Radu Naum: "Am lucrat 14 ani in TVR si mi-a fost greu sa plec, dar consider ca trebuie sa existe o televiziune publica puternica"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2008, 22:48 Revista Presei | Radio TV

Radu Naum la "Vorbe Grele"
Foto: Antena 2
Invitat la emisiunea "Vorbe Grele"(Antena2), Radu Naum, proaspatul director al postului Gsp Tv, a vorbit despre cum a fost plecarea sa din TVR si cum vede el problema televizarii meciurilor din Liga I, meciuri care nu vor putea fi vizionate de o mare parte din microbisti.

Radu Naum, despre care Emil Gradinescu spunea intr-o alta emisiunea ca este "Il capo di tutti capi" in GSP Tv, a declarat ca i-a fost greu sa plece din televiziunea publica, dar ca era vremea pentru o schimbare. "Am lucrat timp de 14 ani in TVR si mi-a fost foarte greu sa plec, dar consider ca am ajuns la finalul unui ciclu. Cu toate acestea, consider ca trebuie sa existe o televiziune publica puternica. Indiferent unde voi fi, televiziunea publica va fi o televiziune pe care o voi considera printre cele mai importante", a declarat Radu Naum.

Referitor la problema televizarii meciurilor din Liga I, Naum a dat exemplul Spaniei si Italiei, unde, atunci cand a fost introdus sistemul pay-tv, "doar 10% dintre spectatori aveau acces la meciuri" si si-a manifestat opinia ca "trebuie sa existe astfel de terapii de soc pentru a vedea in ce lume traim". Naum a mai precizat ca problema poate fi rezolvata pe viitor pentru ca "operatorii de cablu nu s-au hotarat inca sa cumpere acest serviciu de la Antena1-RCS".




















8643 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    comentariu la articol (Vineri, 25 iulie 2008, 0:36)

    mihai [anonim]

    te-am considerat in ultimii ani unul din cei mai BUNI comentatori sportivi din tara, dar cu idei de genul "terapii de soc" la un popor deja socat si comparatii intre noi si Italia sau Spania, dovedesti domnule Naum ca nu esti decat un OBISNUIT comentator sportiv.Pai care e vina mea -si a 90% din populatia tarii- ca sunt abonat upc si boom; dupa mintea dumneata ar trebui sa devin si abonat rcs, pentru ca voi n-ati avut bunul-simt ca pana acum sa va intelegeti cu TOTI operatorii prin cablu , pentru a da tuturor dreptul de transmisie a meciurilor. Ne-ati luat prin asta si una din ultimele placeri de care beneficiam noi romanii.
    • +3 (7 voturi)    
      Securistii tot securisti (Vineri, 25 iulie 2008, 1:03)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui mihai

      daca astia s-au gandit sa ne forteze pe toti sa ne mutam la RCS sunt dementi! dupa astfel de operatiuni securistice mai abitir o sa ocolesc compania asta nemernica. si peste 4 sau 8 ani cand se schimba caruta, cum facem, ne mutam din nou la alt operator? sa fim seriosi, e o mizerie ce se intampla! sper sa dea faliment tot trustu asta de rahat si sa se roage LPF de posturi sa le preia mizeriile de meciuri in marea lor majoritate deja aranjate.
      • -3 (5 voturi)    
        ce'are sula cu prefectura? (Vineri, 25 iulie 2008, 9:01)

        supermario [anonim] i-a raspuns lui Felix

        tu esti prost sau ti s'a alterat neuronu' de la canicula? vezi ca este un alt articol unde poti sa'ti versi dejectiile despre antene, stani, cristoi si felicsi, unde suratii tai isi varsa pasurile.
        aici era vorba despre declaratiile unui om care pana la urma nu a plecat pt niste meciuri de kkt de la tvr ci pt banii care i s'au oferit. si au fost destui.
        cat priveste faptul ca 90% din populatie nu o sa mai vada meciurile, hmmm, o sa'l contrazic pe mihai caci rcs+digi au aproape 50% din piata (si nu 10%), si daca cineva vrea musai sa vada porcaria numita liga lu' mitica atunci cine il opreste s'o faca? oare nu e asta capitalismu'? pacat ca au ajuns as va invete asta fostii securisti.
        asa ca maturizati'va inainte de posta tampenii si invatati sa acceptati si parerile celorlalti.
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Vineri, 25 iulie 2008, 9:34)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui Felix

        Si daca facem un mic efort, o sa ne amintim ce revolta i-a apucat pe toti cand Realitatea a transmis meciurile Stelei din semifinalele UEFA, pe motiv ca numai 80% prind postul prin cablu...
    • +2 (4 voturi)    
      Propunere! (Vineri, 25 iulie 2008, 7:56)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Mihai! Lasa Digi sau Boom si treci pe Dolce si ai sa ai parte de cel mai frumos fotbal din lume, cel englez. Dolce transmite pe canalul Eurosport 2 toate meciurile din etapa engleza in niste conditii de vis.Nu ai nevoie de fotbalul nostru cel batranesc si prafuit.
      • -1 (1 vot)    
        ramai linistit pe DIGI (Vineri, 25 iulie 2008, 10:36)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

        Ramai linistit pe DIGI sau RCS/RDS ca si astia au Eurosport2 si acum si GSPTV si vezi si fotbalul englez si cel romanesc
      • 0 (0 voturi)    
        Si fata liga I si cu ea tot aia (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:13)

        EPL [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

        Subscriu la comentu lui Vali.
        Liga I nu merita nici macar sa zapezi sa vezi cat e scorul. O nenorocire pe bani multi... Nu o sa-mi lipseasca. O sa ma interesee cand o sa ajunga macar la nivelul Premiership-ului. Pana atunci hai cu EPL. Asta da fotbal!
    • 0 (0 voturi)    
      paradoxul (Vineri, 25 iulie 2008, 8:13)

      Thheo [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Asta este paradoxul natiei noastre, vrem salarii mai mari, dar vrem ca serviciile ce ni se ofera sa fie cat mai ieftine. Si atunci cum putem avea salarii mai mari cei care lucram in zona de servicii, daca trebuie sa le vindem din ce in ce mai ieftin?
      ( daca nu s-a inteles, toata lumea trage de telecomuri sa aiba preturi derizorii, dar angajatii ce mai fac? )
      • +1 (1 vot)    
        Lui Theo Anonimul (Vineri, 25 iulie 2008, 12:40)

        VION [anonim] i-a raspuns lui Thheo

        Aiurea toti pamantenii vor venituri mari si oferte ieftine. Asta nu-i un paradox ci o normalitate. Ceea ce vrei sa spui mata, este ca noi ramanii (unii), la salarii mici avem servicii oferite scumpe si proaste.
    • 0 (0 voturi)    
      niste hoti (Vineri, 8 august 2008, 22:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sunt penibili pentu toti ramanii, parca intelesi cu Mitica de la Liga sa poata face mijmasuri fara sa-i vada lumea, apoi la um meci sa trimita doua (2) camere de filmat, incat si comentatorii se simteau penibil si nu stiau cum sa-si dea cu parerea de fazele pe care le comentau.
      IN CONCLUZIE PENIBIL SI RUSINOS
  • +1 (5 voturi)    
    Cel mai bun (Vineri, 25 iulie 2008, 1:10)

    Dragos Stefan [anonim]

    Alaturi de Radu Banciu formeaza cel mai bun cuplu de comentatori. Poate doar Marius Ancuta si Daniel Bontea sa ofere ceva mai bun.

    RCS-ul nu e prost. A dat zeci de milioane pe drepturi ca dupaia sa vanda mai departe la suprapret. Nu-i vina lor. Sincer imi pare rau pt abonatii UPC desi intotdeauna am considerat aceasta companie una falimentara. Este si asta o tactica bine gandita, in final nu-i prost cel care vinde, e cel care cumpara asa ca UPC, Boom, Dolce, sariti cu banii domnilor ca sa nu va paraseasca clientii, ca oricum aveti servicii de 2 lei.
    • +2 (4 voturi)    
      Dragos Stefan, esti subiectiv (Vineri, 25 iulie 2008, 7:27)

      fbg [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Ori esti subiectiv, ori esti angajatul lui Voiculescu. Ca sa nu mai spun ca nu ai nicio treaba cu logica. Daca prost nu e vinde, ci e cel care cumapara, e clar ca prost e RCS (subscriu!!), iar celilalti ar fi fraieri sa cumpere de la ei. Sa ii lase cateva etape de seceta, si or sa se roage cei de la GSP sa le primeasca gratis canalul in grila lor.
      Ma apoi eu sunt client Dolce si sunt foarte multumit de ei. Pe ce te bazezi cand, generalizand, spui ca au servicii de doi lei?
    • +4 (6 voturi)    
      meciuri... (Vineri, 25 iulie 2008, 7:53)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Domnilor, nu sunt decit niste meciuri de tot rahatul, cred ca putem supravietui si fara ele!
    • +3 (3 voturi)    
      @Dragos Stefan (Vineri, 25 iulie 2008, 10:24)

      momo [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Afirmatia dvs este reala daca si numai daca esti interesat de cancanurile barfite de cei doi in locul unor comentarii despre subiectele transmise la tv in acel moment; cei 2 au un dialog bun numai pentru crasma din satul lor natal
      • +1 (1 vot)    
        haha (Vineri, 25 iulie 2008, 17:43)

        Dragos Stefan [anonim] i-a raspuns lui momo

        Ce-ai vrea domnule? Comentariu profesionist la ciclism? Pai as muri de plictiseala 3 ore sa-i aud vorbind exclusiv despre ciclisti.

        Cei 2 combina perfect ciclismul, cu comentariile in franceza si cu partea culinara. Chiar ei au zis in fiecare an, CA NU SUNT COMENTATORI PRO de ciclism. Mai sunt si alte canale care transmit turul.

        Sunt curios sa vad si eu cum ti-ai dori sa comenteze.
  • +2 (4 voturi)    
    Info (Vineri, 25 iulie 2008, 8:36)

    info [anonim]

    Cica asta e concurenta....asta e furt pe fata .... forteaza o tara sa se mute unde doresc ei....mai greu.Iar cand vor vedea ce audienta vor avea le vor vine mintea la cap ( sa speram).
  • +2 (4 voturi)    
    ????????? (Vineri, 25 iulie 2008, 9:41)

    dan [anonim]

    daca au 10% din piatza,cred ca nu o sa si scoata banii.....capitalismul functioneaza si aici.susanelele di liga lu mitica nu merita mai mult de 10%,asa ca nu pierde nimeni.ce zici d-le naum,cand vei comenta un meci si stii ca ai 10 telespectatori???
  • +1 (3 voturi)    
    @Naum (Vineri, 25 iulie 2008, 10:22)

    momo [anonim]

    Te consider un comentator sportiv de mana a saptea, daca este sa ma iau dupa comentariile tale de la turul ciclist al Frantei; te intereseaza numai sa te lauzi cu ce mari cunostinte de limba franceza ai, nu te intereseaza/ nu sti nimic despre rutieri , locurile parcurse; ai fost proimovat pe baza de dosar?
    • +2 (4 voturi)    
      pt momo (Vineri, 25 iulie 2008, 10:52)

      boogie_man [anonim] i-a raspuns lui momo

      Naum a introdus , impreuna cu Radu Banciu pe care il consider chiar mai bun, un stil de a comenta un sport aparent plicticos cu o patima de invidiat. Draga momo adevarul este ca pentru imbecili sunt mai buni comentatorii de mana a 3-a de la ProTV si Sport.ro . Astia doi Radu sunt mai mult decat comentatori sportivi , sunt oameni civilizati cu pretentii iar faptul ca vorbesc foarte bine o limba straina grea cum este franceza e de laudat.
      • +1 (1 vot)    
        @boogie-man (Vineri, 25 iulie 2008, 11:28)

        momo [anonim] i-a raspuns lui boogie_man

        aaaaaaaaesti convins ca vorbesc corect franceza? si daca da, ce avantaj am eu ca telespectator?eu sunt nevoit de 3 ani sa urmaresc marele tur fara sonor. Si nu admir comentariile cu limba de lemn; Cred insa ca numai imbecilii, pe care cu atata dragalasenie i-ai amintit , pot considera drept "comentariu cu patima" flecareala de crasma a celor 2 , cu plescaiturile din care rezulta ca mananca in timp ce vorbesc; iar daca le arati o poza cu Lance Armstrong ,...turbeaza si incep cu calomniile la adresa lui;
        In alta ordine de idei: prefer daca ma uit la turul Frantei sa aflu noutati despre TOTI ciclistii care participa, depre lucurile unde se desfasoara, despre noile modele de echipament sportiv, despre campionii din anii trecuti, despre finantatorii turuluyi, despre organizatori.REFUZ sa mi se vorbeasca printre ciofaituri despre ce cred cei 2 ca ar trebui sa se spuna despre campioni, masini, ce au facut ei 2 cand au fost nu stiu unde; asta este situatia, asa ca de asta eu privesc cu sonorul taiat, este dreptul meu.
        Dar nu te fac imbecil pe tine care ii asculti si ii admiri; este dreptul tau
        • +1 (1 vot)    
          @momo (Vineri, 25 iulie 2008, 14:08)

          boogie_man [anonim] i-a raspuns lui momo

          Nici eu nu te-am facut imbecil. Ai dreptate. Pur si simplu este parerea mea.
          Sincer consider ciclismul un sport frumos de practicat ( si chiar il practic amator fiind) dar ca sa comentezi 5-6 ore despre un pluton care merge constant cred ca e foarte plictisitor. Si nici nu ma consider un expert in acest sport. Oricum eu inca sustin ca ceea ce fac ei prin comentariu e ceva cu adevarat deosebit. Acu..daca e bun sau rau ..cum crezi . Iar cu Lance stii cum e : toata lumea stie ca nu e curat numai ca nu s-a descoperit...seamana cu cazul ala de la imbecilii de la OTV cu Elodia.
          Inchei spunand ca Radu Naum cunoaste limba romana bine ( spre deosebire de multi alti comentatori si reporteri), vorbeste corect chiar daca pe langa subiect ,iar ideile lor ( generale) sunt cu adevarat bune si nu ar fi rau ca multi conationali sa le adopte ( de exemplu sa se mearga mai mult cu bicicleta).
  • 0 (2 voturi)    
    Despre Radu.... (Vineri, 25 iulie 2008, 10:29)

    Dan [anonim]

    Cine a lucrat sau il cunoaste pe Radu Naum, spune mai mereu aceleasi lucruri: e un extraordinar profesionist, insa e un om dezamagitor.
    Stie 2 limbi straine la perfectie, stie presa scrisa/tv/radio, e foarte descurcaret si inteligent, dar respecta foarte putin oamenii cu care lucreaza, nu tine cont de zilele libere ale acestora, de concedii, etc.
    Radu are inca mentalitate de om care a lucrat toata viata la stat, dar isi va reveni acum, la trustul INTACT, sper din tot sufletul.
  • +1 (1 vot)    
    Cateva lucruri despre DIGI TV (Vineri, 25 iulie 2008, 11:32)

    sinho [anonim]

    Salutare tuturor.
    Vreau sa imi exprim si eu cateva nemultumiri legate de felul in care compania RCS-RDS isi trateaza potentialii clienti. Deoarece doream sa ma transfer de la compania UPC unde aveam televiziune prin cablu in sistem analog, am decis sa ii contactez pe cei de la RCS pentru montarea unui sitem de receptie in custodie. ASTA SE INTAMPLA PE 14.09.2007 si cum probabil va imaginati, nu am fost contactat o buna perioada de timp.
    Tinand cont de faptul ca sunt microbist convins, si afland ca meciurile vor fi transmise de trustul Antena 1 - RCS am facut tot posibilul sa imi achizitionez acest serviciu. Numai ca, in momentul in care am sunat sa vad in ce stadiu se afla cererea mea, repet: depusa pe 14.09.2007, ( am sunat in luna Aprilie) mi s-a spus ca, din pacate, cererea nu a fost procesata si in consecinta nu a fost trimisa catre un instalator autorizat. Mi s-a promis ca am fost trecut pe lista lor de urgente si in maxim 15 zile voi fi contactat. Dupa ce au trecut cele 15 zile de asteptare, timp in care nu m-a contactat nimeni, am sunat iar, in mod repetat, cel putin de doua ori pe saptamana, pana in luna iunie. De fiecare data operatorii de acolo mi-au spus ca se vor ocupa personal de cererea mea si ca voi fi contactat, lucru care bineinteles ca nu s-a intamplat nici pana azi. In plus, am luat decizia de a cumpara echipamentul de receptie, dar cand am fost la punctul de vanzare RCS mi s-a spus ca nu mai au echipamente si sa mai astept. Le-am lasat numarul meu de telefon pentru a ma contacta, lucru care din nou nu s-a intamplat. Acum m-am abonat la UPC DIGITAL si sunt foarte multumit. Se vede impecabil, grila de programe este destul de buna, plus ca nu risc sa pierd semnalul cand apar cativa nori pe cer sau cad cateva picaturi de ploaie. Resemnat si lamurit de seriozitatea celor de la RCS, voi rezerva o masa la terasa din colt pentru a putea vedea meciurile impreuna cu prietenii. Pana la urma important e cu cine nu unde vezi meciul.
  • +1 (1 vot)    
    comentatori (Vineri, 25 iulie 2008, 14:59)

    Hunul [anonim]

    Nu avem comentatori in tara ...de la Topescu care mergea la epoca lui facand ceva altceva nu mai avem varfuri ci mediocritati!

    lansez propunerea lui radu naum sa ma invite sa comentam impreuna un meci de fotbal ca sa vada ce inseamna obiectivitate si nu numai. telespectatorul vrea sa vada meciul nu s aauda comentariul! comentariul trebuie sa reprezinte 30-40 % din timpul meciului.
  • +1 (1 vot)    
    Prea mult (Vineri, 25 iulie 2008, 16:45)

    m.s. [anonim]

    RCS transmite 8 programe de sport. Prea mult. Si asta in dauna programelor de filme (ex.: TCM) si de muzica (ex. MTV2). De altfel pentru a transmite GSP TV au scos din grila Money Channel.
    Nu ii intereseaza decit profitul si nu satisfactia clientilor.
    Nu ma intereseaza decit Eurosport si acesta de preferat in engleza.
    Stie cineva un furnizor care sa transmita canalele de sport optional?
    • 0 (0 voturi)    
      ...... (Vineri, 25 iulie 2008, 19:11)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui m.s.

      cica i-a fortat CNA-ul sa-l bage la loc, asa ca nu le-a iesit smecheria.

      cat despre operatori de cablu, digi shmigi, si alte mizerii cu plata, va recomand WWW.MYP2P.EU aveti nevoie de o conectie rapida de internet, atat. Plus ca puteti vedea ORICE eveniment sportiv vreti voi din TOATA lumea asta :)))))
  • 0 (0 voturi)    
    am scapat de radu naum !? (Joi, 7 august 2008, 0:21)

    scorillo [anonim]

    sa fie sanatosi cei de la GSP/Antena/RCS cu drepturile de televizare ale Ligii I la fotbal. dar ce e cel mai important, de departe, este ca nu ilmai aud pe naum comentand in stilul lui penibil meciurile nationalei de handbal feminin. a plecat la timp inainte de olimpiada. cred ca daca vom castiga titlul olimpic, satisfactia va fi de 10 ori mai mare pentru ca nu il aud de defetistul asta. am ajuns sa ma uit la meciuri de handbal cu sonorul oprit numai sa nu ii aud comentariile imbecile. radu stie de ce!