VIDEO/ Contorul de gaz "care te face la buzunar" a ajuns si in Parlamentul European

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2008, 22:30 Revista Presei | Radio TV

Nasul
Foto: B1 TV
Radu Moraru continua in emisiunea "Nasul" (B 1TV) sa traga un semnal de alarma in privinta modului in care se distribuie si contorizeaza consumul de gaz.

Europarlamentarul Dragos Florin David a facut o interpelare in plenul Parlamentului European sustinand ca factura la  gaze a romanilor este incarcata din cauza sistemului gresit de contorizare si de calculare a consumului.

Gazul se masoara in mc si facturati in kw/h cetatenii nefiind in masura sa verifice consumul real, acesta fiind rezultatul unei formule matematice discutabile, ca parametrii luati in calcul, a sustinut in PE Dragos Florin David.

Totodata, aparatele de masurare a volumului de gaz montate la consumatori coreleaza consumul de gaz cu temperatura exterioara, fapt inadmisibil atata timp cat gazul este transportat prin conducte ingropate in pamant unde temperatura este constanta. Toate acestea duc o la o marire a facturii.

"Eu nu zic ca e rau sa factureze calitatea in kw/h. Problema e de masurare fiindca nu pot niciodata sa verific cat consum si asta e complet aberant", a declarat Dragos Florin David.

Europarlamentarul roman a dezvaluit la "Nasul" ca presedintele PE, Hans-Gert Pöttering s-a aratat nedumerit de acest sistem de contorizare a consumului la consumator si i-a dat asigurari ca lucrurile se vor schimba.

Moderatorul l-a atacat si pe premierul Tariceanu sustinand ca iesirea acestuia de luni cand a anuntat ca nu vor fi scumpiri la gaze este o iesire de avarie data fiind apropierea alegerilor.

Radu Moraru spune ca a fost informat din interiorul Ministerului de Finante de tensiunile existente in sanul Guvernului deoarce nu mai exista bani pentru marirea pensiilor si a salariilor profesorilor si nu se stie de unde se pot lua acesti bani.

Jurnalistul a continuat sa ceara demisia conducerii Autoritatii Nationale de Reglementare in Energie (ANRE) acuzandu-i ca au interzis prin ordin sa nu fie facute publice datele care justifica pretul reglementat la consumatorul final.

Cum functioneaza contorul
























12061 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 22 septembrie 2008, 23:10)

    boul si vitelul [anonim]

    In sfarsit cineva isi ridica vocea importriva acestei metode de furt nesupravegheat! Sunt curios daca se va schimba ceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Scorpiei anteniste, G. Vranceanu-Firea: (Marţi, 23 septembrie 2008, 9:30)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui boul si vitelul

      - Cum de nu s-au miscat, mai din timp, pe o tema similara celei discutate la "Nasul', antenele turnatorului Felix - mare iubitor / admirator de "talpa tarii" in an electoral?
    • 0 (0 voturi)    
      OPC (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:37)

      Joanne [anonim] i-a raspuns lui boul si vitelul

      Oameni buni, exista OPC. Pe siteul lor se pot pune reclamatii, nici nu e nevoie sa va deplasati. Haideti sa avem atitudine si sa nu-i mai lasam sa ne cocoseze pe toti!
  • +5 (5 voturi)    
    bravo NASULE (Luni, 22 septembrie 2008, 23:22)

    lucian [anonim]

    de o astfel de atitudine e nevoie in Romania.
    marea nostra majoritate insa este intr-o stare de somnolenta si de acceptare de facto a oricaror stupizenii menite sa ne fure .
  • +4 (4 voturi)    
    furtul la gaze (Luni, 22 septembrie 2008, 23:38)

    observator [anonim]

    iN SFARSIT UN PARLAMENTAR CARE SE GANDESTE LA CEI CE L-AU ALES!
    FELICITARI D-LE MORARU! ( Nasule).
    Pe cand o analiza competenta cu privire la consumul de energie electrica?(abonamant,plata in avans,restituiri?)
  • +4 (4 voturi)    
    Gazul -socoteala complicata (Marţi, 23 septembrie 2008, 6:31)

    Criss [anonim]

    Dupa prima factura sosita de la Distrigaz si dupa „citirea ”ei am renuntat sa fac orice calcul deoarece, un simplu cetatean nu are nevoie sa devina functionar la gaze ca sa inteleaga facturile.El are nevoie sa stie: cat, cum, pana cand trebuie sa plateasca factura.Si sa mai poata verifica daca sumele inscrise sunt corecte, stiind bine cate greseli fac angajatii diverselor companii in favoarea acestora.
    Actualul sistem de calcul a urmarit insa sa ne trimita la cursuri de contabilitate(?) avansata pe toti fiindca furtul s-a legalizat iar noi nu avem cum sa verificam ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      absolut totul este probabil (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:23)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Criss

      omul are dreptate! suntem furati! sa va explic cum: daca cititi pe spatele contractului incheiat cu distrigazul,veti vedea detalierea -1metru cub de gaz este (citez) "gazul cuprins intr-un cub cu latura de 1metru,aflat la temperatura de 15*C si presiunea de 1 bar". Deci,iarna,la -10*C, gazul care trece prin contor ar trebui sa aiba tot 15*C,ca acesta sa masoare corect.... Apoi,daca gazul este livrat la presiunea de 1bar,de ce se monteaza la intrarea in contoare,detentoarele? Acele detentoare sunt practic niste regulatoare de 0,08- 0,2bar,care nu au alt rol decat de a multiplica ,consumul! Contoarele de gaze nu tin cont de presiune! (inchideti robinetul general,consumati cu aragazul tot ce se afla pe teava,si uitati-va apoi la contoar... Tot 250mbar arata! Perpetuum mobile! Acceleratorul gaurii din buzunarele noastre.....)
  • +4 (4 voturi)    
    Contorizare (Marţi, 23 septembrie 2008, 8:54)

    pit [anonim]

    Ca persoana cu instruire pe domeniul auditului energetic, m-am opus schimbarii contorului casnic (model cu masurare in mc.)
    Pentru un Auditor, in cadrul procedurii de evaluare a consumurilor, este mai simplu sa aiba de a face cu o singura unitate de masura a energiei (chiar daca ea este "trucata"). Si daca va lucra cu 2 sau 3 unitati de masura - Certficatul ENERGETIC AL LOCATIEI este finalmente IN kW/an (deci va proceda la o conversie in partea finala de analiza).
    Din punct de vedere al consumatorului - este un atac la drepturile sale aceala "de a fi informat corect si complet" in ce priveste modul de stabilirea cuantumului sumelor de plata (procedura de masurare, breviarul de calcul, tarife etc.).
    In acrest moment nu este asigurata trasabilitatea trasabilitatea pe lantul Producator (sa zicem Rusia)-Intermediar (Cine o fi acela)- contractantul national pentru distributie (poate Guv. prin reprez.)
    distribitor (poate Gas de France/Distrigaz)-CONSUMATORUL FINAL (poate CASNIC sau Industr.).
    Din tot lantul -DOAR consumatorul (casnic/industr.) re Contorizare cu kW/h.
    Unde sunt punctele de conversie a Masurarii si mai ales de ce nu se asigura o transparenta la accesul consumatorului la aceste puncte?
    Toate aparatele au o Clasa de consum energetic (en.elect.), in schimb cele de la gaze -NU. Nici centralele termice nu au avut oblligatia (la produc.) de a fi marcate cu o clasa de definire a consumului in kW/h.
    Personal SUSTIN -o Singura unitate de masura a oricarui tip de consum energetic -DACA TRANSPUNEREA prin echivalere este CORECTA, PE TOT lantul amintit.
    Adica pe romaneste - SA VORBIM TOTI ACEEASI LIMBA - altfel NU vreau sa fiu PACALIT la "traducere" .
  • +4 (4 voturi)    
    E=V x PCs (Marţi, 23 septembrie 2008, 8:57)

    A&G [anonim]

    Acest furt nerusinat e pregatit minutios inca din 2007 cand E-on gaz ne "informa"cum se vor masura gazele in unitati de energie /spuneau ca din 1 ianuarie 2007 factura va cuprinde si echivalentul in kwh a mc. Am primit si "formulele "dupa care urma sa se faca calculul: E=V x PCs Mirosea de la distanta a facatura si chiar am asteptat reactiile E bine ca au venit si la aproape 2 ani Eu mi-am notat fiecare factura si comparativ am vazut cum apareau furtisagurile Daca cei care au gandit acest furt vor fi promovati ca de obicei ne putem astepta la mai mare Toata recunostinta mea pentru domnul Radu Moraru si pentru increderea dumnealui ca chiar poate muta muntii intr-o lume ajunsa ca vai de ea cum e acum in Romania
  • +3 (3 voturi)    
    ciini latra, hotii merge... (Marţi, 23 septembrie 2008, 9:49)

    Idiotu [anonim]

    Nasul continua sa traga un semnal de alarma....
    Eu cred ca va ramine cu semnalul in mina.
    De 10 ani se tot discuta, se trag semnale, se fac talkshow-uri, si rezultatul este asta care il vedem si il simtim zilnic.
    Exista niste posturi care numai pe asta se axeaza. Daca te uiti o data, pare intersant...apoi iti dai seama ca pe ansamblu nimic , absolut nimic nu se schimba.
    Punem aici comentari ca prostii si desteptii rid si merg mai departe....ham,ham
  • +3 (3 voturi)    
    formule (Marţi, 23 septembrie 2008, 9:53)

    ctin [anonim]

    furati "ca'n codru" baietii destepti ai energiei, pe voi nu va schimba nimeni din functii decat atunci cand vin alegeri, mai aveti un pic..dar este timp pentru o manevra de amploare
    in curand o sa puneti formula m=mc2 la contorul de gaze prostind o tara intreaga voi directorii cu salarii confidentiale impreuna cu sotiile cu firme din mafia energei.
    • 0 (0 voturi)    
      formula corecta este..... (Marţi, 23 septembrie 2008, 12:55)

      kukubau [utilizator] i-a raspuns lui ctin

      E=mc2
      Restul e adevarat !
  • +3 (3 voturi)    
    coincidenta (Marţi, 23 septembrie 2008, 11:00)

    Toma N [anonim]

    ...sau nu, in timp ce la TVR1 dl. PM ne explica in ce fel a fericit el acesta tara, motiv pentru care ar trebui sa-l mai pastram o tura, la B1 dl. Moraru ne arata cum am fost furati la facturile energetice in ultimii anii sub obladuirea si cu acordul tacit al PM si institutiilor statului din subordinea sa.
    Beneficiarii nu sunt greu de ghicit: "baietii destepti" din energie.
    Si pentru ca nu era suficient cum furau en gross au trecut si la furtul en detail, la fiecare contor cate putin, putin pentru salariile lor mult pentru pensia consumatorilor.
    Felicitari d-lui inginer pentru care a avut taria sa demaste acesta mafie.
    Ratingul a fost 67%... acest procent cred ca nu prea va vota PNL-ul.
    • -1 (1 vot)    
      Ha (Marţi, 23 septembrie 2008, 14:22)

      tony lasagna [anonim] i-a raspuns lui Toma N

      67% ? Cumnate, cred ca te-o manipulat Radu Moralu cu cifre de astea...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo nasule (Miercuri, 24 septembrie 2008, 15:06)

    puiu [anonim]

    locuiesc in spania de 10 ani ,cata nesimtire este in acesta tara.canalul B1 trebuie sa fie finantat de stat y tvr1 sa aiba un asemen canal ,ca sa poate vedea toata lumea.eu l-as alege pe acest domn ,,nasul,, ca presedinte daca si-ar depune canditatura si o sa ajunga sigur.trebuie sa facem ceva cu hotii acestia.
    avem nevoie in aceasta perioada de mai multi periodiste ca acestia ,caci astfel no o sa avem o viata decenta in romania nici noi si nici copiii nostri
  • 0 (0 voturi)    
    NASUL (Joi, 25 septembrie 2008, 14:21)

    elis [anonim]

    nasule ai grija mafia nu doarme.iti doresc sanatate si curaj mai departe .cand vad emisiunea ta ajung si mai mult la concluzia ca in romania ar trebui sa ramana doar mafiotii din energie si nu numai sa si invarta linistiti castigurile ilicite si mizerabile.s u c c e s!
  • 0 (0 voturi)    
    Gaze (Duminică, 28 septembrie 2008, 12:33)

    Ady [anonim]

    Sunt foarte curios cum se va termina.Sunt aproape sigur ca este o furtuna intr-un pahar cu apa,caracatita(mafia)are tentacole foarte lungi si cuprinde foarte mult fara ajutorul nostru al tuturor consumatorilor nu exista nici o sansa sa rezolve singur problema chiar si cu ajurorul catorva deputati.Noi alegatori putem rezolva problema prin votul care il dam la alegeri.Daca continuam sa nu mergem laalegeri o masa minoritara va vota si atunci sa vedeti trai "bun".
  • 0 (0 voturi)    
    despre gaze (Marţi, 30 septembrie 2008, 18:16)

    Tudorache [anonim]

    Emisiune foarte buna.
    Felicitari pentru curaj.
    Ce bine ar fi daca ar fi mai multi tineri la fel de interesati de soarta acestei tari..........
  • 0 (0 voturi)    
    au interzis sa nu? (Marţi, 7 octombrie 2008, 11:10)

    logicus [anonim]

    "au interzis prin ordin sa nu fie facute publice"
    :o)
    baieti, voi recititi ce scrieti?
    din ce scrieti voi, rezulta ca i-au obliga sa le faca publice!
    ...greu...
  • 0 (0 voturi)    
    Furaciunea,fara facatura (Luni, 13 octombrie 2008, 14:33)

    liki_datoru [anonim]

    //am convingerea ca acesti saraci si cinstiti,care batjocoresc de ani de zile platitorul,aplica alta formula de calcul,favorabila lor pe factura lor personala,la care vesnicul fraierit nu va avea nicicand acces.//este uluitor ca noua lor gaselnita cu kwh, este permanent supraunitara,fara ca noi sa aflam motivul incadrarii zonale de la minimum 1.11 la 1,55 ---1,x x l // etc, si maximul permis prin lege,contract,...nu il stim si noi .// astept trecerea rapida si impertinenta la valori 2,11...// 3,11// samd.// Cata lipsa de moralitate in nesimtirea lor ! STUDIATI, valorile anuntate de ei pentru zone centrale din tara,unde coeficientul aplicat (?? arbitrar oare ??) este deja apropiat de 1,600//