha (Vineri, 23 mai 2008, 9:10)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      bleaga sublim... la prostie la ce?
      adevaru e ca bucurestenii au nevoie de oameni ca ei... prosti eventual tigani... un medic e mult prea mult petre bucuesti
      PS: sunt bucurestean si nu-s medic
  • +4 (10 voturi)    
    bucurestenii s-au lamurit deja despre.... (Vineri, 23 mai 2008, 6:56)

    judex [anonim]

    bucuresteanul Oprescu, omul lui Iliescu. Blaga va iesi din primul tur.
    • -3 (7 voturi)    
      da da (Vineri, 23 mai 2008, 9:09)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui judex

      blaga a iesi din primu tur si in numai 50 de minute de la alegeri va face curatenie in bucuresti, va face parcari si va decongestiona traficul.... va dati seama ceo sa faca in 4 ani...
  • +1 (3 voturi)    
    Complet Stupid (Vineri, 23 mai 2008, 7:55)

    Anonimus [anonim]

    "In final, a avut loc o discutie despre proiectele celor doi candidati." asta spune tot despre articol si dezbaterea televizata ... o prostie enorma. In loc sa spuna fiecare ce face, pierdem vremea cu jigniri fara nici o noima ... RUSINE
  • +6 (10 voturi)    
    Fiul tupeist, al generalului de securitate (Vineri, 23 mai 2008, 7:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    S.Oprescu a recunoscut ca tatal lui a fost general de securitate si ca se mandreste cu asta.Asa, se intelege de ce il tine in brate Iliescu.
    Va imaginati atmosfera din casa de la sosea in care locuia familia Oprescu, ce relatii aveau, ce se vorbea si cu cine in casa lor, in ce atmosfera a crescut copilul Sorin. Acum intelegem puterea tupeului cu care minte, convingerea sa ca poate sa ajunga primar cu sprijinul vechilor/actualilor suporteri, in frunte cu Iliescu, chiar fiind o nulitate, convins ca il vor tine in brate prietenii"lui tata-generalul". Este, intr-un fel, bine ca are atit de putina minte incit sa-si faca publica, cu ostentatie, sarguincios, aceasta putinatate.
    Dumnezeu nu bate cu parul.
    Sorinache, acest caraghios obraznic, nu se lasa pina nu se autodistruge integral. Poate ca plateste pentru pacatele generalului de securitate.
    Ne mai miram de sfidarea lui Plesita.Aceeasi gasca.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu-l iubesc pe Blaga, dar Oprescu bate campii (Vineri, 23 mai 2008, 8:14)

    DanC [utilizator]

    Nu pot sa spun ca Blaga e un om "iubibil". Nu e genul de politician, ci de administrator.
    Insa Sorin Oprescu o ia pe aratura rau cu programul lui cu autostrada suspendata. Pai ce alt rost decat decorativ are o autostrada suspendata care merge de la Nord la Sud ("pe o raza, nu pe diametru") si care nu are decat punncte de acces in capete? Pai rolul asta l-ar indeplini o sosea de centura! Iar pretul de 375 milioane de Euro ca sa traversezi Bucurestiul e o gogorita de adormit bunicuta. Pai la pretul asta se face Pasajul Basarab de 1 km si ceva. Nu 25 km de pasaj transurban.
    Iar lozincile lui pline de "substanta": "ne-am saturat sa mai fim umiliti!" sau "sa salvam tineretul nostru!" ; intr-adevar, astea sunt chestiuni de competenta unui primar.
    Blaga e un tip fara simtul umorului si care nu e inca politician. El nu stie sa raspunda spontan la populismele lui Oprescu.
  • +4 (10 voturi)    
    L-as alege pe Vanghelie ! (Vineri, 23 mai 2008, 8:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Imi pare extrem de rau ca trebue sa spun ca, daca nu ar exista decit doi candidati pentru functia de primar al capitalei, Vanghelie si Oprescu, si daca as fi obligat, prin lege, sa aleg unul dintre ei, l-as alege pe Vangelie.Este incomparabil mai serios, mai responsabil decit "Fiul Generalului"- de securitate.
    Acum inteleg de ce il trateaza Vanghelie cu atit de mult dispret pe "omul lui Ilici. Il stie bine, ca e un mare fanfaron, un ipocrit fara pereche, un iresponsabil, educat in cartierul Primaverii, in spirit securist. Cind si-a ales clipul cu gropile din sectorul 5, Oprescu s-a gandit : "In ce lux m-a crescut tata", "Slava lui si celor ce l-au facut mare si tare".
    Apelul catre lichele i se potriveste perfect lui Oprescu.
    Mai are tupeu acest nimicnic Sorinache sa-i priveasca in ochi pe medicii seriosi si pe ceilalti membri ai corpului medical?
    • +3 (5 voturi)    
      Amandoi sunt la fel (Vineri, 23 mai 2008, 12:07)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Daca ai fi trait 8 ani in sectorul 5 nu ai spune asa ceva. Amandoi sunt la fel de daunatori, chiar daca dom' doctor stie cel putin sa vorbeasca romaneste. Mi-as fi dorit pe Vanghelie candidat la promaria generala pentru ca scapam de el de la sector.
  • +9 (13 voturi)    
    a reusit sa numere cineva prostiile lui oprescu? (Vineri, 23 mai 2008, 8:35)

    camillus [utilizator]

    blaga: pe unde o sa treaca autostrada aia, domnule oprescu? vreti sa daramati jumate din bucuresti?

    oprescu, cu mistoul: pe strada din mihaileanu.
    apoi, se razgandeste si detaliaza: nu o sa treaca prin centru, o sa treaca pe raza (?!?), o sa aiba doar doua coborari si o sa aiba multa verdeata. o sa iasa cel de la etajul 3 si o sa vada in fata autostrada, o sa se minuneze.

    eu am senzatia ca lui oprescu a inceput sa-i fie frica ca o sa castige si s-a hotarat sa-si dinamiteze singur candidatura mitraliindu-ne cu aiureli spuse pe un ton arogant si cu mistouri de ferentari.

    altfel, antologica tacerea lui iliescu atunci cand blaga i-a citat propriile cuvinte despre "al doilea candidat al psd, care s-a proclamat independent".

    sa dea domnul ca bucurestenii sa se trezeasca dupa emisiunea de aseara si sa vada cat de mincinos si gaunos este mitul "independentului" oprescu - un om iresponsabil si fara proiecte, care isi permite sa-i jigneasca pe toti bucurestenii care nu s-au nascut in acest oras.

    nici eu, domnule oprescu, nu m-am nascut in bucuresti. si stiti cine nu s-a mai nascut in bucuresti? liviu negoita, cel mai bun primar de sector pe care l-a vazut orasul asta.
  • +8 (12 voturi)    
    adevarat va graiesc voua... (Vineri, 23 mai 2008, 8:38)

    Nicu [anonim]

    Blaga va iesi cu siguranta. Asta pentru ca e bun, are proiecte care pot fi facute, nu vine cu discutii inutile de campanie. Ce poate sa stie un doctor de autostrazi si de alte nevoi ale capitalei? Debiteaza si el ca si CoZmin Gusa :)
    • 0 (0 voturi)    
      un doctor de... (Vineri, 23 mai 2008, 17:33)

      Dapyx [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      autostrazi stie tot atitea cit un vames.
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Vineri, 23 mai 2008, 8:43)

    alex [anonim]

    Incep prin a va spune ca Nu sunt un fan al lui Oprescu dar nu pot sa ma uimesc cat de retaradati sunt in continuare bucuresteni daca il vor pe Blaga primar general...dar ce pot zice...asta va doriti ...asta o sa aveti....proiecte ziceti voi...de fapt continuarea proiectelor "de succes" ale lui Videanu...va avea acelasi "succesuri" ca si precedesorii lui...mai si vb ca Oprescu e omul lui Iliescu....cand clar 100% el e omul celui mai "tare" presedinte "gaozar" etc pe care la avut Romania....(vezi cazul jurnalistilor rapiti...)
  • +7 (11 voturi)    
    Blaga versus Oprescu= 10 la 0 ! (Vineri, 23 mai 2008, 8:56)

    martin [anonim]

    Am vazut ieri la B1 cea mai buna emisiune electorala a acestei campanii, in care buldogul plin de substanta Blaga s-a ciocnit cu tantarul smecheras si mistocar Oprescu ,in prezenta celui mai bun om de televiziune al momentului ,adica "Nasu" Radu Moraru ,din pacate aflat la o televiziune prea mica pentru el.
    Au lipsit,din fericire , cantecele si dansurile de la emisiunile unei alte televiziuni, al carei format include si numerosi tonomati, tocmai buni sa puna piedica candidatilor acceptabili in favoarea puzderiei de candidati ciudati. Aveau si astia pe unul Andrei Gheorghe dar l-au eliminat ca nu placea vanghelistilor si galbejitilor.
    In schimb la B1 a fost o dezbatere vie si cel putin din partea lui Blaga, bazata pe idei si solutii fezabile desi grele, In schimb "Doctoru" Oprescu s-a vazut obligat sa-si sustina in stilul mistocaresc caracteristic, ideea caraghioasa a autostrazii suspendate pe cer, desi stie deja ca i-a iesit o mare pasarica din gura,ca nu e prost. Oprescu l-a atacat pe Blaga tocmai in punctele sale puternice, in sensul ca el continua ideile si proiectele filierei Basescu si Videanu si ca e sprijinit pe fata de Basescu.
    Blaga desigur ca a confirmat legatura bilaterala si pe fata cu Basescu ,pe care numai idiotii o pot considera incriminatoare, dar la chestionat pe Oprescu asupra relatiei ciudate cu marelui mentor Iliescu. In acel moment a intervenit in emisiune "tatucu" Iliescu , care si-a manifestat dragostea si pentru Oprescu si pentru Diaconescu, ca acum nu mai sunt incriminate astfel de relatii,chiar in grup. Numai pe Blaga nu-l iubeste deloc marele Iliescu, ceea ce este spre cinstea si mandria buldogului Blaga!
    • -3 (5 voturi)    
      Care proiecte pe filiera Videanu??? (Vineri, 23 mai 2008, 13:37)

      Amadeus [anonim] i-a raspuns lui martin

      Martin...tu esti ingenuu....:)) poate ne arati si nou care sunt proiectele lui Videanu pe care le va continua Blaga? Autobuze mercedes fara aer conditionat (probabil pt eschimosi...k aia nu au nevoie) sau parcari si trafic fluidizat. Nu era Videanu "primaru` care face????"...vad ca lumea pe aici se lasa prostita in continuare de ideea ca Ilici a distrus capitaala.....de parca Iliescu a fost primar pana acum in bucuresti, si nu Videanu, Basescu, Ciorbea...toti anticoruptie si toti foarte "curati"
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns Amadeus (Vineri, 23 mai 2008, 16:38)

        Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui Amadeus

        Pai ti-as spune eu vreo cateva care imi vin acum in minte:

        pasajul de la Obor
        pasajul de la Basarab (chiar daca nu sunt terminate inca)
        lucrarile de pe Stefan cel Mare
        schimbarea tevilor de apa si asfaltarea strazilor mici de cartier (cel putin in zona mea s-au facut amandoua)

        Nu ma asteptam ca Videanu sa fie zana cea buna si sa faca tot in 3 zile. Dar cred ca s-au facut multe.

        Intr-un sondaj recent Romania aparea cu cea mai mare crestere in domeniul constructiilor ( vreo 30 si ceva %)din tarile UE raportat la anul trecut. Constructiile din Bucuresti au si ele o pondere insemnata.
  • -8 (12 voturi)    
    mda (Vineri, 23 mai 2008, 9:08)

    liviu [anonim]

    mai fratilor
    poate e cam fantezista ideea lui oprescu...
    dar e normal ca base sa se implice in campania lu bleaga? e ilegal...
    da intro tara in care coruptia e arta d c nar iesi un presedinte for ccomunist... (ca nici asta nu a iesit din tara fara sa aiba legatura cu securitatea)

    in fine eu sunt de parere ca oprescu e mai bun ca blaga...

    si terminati cu omu lu iliescu... a plecat din PSD
    prezumtia de nevinovatie!!! ati auzit de ea? (sau se aplica numai cand va convine?)
  • +6 (10 voturi)    
    E bine sa stiti.... (Vineri, 23 mai 2008, 9:09)

    FLORIAN [utilizator]

    Oprescu, pentru mine ca spectator de provincie, judecand la rece, este un exponat ceva mai jalnic al unui "smecheras" de Bucuresti, care nu are decat ambitii personale egoiste, dar pentru a afla si alte fete ale acestui "doctoras" cititi si detaliile privind averea imobiliara dobandita precum si increngatura cu mafia imobiliara in :http://energienaturala.wordpress.com/2008/05/16/oprescu-candidatul-onest-al-mafiei-imobiliare/
    Doresc bucurestenilor sa aiba vederea buna in Dumineca Orbului.
    • -3 (7 voturi)    
      doctorasul (Vineri, 23 mai 2008, 14:03)

      Andrada Damian [anonim] i-a raspuns lui FLORIAN

      Stimati forumisti de la Cotroceni... Domnul "doctoras" asa cum peiorativ il numiti, este totusi un chirurg eminent (intrebati-l pe domnul Traian Basescu, sau pe domnul Tariceanu cum i-a ajutat harul si pregatirea in medicina a domnului "Doctoras"
  • -3 (7 voturi)    
    primaria capitalei in minciuna (Vineri, 23 mai 2008, 9:15)

    fanel [anonim]

    daca ar fi sa lucreze toti dupa cum au promis probabi; ca Romania ar fi tara de vis, dar cum candidatii nostri nu "lucreaza " decat in campanie....si aparitiile la televizor au si ee rostul lor..mai mint bucurestenii, mai fac imagine...daca intrebi pe cieneva de ce voteaza un nou primar itit vr spune ca vor o schimbare...dorim o schimbare inca de la incpeut dar totul este vechi si exprat..singura schimbare care poate fi ese dl Diaconescu care intr-adevar reprezinta o schimbare.
  • -7 (7 voturi)    
    sa esim la vot pentru diaconescu (Vineri, 23 mai 2008, 9:19)

    mirela [anonim]

    traim in Bucuresti si asta ne ocupa toot timpul..traim o campanie de mizerie si asta ne omoara incet...nu mai vrem sa fim mintiti, ne-am saturat de cuvintele meteforice culse din dex la fiecare "schimbare" de scan de primarie...vrem Diaconescu, singuru om intetgru care poate face ceva pentru primaria capitalei...eu am incredere in puterea si onstiinta bucrste4ntilor ca de dta aceasta vor vota cu capul si nu cu altceva..ne-am saturat sa ducem toti povara unui primar prost din caza unor manipulati care nu fa altceva decat sa se lase mintiti. sa esim la vot si sa luam atiudine
  • -1 (5 voturi)    
    gogu si fanel (Vineri, 23 mai 2008, 9:22)

    mirela [anonim]

    aurostrada? ce autostrada? cea care va duce pana la csa mamut din snagov sau cea ingradita de borduri? sau va fii o combinatie de ccktail deal pe care va scrie: aici sunt banii dumneavoastra...admirati-i!!! :))
    • +7 (7 voturi)    
      da,ce autostrada? (Vineri, 23 mai 2008, 9:33)

      Iri [anonim] i-a raspuns lui mirela

      As vrea sa stiu daca proiectul lui Oprescu, cu autostrada N-S suspendata ,e gandit sa traverseze cartierul Primaverii ? E usor sa spui ca va ajunge la etajul 3 al blocurilor. Care blocuri? Adica, dupa ce ca e urat Bucurestiul, il va mai umple si de piloni in centru. Ce le pasa celor ce stau in Primaverii, Cotroceni, Domenii???
  • -7 (7 voturi)    
    re: diaconescu (Vineri, 23 mai 2008, 9:25)

    sandu [anonim]

    mda, si nu inteleg cum lumea nu deschide ochii si trag inapoi ..si bine spunea un vechi "proverb" "mint poporul cu tlevizorul" :))..deschideti ochii ca asa veti ramen si apoi visam toto borduri sau buldogi sau caini vagabonzi...oameni buni, nu mai plecati capul la toate aberatiile portocalii, nu mai trecetoi neobservati si liyati atitudine...merita s afacem un bucuresti mai frumos si mai promitator
  • -4 (6 voturi)    
    re: diaconescu (Vineri, 23 mai 2008, 9:28)

    anonim [anonim]

    ca bien zice Sandu, nu mai plecati ochii la neregulile luate si luati artitudine...merita sa facem ceva pentru noi....sa iesim la vot si sa aratam ca ne pasa de noi, de lumea intlectuaka care gandeste si munceste....sa votam primarul care merita...sa votam Diaconescu, singurul care merita acest scaun..ne-am satirat de mascarada vanduta la televizor, de minciuni ascunse dupa steaguri patriote sau confetti aruncate dupa fiecare doar pentru "imaginea ce da bine"
  • -1 (5 voturi)    
    ??? (Vineri, 23 mai 2008, 9:34)

    ??? [anonim]

    Dar la aceasta dezbatere a participat numai Blaga? Tot articolul este construit pe ce a spus Blaga, pe ce replici a dat. Dar Oprescu nu a fost de fata? De ce nu scrieti si ce-a zis el, propotional cu cat ati scris despre contracandidatul sau?
    • +4 (10 voturi)    
      ??? (Vineri, 23 mai 2008, 10:26)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ???

      Pentru ca nu conteaza ce a spus Oprescu. NU a comunicat NIMIC dl Oprescu. Eu l-am vazut la concertul lui Bregovici pe Oprescu. Stiti cum se comporta: Ca un manelist cu aere si fite, pacat ca ii lipseau lanturile de la gat!!!

      Blaga este cel mai bun acum!
      • -1 (3 voturi)    
        Blaga e cel mai bun??? (Vineri, 23 mai 2008, 13:40)

        Amadeus [anonim] i-a raspuns lui eu

        Pai cum sa nu fie bun Blaga...doar continua ce a facut in Bucuresti domnul Videanu....fac parte din acelasi partid...pe care il admiram cu totii :))
  • -5 (9 voturi)    
    Sunteti orbi cand votati Blaga (Vineri, 23 mai 2008, 9:36)

    bucurestean [anonim]

    Nu vin sa spun ca Oprescu e cel mai bun, dar Blaga e urmasul lui Videanu. Si ala a vorbit frumos in campanie si uite unde suntem. Votati PD-L, ca de 18 ani tot dreapta conduce Bucurestiul si a iesit un rahat. Votati Blaga, votati bordura.
    • +4 (10 voturi)    
      Si pe cine sa votam , pe dl. frauda Oprescu (Vineri, 23 mai 2008, 10:12)

      stef21 [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Dl . Oprescu si-a obtinut diploma de doctorat prin plagita.
      2. Cred ca toti suntem satui de comunisti
      3. e dus cu pluta rau de tot ( cum ar fi un set de piloni de 5 m inaltime in centru la universitate )
    • +4 (10 voturi)    
      clisee ieftine (Vineri, 23 mai 2008, 10:37)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Videanu a fost cel mai bun primar de dupa 1989. Ca n-a vrut sa cotizeze la presa pt a avea o imagine pe masura e altceva.
  • +7 (11 voturi)    
    ""autostrada suspendata" in tara cu RISC SEISMIC (Vineri, 23 mai 2008, 9:38)

    Andra [anonim]

    si cu prognoza de CUTREMUR MAJOR ?

    oamenii astia mai si gandesc ?!
    cum s-ar putea face evacuarea unei populatii panicate - pe sub, sau peste autostrada prabusita, sau aruncandu-ne dupa ea, sau ondulandu-ne pe ea in ritm de replici seismice ?

    In cazul unui cutremur major se estimeaza ca in bucuresti ar putea muri cca 400.000 de persoane.
  • +6 (10 voturi)    
    Oradea (Vineri, 23 mai 2008, 9:38)

    Transilvanian man [anonim]

    Eu sunt din Oradea si va asigur ca Blaga ar lua aici la Oradea Primaria din primul tur ...pesemne ca pt voi e bun Oprescu si ceilalti tovarasi care concureaza pt functia de primar ...Asta ve-ti si avea .Il acuzati pe blaga ca va fi continuatorul lui Videanu dar Oprescu a cui continuator este ...al lui ilici ,Orban a cui continuator este ...al lui motocicleanu ssmd.Alegeti SI APOI CIOCUL MIC!!!!
    • -5 (11 voturi)    
      Luati vamesul la Oradea !!! (Vineri, 23 mai 2008, 10:04)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Bai, daca il iubiti atat, de ce nu ni-l luati de pe cap ????
    • -6 (6 voturi)    
      Pai de ce nu-l luati!!! (Vineri, 23 mai 2008, 11:01)

      Vicu [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Luati-l si puneti-l primar la voi la oradea! Voi nu intelegeti ca omul asta se rataceste prin Bucuresti???
  • -4 (6 voturi)    
    Dorin Florea umilit de primarii lui (Vineri, 23 mai 2008, 9:43)

    miguel [anonim]

    Presedintele PD-L Mures, Dorin FLOREA care este si primarul Tirgu Muresului s-a autopropus pentru a fi votat de toti primarii judetului ca presedinte al asociatiei ECOLECT cea care va gestiona un modern sistem de management al deseurilor.
    Din 99 de voturi ale primarilor a obtinut doar 1. Adica s-a votat ele pe el. Presedinte a fost ales Pesedistul Alexandru Fratean.
    Stiti care e culmea? ca nici macar primarii din partidul lui PD-L nu si-au votat seful.
    Asta spre stiinta colegilor lui din PD-L national, unde Florea s-a laudat ca va cucerii judetul si drege si face. Iata-l pe adevaratul vostru Florea dragi PD-L isti
    • +3 (5 voturi)    
      man, ai gresit articolul (Vineri, 23 mai 2008, 10:32)

      same.dan [utilizator] i-a raspuns lui miguel

      Ce are Florea asta din Oradea cu emisiunea de aseara a candidatilor la Bucuresti?

      Se va vedea la alegerile astea cati oameni cu creier au mai ramas in Bucuresti. Oricum, daca mai e invitat acest individ Oprescu la emisiuni si oamenii vad ce prostii spune, va scadea cu siguranta. Sansa lui pana acum e ca a tacut din gura. E clar ca are cativa gargauni si nu renunta la ei.
  • +5 (7 voturi)    
    asemenare (Vineri, 23 mai 2008, 9:47)

    mihneavoda [anonim]

    In anii 90 am locuit cativa ani in Germania. Vazandu-l aseara pe Blaga mi-am amintit de cancelarul Helmuth Kohl. Blaga si Kohl seamana foarte mult
    • -5 (5 voturi)    
      Si Kohl era gras si corupt, intr-adevar ! (Vineri, 23 mai 2008, 10:05)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      Atat !
      • +5 (7 voturi)    
        Asa e (Vineri, 23 mai 2008, 10:27)

        StefanD [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Foarte corupt. In 24 ani a luat 100000 Euro, si aia pentru partid. Pai se compara cu Tradiceanu sau Nastase???
        • 0 (0 voturi)    
          Nu se compara (Duminică, 25 mai 2008, 15:07)

          Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui StefanD

          Tradiceanu i-ar da clasa. :)) Prietenii stiu de ce!
      • +7 (9 voturi)    
        Kohl a reunificat Germania... (Vineri, 23 mai 2008, 10:33)

        mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui gogu

        si a castigat de 4 ori consecutiv alegerile!
    • -4 (8 voturi)    
      Si Kohl a fost sefu' vamilor? =)) (Vineri, 23 mai 2008, 10:14)

      blaga [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      Habar n-aveam...
      • +3 (5 voturi)    
        creiere spalate (Vineri, 23 mai 2008, 14:42)

        mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui blaga

        In orice tara normala un sef al vamii sau un capitan de cursa lunga sunt persoane foarte respectate.
        La noi din pacate pentru multi romani cu creierul spalat, doar nomenklaturistii comunisti si securistii merita respect
        • -3 (3 voturi)    
          Chiar sunteti "spalat"! (Vineri, 23 mai 2008, 16:45)

          Arthur [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

          Este adevarat ca intr-o tara normala sunt persoane respectate dar acolo capitanul nu se ocupa de bishnita cu blugi si wiscky (declaratia lui Basescu care avea peste 100.000$ in 'dec.89!) iar seful de vama nu este cel mai bogat candidat la primarie! Probabil ca nu ati vazut o vama din'ainte de 2007cand pentru un post de vames se dadea pana la 20000$sefului,asa ca spalatura a prins bine la dvs. Din fericire nu si la majoritatea bucurestenilor!
  • +4 (6 voturi)    
    Dosarele compromitatoare blocheaza PSD (Vineri, 23 mai 2008, 10:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este incredibil cu cita sarguinta se lupta cele doua grupuri de interese din PSD, sa-si distruga partidul, orbiti de dorinta de a se invinge, unul pe altul.
    Nu le mai pasa ca se fac de ras, ca-si devoreaza credibilitatea, prin efort comun.
    Tot raul pentru PSD este generat de Iliescu, acest nebun dupa putere (pe cocosat, numai cosciugul il indreapta), care vrea ca tot ce se va face dupa el sa fie chiar un esec, ca sa ramana in istorie ca singurul care a stiut si putut sa pastreze ordinea in partidul lui,personal, si in intreaga tara.
    Este uluitor cum toti PSD-isti sunt hipnotizati in imobilitate, de mesterul propagandei PCR. Sau, poate, cei ce ar putea sa-l anihileze, pentru a elibera partidul, pentru inoirea "stangii", asteptata de multi romani, n-o fac de frica lui Iliescu, detinatorul dosarelor lor compromitatoare.
    • +1 (3 voturi)    
      Si vor sa le OPREASCA cu OPRESCU (Vineri, 23 mai 2008, 10:55)

      DATI-I PSD-ULUI PE OPRESCU ! [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      cam asta e tot -
  • +4 (6 voturi)    
    Daaa (Vineri, 23 mai 2008, 10:25)

    Transilvanian man [anonim]

    @gogu [anonim
    Oprescu e curat ca lacrima ...lui ilici bolsevicul!!!! hai mah...alearga tare ...!!!!
  • -3 (7 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 23 mai 2008, 10:26)

    tati [anonim]

    Atentie oameni buni! Campania electorala se duce si pe zona de comentarii ale site-ului,bine inteles purtata de staff-urile candidatilor!
    Cei cel "comenteaza 'pozitiv pe Blaga,se vede de la o posta ca sunt bine "documentati",la"obiect",fara ezitari,se completeaza unul pe altul.nu se suprapun atacurile,argumente diferite,etc.!!!
    Anonimatul ii face aparent diferiti,dar e numai unul singur,de la un centru de monitorizare a presei !
    Asa ca cititi printre randuri!
    Va dati seama ca Blaga are in spate tot arsenalul informativ al Presedintelui,in timp ce alti candidati se sprijina in cvasi-totalitate pe informatiile din mass-media!
    Nu pledez pentru nici un candidat al municipiului,mai ales ca stau in sectorul 3,in care Negoita va face treaba in continuare!
    • +4 (4 voturi)    
      PSD (Vineri, 23 mai 2008, 10:46)

      DATI-I PSD-ULUI PE OPRESCU ! [anonim] i-a raspuns lui tati

      faptul ca Oprescu spune prostii se datoreaza "stafului lui Blaga" !
      Asta-i capodopera de PSD-ism

      oameni buni, mai puneti si voi mana pe o carte, ne-am mai desteptat dupa 18 ani cu PSD, nu ne mai puteti prosti chiar asa faca nicio rusine
  • +4 (4 voturi)    
    Campanie (Vineri, 23 mai 2008, 10:27)

    b09d4n [utilizator]

    E frumos in campanie. Vezi muncitorii care lucreaza cu spor sa termine la timp proiectele, vezi angajatii de la firmele de salubritate cum matura mai atenti, vezi politistii mai zambitori ...

    Ar fi frumos sa fie campanie in fiecare an. Am putea decala alegerile locale cu cele parlamentare la o diferenta de doi ani. Iar alegerile pentru presedentie sa se desfasoare obligatoriu intr-un an in care nu mai sunt alte alegeri. Iar in anul in care nu ar fi nimic de ales sa votam modificarea constitutiei.

    Suntem romani si din pacate suntem in perioada de tranzitie. E firesc sa se intample lucrurile asa. Este vina noastra, a tuturor. Suntem in tara in care se apeleaza foarte mult la constiinta fiecaruia, fara repere clare despre ce e bine si ce e rau. Dar asta nu e neaparat un lucru rau. Pentru ca vad ca lucrurile se schimba, incet, incet. In bine. Dovada este si aceasta campanie desfasurata in termeni de normalitate.

    Din pacate normalitatea ni se pare atat de ciudata incat ii gasim alte nume. Cum ar fi blat. Personal nu sunt de acord cu astfel de afirmatii. Am ales sa fiu optimist. Cat despre subiect... fie ca dintre candidatii la primarie sa castige cel mai bun ! Si nu uitati ca nu candideaza doar Blaga si Oprescu. Asta ca sa nu fiti in postura de a vota contra.
  • +4 (8 voturi)    
    2 motive (Vineri, 23 mai 2008, 10:29)

    Alin [anonim]

    Ascultandu-l pe Sorin Oprescu mi-am dat seama ca avem 2 motive sa nu-l votam: vom pierde un doctor bun si vom castiga un primar execrabil.
    • +2 (4 voturi)    
      ca doctor e o nulitate!!! (Vineri, 23 mai 2008, 14:46)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui Alin

      A promovat toate etapele profesionale pana cand a ajuns sa conduca spitalele nomenclaturii doar pt ca era fiu de securist.
      Pile, falsuri si inciuni.
      Ca si chirurg e o nulitate. Din fericire pentru pacienti n-a operat de foarte multi ani!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Spicuind ce s-a mai scris ! (Vineri, 23 mai 2008, 11:08)

    martin [anonim]

    Vad ca au intrat tare pe acest forum, vanghelisti si liberaloizi si e dreptul lor ,daca au ce spune.
    Din pacate stiu sa spuna doar prostii :
    - Blaga e din Oradea (oare e o crima?)
    - Blaga nu e bucurestean ( nici Eminescu,
    Caragiale,Bratienii,regele Carol I etc, deci sa-i
    scoatem din istorie si cultura)
    -Blaga a fost "vames", de fapt seful vamii, dar
    evanghelistului Matei nu i s-a reprosat in
    Noul Testament, ca a fost vames. De altfel si alte
    profesiuni sunt incriminate ca fiind corupte cum
    ar fi chirurgii (desigur ca nu sunt de acord).
    - Unul spune ca de ce nu se descrie ce a spus
    Oprescu. Acesta a vorbit cam argotic si e
    rusinos de reprodus
    - Un inteligent spune ca Blaga seamana cu
    Kohl si ca acesta este gras si corupt. Vai de
    partidele cu astfel de partizani !
    • -4 (6 voturi)    
      Fals, Blaga nu e din Oradea! (Vineri, 23 mai 2008, 11:26)

      AlinC [anonim] i-a raspuns lui martin

      Ar fi fost bine sa fie, Oradea chiar daca e mai mic dect Drumul Taberei e totusi un oras mare (si civilizat). Din pacate Blaga s-a nascut in Petrileni si a lucrat in Stei!
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Vasile_Blaga
      Blaga se rataceste prin Bucuresti dragi mitici!
      • 0 (0 voturi)    
        In locul tau, (Duminică, 25 mai 2008, 15:09)

        Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui AlinC

        Aline, mi-as face griji cu Oprescu. Bucuresteanul de Oprescu pare cazut din luna, in timp ce ne-bucuresteanul Blaga si-a facut bine lectiile.
  • +2 (8 voturi)    
    Cineva spunea ca Blaga (Vineri, 23 mai 2008, 11:44)

    A. [anonim]

    nu este inca "politician", ...pentru ca n-a reusit tot timpul sa raspunda spontan la populismele lui oprescu - care chipurile e "independent" adica nu-i "politician" ! :)))))))

    Citat DanC:
    "Blaga e un tip fara simtul umorului si care nu e inca politician. El nu stie sa raspunda spontan la populismele lui Oprescu. "

    Ei bine, eu i-as dori lui blaga sa nu ajunga niciodata nici un astfel de politician ca oprescu - si nici un astfel de "independent" ca oprescu!
    I-as dori sa nu ajunga NICIODATA ca oprescu

    M-am saturat pana peste cap de nesimtitii popularizati de televiziuni pe post de "politicieni"!
    M-am saturat de gadilatii, "sensibilii", tupeistii, "invitatii permanenti", rasfatatii TELEVIZIUNILOR
    vedetele-politicieni care fac politica numai la TV, niciodata sau foarte putin la locul de munca

    Politica se face in parlament NU LA TELEVIZOR
    Acuzatii se fac in justitie NU LA TELEVIZOR

    M-am saturat de "discutii" LA TELEVIZOR
  • -1 (7 voturi)    
    Apel catre dl Orban, catre toti bucurestenii (Vineri, 23 mai 2008, 12:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dragi bucuresteni,
    nu va lasati, va rog, pacaliti de incompetenti si de lichele-sarlatani.
    Numai doi, Blaga si Orban au un trecut, sustinut de faptele lor, care sa le sustina candidaturile.
    Mai aplicat, mai experimentat, mai bun marcator de goluri este domnul Blaga.
    Il rog pe domnul Orban(si eu sunt brasovean-Mesotist de vita veche), sa accepte sa fie viceprimar. In acest sens, va rog sa le recomandati simpatizantilor dumneavoastra sa-l voteze pe valorosul( fapte, nu vorbe) domn Blaga, in primul tur.
    Ar fi o dovada de atasament, al dvs., fata de bucuresteni.
    Sunteti, amindoi, "de dincolo de munti", oameni seriosi. Nu trebue sa va fi nascut in Bucuresti, ca sa-l serviti cu daruire, cu atasament deplin, cu competenta. Si eu sunt integrat perfect in Bucuresti(din 1947, cind am intrat in Politehnica). Iubesc orasul, am facut lucrari in interesul Buc. si al altor localitati.Aici ii ascultam pe Cornel Chirian, Noel Bernard, Emil Georgescu, Vlad Georgescu, N.C. Munteanu, Vasile Manuceanu, Hurezeanu, Alexandra Ionescu, etc., etc. Aici am intrat in PNTCD, in 5 Febr. 1990 (am reprezentat partidul in circumsciptiile de votare , in anii grei '90 si 92), am fost membru fondator al Pietii Universitatii si participant f. activ, la toate intilnirile, am facut parte din Solidaritatea Universitara, etc., etc.
    Nu sunt un naiv. Stiu ca domnii Basescu si Blaga n-au pus bazele Pietii Universitatii dar, realist vorbind,acum, singura solutie serioasa este Blaga- Orban. Acceptati, va rog, cinstitul meu brasovean ! Rugati-i si pe colegii dvs. din PNL sa accepte aceasta solutie salvatoare pentru Bucuresti.
    Sa nu uitam : Nici Carol 1 si Ferdinand nu au fost nascuti in Bucuresti si niciunde in Romania, dar au avut ceea ce ii este necesar unui conducator-bun gospodar : au iubit treaba bine facuta, spre folosul intregii populatii a Romaniei.
    Cu simpatie si incredere in corectitudinea deplina a domnului Orban,
    isreddog, cu radacini adinci in Bucuresti si in tara
    • -3 (3 voturi)    
      Nu e o tara normala! (Vineri, 23 mai 2008, 13:38)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Acest apel ,care pare de buna credinta,ar fi fost poate benefic intr-o democratie ,la noi nu merge! Si nu merge pentru ca Blaga,cu toate eventualele lui calitati,nu are forta de caracter de a nu face aportez la comanda lui Basescu! De altfel cred ca si Videanu s-a lasat tot din cauza asta desi,comparativ cu Basescu,are realizari mult mai mari si concrete.S-a vazut de altfel ca desi a existat un protocol ferm facut sa evite greselile CDR totusi ADA nu a rezistat la presiunea insuportabila a lui Basescu. Urmarea:cresterea economica si democratizarea tarii s-au incetinit pentru ca PNL a trebuit sa faca compromisuri cu PSD,iar oamenii valorosi ai PD au trecut pe tusa ca sa se ocupe de mici cancanuri.La fel cum Stolojan a fost responsabil de victoria lui Iliescu in 2000 si reintoarcerea PSD tot asa Basescu a readus PSD in carti de unde era pe cale de disparitie in '05!Deci Blaga nu este o solutie prin dependenta de Basescu=PD si Orban trebuie sa se lupte singur pana la capat!Oricum e mai bun decat Blaga si Oprescu impreuna.
  • -4 (8 voturi)    
    Viata este nedreapta (Vineri, 23 mai 2008, 12:23)

    Rica [anonim]

    Dragi PDLei, eu vreau sa stiu daca vi-l asumati pe Videanu. Da sau Ba?

    Spuneti-ne ca sunteti de acord cu el si ca daca ar mai fi candidat l-ati fi sustinut.

    Chiar, de ce nu mai candideaza? Si-a facut suma? Nu este bun? sau partidul a considerat ca nu are nici o sansa?

    Imi amintesc cum il sustinea Basescu pe Videanu in campanie, asa cum il sustine acum pe Blaga. Cred ca si voi erati pe acolo.

    Deci, dupa cum vedeti, nu tot ce sustine Basescu este si de calitate. Zeul nu este infailibil.

    Greu in campanie fara aliati! Este pentru prima data in viata voastra, nu-i asa?

    Blaga nu iese ca prea seamana cu Halaicu, Lis, Ciorbea si Basescu. Videanu a fost prima exceptie, dar a fost un primar prost.

    Acum este pe val moda Becali, Vanghelie si Oprescu. Asta este, viata este nedreapta!
    • +6 (8 voturi)    
      PSD - va asumati blocarea proeictelor capitalei (Vineri, 23 mai 2008, 13:11)

      A. [anonim] i-a raspuns lui Rica

      timp de 4 ani intre 2000 si 2004 ?

      Viata e dreapta cu PSD - si nedreapta cu noi
      ca nu putem nici scapa de PSD-ul lui Iliescu, si nici nu putem reforma- niic din interior niic din exterior acest PSD

      Sigur ca ni-l asumam domnule pe Videanu !
      Si ni-l asumam TOCMAI pentru ca v-ati luptat atat de mult sa-l distrugeti "din vorbe" - specialitatea Hotilor -

      Ati hranit populatia cu scandal si circ timp de 3 ani spunand despre videanu ca fura, ca favorizeaza asfaltatorii si ca pune borduri

      PSD si PNL au trimis controlul curtii de conturi si n-au gasit nici borduri puse de firma lui videanu "in tot bucurestiul" cum cantaiu PSDPNL, nici asfaltari sau licitatii trucate.
      Au gasit doar cumpararea unui teren la mihailesti pentru gazduirea cainilor maidanezi, dar Curtea de conturi a refuzat sa ia in considerare evaluarile legale - astfel ca Consiliul general cheama aceasta Curte in instanta.
      Cred ca veti lasa justitia sa judece cu dreptate ca in cazul "victimei" de televiziune oprescu, nu-i asa ?

      Ce afacut videanu va ramane si veti avea ce spune nepotilor vostri: ca de-acum beti apa curata care curge prin tevi noi care le-au inlocuit pe alea vechi de 100 de ani prin care se infiltra rahatul din canalizare,
      ca s-au reabilitat strazi care se cocosau si facea gropi sub camioanele de 100 de tone, pt. ca erau construite pt. camioane de doar 5 tone
      si multe altele

      PSD-istii isi asuma blocarea proiectelor bucurestiului timp de 4 ani in vremea lui basescu ?
      Ati dat socoteala vreodata bucurestenilor vreodata pentru blocarea proeictelor de parcari si faptul ca acum parcheaza unii peste altii ?
  • +5 (9 voturi)    
    Candidati (Vineri, 23 mai 2008, 12:24)

    Gabi M [anonim]

    Dintre cei doi,Blaga a iesit in evidenta prin seriozitate iar Oprescu prin mistocarie.Iar interventia mentorului lui Iliescu a fost penibila!Licheaua de iliescu se mai considera factotumul Romaniei.Si minte,minte asa cum l-a invatat PCR-ul.Il sustine pe Oprescu pe ascuns desi,cand si-a trimis oamenii sa-i stranga semnaturile pt. candidatura "independenta" aceia recunosteau cinstit ca-s oamenii lui Iliescu!
  • +4 (8 voturi)    
    Blaga chiar e ok (Vineri, 23 mai 2008, 12:38)

    adrian [anonim]

    Nu il stiam pe Blaga si mi se parea asa mai antipatic dar vreau sa zic ca dupa emisiunea de ieri, m-a cucerit omul, Blaga chiar arata a PRIMAR.

    A fost focusat, logic, politicos, decent. Oprescu mi s-a parut arogant si "smecheros", nejustificat. In plus ii curge sange de SECURIST in vene.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e politician (Vineri, 23 mai 2008, 16:39)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Si tocmai prin asta poate castiga. La MI nu s-a afirmat public pentru ca a stat foarte retras de ochii presei. Eu nu am auzit de el decat cu ocazia raportului pe justitie unde Fratinni l-a laudat foarte tare. Apoi cu ocazia unui scandal de corputie, care s-a dovedit intre timp neintemeiat. Si acolo si-a sustinut punctul de vedere elocvent, si istoria a dovedit ca acuza la adresa lui era o fabricatie, din cate vad.

      Eu as prefera un primar ca Blaga. La fel cum si Videanu, cu toate acuzele care planeaza asupra lui, a preferat sa stea departe de declaratii de presa inutile, as vrea ca si Blaga sa fie tipul de om care sa faca treaba, nu sa stea la discutii cu ziaristii.

      Ce mi-as dori insa este un cadrul legal (aici doar parlamentul e responsabil) care sa permita primarilor si consiliilor sa traga la raspundere contractorii pentru treaba prost facuta. Strazile in Bucuresti sunt incomparabile cu ce era inainte, dar este foarte deranjant sa vad guri de canal si guri de gaze lasate inaltate la 10cm fata de ultimul strat de asfalt, intersectii lasate cu lunile in stare proasta dupa asfaltare, stalpi neridicati cu toate ca benzile s-au mutat cu cate un metru.

      Asta este o problema de lege. La fel as vrea sa existe un cadrul legal prin care sa poata fi acuzata o companie de gaze pentru faptul ca isi planifica lucrarile de interventie _dupa_ ce strada a fost supusa reabilitarii. Nu e normal sa platim noi reparatiile pentru asemenea lipsa de responsabilitate.

      Dar, asta e problema parlamentului, nu a primarilor, din cate cunosc eu.
  • +4 (8 voturi)    
    Ciudat (Vineri, 23 mai 2008, 12:44)

    gabifm [utilizator]

    Mi se pare ciudat ca noi cadem in plasa de a comenta ceea ce ar face Oprescu. Este o prostie. Oprescu DACA va castiga, primul lucru care il va face, SE VA INTOARCE IN PSD.
    Chiar nu va e clar acest lucru? Vanghelie (academicianul cum imi place mie sa-l alint) s-a intors in PSD (dupa acelasi tipar cu Oprescu) si a obtinut sefia PSD Bucuresti. Oprescu (care este atat de transparent incat se vade Iliescu) se va intoarce dar carand mult mai mult. Ganditi-va la ce a candidat, ganditi-va ca e favoritul lui Iliescu Razbunatorul, ganditi-va ca Geoana l-a dat jos pe Iliescu.
  • +4 (8 voturi)    
    Oprescu"fante de Obor" (Vineri, 23 mai 2008, 13:12)

    Escu [anonim]

    Deja ma amuz de patima cu care sustineti aberatiile domnului doctor. Probabil sunteti tineri si naivi. Banuiesc ca ati avut ocazia sa vedeti si alte " lumi". Capitalele europene, marile orase sunt foarte aglomerate; nu are rost sa enumar. Totusi la periferia acestora sunt centuri, sunt autostrazi care fac legatura cu diverse zone, cartiere. Povestea cu autostrada de la etajul 3 este o gluma de radio Erevan. Mai mult orasul nu este un mat care sa se poata taia cu bisturiul. Ce acuza grava ii poate aduce lui Blaga" este ardelean". Mi se cam pare ca seamana a discriminare.Cati sunt bucuresteni din tata in fiu? Si ce justifica asta? Intamplator eu sunt bucurestean din nastere.Si pentru cei mai mici, sa stiti ca majoritatea bucurestenilor au cam emigrat din cauza comunistilor. Alte proiecte? Ce altceva ati mai retinut? Aroganta, dispret, ingamfare, desconsiderare, autosuficienta si ... un vocabular pe masura. Interesati-va cum sunteti numiti voi alegatorii in limbajul lui, ca eu daca il redau nu-mi mai publica postarea. Mai reflectati inainte de a-l sustine pe acest" fante de Obor".
  • +7 (9 voturi)    
    Tare show-ul ! (Vineri, 23 mai 2008, 13:17)

    MIHAI [anonim]

    Cea mai tare emisiune electorala ! Bravo Nasului !
    Acum se vede cine sunt adevarati profesionisti.
    Despre candidati nu e de sus ca Blaga urca si Oprescu scade de la o zi la alta.... Ca fiu de general de securitate , Oprescu isi permite orice, chiar si un limbaj nedemn de un doctor....
    Blaga va fi finalist si asta pentru ca toti ceilalti candidati, cand incep a vorbi, mai intai improasca cu noroi pe Presedintele Romaniei si apoi isi aduc aminte ca sunt candidati la primarie...
  • +2 (2 voturi)    
    solutie trafic (Vineri, 23 mai 2008, 13:17)

    jools [anonim]

    ieftina, sigura, dar greu de implementat. Sensul unic pe marile bulevarde centrale. exact cum e calea victoriei, sa fie lascar catargiu ar trebui invers, iancu de hunedoara invers, si tot asa
  • -2 (6 voturi)    
    Oprescu nu e bucurestean,iar Blaga face aportez! (Vineri, 23 mai 2008, 13:21)

    Arthur [anonim]

    El este o specie separata,nascut crescut in cutele matasii in Primaverii(ca si Geaona de altfel)!Toata cariera si-a facut-o ca fiul lui taticu'Secu ,d'aia e chirurg de apendicita caci mai mult nu a avut nevoie si nici talent!Si profesor prin frauda!Oprescu facea parte din gasca de tineri furiosi de odrasle primavaratice impreuna cu Serghei Mizil,Alica Verdet,Medelin Voicu si chiar Nicusor si Zoia Ceasca ,care isi faceau de cap la chefuri monstre,cu wiskeane si muzici "decadente" gen Stones pe Grundig-uri,cand cei din generatia noastra se inghesuiau cate 20 intr-o camera band Saniuta si cu un mag Tesla!Se vede dupa cum vorbeste de spurcat ca a ramas cu limbajul de atunci care se vroia popularos-muncitoresc! Pe total este un smecheras care nu stie decat superficial ceva gargara si care o sa se plictiseasca rapid de munca! Sper ca bucurestenii nu se vor pacali cu acest martzafoi si nici cu Blaga-le douanier stangaciul de acum 3 ani ,dreptaciul de peste noapte si buldogul lui Basescu!
  • +4 (6 voturi)    
    autostrada suspendata (Vineri, 23 mai 2008, 13:27)

    io [anonim]

    "o sa iasa cel de la etajul 3 si o sa vada in fata autostrada, o sa se minuneze"

    Iti dai seama aia de la etajele 2, 1 si P ce o sa se mai minuneze iesind pe geam in fata pilonului sau a traversarii. O minune, ce sa mai vorbim!
  • +4 (10 voturi)    
    Raspuns unuia zis Rica! (Vineri, 23 mai 2008, 13:34)

    martin [anonim]

    Desigur ,daca Videanu ar fi putut candida,l-as fi votat fara nici o indoiala. Eu cred ca in timpul primariatului sau s-au facut in Bucuresti modificari mult mai importante decat in timpul tuturor primarilor din trecut. A fost atacat cu furie de "oculta" probabil liberaloida care i-a in spate enorma idiotenie a borduriadei, care a prins extrem la intens la cei interesati dar si la multi gura-casca.
    Astfel un angajat tanar de la radio, unul Lancuzov, nu are in cap cand isi face treaba despre starea drumurilor, decat sa manance multe borduri, iar azi nu avea nimic in cap decat ca nu s-a deschis statia de metrou Obor. La o astfel de ura nejustificata un om bogat ca Videanu, nu a rezistat, avand tot timpul in minte ca lui Tariceanu,nimeni nu-i pune in cont nici averea, nici posibilile legaturi mafiote. Sunt sigur ca Blaga va invinge, va rezista ticalosilor si activitatea sa va fi in beneficiul bucurestenilor !
  • +1 (7 voturi)    
    TELE-CRATZIA (Vineri, 23 mai 2008, 13:48)

    Andra [anonim]

    Ati observat cat de mult ii pasa lui oprescu de "cetateni" ?!
    habar n-avea de "Pactul pentru Bucuresti" care-i facut de societatea civila si semnat de "cetateni"
    a trebuit sa i-l bage Blaga sub nas !
    CE poti sa discuti - dar mult mai grav este : ce poti sa-i ceri dupa ce l-ai votat, unui astfel de om care habar n-are de nimic si e dresat sa spuna doar povesti SF rusesti ?
    Si care va fi "acoperit" de televiziuni orice prostii ar face, pt. ca televiziunile sunt ale PSD si PNL ?

    Pactul pentru Bucuresti

    http://www.revista22.ro/html/index.php?art=4507&nr=2008-04-23
    • -3 (3 voturi)    
      TELE-CRATZIA??? (Vineri, 23 mai 2008, 15:21)

      amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      pactul asta e pt fraieri ca tine care cred in toate gogoritzele.....limbaj de lemn...bravo: esti inteligenta foc
  • -3 (5 voturi)    
    nu se voteaza pe "competenta" si "programe" (Vineri, 23 mai 2008, 14:13)

    gelu [anonim]

    nu voteaza nimeni pe competente. desi omul vine cu niste argumente, el s-a hotarat de fapt pe alte criterii. Mie nu-mi place Blaga si nici n-am observat o imbunatatire a sigurantei publice in timpul cat a fost ministru. Din contra. Oprescu nu mi se pare ca e un om organizat si capabil car il prefer din simpatie. Un singur lucru m-ar determina sa votez alt candidat: sa vina cu o contabilitate clara cu tot ce a cheltuit, cu cine, pentru ce. Incepand cu campania si apoi ca primar sa posteze cat mai multe detalii despre cheltuieli, implicit banii pe care primariile tb sa-i dea ca despagubiri persoanelor fata de care a gresit - si din vina cui.
  • -3 (7 voturi)    
    Raspuns unuia zis Martin (Vineri, 23 mai 2008, 14:24)

    Rica [anonim]

    Eu nu spun ca Oprescu e bun, eu spun ca e Blaga prost!

    Eu spun de mai multe zile ca nici un partid nu si-a ales cu responsabilitate candidatul, ca nici macar nu l-a cautat. Caile intereselor de partid sunt nebanuite.

    Si mai potoliti-va baieti, mai ridicati ochii din calculator, mai iesiti si voi pe afara si respirati aerul tare al orasului, priviti chipurile fericite ale oamenilor, simtiti linistea care va inconjoara si ganditi-va ca orice ati face, mesajul vostru nu ajunge la cei care voteaza.

    Noi va tinem de vorba din respect, sa nu ramaneti numai voi pe forum ca ati fi prea plictisitori. Dar daca vreti, nu va mai bagam in seama!

    Oricum, nu mai este nimeni de convins... acum ne jucam unii cu altii...
    • +3 (5 voturi)    
      Slagarul PSD-ist : "Oricum" (Vineri, 23 mai 2008, 15:48)

      Aw, rica :) [anonim] i-a raspuns lui Rica

      teoria PSD-ista a lui "oricum:

      "oricum" e rau
      "oricum" nu e bine
      "oricum", daca e rau atunci "mai bine" sa fie prost, adica oprescu

      Si uite ca asa, cum-oricum, bucurestenii erau acum muuult mai departe fara consiliul PSD-ist care a blocat tot ce se putea bloca in 2001-2004

      deci oricum, mai rau decat cu PSD-ul nu are cum sa ne fie :))))

      Asta fu teoria lui "oricum", una din cele 100 de variatii a lui "toti sunt la fel" :))))
  • +2 (8 voturi)    
    PSD a blocat proiectele. Ce asteptati de la ei? (Vineri, 23 mai 2008, 14:46)

    lili [anonim]

    DECLARATIE DE PRESA –PRIMAR GENERAL- 15 IANUARIE 2003


    Primarul general al Capitalei Traian Basescu a declarat ca intalnirea avuta miercuri, 15 ianuarie 2003 cu Prefectul Capitalei pe tema creditelor BEI a esuat pentru ca nu a reusit sa-l convinga pe reprezentantul Guvernului sa nu se renunte la investitii vitale pentru Bucuresti.


    “Incercarea mea de a avea o noua discutie cu Primul Ministru a fost un esec, dansul l-a delegat pe dl. Prefect sa-l reprezinte. Constatarea mea este ca dl Prefect are un singur punct de vedere: sa se renunte la trei dintre cele cinci componente ale creditului acordat de BEI in anul 2000.Bucurestiul pierde investitii in valoare de 134 Meuro, investitii care sunt reprezentate de:constructia Pasajului de la Basarab pentru inchiderea inelului principal de circulatie si decongestionarea traficului in zona centrala, pentru Parkingul de la Gara de Nord si pentru modernizarea tramvaielor. Aceste investitii inseamna crearea de locuri de munca si un program coerent de modernizare a Bucurestiului.Practic, acum este torpilata prima etapa din programul de 2,2 miliarde Euro ce trebuia sa se intinda pe 10 ani.Nu inteleg de ce nu reusim sa depasim batalia politica atunci cand e vorba de interese generale.”

    http://www1.pmb.ro/pmb/primar/cpresa/2003/decl_150103.htm
    • 0 (0 voturi)    
      INTERESANT, PSD-ul da note negative (Vineri, 23 mai 2008, 17:15)

      Awrica [anonim] i-a raspuns lui lili

      unor simple citate din presa vremii ...
      Si mai are tupeul sa "vrea" ceva pentru bucuresteni !
  • -1 (5 voturi)    
    FURACIOSUL ... (Vineri, 23 mai 2008, 14:47)

    bibi [anonim]

    Oprescu esti terminat ,,,Nu te votez ....poti sa iesi si la cersit ....oricum esti un mare cersetor ....
    • -2 (4 voturi)    
      dupa ce postezi nu cred ca ai varsta necesara ... (Vineri, 23 mai 2008, 15:04)

      x [anonim] i-a raspuns lui bibi

      dupa ce postezi nu cred ca ai varsta necesara ......
  • +3 (7 voturi)    
    PDSR ia de la Basescu si da la sectoare (Vineri, 23 mai 2008, 14:58)

    Lupta PSD impotriva romanilor [anonim]

    ANUL 2001

    -- PD are in vedere sesizarea Curtii Constitutionale

    Proiectul Legii Bugetului de stat a primit, ieri, avizul Comisiilor parlamentare de buget-finante, urmand ca raportul sa intre in dezbaterea plenului celor doua Camere.
    Nemultumirea parlamentarilor Opozitiei a fost amplificata de adoptarea unei prevederi, propusa de ministrul Administratiei Publice, Octav Cozmanca, prin care banii alocati primariilor de sector "se inmultesc" in detrimentul bugetului destinat Capitalei.
    Potrivit amendamentului, din cota de 61,5% din impozitul pe venit care va reveni municipiului Bucuresti, 18% va fi destinat bugetelor locale ale sectoarelor, 36,5% bugetului propriu al Capitalei si 7% Consiliului General pentru echilibrarea bugetelor locale ale sectoarelor.

    Modificarea a fost contestata de reprezentantii PD si PNL, care au criticat faptul ca nu a fost consultat si primarul general Traian Basescu la elaborarea acestei propuneri.

    "Daca primar general era Sorin Oprescu, acest amendament nu ar fi aparut", a apreciat senatorul PD, Iuliu Pacuraru. El a spus ca este posibil ca PD sa atace Legea bugetului la Curtea Constitutionala, explicand ca amendamentul se bazeaza pe Legea administratiei publice, care nu a fost inca promulgata.

    Sapunaru a declarat ca nu crede ca PNL va vota "pentru" in plen. Aceeasi opinie a avut-o si deputatul PD Adrian Videanu. Judecand dupa faptul ca, din multimea de propuneri, pedeseristii au acceptat numai cateva amendamente ale UDMR, Videanu a apreciat ca "se prefigureaza o alianta" intre cele doua partide.
  • +3 (7 voturi)    
    BLOCAREA DE CATRE NASTASE A CREDITULUI BEI (Vineri, 23 mai 2008, 15:04)

    PSD [anonim]

    PSD CONDUCE CONSILIUL PMB

    -- Johnatan Scheele, seful Comisiei Europene pentru Romania, confirma ca finantarea pentru proiectele de modernizare a Bucurestilor nu poate fi deturnata *
    Practic, oficialul european ii contrazice pe primul ministru si consilierii municipali ai Capitalei, care au afirmat ca Banca Europeana nu are nimic impotriva sa fie schimbata destinatia banilor *
    La randul sau, primarul Capitalei acuza capii PSD ca au facut tot posibilul sa blocheze creditul BEI pentru Bucuresti

    Delegatia Comisiei Europene la Bucuresti a confirmat ieri existenta unei scrisori adresate in aceasta saptamana Guvernului roman, fara a face insa precizari in legatura cu continutul documentului, despre care primarul general al Capitalei sustine ca este un avertisment privind deblocarea creditului BEI, transmite Mediafax.

    Traian Basescu a afirmat, marti seara, intr-o emisiune transmisa de Antena 1, ca Guvernul a primit recent din partea Comisiei Europene o scrisoare "extrem de dura" CU PRIVIRE LA BLOCAREA, PE CRITERII POLITICE, A FONDURILOR ALOCATE PENTRU PROIECTELE DE MODERNIZARE A MUNICIPIULUI BUCURESTI. '

    Prin aceasta scrisoare, prim-ministrul Adrian Nastase, ministrul Finantelor, Mihai Tanasescu, ministerul Integrarii Europene, Hildegard Puwak si ministrul Industriei si Resurselor, Dan Ioan Popescu, sunt atentionati ca UN ASTFEL DE COMPORTAMENT RISCA SA BLOCHEZE INVESTITIILE PENTRU ROMANIA, A ADAUGAT BASESCU.
    El a refuzat sa precizeze numele semnatarului acestei scrisori, aratand insa ca este vorba despre un "inalt demnitar" al Comisiei Europene. El a adaugat ca se afla in posesia documentului respectiv, care, potrivit declaratiilor sale, a fost primit de Guvern la inceputul saptamanii. In opinia lui Basescu, deblocarea situatiei de la Primaria Capitalei s-ar putea realiza in cazul in care Guvernul sau PSD si-ar "instrui" consilierii sa renunte la "opozitia sterila" fata de realizarea programului de contorizare a apartamentelor. (2002)
    • +1 (1 vot)    
      Une-ai fost atunci OPRESCU sa protestezi pt. (Vineri, 23 mai 2008, 17:10)

      DATI-I PSD-ULUI PE OPRESCU ! [anonim] i-a raspuns lui PSD

      "cetateni" si sa-ti risti pentru binele lor pozitia si confortul de "senator" PSD ???
    • +1 (1 vot)    
      De ce ascundeti comentariul, PSD ??? (Vineri, 23 mai 2008, 17:13)

      DATI-I PSD-ULUI PE OPRESCU ! [anonim] i-a raspuns lui PSD

      va e rusine ?

      "Domnul" Oprescu avea pe timpul ala treaba si nu "avea chef" sa se lupte cu Nastase pentru binele dragilor sai bucuresteni...
      A amanat "lupta" asta asa cu vreo 8 ani - ba chiar 18 daca stam sa ne gandim bine
  • +3 (5 voturi)    
    Al 2-lea raspuns pentru zisul Rica! (Vineri, 23 mai 2008, 15:30)

    martin [anonim]

    Este dreptul dumitale sa-ti placa Oprescu ,desi ar trebui sa te jenezi si la fel este perfect sa nu-ti placa Blaga. Marea realizare a acestor discutii pe forum este ca sunt libere si ca se creaza sondaje adevarate, care reflecta tuturor ,poate si dumitale ,ca aceasta candidatura Oprescu este pusa la cale ca un puzzle si asa zisul sondaj Insomar este o minciuna.
    Adevaratul sondaj este aici pe acest forum!
    • +3 (3 voturi)    
      un sondaj adevarat, se poate vedea.... (Vineri, 23 mai 2008, 16:23)

      judex [anonim] i-a raspuns lui martin

      la articolul cu notele date la primari.
  • +1 (3 voturi)    
    dureros dar adevarat (Vineri, 23 mai 2008, 17:24)

    luanica [utilizator]

    Desi ma gandeam sa nu ma duc la vot pentru ca nu exista cu adevarat o alegere, dupa ce am vazut ca oprescu este in fruntea sondajelor, am hotarat ca oricine e mai bun decat el.
    Sa vorbesti de o autostrada suspendata care sa strabata bucurestiul mi se pare o foarte mare tampenie, mai ales ca e sustinuta de un om care a mai participat la alegeri si afirma ca este familiar cu problemele Bucurestiului.
    Ceea ce este cu adevarat dureros e ca nu ai cu cine vota: un Blaga "bleg" (omul lui basescu si care ar continua jaful lui videanu), un Diaconescu sustinut de PSD (partidul cu cei mai mari corupti - toti sunt corupti dar astia mai au si tupeu), Orban criminalul (cum indrazneste sa candideze dupa ce a accidentat o fata si a negat, apoi afirmat..in fine tot acel circ care pare uitat complet acum de mass-media) si de oprescu ce sa mai vorbesc...
    Deci sa vedem ce o sa iasa
  • -3 (3 voturi)    
    Felicitari domnului Oprescu (Vineri, 23 mai 2008, 17:30)

    mihaiwoo [anonim]

    Oprescu a demostrat ca poate sa tina piept adversarilor chiar daca este candidat independent si nu este sustinut de nimeni din partid.Cum are nevoie blaga de sustinerea lu basescu,pentru a fi si el bagat in seama.Bucurestenii au incredere in domnu Oprescu si il vor la primaria capitalei.Oprescu are toata sustinerea necesara din partea bucurestenilor pentru a castiga alegerile.
    • 0 (0 voturi)    
      oprescu independent :)) (Duminică, 25 mai 2008, 3:11)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui mihaiwoo

      mihai crede-ma oprescu nu e un candidat independent dekt aparent...el este sustinut de domnul vacaroiu....doar cu acordul domnului iliescu....si daca te intrebi poate de ce este sustinut de acesta o sa iti ofer chiar eu raspunsul.....e mult mai usor de manipulat d.....domnul oprescu nu e candidat independent.....si oameni buni....uiat-ti-va si la proiectele candidatilor....si o sa vedeti ca pe majoritatea sondajelor domnul diaconescu e pe primul loc.....
  • -2 (2 voturi)    
    nici nici (Vineri, 23 mai 2008, 18:01)

    carmen [anonim]

    se pot duela cat vor...sunt niste mincinosi amandoi..isi consuma energia aiurea..diaconescu a castigat deja bucurestiul...
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea... (Vineri, 23 mai 2008, 18:48)

    LGLuck [anonim]

    Toate ca toate, insa faptul ca Oprescu este slab pregatit este cel mai elocvent dupa emisiunea de aseara. Nu a venit cu nici o propunere concreta, nu are nici un program care sa-l faca atractiv inafara bla-bla-urilor "mitice" care tin, eventual, la cei de varsta a treia. Sau a patra? Oricum, daca iese Oprescu o sa avem show-uri si scandaluri zilnice, cu siguranta. Ma intreb oare o avea timp sa se ocupe de problemele clasice ale administratiei locale sau o fi cu gandul la cei 0,3 % din PIB ce reprezinta spaga doctorilor???
  • +1 (1 vot)    
    Domnu Lancuzov de la radio Actualitati ! (Vineri, 23 mai 2008, 22:05)

    martin [anonim]

    Sa sti draga tinere ca statia de metrou Bucur Obor s-a deschis la orele 14. Nu ma astept sa-ti dai demisia,serviciul comandat nu va permite, iar onoare nu ai. Continua sa mananci borduri si ce mai spun stapanii tai !
  • -1 (1 vot)    
    nu hotilor (Sâmbătă, 24 mai 2008, 9:06)

    adela [anonim]

    atat blaga cat si oprescu sunt niste hoti...candideaza numai pentru interesele lor...nu avem nevoie de alt primar corupt asa ca NU blaga si OPRESCU
    • +1 (1 vot)    
      "alt primar corupt" ? (Sâmbătă, 24 mai 2008, 13:06)

      A. [anonim] i-a raspuns lui adela

      despre cine vorbesti ?
      POSD si PNl au trimis la primaria bucuresti Curtea de Conturi si nu au nimic despre povestile cu care PSDPNL au umplut televizoarele timp de 3 ani

      - N-A GASIT BORDURI LIVRATE DE VIDEANU PENTRU TOT BUCURESTIU
      - N-A GASIT ASFALTARI DATE CU DEDICATIE LUI EUROCONSTRUCT
      - N-A GASIT FURACIUNI

      PSDPNL minte cu raportul curtii de conturi in fata

      daca acum mint asa, cum ar minti daca ar castiga primaria cand toate televiziunile sunt ale lor ?
  • -1 (1 vot)    
    oprescu la primarie (Luni, 26 mai 2008, 14:58)

    oprescu primar [anonim]

    sa muscam din buldog, cu maine curate
  • -1 (1 vot)    
    Nu AU CE CAUTA ACOLO (Luni, 26 mai 2008, 16:07)

    vio [anonim]

    Se vede clar ca nici unul dintre persoanele din poza nu au ce cauta in conducerea capitalei sau a oricarui alt grup mai mare de o persoana. Domnul "care este" a mai invatat cate ceva dar doar din ce a furat si a mintit, iar domnul chirurg s-a pregatit o viata de om pentru meseria sa, iar acum incearca din nou politica. Si cand ne referim la persoane care nu au ce cauta la conducerea capitalei ma refer si la ceilalti hoti binecunoscuti. Singura fata noua pare sa vina din partea PSD ului, un domn cu prestanta, sincer si "curat". Domnul Cristian Diaconescu este, in mod cert, cea mai buna optiune pentru o incercare de "reinventare" a Bucurestiului.
  • 0 (0 voturi)    
    azi decideti voi (Duminică, 1 iunie 2008, 10:12)

    egroeg4 [anonim]

    Pe cine alegeti?Grea problema.
    Cu Blaga,caruia i-a intrat vamuirea in sange,s-ar putea sa continuati sa traiti ca si in ultimii 4 ani,dar exista sansa sa aiba fonduril apreciabile si sprijinul Consiliului General.
    Oprescu?Va fi cam singur in fata Consiliului General
    si va avea dificultati din partea majoritatii consilierilor si sigur va fi o posibilitate de a trece capitala sub administrarea PSD,obligat fiind la compromisuri, daca vrea sa conduca la primarie.
    Diaconescu?Chiar daca este un intelectual de bun
    simt,ar fi avut sanse reale daca nu era in PSD,iar romanii sant atat de dezamagiti de PSD incat nu risca sa-i voteze la capitala.