Basescu: "Sunt convins ca raportul CE nu va recomanda sanctiuni, dar avertismentul este binevenit"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 2 iunie 2008, 21:42 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
 documente
In interviul acordat pentru Deutsche Welle, presedintele Traian Basescu a vorbit despre adoptarea monedei europene unice, despre Raportul pe Justitie al CE privind Romania si despre reformarea clasei politice.

Presedintele crede ca 2014 este o tinta realista privind trecerea la euro si este convins ca avem mijloacele si timpul necesar sa aducem inflatia medie la 3,2% pe an. "Obiectivul nostru este sa nu introducem politici monetare care sa franeze dezvoltarea", spune presedintele.

Referindu-se la raportul pe Justitie al CE privind Romania, presedintele Basescu a declarata ca este convins ca raportul CE nu va recomanda sanctiuni, dar avertismentul este binevenit si ,aceasta, nu din cauza incapacitatii instituiilor politice romanesti de a lupta impotriva coruptiei ci din cauza clasei politice.

"Desi procurorii au muncit si definitivat dosare importante, din cauza deciziilor Curtii Constitutionale, ale Parlamentului, trimiterea in instanta a oamenilor politici este intarziata, in conditiile in care avizul pentru trimiterea in instanta a unui numar mare de politicieni a fost dat chiar de presedintele Romaniei", a explicat seful statului.

In ceea ce priveste reforma clasei politice din Romania, Traian Basescu spune ca aceasta nu se poate face nici prin decrete, nici prin lege, ci prin alaegeri, introducerea votului uninominal fiind cea mai mare victorie pe aceasta linie.

"Votul uninominal a facut ca un numar foarte mare de tineri sa fie numiti in fruntea Consiililor Judetene si locale si sunt convins ca la alegerile geneerale acelasi lucru se va produce si in Parlament", a mai declarat presedintele Basescu.























913 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Clauza (Luni, 2 iunie 2008, 22:40)

    Transilvanian man [anonim]

    CE AVERTISMENT ...CLAUZA TREBUIE ACTIVATA !!!!
    altfel va fi jale!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      jenant basescu pinalti e un "tanar" mafiot pdlist (Marţi, 3 iunie 2008, 9:48)

      hpo [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      jenant basescu pinalti e un "tanar" mafiot pdlist in plina afirmare :))), aviarul flutur a castigat
      toti baronii psd au castigat alegerile etc
  • -1 (3 voturi)    
    mafia (Luni, 2 iunie 2008, 22:51)

    Petrovici [anonim]

    Ce spune domnul presedinte este întotdeauna adevărat.Încă speră să se schimbe politicienii ăştia ticăloşiţi.Sper şi eu încă.Spune Gigi Becali ca le-a făcut case la nişte inundaţi iar acum, la alegeri, le-a dat voturile la PSD pentru 1 milion.Cei care nu au fost la vot nu s-au dus pe motiv că nu e votul lor pentru nişte ticăloşiţi de politicieni care fură numai pentru ei fără nici o ruşine iar pe majoritatea îi lasă la salarii de mizerie, ultimii din UE.La ţară s-au dus mai mulţi la vot pentru că au fost plătiţi.
  • +1 (3 voturi)    
    rugaminte (Luni, 2 iunie 2008, 23:26)

    george [anonim]

    activati clauza ca e de belea.
  • +1 (3 voturi)    
    constatam in aceste zile.... (Marţi, 3 iunie 2008, 6:57)

    judex [anonim]

    cum se reface gasca celor 322, sub conducerea dusmanului Romaniei, Ion Iliescu. Acest individ nu face nimic bun, nu creaza, el distruge. Acest individ exista pentru a distruge Romania si pe romani.
  • -1 (1 vot)    
    Vrem VU (Marţi, 3 iunie 2008, 8:42)

    dedeiu [anonim]

    Vrem Vot Uninominal. Dar cine nu il vrea, o sa zica "Basescu e de vina".
  • -1 (1 vot)    
    si pe care l-ati votat (Marţi, 3 iunie 2008, 8:44)

    Transilvanian man [anonim]

    Ne tot plangem dar votam (nu e cazul meu ) psd si pnl intr-o veselie .Ar trebui sa se faca liniste in tara asta .Din pacate soarta ne-o meritam ...INCA E PREA BINE ...MULT PREA BINE ...IN VIATA VIETII MELE NU MAI MERG SA VOTEZ !!!