Numele la tigani si romani cu Madalin Voicu si Silviu Prigoana: Cleopatru, Termopan si Termopana, Cacatu, Comisia...

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2008, 20:34 Revista Presei | Radio TV

O lume nebuna
Foto: Hotnews
"Nasule, ai fost beat?", s-au intrebat cei de la Realitatea TV incercand sa afle de ce punem copiilor nostri nume ciudate. Madalin Voicu sau Silviu Prigoana au relatat cum au fost si ei "nasi beti".

Madalin Voicu povesteste cum a botezat chiar el un baietel caruia i s-a pus numele Cleopatru. Parintii se asteptau sa fie fata si sa o numeasca Cleopatra, dar daca a fost baiat au vrut macar sa poarte acest nume frumos, descrie situatia Madalin Voicu ale caror explicatii si insistente pentru schimbarea numelui s-au dovedit a fi zadarnice in fata parintilor hotarati.

Dirijorul spune ca mai cunoaste in etnia sa multe astfel de nume ca: Cacatu, Comisia, Vitrina (celebra ghicitoare:), Simplon, Ministru, Ambitia, Sindrom...

Prigoana are si el in palmaresul de nas un Termopan si Termopana. Omul de afaceri spune ca parintii le-au pus aceste nume crezand ca sunt nume germane si sa le fie mai usor copiilor cand vor creste si vor merge la munca in Germania. Prigoana a mai spus ca a pus nume latine copiilor sai fiindca... sunt intraductibile in maghiara.

Sa-i mai pomenim aici si pe celebrii primari Vasile Laba si Muia Marcel:)

Dincolo de ridicolul situatiei, invitatii acuza lipsa legislatiei in domeniu si implicarea eficienta a statului. Daca nedeclararea unui copil se amendeaza cu 4 lei, iar a unui animal cu 400 de lei, observam cata atentie acorda legiutorul problemei.

Haosul si coruptia in domeniu sunt ilustrate de individul care a luat un credit cu un buletin pe care era trecut numele Robert Deniro, Iasi, cimitirul Eternitatea, parcela 3.  Inutil sa mai vorbim de lipsa de educatie si cultura...

Referinta: Nume la romani






















15035 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    . (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:49)

    Mda [anonim]

    astia dupa ce ca sunt prosti se mai prostesc si intre ei. unii chiar sunt mandrii de numele lor pocit... :|
  • +3 (3 voturi)    
    Astia-s mici copii (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:10)

    dzeta [anonim]

    O fata de 9 ani din Noua Zeelanda si-a dat in judecata parintii pentru a obtine schimbarea numelui. Inainte de aceasta s-a recomandat tuturor cu initiala "K".

    Va intrebati care ii era numele legal? "Talula does the hula from Hawaii".

    Pentru a nu mai aminti de alte incercari "celebre", multe din Scandinavia: Metallica, Renault Megane, Number 16 Bus Shelter, s.a.m.d.
  • +1 (1 vot)    
    Din arhiva (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:34)

    fLoreign [utilizator]

    Cititi si un articol mai vechi:
    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1209143-nume-romani.htm
  • +3 (3 voturi)    
    Sinonime (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:36)

    Weather [anonim]

    Pai Madalin e cam de aceeasi categorie cu Cleopatru iar sa te cheme Prigoana si sa faci misto de numele altora suna ca la Radio Erevan...
    • +1 (1 vot)    
      adevaratu' nume (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 14:31)

      Saleo Baxus [anonim] i-a raspuns lui Weather

      al Madalinului este Cleocinci
  • +1 (1 vot)    
    nume de ................. (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 17:25)

    toma arnautu [anonim]

    doi fosti colegi de-i mei, au pus urmatoarele nume
    1) iurii gagarin
    2) enescu stoica
  • 0 (0 voturi)    
    numeeee, numeeeeeeeee (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 17:29)

    toma arnautu [anonim]

    doi prieteni de-i lui Ion Tiriac
    1) paul barbaneagra
    2) florin hainarosie
  • +1 (1 vot)    
    nume (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:15)

    alpha [anonim]

    alte nume absolut reale:Rupa Mingea,Pinki Finetta,Bambo Nutella si in fine "domnul" Mucu Ghidon
  • 0 (0 voturi)    
    Intradevar dar ce au facut pentru a indrepta (Luni, 15 septembrie 2008, 9:05)

    Adi M. [anonim]

    lucrurile? Va spun eu nu fac nimic. Toata lumea asteapta sa cada ceva din cer si sa le faca. Oricum Madalin Voicu nu merita o functie de conducere si nu cred ca ii reprezinta pe tiganii. Doar interesul.. poarta fesul.
  • 0 (0 voturi)    
    pt revenire la den. de TIGANI (Joi, 25 septembrie 2008, 20:21)

    dida [anonim]

    http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html
    e o petitie pentru revenirea la denumirea de TIGAN. cu denumirea de rom vor sa ne fure identitatea si tara. de ce credeti ca se inmultesc pe banda rulanta. pentru ca vor, la un moment dat, sa fie majoritari. discriminarea e un paravan sub care se ascund ori de cate ori fura , dau in cap, cersesc, violeaza, fac trafic de fiinte si sunt acuzati. SEMNATI PETITIA IN SEMN DE PROTEST PENTRU CONFUZIA CARE SE CREEAZA. NOI NU SUNTEM CA EI. deja sunt peste 2500 de semnaturi. luati atitudine. sa nu-i lasam sa ne fure identitatea de oameni cinstiti si nici sa faca o tara a tiganilor din tara noastra.