Traian Basescu: "Proiectul Nabucco ramane viabil. Romania se va ralia initiativei Turciei de creare a unei forte de descurajare a terorismului in zona Marii Negre"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 21:43 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu si omologul sau, Abdulah Gul
Foto: Realitatea TV
Traian Basescu  a declarat in cadrul unei conferinte de presa sustinuta imediat dupa intrevederea sa cu presedintele Turciei, Abdulah Gul, ca "proiectele energetice care isi au baza in zona caspica sau in Caucaz, cum ar fi proiectul Nabucco, raman viabile chiar si in situatia conflictului din Georgia" si a mai precizat ca statul roman "se va ralia initiativei Turciei de a crea o forta de descurajare a terorismului si a proliferarii armelor de distrugere in masa in regiunea Marii Negre, initiativa cunoscuta sub numele de "Black Sea Harmony".

Presedintele Traian Basescu s-a aratat multumit de discutiile purtate impreuna cu omologul sau turc, declarand ca "punctele noastre de vedere legate de conflictul din Georgia sunt identice. Ambele parti considera ca prioritate maxima necesitatea respectarii acordului de incetarea a focului si ca trebuie garantata integritatea teritoriala a statului georgian".

Presedintele turc, Abdulah Gul a declarat ca oamenii de afaceri turci, a caror investitie in Romania a ajuns la 2 miliarde de dolari, impreuna cu cei 80.000 de etnici turci care traiesc in tara noastra constituie o punte intre cele doua state. Seful statului turc a mai precizat ca "in Balcani, Turcia si Romania sunt cei mai mari parteneri comerciali. La finele anului 2007 volumul schimburilor comerciale dintre cele doua tari a ajuns la 7 miliarde de dolari. Ne propunem ca la sfarsitului anului 2010 sa inregistram o crestere a volumului de schimb de pana la 10 miliarde de dolari".

La finalul conferintei, Traia Basescu a asigurat Turcia ca are sprijinul "fara rezerve" al Romaniei in ceea ce priveste aderarea la Uniunea Europeana.

Traian Basescu s-a intalnit in aceste zile cu mai multi sefi de stat din regiunea Marii Negre. Anterior vizitei efectuate in Turcia, Traian Basescu a mai fost in Ucraina, Republica Moldova, Georgia si Azerbaijian. Turneul are ca scop identificarea unor solutii de securitate in zona Marii Negre.
























5572 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari (Joi, 21 august 2008, 21:51)

    balta alba [anonim]

    Felicitari Presedintelui pentru acest formidabil tur de forta! Asa trebuie facuta politica....
    • -5 (7 voturi)    
      serios?... (Joi, 21 august 2008, 22:11)

      balta neagra [anonim] i-a raspuns lui balta alba

      Ha ha ha :)))
    • +3 (5 voturi)    
      Respectele mele ..... (Joi, 21 august 2008, 22:15)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui balta alba

      Desi am puternica impresie ca cel putin jumate din tzara nu-l merita!!!
      • +1 (5 voturi)    
        asa e... (Joi, 21 august 2008, 22:31)

        ruxi [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        ai dreptate... nu-l merita!!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Cine-l merita si cine nu (Vineri, 22 august 2008, 0:07)

        toni [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        De acord cu dvs, sunt cel putin 50% oameni fara coloana vertebrala (ne indoim ca trestia da' nu ne rupem...) si manelisti. Totul este sa-i poata aduce de partea lui macar pe o parte din ei. E greu, tare greu, asta e povestea tarii asteia ...
    • -4 (4 voturi)    
      Base -Mr. Olympia? (Vineri, 22 august 2008, 0:45)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui balta alba

      Daca mai face vreo 2 tururi din astea de forta sigur se inscrie la Mr. Olympia.
  • -4 (4 voturi)    
    Proiectul Nabucco ramane viabil. (Joi, 21 august 2008, 22:12)

    Alin [anonim]

    Insa doar daca trece prin Rusia.
    In ceea ce priveste solutiile de securitate acestea au fost gasite: ciocu' mic si joc de glezne.
  • +4 (4 voturi)    
    Minunata lume noua (Joi, 21 august 2008, 22:18)

    mind police [utilizator]

    Un lucru e cert: Am alunecat brusc intr-o lume in care dintr-o data Rusia nu mai vrea sa se joace frumos, arunca nisip cu lopatzica in ceilalti copii si apoi tot ea ameninta ca isi ia jucariile si pleaca acasa. Intr-o asemenea lume, Turcia isi recapata de deplin importanta strategica pentru Europa.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e... (Joi, 21 august 2008, 22:30)

      marius [anonim] i-a raspuns lui mind police

      Foarte adevarat ce ai spus....

      Interesant e de vazut cum se vor desfasura lucrurile de acum incolo....
    • +3 (3 voturi)    
      rolul turciei in balcani si europa (Vineri, 22 august 2008, 0:01)

      toni [anonim] i-a raspuns lui mind police

      Rezon, asa este... Turcia incepe sa isi recapete importanta de odinioara... Cred ca e bine, sunt poate printre putinii care pot lupta de la egal cu rusii.
  • -3 (3 voturi)    
    bine ca am scapat (Joi, 21 august 2008, 23:22)

    tod [anonim]

    <sarcasm>Chiar ma gandeam ca e nevoie de o forta care sa combata terorismul de la noi. Eu unul nu mai puteam dormi noaptea de frica atentatelor.
    </sarcasm>
    Puteti sa ziceti ce vreti, dar eu la chestia asta cu apararea de terorism nu ma bag. Unu ca terorismul a inceput sa insemne: "ce nu-mi place mie si cainelui meu" si 2, ca as regreta sa imi pierd viata sarind pe o bomba care de fapt era adresata altora.
  • -3 (5 voturi)    
    Romania rezolva problema (Vineri, 22 august 2008, 0:22)

    fane [anonim]

    Gata, s-a terminat cu rusii, dupa ce si-au batut joc de Angela Merkel si Sarkozi acum li s-a infundat - a pus piciorul in prag Basescu. Europa rasufla usurata cand stie ca exista Romania care o apara de teroristi si rusi.
    • +3 (3 voturi)    
      pentru fane (Vineri, 22 august 2008, 0:53)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui fane

      mare papagal esti
      • +3 (3 voturi)    
        Subscriu (Vineri, 22 august 2008, 7:12)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Multa dreptate ai. Iar daca e doar papagal ar fi mai putin grav. Am impresia ca aceasta ii este propria gandire din pacate si ne mai fericeste si pe noi cu pelele din putul gandirii sale
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Vineri, 22 august 2008, 0:55)

    atreus [anonim]

    Cum putem vota din strainatate? In specia SUA? Care sunt centrele de vot aici? (ma rog, acolo...)
  • +4 (4 voturi)    
    Basescu este marele castigator din povestea asta (Vineri, 22 august 2008, 2:19)

    Generalul Store [anonim]

    Orice ati zice, Basescu ramane marele castigator din toata povestea asta. Nu sunt un admirator al ui, dar asta eadevarul. De ce? Simplu: va amintiti ce atitudine intransigenta, ba chiar rigida, a avut presedintele fata de Rusia? Comentatorii politici, analistii si adversarii politici s-au repezit sa-l critice pentru atitudinea lipsita de diplomatie cu care a abordat discutiile cu rusii (ceea ce e adevarat, fiindca in diplomatie nu se discuta ca la carciuma). In acest moment insa, Basescu e in avantaj fata de omologii sai europeni, care s-au tras de sireturi cu Putin si au incis ochii la genocidul din Cecenia pentru a beneficia de avantaje economice. In noile relatii politice ale NATO cu Rusia (care cu siguranta nuvor fi din cele mai bune e termen mediu), Basescu va fi privit ca un sef de stat curajos, care a anticipat atitudinea Rusiei si a refuzat sa se caciuleasca in fata lui Putin. Iar acum, Basescu isi cultiva si imaginea de campion al reconcilierii. Jos palaria pentru jocul diplomatic al lui Basescu!
    • -3 (3 voturi)    
      bogatule (Vineri, 22 august 2008, 9:46)

      apo [anonim] i-a raspuns lui Generalul Store

      Si tu te suparai daca ne dadeam bine pe langa rusi si plateam gaze mai ieftin si aveam alte "avantaje economice"?
      Daca iese razboi pe noi ne ataca primii ca suntem in "drum".
      Ce sa spun, iar ne dam gramada ca sa-i impresionam pe americani si parca i-am mai asteptat vreo 50 de ani...
      Ce greu e pentru Elvetia ca nu se baga in nici un conflict, ce oameni amarati acolo, vai de capul lor.
      Eu unul nu sunt de acord cu vizitele lui Basescu, pe langa un stup cu albine mergi incet si cu grija, nu il zgandaresti cu batul ca un copil cretin.
      Asta e parerea mea.
      Apo
      • +2 (2 voturi)    
        Lasati-o mai moale cu gazele (Vineri, 22 august 2008, 14:19)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui apo

        Contractul pentru gaze s-a perfectat n timpul guvernului Nastase si livrarea se face prin intermediar, nu direct de la Gazprom. Chiar si reprezentantii Gazprom s-au mirat de ce. Probabil ca au fost interese materiale puternice. Cat despre pret, l-au marit si marelui lor vasal Lukasenko, asa ca nu fac pomeni pentru nimeni. Avantajele economice s-au vazut cand au cumparat fabrica de aluminiu de la Oradea si au inchis-o. Cat despre razboi, Doamne fereste dar pana la noi mai e si Ucrina care nu este de neglijat. Iar comparatia cu Elvetia nu tine, care e pozitia geografica a Elvetiei si care e a noastra? I
  • +3 (5 voturi)    
    Presedintele are cel putin doua initiative.... (Vineri, 22 august 2008, 6:53)

    judex [anonim]

    excelente, respectiv, atragerea Rusiei in rezolvarea ecuatiei (a solicitat presedintelui georgian sa tnceapa un dialog direct cu Rusia) si crearea unei forte antiteroriste (Rusia incearca sa creeze impresia ca georhia pregateste actiuni teroriste). Este evident ca Rusia nu poate fi ignorata in privinta rezolvarii problemelor di zona Marii Negre, insa, pe de alta parte, Rusia trebuie sa actioneze ca partener si nu ca stapan. Altfel, se vor gasi alternative, inclusiv folosirea extensiva a energiei electrice, iar Rusia va avea numai de pierdut. Deja a pierdut economic destul de mult cu prilejul acestei aventuri.
  • -2 (4 voturi)    
    " curajosul " (Vineri, 22 august 2008, 9:36)

    liviu [anonim]

    Era un banc in care un taran a dus o martoaga in targ, iar un potential client printre altele vrea sa stie daca vede. Proprietarul ii aplica calului o lovitura, iar acesta in alergare se loveste de singurul stalp din calea lui. Clientul ii zice proprietarului ca vrea sa vanda un cal care nu vede, iar acesta ii da replica urmatoare : " nu vede saracul, dar ati vazut ce curaj are " . Cred ca aceasta replica se potriveste foarte bine cu turneul lui Basescu . Istoria a dovedit ca Rusia face ce vrea si cand vrea, dar mai ales atunci cand se simte stapana pe sine . Nu au reusit altii sa-i dea o lectie, dar s-a trezit " ratoiul sinucigas " al nostru sa faca asta .
    • +2 (4 voturi)    
      Basescu macar incearca sa scoata.... (Vineri, 22 august 2008, 9:46)

      judex [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Romania din cacatul in care au bagat-o partidul bolsevic si comunist PSD, aliat cu PC, si partidul tradator, PNL.
      • -1 (1 vot)    
        Salvatorul neamului... (Vineri, 22 august 2008, 17:07)

        amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui judex

        iar abereaza sustinatorii Marinarului. Sa citam din perlele acestuia: "În ceea ce priveşte conflictul transnistrean, (...) am ajuns la concluzia că acesta corespunde perfect la ceea ce s-a întâmplat în Kosovo, la ceea ce s-a întâmplat în Osetia de Sud acum".

        Te doare mintea....pai ce stat a intrat sa ocupe Kosovo? Nici nu stii ce sa comentezi la afirmatia asta. Dar vad ca se gasesc yesmani destui care sa aplaude orice aberatie de-a Marinarului.
  • -3 (3 voturi)    
    Basescu si Romania (Vineri, 22 august 2008, 9:41)

    amadeusz [utilizator]

    Am citit pe aici niste comentarii halucinante ale unor oameni care, in afara de faptul ca sunti sustinatori ferventi de-ai lui Basescu, nu au alta calitate.

    Romania a tacut malc in timp ce Polonia si Tarile Baltice au adoptat o pozitie foarte dura. Iar acum sustinatorii dlui Basescu ne arata ce presedinte de nadejde avem, ba chiar nu il meritam.

    Pai cum asa stimabili? Dupa cateva saptamani se trezeste si Baescu sa faca o vizita in Georgia si acum asta e un tur de forta. Daca voi credeti ca cineva baga in seama pozitia Romanie (care, oricum se ascunde in spatele UE si NATO) va inselati amarnic.....iar ideea cu conductele de petrol dateaza de pe vremea lui Emil Constantinescu...un alt ametit care credea ca o sa poate umple cu petrol lacul Herastrau.
    • +2 (4 voturi)    
      daca ai avea cat de cat habar de politica externa. (Vineri, 22 august 2008, 10:28)

      judex [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      nu aia invatata pe Antena 3 de la frustratul Valentin Stan, te-ai abtine sa vorbesti prostii, scuze.
      • -2 (2 voturi)    
        Politica externa a lui Peshte (Vineri, 22 august 2008, 11:15)

        amadeusz [anonim] i-a raspuns lui judex

        bine ca ai tu habar de politica si alte chestii similare.
        tipic pt un fan de-al lui basescu: nu avem argumente, dar ceilalti vbesc prostii. Poate stii sa si argumentezi ceea ce vorbesti....
        • +1 (3 voturi)    
          nu trebuie sa te superi, dar.... (Vineri, 22 august 2008, 11:28)

          judex [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

          una din marile diferente dintre noi doi este ca eu argumentez si ma pricep, iar tu iti dai numai cu parerea si jignesti presedintele Romaniei, ales de poporul roman si blamat de toate lichelele..
          • +1 (1 vot)    
            cine se supara? (Vineri, 22 august 2008, 16:35)

            amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui judex

            nu am inteles in ce constau argumente tale....aia cu antena 3 e o constatare (eventual) si nu un argument.

            se supara cei care dau voturi aiurea....
            • +1 (1 vot)    
              presedintele (Vineri, 22 august 2008, 19:17)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

              ba nu face bine aia, ba nu face bine ailalta. Ok, CARE alt politician poate face ceea ce crezit tu ca e bine in functia de politician. Argumneteaza.
  • -2 (4 voturi)    
    Pacalici (Vineri, 22 august 2008, 10:18)

    roxyfoxy [anonim]

    Sunt multi care nu au inteles nimik din situatia geopolitica actuala si din turul de forta al presedintelui, nici unul din presedintii tarilor riverane Marii Negre nu au mers in Georgia sau nu au sarit cu declaratiia cide la adresa Rusiei, e de genul wake up, Mr.Basescu! Tu esti singurul care face fum fara foc. In conditiile in care el se chinuie sa fie primit la Rusia pentru a negocia pretul gazului,iar rusii nu se grabesc sa ne deschida portile, de altfel nu-i int catusi de putin ce fac romanasii si avem un pret exorbitant la gaze cu toata importanta noastra in Marea Neagra, ceea ce face Basescu e ca o frectie la un picior de lemn!!!

    WAKE UPPPPPP!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    De acord (Vineri, 22 august 2008, 10:21)

    Ovidiu [anonim]

    cu totul, mai putin cu sustinerea pentru integrarea Turciei in UE, ar trebui sa o lasam mai moale....Turcia nu este o tara europeana si nu respecta valorile acestui continent. Un parteneriat special cu Turcia de genul celui propus de Franta e mai indicat. Ca sa nu mai zic ca Turcia in UE ar diminua cota Romaniei din fondurile structurale, si asa mult mai reduse datorita numerosilor noi membri.... Noroc ca oricum nu au sansa sa intre in UE in urmatorii 10-15 ani
  • +2 (2 voturi)    
    pt . Pacalici (Vineri, 22 august 2008, 10:38)

    raspuns [anonim]

    60% din consumul de gaze = rezerve interne ale Romaniei - la care se adauga noile rezerve uriase descoperite recent in zona Moldovei .Concluzia e ca Romania importa destul de putin din Rusia si va importa si mai putin dupa eficientizarea consumului actual si inceperea exploatarii noilor rezerve .
    • 0 (0 voturi)    
      Gazul moldovean (Vineri, 22 august 2008, 11:49)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui raspuns

      Rezerve uriase de gaze in Moldova ? Poate de la batrinii de acolo sa mai iasa ceva gaz...S-au descoperit ceva in Moldova dar de aici si pina sa faci afirmatii de genul asta mai e mult . Rezervele dovedite de gaz ale Romaniei ne mai ajung maxim 20 de ani .
  • +1 (1 vot)    
    adunatura de lasi (Vineri, 22 august 2008, 18:29)

    piktor [anonim]

    undeva citeam ca din 4 cuvinte pomenite la tv sau pe forumuri de-astea, unul e basescu.... pe cei care il sustin ii inteleg, desi nu ei il pomenesc cu frecventa asta
    dar cei care nu-l sustin cum naiba de-l tot striga pe nume?
    am eu o explicatie: a devenit un reper pentru ei, se raporteaza IMPOTRIVA lui indiferent ce face ori ce zice, mai pe romaneste au o atitudine obsesiva de gigi contra
    ma rog, fiecare cu problemele lui,... dar vreau sa va pun o intrebare unora dintre voi (va stiti): chiar trebuia sa stam cu spatele aplecat doar pentru ca rusii sunt mari si tari? chiar nu va place cand lumea nu se mai uita la Romania ca la o cizma??
    pretul gazului pe care il platiti e suficient sa va cumpere constiinta si demnitatea?

    nu mi-o luati in nume de rau, dar decat cu unii ca voi, mai degraba fara voi... duce-ti-va naibii in rusia si incalziti-va acolo la gazul rusesc daca numai mancarea pe care o duceti la gura conteaza!!!