Referitor la relatia sa cu pagubitii FNI

Ioana Maria Vlas: "Floraresele imi dau flori gratis, iar unii soferi de taxi nu-mi iau banii pe cursa in semn de apreciere"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 22:01 Revista Presei | Radio TV

Ioana Maria Vlas la "Stirea Zilei"
Foto: Antena 3
Invitata la emisiunea "Stirea Zilei"(Antena3), Ioana Maria Vlas a vorbit despre dosarele in care este acuzata de inselaciune, despre raportul prezentat de Comisia Europeana la Bruxelles si a prevestit ce se va intampla cu piata imobiliara din Romania in viitor.

Ioana Maria Vlas a declarat ca dosarul FNI, cel in care a primit o pedeapsa de 10 ani de inchisoare, se afla la Curtea Suprema in recurs, iar dosarul FNA este in apel la Curtea de Apel, cele doua dosare urmand sa fie programate, cel mai probabil, in toamna.

"Mama FNI" a confirmat existenta unui nou dosar: "Dosarul de la Alba Iulia m-a luat prin surprindere. Nu stiu de ce s-a intocmit acest dosar si nici de ce pentru o asemenea fapta. Sunt invinuita pentru aceeasi infractiune pentru care am fost data in judecata in patru cicluri procesuale".

Referitor la relatiile dintre dansa si pagubitii FNI, Ioana Maria Vlas a declarat: "Ma intalnesc cu pagubitii FNI pe strada si vorbesc cu ei. Floraresele imi dau flori gratis, iar unii soferi de taxi nu-mi iau banii pe cursa in semn de apreciere. Eu, totusi, imi exprim indoiala ca se vor recupera banii foarte repede. Eu am spus că dacă se întâmplă o minune şi justiţia funcţionează cum trebuie, cel care este vinovat va fi anchetat, judecat şi obligat să plătească ce a furat. Mi se pare limpede".

Discutand despre raportul Comisiei Europene la Bruxelles, Ioana Maria Vlas a precizat ca se simte "frustrata" si "considerata un cetatean de mana a doua" si a declarat ca "sistemul de drept romanesc trebuie reformat pentru ca noi suntem cu un cod penal din '78, care a tot fost peticit, cu un sistem inchizitorial cumplit care nu se mai regaseste in Europa".

In final, Vlas a dezbatut problema crizei imobiliare si si-a manifestat convingerea ca piata imobiliara romaneasca "va suferi relativ putin deocamdata" din pricina "seismelor" petrecute peste ocean. "Bucurestiul a fost intr-o criza imensa de locuinte si este normal ca, la ora actuala, aceste locuinte sa fie scumpe. Preturile vor scadea in viitor, dar nu intr-un mod dramatic", a precizat Vlas.























5107 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Sigur ca da si cum sa nu ... (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:37)

    George [anonim]

    E de-a dreptul evident ca Vlas este Alba ca Zapada. Si borfasii din penitenciare sustin (imensa majoritate ) teza "victimei inocente a justistitiei". Ca atare, FNI a fost o escrocherie pusa la cale de victimile FNI, asa-i?
    • 0 (0 voturi)    
      Admiratie mare! (Joi, 24 iulie 2008, 10:20)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui George

      Foarte corect! As mai adauga ca florarese si taximetristii sunt in realitate "cazuti pe spate" pentru mega-tzapa FNI ...
  • +1 (1 vot)    
    Razbunarea, arma prostului (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:59)

    Don Ciccio [utilizator]

    Daca Realitatea TV a dat pe goarna manaria cu sondajele a celor de la trustul voiculescian Intact (Antena3, cu Firea la butoane), de acum cateva seri, iata ca nici Felix TV nu uita si nici nu iarta, motiv pentru care "a invitat-o" la o sueta pe Mama FNI, pe post de berbec, cu care sa loveasca - prin dezvaluiri in exclusivitate si incendiare! - in citadela eoliana din Casa Presei Libere.
  • +2 (2 voturi)    
    Saraca....PUSCARIASA ! (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:02)

    Cometa [utilizator]

    Uite cum ajung toti inculpati, puscariasii, sa apara la televizor, cu povesti absolut emotionante, demne de "iarta-ma", cat de trist..:))..... Aceasta Ioana Maria Vlas..."victima" FNIului (nu toti cei care si-au pierdut chiar si ultimul leu agonisit), condamnata, ne arata acum cat de mult o apreaciaza oamenii, saraca, pana si floraresele si taximetristii au mila de ea...Iar acum, inarmata cu unele cunostinte dobandite de la colegii puscariasi ne vorbeste despre piata imobiliara, chiar despre raportul Comisiei Europene...E incredibil...
    (ACEST TEXT ESTE CU SINGURANTA UN PAMFLET) si va rog , a se trata cu maxima seriozitate :))
    • 0 (0 voturi)    
      stai sa vezi ... (Joi, 24 iulie 2008, 17:08)

      the [anonim] i-a raspuns lui Cometa

      când o publica si o carte de succes ... cum fac fostii puscariasi eliberati pentru buna purtare si curvele convertite la asociatii umanitare si sociale, din franta ... cu f mic, da-da !
  • 0 (0 voturi)    
    bine ma (Joi, 24 iulie 2008, 0:16)

    tohan [anonim]

    ea saraca e vinovata ca nu a avut cap si oricum totusi ar fi de aprecia faptul ca a stat la zdup cativa anisori cand putea foarte bine sa ramana in Israel iar SOV isi traieste linistit viata fara probleme
  • +1 (1 vot)    
    induiosator (Joi, 24 iulie 2008, 8:04)

    marius [anonim]

    Si totodata penibil interesul bravilor jurnalisti care fac din aceasta tzatza penala o vedeta.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte bine (Joi, 24 iulie 2008, 9:30)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui marius

      Foarte bine ca "bravii jurnalisti" prezinta si asa ceva...

      Poate asa vor casca ochii si cei care inca mai cred si o apreciaza pe aceasta "mare" doamna... si din pacate nu sunt putini
  • 0 (0 voturi)    
    INFRACTOARE (Joi, 24 iulie 2008, 15:43)

    suparatul [anonim]

    unde esti fa firai a dracului de hota dacate prind sa vezi ce de flori iti dau vaco
    ai iesuit de la racoare si acum faci pe vedeta tu
    mai ai cu ce trai jigodie @sau are grija schiopul cu care ai furat infractioareo
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Joi, 24 iulie 2008, 17:32)

    nic [anonim]

    n-am pierdut bani la fni, dar sa aduci o infractoare sa-si dea cu parerea despre criza imobiliara globala este penibil.

    doar pentru ca-l dispretuiesti pe vantu nu inseamna ca madame e vreo somitate in materie. e doar o penibila cu care si-au facut treaba altii. acum a ajuns carpa lui voiculescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ?????????? (Joi, 24 iulie 2008, 17:58)

    dan [anonim]

    mai avem putin si te declaram eroina nationala,hoatza dracului...
  • +1 (1 vot)    
    pai, normal! :-p (Vineri, 25 iulie 2008, 0:00)

    Codruta [anonim]

    "Gratis" le-a dat si ea somnifere, saraca: "dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine" - va amintiti?
    CUM sa nu o simpatizeze floraresele si taximetristii? Pai, da' chiar! nu stie toata lumea ca lor le vin banii din cer? asa ca nu-i nici o paguba ca i-au bagat in buzunarele ei (si mai ales ale lui Vantu)? >:)

    Mai, copchiii astia de la HotNews! va stiam baieti seriosi (desi de cateva luni nu stiu ce s-a intamplat cu voi) - ce v-a apucat sa-i faceti reclama escroacei???

    Ca banii au ramas la Vantu??? Si CE??? Nu EA era Directoarea? A obligat-o cineva sa stea acolo? Nu putea sa demisioneze, daca a vazut ca se fac manarii si smenuri? Era obligata sa le gireze? NU!!!

    E POSIBIL sa contribuiti in HALUL asta la "albirea" unei escroace? Nu va e rusine???

    Disclaimer: nu sunt printre "perdantii FNI"!

    Bleah!
    • +1 (1 vot)    
      hoatzaa (Vineri, 25 iulie 2008, 7:28)

      gtf [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      nu stiu cum poate sa invite o hoata in studio e inanmisibil asa ceva! mai isi da si cu parerea despre imobiliare! Rusine Antena 3!