VIDEO/ Costel Busuioc: Muncesc si pana la patru dimineata

de Ionut Baias     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iunie 2008, 22:09 Revista Presei | Radio TV

Costel Busuioc
Foto: Antena 1
Costel Busuioc a fost invitat sambata seara intr-o editie speciala, pe Antena 1, moderata de Marius Tuca. Castigatorul concursului "Hijos de Babel" a declarat ca munceste enorm de mult alaturi de amri maestri ca sa-si perfectioneze tehnica si sa-si acopere lacunele.

"Sunt deficitar la ritmica, teorie si solfegii si le studiez pana la patru dimineata uneori, iar la 8-9 dimineata ma trezesc intotdeauna", explica Costel ce munca enorma trebuie depusa pentru a straluci pe scena.

Costel spune ca succesul nu i-a schimbat modul de a fi, dar se bucura enorm atunci cand oamenii il opresc pe strada si-l felicita. Glumind, tenorul spune ca in Spania are si un public fidel mai in varsta ceea ce i-a facut pe prietenii sai sa spuna ca "are succes la babe".

Romanul continua sa ramana modest si spune ca nu-i place sa i se spuna Pavarotti din Carpati deoarece comparatia este mult prea fortata. "Nici nu incape comparatie intre mine si Pavarotti...poate cel mult as putea fi comparat cu Andrea Bocelli. Timbrul meu nu se potriveste insa cu cel al lui Bocelli, deci cu atat mai putin cu cel al lui Pavarotti", spune Costel.

Modestia lui Costel avea sa fie evidentiata si cateva minute mai tarziu atunci cand s-a aratat extrem de onorat de invitatia facuta de cunoscuta soprana Felicia Filip de a canta impreuna.

Pe tot parcursul emisiunii, pregatita timp de doua luni dupa spusele lui Marius Tuca, am putut asculta muzica de pe ultimul album al lui Costel Busuioc.

Acesta a revenit in Romania pentru a sustine luni, de la ora 21.30, pe scena Ateneului Roman, primul lui Concert din Romania.

Costel Busuioc canta la Antena 1























4709 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu e banatean ! (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 23:00)

    turistul [anonim]

    fratilor, ce-i tot dati atata cu pavarotti din banat, e nascut in judetul iasi ! mai informati-va !

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Costel_Busuioc
  • 0 (0 voturi)    
    ptr un moldovean ofticat (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 23:21)

    Laura [anonim]

    Pai tu ar trebui sa inveti sa citesti mai intai amice inainte de a incepe cu gargara regionala ieftina. Aici scrie "Pavarotti din Carpati". E drept ca i se spune si P din Banat fiindca acolo a fost descoperit, acolo a luat primele lectii de canto, acolo s-au gasit primii banateni care sa-l aprecieze si sa-i plateasca primele lectii de canto si sa-l sustina. S-a nascut in Moldova, e moldovean (nimeni nu contesta asta), mosteneste o parte din harul asta de la parintii lui moldoveni, dar a plecat de acolo inainte de majorat fiindaca era muritor de foame. A spus in timpul emisiunii ca nu si-a vazut parintii de 16 ani. Si tu ai vrea sa se spuna acum ca ce mult l-a influentat pe el dulsea Moldova!?:)) Uneori te dezradacinezi din mediul/locul tau fiindca nu poti progresa, te duci in alt loc/oras/tara unde talentul tau poate fi pus in valoare si incet, incet devii altul. E simplu
    • 0 (0 voturi)    
      "acolo a luat primele lectii de canto" (Duminică, 8 iunie 2008, 9:12)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Nu l-a bagat nimeni in seama in toata Romania, dar deja apar laudatorii cu "acolo a luat primele lectii de canto".
      E un produs tipic pentru manelisti.
      Bravo Antena 1 - incearca sa contrabalanseze EURO 2008.
    • 0 (0 voturi)    
      pt laurica filosoafa (Duminică, 8 iunie 2008, 10:07)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Laura

      nu sunt ofticat deloc, imi place doar ca lucrurile sa nu fie denaturate. nu a fost descoperit de nimeni in banat ... a fost descoperit in spania ! si banatul ce a facut pt el, nu a plecat si de acolo ?! cred ca o ducea prea bine ...
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Duminică, 8 iunie 2008, 12:55)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Costel este roman atata tot, pacat ca nici Moldova nici Banatul nu a prea au facut mare lucru pentru el. Apropo, in Moldova nu se moare de foame, sunt moldovean si traiesc in Cluj dar cu toata sinceritatea nu as spune ca oameni sau traiul aici ar avea ceva in plus fata de locurile natale. M-am cam saturat ca mai direct sau mai voalat sa se spuna de catre mitici sau ardeleni ca in Moldova "loamenii e prosti" si muriti de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        razesii tot razesi:) (Joi, 12 iunie 2008, 9:41)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui costica

        Sunt in aceeasi situatie, plecat din Moldova si cantonat prin Roman, Cluj si poposit temporar in Bucuresti.
        Impresia generala este gresita din cauza necunosterii si netestat. 90% din cei care vb despre moldoveni in felul acesta ori n-au fo de zeci de ani in Moldova ori niciodata.
        So trageti o fugutza in Frumoasa Moldova si dupa mai comentati..:)
        Moldavia rullz!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 8 iunie 2008, 0:23)

    Weather [anonim]

    curioasa natiune....toti cad pe spate si se mindresc cu aceasta vedeta de tele-show.busuior=emblema romaniei.si cind un post tv ilustreza romania prin doi burtosi maro cu lanturi la git aceeasi poporeni mor de indignare.pai mai oameni buni,voi nu vedeti ca costel e chiar unul din acei doi burtosi?costel sintem noi toti cei ce ne mindrim cu el.si in consecinta cu totii ne recunoastem singuri in acel simbol atit de hulit acum vreo 2 zile...
  • 0 (0 voturi)    
    Bocceli (Duminică, 8 iunie 2008, 0:34)

    Eddy [anonim]

    Busuioc pare pe drumul cel bun. A mai uitat putin textul si a avut inca niste stangacii in interpretare, dare are voce si talent.

    Intrebarea este de ce un astfel de om e descoperit de spanioli? In Romania nu l-a bagat nimeni in seama...
  • -1 (1 vot)    
    opera de 3 parale (Duminică, 8 iunie 2008, 0:49)

    del monaco [anonim]

    mi s-au strepezit urechile ce fals canta capsunaru asta...canta de zici ca e Marin Sapte-Palme cand vine beat de la carciuma cu camasa scoasa pe la slit... dar ma rog, pentru prostime merge
    • 0 (0 voturi)    
      re (Duminică, 8 iunie 2008, 12:32)

      ani [anonim] i-a raspuns lui del monaco

      De trei parale asti dumneata pentru conditia lui canta destul de bine au spus-o si cei care chiar se pricep la muzica mai are mult de invatat dar are voce .
      • 0 (0 voturi)    
        Minunat!!! (Joi, 19 iunie 2008, 20:16)

        Loredana [anonim] i-a raspuns lui ani

        Sunt fericita sa exista astfel de cazuri de succes ale romanilor din strainatate, si ca se indreapta spre o muzica minunata, exista multe talente pe taram romanesc, dar care se irosesc. Aceasta conjunctura favorabila ii face acum si mai mult pe romanii de pretutindeni sa nu uite ca suntem un popor de oameni capabili, harnici, talentati, muncitori si cu frica de Dumnezeu, expuse cel mai bine de Costel. Nu mai judecati, Invatati sa va sustineti propriile valori, ca sa avem cu ce ne mandri in afara. Nu va mai autosabotati ! Critica in cazul acesta este superflua. Bravo celor ca si Costel, oamenilor cu initiativa!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    voces populi, voces dei (Duminică, 8 iunie 2008, 8:07)

    tyty [anonim]

    nici Costel nu asccunde faptul ca mai are de invatat, asa ca nu mai fiti mofturosi, nu e Pavaroti, este doar un om talentat, care are meritul de a atrage spre alta muzica, decat maneaua, poporul din care face parte. Norocul lui Busuioc este ca are ce sa cante, daca ar fi trebuit sa astepte muzica compusa de autorii contemporani, nu ar fi avut nici o sansa in fata duduicilor fara voce, dar cu decolteu si sponsori generosi. Bravo lui si bravo celor care il sustin, televiziunea din Spania si Sony parca.
  • +1 (1 vot)    
    pretuire (Duminică, 8 iunie 2008, 9:20)

    Maria [anonim]

    Sigur ca unora care au putut beneficia de o educatie elitista, le pute totul, sunt profund scarbiti de ce se afla in jurul domniilor lor. In cazul Busuioc este de ramarcat faptul ca in ciuda multor constrangeri de ordin material si a greutatilor de zi cu zi, este un om cinstit, muncitor, cu credinta in Dumnezeu si in valorile familiei. Asta este de admirat. Ca nu a ajuns un prapadit scarbit de viata, care sa-si scuture neinplinirile in pahare de bautura si sa doarma in santuri dupa ce a violat stiu eu pe cine. Este un om harnic si recunoscator lui Dumnezeu pentru harul primit. Dupa 33 de ani are o mare sansa , intelege sa lupte si o face cu toata responsabilitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Duminică, 8 iunie 2008, 22:52)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Bravo, bine zis, nimic mai adevarat! Stii cum e padure fara uscaturi nu exista - asa ca mai apar uscaturi si pe forum si in presa , peste tot!
  • 0 (0 voturi)    
    fascinant (Duminică, 8 iunie 2008, 9:26)

    Cristina [anonim]

    Ar fi frumos de invatat de la asemenea Om ca tot ce inseamna valoare inseamna in primul rand simplitate, modestie si munca. Luati aminte, oameni "de valoare".
    Succes si sa-ti ajute Dumnezeu, Costel!
  • 0 (0 voturi)    
    Tara, dulce tara..! (Duminică, 8 iunie 2008, 12:35)

    Simona [anonim]

    Vai si amar. Citesc comentariile acestor romani, cica... Sunteti buni doar de aruncat cu gunoi in oameni care stiu ce doresc sa faca in viata. In loc sa apreciati si sa puneti capul in pamant la auzul acestui om, voi nu faceti altceva decat sa improscati cu noroi si sa crapati de invidie...vai si amar, asa oameni, asa tara...Tineti-o tot asa, fratilor, si departe va ajunge tara voastra..nu degeaba se spune ca suntem ceea ce gandim...
    TREZIREA sau halal de voi, dragi romanashi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si eu cu cine votez? (Duminică, 8 iunie 2008, 15:04)

    emi [anonim]

    bai fratilor este roman.
    • 0 (0 voturi)    
      Offff,a cita oara sa repet (Duminică, 8 iunie 2008, 18:59)

      Weather [anonim] i-a raspuns lui emi

      Este tigan,mai dragilor,tigan sau rrrrom,cum vreti voi,adica exact din rasa celor doi burtosi alesi acum citeva zile ca emblematici pt. tara noastra....
  • 0 (0 voturi)    
    ptr turistul si costica (Duminică, 8 iunie 2008, 19:50)

    Laura [anonim]

    Prieteni, nu eu va fac ofticati ci voi o doveditit din plin. Sunt banateanca si locuiesc de aproape un deceniu in Bucuresti fiindca aici m-am putut realiza si mai bine decat in Resita. Am colindat toata tara si ii iubesc pe toti deopotriva, avand o sensibilitate crescuta fata de Bucovina si Maramures. Am spus ca, Costel e moldovean si o stie toata lumea, de aceea comentariul tau turistule era o dovada de frustrare.
    Nu am zis nicaieri ca toti moldovenii "e muritori de foame si e prosti". Doamne fereste de asa ceva. E iarasi frustrarea celui care a zis asta. Am zis ca Busuioc era muritor de foame si a fost nevoit sa plece de acasa la o varsta la care alti copii inca se mai joaca pe maidan. Ti se pare ca e ok asa? Cat priveste diferenta de dezvolatre economica intre regiunile tarii asta e usor de vazut in statistici. E la fel de adevarat ca bogatia nu inseamna automat si spirite luminate, credinta, bunatate sau cultura....
    Am spus ca in Timisoara a avut o sansa si s-au gasit niste oameni sa faca ceva ptr el. Voi uitati ca el a ajuns la "Surprize, surprize", ca TVR s-a oferit sa-i produca un album? Deci nu s-a facut nimic ptr el inainte de a pleca din Spania? Aaaa, a fost nevoit sa plece in Spania fiindca avea nevoie de bani si a renuntat la proeiect. E si vina oamenilor din jurul lui, dar parca mai mult a lui... Trebuie sa lupti mai mult ptr visul tau daca-l crezi asa important si nu sa astepti sa-ti bage altii in traista.
    • 0 (0 voturi)    
      mandrie (Duminică, 8 iunie 2008, 21:38)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Optiunile profesionale se pot lua cu mult mai usor atunci cand nu exista o familie cu n copii. Cand acestia exista optiunile personale trec pe un plan secund si un om responsabil incearca sa asigure ce este necesar pentru traiul urmasilor, fapt care l-a determinat pe Costel B. sa plece din tara ca atat de multi alti conantionali. Asa a fost sa fie soarta lui, bine ca succesul nu i-a diminuat calitatile umane native. Nu are rost sa barfim originea lui x sau y, nu este meritul personal al nimanui ca s-a nascut in familie de romani , de romi, de italieni sau germani. Este o intamplare. Numai apartenenta la o comunitate nu reprezinta un factor de lauda. A fi OM, asta este cu adevarat o lauda si o mandrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Talentul nu este suficient (Duminică, 8 iunie 2008, 21:41)

    Ela [anonim]

    Conteaza mai putin ce a fost Costel inaitne si de unde e ori cum i se spune acum. Important este sa aiba pasiunea de a merge mai departe atat cat se poate. Daca ii place ceea ce face. Atunci o sa evolueze si asta e cea mai deplina bucurie
    Modest si cu bun simt
  • 0 (0 voturi)    
    fiecare trage foc la oala lui (Luni, 9 iunie 2008, 0:37)

    vanea [anonim]

    Trist, nunta in curtea casei si nuntasi se cearta care tuica e mai buna. Nici una ! E importanta sarbatoare si nu tuica! Doamne ajuta pentru acest om muncitor!
  • 0 (0 voturi)    
    Nulitate (Luni, 9 iunie 2008, 8:23)

    DD [anonim]

    Ca om, Costel asta este o nulitate absoluta. A recunoscut in direct ca nu a vazut-o pe mama lui de 16 ani. De parca taie lemne in Siberia iar mama lui locuieste in Patagonia. Cica nu a avut timp. Zero barat.
  • 0 (0 voturi)    
    nu ne desmintim (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:57)

    pantera [anonim]

    Chiar nimic nu invatam de la cei pe care ii divinizam (occidentul cel dorit )?Noi romanii nu stim decat sa defaimam sa carcotim,sa dispretuim ,sa minimalizam si multe alte trasaturi negativiste.Nu suntem capabili sa-i admiram pe cei care prin propriile eforturi au putut sa se afirme intre straini.Chiar este un exemplu pentru cei care ,indiferent de statutul social , realizeaza lucruri admirabile.Bravo tinere ca ne mai scoti din conul de umbra in care ne-au bagat acesti nemernici de hoti, banditi . Voi carcotasilor mai terminati cu afirmatiile voastre negativiste,defaimatoare la adresa lui Busuioc.Felicitari si sa ne mai aduci astfel de bucurii COSTELE.
  • 0 (0 voturi)    
    ex-cep-ti-o-nal (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:17)

    surimadeba [anonim]

    L-am ascultat in liniste pe Costel si nu am multe de adaugat ca nu stiu prea multa muzica dar stiu ca e o forta si o sa ajunga departe. E inca unul din ambasadorii nostri si ii multumesc pentru eforturile sale. Bravo Tuca si bravo Antenei 1!
  • 0 (0 voturi)    
    Busuioc_Bocelli_Pavarotti (Joi, 12 februarie 2009, 13:37)

    Adrian [anonim]

    Modest...pfff...are mult d invatat din toate punctele d vedere...din postura in care se afla el acum sa spui ca te poti compara cu Andrea Bocelli "cel mult"...mi se pare o gafa enorma. Andrea Bocelli pe langa Busuioc e la fel ca Treistariu fata de Guta...hai sa nu generalizam. Busuioc e un om cu un viitor, care are multe de invatat si care inca este la inceputul inceputului...Muuulta bafta
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie si interpretare (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 16:01)

    Eu [anonim]

    Se vede ca mai are mult de invatat, cred ca putin in interpretare a uitat si textul ... pronuntia nu este foarte buna, a dat cateva rateuri ... vocea lui nu o poate contesta absolut nimeni. Comparatia indusa de Costel Busuioc vizavi de Andrea Bocelli mi se pare deplasata din toate punctele de vedere ... cred ar trebui sa se gandeasca de 10 ori inainte sa spuna o asemenea tampenie. RESPECT SI MUUULT SUCCES
    P.S. Daca noi romanii nu am fost in stare sa crestem o asemenea valoare iata ca altii pot ...toate cele bune
  • 0 (0 voturi)    
    costel busuioc (Luni, 15 martie 2010, 13:46)

    rodica [anonim]

    ati uitat ceva esential ,la data cand a avut loc emisiunea costel busuioc era la inceput ,era un fenomen de la data concursului au trecut doi ani la 12 martie .in acest interval costel busuioc a studiat muzica clasica cu profesori de la conservatorul din madrid .acum institutioneaza studiile caci poti sa devi in mare tenor a lumii ,fara diplome nu faci nimic in tara asta (cati au diplome si au zero in creier ,dar asta este romania )nu consider un duel bocelli ceva de nerealizat .va amintesc :pavarotti cand a urcat pe scena canta dupa ureche , nu cunostea notele ,carusso la inceput era un biet hamal ,ce cara sacii in port .chiar si romaanul nicolae herlea a fost croitor .de cesa nu avem incredere in costel busuioc care este un autodidact ce are o voce incredibila .el studiaza beneficiind de o bursa multumita unui om minunat asa ca o sa devina unul din marii tenori a lumii.