Sorin Oprescu: Nu mi-am mai luat telefonul la serviciu fiindca toti ma suna sa-mi spuna pe cine sa dau afara si pe cine sa pun in loc

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 18 iulie 2008, 21:12 Revista Presei | Radio TV

Sorin Oprescu
Foto: Antena 3
Invitat in emisiunea "Sinteza zilei" (Antena 3), Sorin Oprescu a declarat ca in ultimele trei saptamani nu si-a mai luat telefonul la serviciu fiindca toti il suna sa-i spuna pe cine sa dea afara din Primarie si pe cine sa puna in loc. 

"Nu dai pe nimeni afara pana nu esti convins ca a gresit cu intentie, ca a adus prejudicii. Ori toate acestea dureaza si nu vrea sa ma grabesc si sa comit abuzuri, multe din cazuri vor evolua in Justitie", spune primarul general al Capitalei.

Referindu-se la demisia din Primarie a lui Gheorghe Udriste, Oprescu apreciaza ca este vorba despre un gest de onoare, dar avertizeaza ca demisia nu-l va exonera pe acesta de raspundere in fata legii fiindca este vorba de banul public la mijloc.

In ceea ce priveste planul urbanistic general, Sorin Oprescu a dat un raspuns evaziv spunand ca a luat legatura cu societatea socio-profesionala (in special pe arhitectura si urbanism) pentru a putea pregati refacerea unui plan urbanistic general si "pentru a inlatura astfel toate cutumele nenorocite care au dus la atatea PUZ-uri". "Dupa ce avem acest concept o voi prezenta bucurestenilor dupa care o vom urmari pas cu pas", spune primarul Capitalei.

Oprescu mai promite ca pana la sfarsitul mandatului sau va rezolva 38-40% din problemele generate de aglomeratie astfel incat "bucurestenii sa si traiasca in Bucuresti, nu doar sa locuiasca".





















4390 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    plagiatorul face gargara, bravo bucuresteni (Vineri, 18 iulie 2008, 21:31)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    vorba orbului: sa auzim numai de bine, ca de vazut... (vai de capul vostru, ce monstru ati putut crea mergind la mici nu la vot).
    • -3 (7 voturi)    
      Hei, (Vineri, 18 iulie 2008, 23:25)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      nu esti tu iuzarul cu nick prea pretentios, care s-a recomandat ca jurnalist la gazeta de perete a asociatiei de locatari si traieste constant intr-o irealitate plina de ura?
      Imi amintesc vag ca tot un limbaj de nesimtit ai folosit si cand ti-ai scris ultima opinie cu care mi-am murdarit irisii.
      Nu ti-e rusine? Macar putin?
      Afla ca exista medicamente speciale, in caz ca nu ai autocontrol si bun-simt. Incearca ceva, orice...
      • -3 (5 voturi)    
        Lasa-l in pace! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 1:32)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui 666

        si nu are un nick pretentios trebuie sa stii sa-l citesti. daca aveai putina rabdare ai fi inteles ca el doboara bizoni cu capul la propriu el e tare de cap sau invers are cap tare! cat despre oprescu pana acum nu a a facut nimic rau - firma de audit de care vorbea se doreste a fi o firma cu o anumita acreditare nidecum una aleasa anume cum s-a sustinut pe acest site portocaliu; propunerea nu este de a inlocui dalli cu alta firma ci primaria sa se ocupe de parcarile din spatiile publice si incaseze toti banii pentru bugetul local; demiterea arhitectului sef desi contrar a ceea ce cred altii e u n arhitect foarte bun este foarte in regula acel post fiind mai bine ocupat de o persoana cu competenta de urbanist si atat ar fi bine sa si fie verificat permanent si nu ar fi rau ca si din comisia tehnica sa dispara niste ciomu ca aia nu sunt toti arhitecti desi se doresc a fi, terasele din herastrau nu vor fi demolate toate ci evident doar cele care au incalcat termenii contractului samd! e usor ca unul gen doboratul de mai sus sa faca comentarii fara sa citeasca toata informatia. e complicat WALK TALK IN THE SAME TIME? WOO! nu te mai obosi sa-i raspunzi acestei blonde cu barba!
        • +3 (3 voturi)    
          mai, mucea razboiului, exista o lege (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:18)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui warchild

          chiar si pentru plagiatori. exista un cod al muncii si exista un mod de a aplica legea, nu dupa ureche. toata aceasta gargara a multiubituluisistimatuluitau plagiator Oparescu este ca frectia la un picior de lemn: aia dati afara abuziv vor da in judecata institutia si vor fi repusi in drepturi. Oparescu se alege cu gargara si cu imaginea de cel mai bun si mai drept dintre mitici, tu, mucea razboiului, te vei alege cu niste bani smulsi din buzunar (prin impozite - daca esti platitor, desi ma cam indoiesc la calitatea comentariilor) sa fie platite daune celor care au fost lezati. asa ca mai scoate-ti mucii din freza si incearca sa te maturizezi.
          • +1 (1 vot)    
            Lezati au fost doar cetatenii (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 19:46)

            warchild [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

            daca nu vorbesti in cunostinta de cauza mai bine nu mai vorbesti dar asta e prea greu pentru unul ca tine!
      • +2 (2 voturi)    
        marii iubitori de pesedea mirko si copilutul (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:13)

        Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui 666

        razboiului in galetusa. ce sa zic: plini de originalitate amindoi. ati scapat de cosuri sau inca va mai jucati (razboiti, pentru mucea razboiului) inca pe sub plapiumioara? luati-i voi apararea plagiatorului si mai rumegati un mititel in timp ce pretindeti ca va merge bine. inca mi se mai zdruncina bucile la cit de copios am ris la productiile voastre infantile. PS: la noi in judet ne merge foarte bine.
    • -2 (4 voturi)    
      pai ce! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 7:33)

      eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      la mici am fost mai castigat! daca votam cu bl(e)aga si iesea, mi se-nchidea acu' gura cu "ai dat votu'/ ai pus botu'"... la fel si cu op(a)rescu. as, decat sa ma culpabilizez ca prostu' care-a stat de "sase", mai bine stau pe bara si-l fluier pe cine iese!
    • +1 (3 voturi)    
      bravo (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:33)

      viorica [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      ai perfecta dreptate, asa ne trebuie, daca bucurestenii si-ar fi miscat fundurile sa iasa la vot n-ar fi ajuns asa un idiot gargaragiu la primarie
  • +4 (10 voturi)    
    Bate campii! Il suna la telefon Iliescu sau PSD! (Vineri, 18 iulie 2008, 21:36)

    Eugen [anonim]

    Cu traficul ne-am lamurit, va fi in proportie de 38% fix rezolvat in patru ani, nu de tot! Si autostrada zburatoare, ce facem cu ea?
    Cu PUZ-ul ne-am lamurit si cu asta. Vom vedea, bla, bla, bla...
    Adica, doar vorbe si nimic concret. Cum era si de asteptat. Omul asta, fiu de securist, nu a facut nimic personal in viata lui. Ori a plagiat, ori a fraudat.
    Nici electoratul nu are incredere in el. Pe Realitatea am vazut un sondaj in care majoritatea nu credeau ca Oprescu va face ceva cu mafia din Primarie.
    Deja s-a varsat Oprica al nostru. Multi il striga Oprescu-Piedone, Iliescu ii spune Sorin...
  • -2 (10 voturi)    
    Bravo Oprescu (Vineri, 18 iulie 2008, 21:49)

    Generix [anonim]

    In sf se face curatenie in primarie !
    In sf se apuca cineva intr-adevar sa refaca Bucurestiul !
    Felicitari Oprescu !
    • 0 (0 voturi)    
      Asa va trebuie (Duminică, 20 iulie 2008, 14:05)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Generix

      Ai gresit ortografia;
      Trebuia sa scrii S.F. in loc de sf !
      Acuma aveti un "dr. Ciomu" pt. toti fanariotii . Pe toti va opereaza de amigdale prin anus.
  • -3 (11 voturi)    
    respect (Vineri, 18 iulie 2008, 22:02)

    nero [anonim]

    il lasati va rog sa lucreze? Sa vedem ce are de facut! Plagiator si PSD-ist il facem noi dupa ce isi termina mandatul. Toamna se numara bobocii... Pana acum majoritatea dintre noi l-a votat. Nu am fost in acea majoritate, dar majoritatea se respecta...
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate, nero... (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 7:06)

      judex [anonim] i-a raspuns lui nero

      deocamdata suntem cu ochii pe el si-i uram succes. Sa speram ca nu ne dezamageste.
  • +3 (9 voturi)    
    reforma lui oprescu (Vineri, 18 iulie 2008, 22:48)

    andras draghisa [anonim]

    Reforma d-lui Oprescu a inceput, in realitate si nu ce se vede pe tv, de la permutari grosolane de birouri intre diversi directori, intre viceprimar si subprefect avand ca logica favoritismele, simpatiile si antipatiile (servite peste bot). In rest, LINSAJ mediatic pentru a-i asigura popularitatea in sondaje, care sa-i permita sa negocieze cu "sustinatorii" sai campania electorala pentru prezidentiale. Si pentru ca nimeni sa nu spuna ca bat campii il invit pe d-l Oprescu sa-si aduca aminte de "cazul d-nei Pavilli". Acest caz este relevant pentru a-i stii apucaturile distinsulului medic. Bucurestenii au votat: un masinist (Vanghelie), un bucatar (Piedone), un sofer (Ontanu) si un chirug (tip Ciomu) in administratie publica (Oprescu). Multumesc lui D-zeu ca nu sunt bucurestean.
    • -4 (6 voturi)    
      APROPOS (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 0:56)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui andras draghisa

      Daca nu esti bucurestean TACI DRAQ DIN GURA !!!
      • -1 (1 vot)    
        DE CE SA TACA? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 9:36)

        LEVI [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

        SI BANI NOSTRI LE TOCITI!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Asta nu a lucrat niciodata! E plagiator! (Vineri, 18 iulie 2008, 22:59)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Marele mincinos al natiei, domn doctor Oprescu-Piedone, continua sa creada ca poate continua la nesfarsit campania de minciuna! Se insala, va avea o mare surpriza cand va vedea ca nu este sustinut decat de pesedei si cativa liberali retardati!
    Tampeniile pe care le debiteaza il pun in categoria retardatiilor, Oprescu-Piedone fiind ceva in genul unei simbioze perfecte dintre o maimuta si o ratusca urata.
    Cartarescu il compara cu un bidon gol, Hurezeanu cu o maimuta. Sa intelegem ca maimuta a golit bidonul sau ca bidonul era gol pentru ca maimuta nu avea ce pune in el...?
    • 0 (0 voturi)    
      cele doua declaratii (Duminică, 20 iulie 2008, 12:05)

      o voce [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Deci de unde ii astepta ''Luni dimineata in birou cu demisia scrisa'' iata ca devine un proces mult mai greu si e nevoe de timp pt analiza !!!!
      Intr-o vreme (nu prea indepartata) circula un banc si care suna cam asa:
      Un radio ascultator intreaba radio Erevan:
      '' Este adevarat ca sportivul Ionescu, medaliat olimpic a primit in dar o masina??''
      Raspunsul de la radio Erevan:
      ''Da, este adevarat, dar cu o mica precizare; nu era o masina ci o bicicleta si nu i-a fost oferita ci confiscata''
  • +2 (10 voturi)    
    astept cu interes (Vineri, 18 iulie 2008, 23:10)

    inlocsadorm [anonim]

    autostrada zburatoare paralela cu cercul , pe raza.
  • +3 (9 voturi)    
    E acelasi Catavencu ! (Vineri, 18 iulie 2008, 23:32)

    martin [anonim]

    Nu am in continuare nici o picatura de incredere in acest farsor. Eu nu pot fi cumparat si nu sunt "emo".
    Macar de ar lasa lucrarile in curs si asta va face, ca prost nu este, este numai PDSR-ist mincinos !
  • +4 (10 voturi)    
    Toma necredinciosu' (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 0:25)

    OZ [anonim]

    Nu cred nimic din ce spune felceru'. Nu cred in palavrele despre arhitecti si planuri marete de urbanism pana nu vad la pamant oroarea de langa catedrala Sf. Iosif. Nu cred in rezolvarea a 38 - 40% din problemele legate de aglomeratie (apropo: cata precizie...) pana nu traversez orasul prin centru PE DIAMETRU, nota bene, in 18-20 de minute in loc de 1h, 58 minute si 43 secunde - 2 h, 12 minute, 27 secunde - asta ca tot vorbeam de precizie... Nu cred ca Oprescul are vreo idee originala. Nu cred ca este independent, ba dimpotriva. Nu cred ca e competent, ba dimpotriva. Si dupa cum se manifesta pana acum, nu e doctor ci autopsier. Iar eu nu vreau sa stiu de ce sistemul circulator al Bucurestiului a cedat, ci vreau o vindecare. Completa. Si vreau sa stiu CUM o va face. Concret, la obiect, cu termene, cu date. Nu ma intereseaza cine e vinovat pentru distrugerea zonei in care se afla catedrala Sf. Iosif. Ma intereseaza ce va face ca sa rezolve problema. Dar daca PSD-istul asta imi insulta inteligenta incercand sa-mi vanda 38-40% din pielea ursului din padure in speranta unui nou mandat se inseala. Nu l-am votat si dupa cum a inceput, sunt extrem, extrem de putine sanse sa-mi schimb parerea.
    • -3 (7 voturi)    
      ALO (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 0:59)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui OZ

      Pai cred ca poti nici sa nu te mai duci la vot, ramai la micii si manelele tale :))))
  • +2 (2 voturi)    
    catre dl primar general (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 7:34)

    eeeuuuu [anonim]

    nene doctotre, apuca-te de munca si lasa circu'!
  • +3 (3 voturi)    
    Avem un primar providential, sau un sef de cadre? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 7:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am ales un primar si ne-am trezit cu un sef de cadre de dinaintea lui '89, plimbindu-se tzantzos printre salariatii timorati, amenintati cu "darea afara" (ca sa-i divulge pe cei ce solicitau favoruri sexuale pe vremea predecesorilor sai).
    Daca nu ne prezinta in trei luni schita proiectului pentru autostrada Nord-Sud, cu estimarea volumului lucrarilor(inclusiv a celor de demolare), cu estimarea costurilor aferente, a duratei lucrarilor si a termenului de punere in functiune, inseamna ca ne-a cazut pe cap un farsor, un mincinos, un superficial, un bascalios dambovitean.
    Daca estacada va fi in plina executie (nu numai zgariat pamantul si risipite cateva utilaje de facut zgomot), inaintea alegerilor prezidentiale din 2009, toata populatia tarii va considera ca are de a face cu un om serios, nu cu un gargaragiu, cu un smecher de trei parale, si il va alege presedintele tarii, cu peste 80% din voturi. Va fi mandria noastra, a tuturor romanilor. Va ramane in istoriea prcelor mai vestiti primari, din toate timpurile, ai tuturor mariloc capitale ale lumii. Daca nu,,,
    Il vom urmari foarte strict.
  • -3 (5 voturi)    
    Despre Oprescu... (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:25)

    Seba [anonim]

    As fi tare curios sa stiu cati din cei care il critica pe Oprescu au reusit sa faca ceva in viata? Sa nu uitam ca cutare Oprescu e medic. E putin? N-as crede. E unul dintre medicii foarte buni din Bucuresti. Apoi sa nu uitam ca domnul Nicolaescu a luat o palma grea peste fata cand, demis din fiind din postul de director de spital, acesta a fost repus in functie. Probabil de "incompetent" ce este. In fine cei care latra sunt multi, cei care musca cu adevarat sunt putini, cei care au fost in stare sa faca ceva in viata lor sunt cu adevarat putini. Eu nu sustin ca mai bun ca Oprescu nu este, probabil ca sunt si multi inca, dar este si el bun, iar omul trebuie lasat sa-si faca treaba. Sa nu uitam ca altii au facut prapad prin ministerele pe care le-a condus si apoi ajuns presedinte. Prostimea e neinformata si nu citeste sau nu ciuleste urechile la gurile celor avizati, asa ca pana una alta el a demonstrat ca poate face performanta. Sa ii dam voie sa isi faca treaba, eu cred ca va face ceva pentru Bucuresti. Numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai Seba (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 12:50)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Seba

      Eu nici n-am facut ceva in viata, nici nu-l critic cu adevarat pe Oprescu. Ai dreptate ca trebuie lasat sa-si faca treaba, dar stii ce se intimpla? Lumea e foarte circumspecta si-i cam vine sa zimbeasca in momentul in care aude de Oprescu pentru ca-si aminteste imediat de cei 15 ani de pesedism la umbra lu' Iliescu, de povestea cu independenta, de bazaconiile gen "autostrada suspendata" si asa mai departe.
      Culmea, autostrada suspendata NU apare pe site-ul lui de campanie; eu pot sa fac pariu cu tine ca dupa 4 ani nici macar 10% din lucrurile (alea scrise, nu bazaconiile) pe care a promis ca le face nu le va indeplini.
  • +2 (4 voturi)    
    Asta da INDEPENDENT!!!!!!!! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:48)

    jooo [utilizator]

    Pai normal ca-l suna toti borfasii,sa-si traga contracte care pana acum doar visau..! si asta e doar inceputul: acest stil de a anihila valorile se practica in romaica din 1946!!!!
    Face parte din dinerctivele NKDV!!!
    Da da,baiatul asta a fost crescut de un nkdv-ist.....asta a invatat,asta pune-n practica!

    Vai de capul bucurestenilor,cum o sa arate cloaca aia in doi trei ani!
    Mi-a scarba cand ma gandesc sa de-acolo se da ora INexacta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    GRESELI (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:59)

    ioan [anonim]

    "fiindca este vorba de banul public la mijloc."

    Voua cum va suna asta? Este normal intr-un articol sa faceti astfel de greseli? Sunteti o adunatura de agramati
  • +2 (2 voturi)    
    e tare omul inca nici nu ati vazut ce poate (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 11:43)

    mgh [anonim]

    si daca va face ceva? omul a venit si incearca marea cu degetul iar populismul luat ca exemplu de la iliescu ii va sufla in panze nu ati vazut ca lumea l-a votat la greu.
    mergand pe stilul oprescu asa si psd-ul va avea superprocent la alegerile urmatoare, mai cu spaga data la alegator mai cu smechereala la televizor; de ce au fost validati primarii care au dat spagi pentru a fi alesi, adica multi psd-isti fiindca au fost numeroase cazuri? ce spuneti la alegeri parlamentare prezidentiale veti sta tot in casa si veti lasa pensionarii sa votez ce este lor drag?
  • +2 (2 voturi)    
    Lasati omul sa lucreze! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 12:12)

    Reshape [utilizator]

    Ma, lasati omul sa lucreze!!
    Ia uite ce ati facut, tot invitindu-l ba pe la antena 1, ba pe la antena 3, ba scriind despre el, ba uitindu-va in gura lui cind mai naste cite un porumbel! Si-a lasat omul telefonu' acasa ca sa nu fie deranjat, dar voi ii tot distrageti atentia, de a ajuns de la autostrazi suspendate la 40% in 4 ani. Ce inseamna 40%? Ca in loc sa ajungi in 100 de minute din A in B o sa ajungi in 60?
  • +2 (2 voturi)    
    imbecil sau imbecili? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 12:18)

    http://mascuzati.blogspot.com [utilizator]

    Incerc sa-mi dau seama. Omul asta zice la televizor ca o sa rezolve in 4 ani 38-40% din problemele de aglomeratie. E oare el idiot ca-mi spune cu precizie de 2% ce-o sa faca-n 4 ani? Sau e smecher, pentru ca stie ca prea putini din idiotii care urmaresc programul or sa se prinda?

    Gargarist de mana a 14-a... asortat cu alegatorii din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      Calcul (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 13:15)

      florin [anonim] i-a raspuns lui http://mascuzati.blogspot.com

      Probabil cand a spus 38/40% s-a inspirat de la spital.Acolo operatia reuseste 38% chiar daca bolnavul moare.
  • -2 (4 voturi)    
    Sunteti niste ratati! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 12:48)

    Contrasens [anonim]

    Nu sunt din Bucuresti, dar cred ca dl. Oprescu va face ceva treaba pe la primarie! Cine posteaza impotriva lui (am convingerea asta) o face din interes: este platit, este membru al unui partid interesat / perdant, ii sunt deranjate afacerile sau, pur si simplu, nu-l duce mintea la nimic. Mai mergeti si la munca, lingailor!! Ratatilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bleah (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 13:34)

    Claude [anonim]

    Populism ieftin... Mare lucru sa dai afara oameni...
  • 0 (0 voturi)    
    ce va ofticati ca face oprescu curatenie (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 13:35)

    eu [anonim]

    ofticatilor, muriti ca a iesit oprescu si va ia contractele... nesimtitii aia de la dali si acum iau bani pe parcari, dar bucurestenii nu mai sunt prosti si le dau cu flit.=)))))) Sa vezi ce o sa si-o ia si basescu la anul..abia astept sa-l vad iar plangand, de data asta de suparare =))))))))))
    Oprescu presedinte!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti forumistii de ambe sexe (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 14:08)

    the [anonim]

    Placerea de a va citi, nu este egalata decât de amintirea celebrului tablou al lui Jean Steriadi :
    "CHIVUTZELE" ...
    în mod premonitoriu pictat , dupa chipul si asemanarea voastra ... Sanatate !
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudinea de Gica-contra (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 15:40)

    Sorin Aradean [anonim]

    Ptr eeeuuuu @ 19.07.08 7:33
    Nici nu-ti dai seama cit de distructiva e o asemenea atitudine tipica de Gica-contra: "nu votez, da' stau pe bara si-l fluier pe ala care iese". Si din pacate sinteti multi in Buc cu o asemenea mentalitate demna de vreo tara din fostul spatiu sovietic, actual CSI. De asta si merg lucrurile asa cum merg...
  • 0 (0 voturi)    
    E sigur! (Duminică, 20 iulie 2008, 10:29)

    ion [anonim]

    Cei care l-au sunt nu sunt din PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    telefonul (Marţi, 22 iulie 2008, 9:24)

    vraciul [anonim]

    Sa vezi ,cum o fi,cand te-or suna sa te intrebe de autostrazi suspendate .