Buget de salarii la AVAS de 100 de milioane de euro?

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:41 Revista Presei | Radio TV

In cadrul emisiunii "Nasul" (B1 TV), Radu Morarau si Gabriel Biris, avocat si analist economic, au incercat sa calculeze fondul de salarii al AVAS plecand de la sumele declarate de institutie ca si contributie la bugetul asigurarilor de sanatate. In urma calculului a reiesit o suma de 100 de milioane de euro, suma de peste trei ori mai mult decat cea declarata de AVAS.

Contributiile AVAS la asigurarile de sanatate au fost, in 2008, de 45 milioane RON ceea ce inseamana aproximativ 12 milioane de euro in 2008. Calculul a condus la suma finala de 100 milioane de euro  fond de salarii, mult peste cei 27 de milioane de euro declarati de AVAS.

"Banuiam ca sunt salarii si prime mari, dar nu ne imaginam ca din bugetul din care medicii si profesorii sunt platiti cu 300 de euro pe luna se pot da salarii de 50 de mii de euro pe luna", spune Gabriel Biris.

Cei doi au mai facut un calcul generic sustinand ca din Bugetul Romaniei s-au cumparat in ultimii ani, sub guvernarea Taricenau, pentru institutiile statului, peste 50 de mii de masini noi. Punand o valoare medie de cumparare de 20 de mii de euro/masina rezulta un miliard de euro.
























3502 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    PNL la umplut buzunarele (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:52)

    florin [anonim]

    Furati PNListilor, ca e ultima suta de metri, umpletiva buzunarele ca alt mandat numai pupati :-(
    Da nu uitat ca veti fi tras la raspundere, nu uitati poporul, ca nici ea nu va uita
    • 0 (2 voturi)    
      Crezi? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:59)

      eu [anonim] i-a raspuns lui florin

      Tare ma tem ca nu o sa se schimbe nimic :((( .. Au marit pensiile cu 2-3 lei sa obtina niste voturi, cei scarbiti stau acasa...si uite asa hotii isi mai asigura un mandat, pana o sa suga tot ce pot din tara asta, pana o sa o usuce de tot. Tare ma tem ca ultima solutie este...emigrati fratilor, sa plecam toti sa ii lasam aici pe intuneric si morti de foame, sa se fure unul pe altu ...
      • +1 (1 vot)    
        Pleaca tu ! Fiecare face ce il duce capul! (Joi, 16 octombrie 2008, 10:10)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui eu

        Pleaca omule, daca esti asa scirbit si nu esti in stare sa iesi la vot, si nu reusesti sa faci pe nimeni sa iasa la vot in loc sa plece la sinaia cu fordul mondeo de la firma.

        Si francezii, si englezii si chiar si americanii au avut momente grele in democratiile lor. Cetatenii lor nu au luat-o la fuga in Romania.

        Vrei sa vina Gorbaciov si Bush sr. sa perfectioneze democratia aia pe care ti-au dat-o la Lovilutie ? ca tu nu esti in stare sa iesi pe strada decit pentru salarii mai mari , bere si cirnati sau cind mai cistiga Steaua ?

        Pleaca Gica, ca doar poti pleca cu buletinul, dar nu te mai uita inapoi !
  • 0 (0 voturi)    
    curatenie in politica (Miercuri, 15 octombrie 2008, 6:43)

    agora [anonim]

    Are inca multe de dezvaluit "Nasul"pentru ca mi se pare ca oamenii corecti sunt tot mai putini in tara asta Iar ei sunt in pericol pentru ca marsavii pot oricand sa le faca fel de fel de porcarii ca sa-i discrediteze Atacul marsav ,masluit ii obliga pe cei corecti sa-si piarda timpul apoi tot incercind sa dovedeasca ca-s facaturi in loc sa se ocupe cu ceea ce i-ar deranja pe escroci Vezi si cazul cu filmuletul compromitator despre Ana B .Cu ce se ocupa unii....cu dezvaluiri compromitatoare .../ de fapt masluiri /De ce ? Ca sa poata fura in voie fara sa mai fie deranjati Ar trebui exclusi din viata politica toti cei care s-au facut vinovati de abuz Asta cere sa mergem la vot cu gandul ca astia nu vor mai avea nicio sansa Sa se faca curatenie in politica
  • 0 (0 voturi)    
    Taricene ... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:42)

    T [anonim]

    si al tau PNL: sunteti terminati !
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:21)

    alex [anonim]

    Urmaresc de cateva saptamani emisiunile Domnului Radu Moraru si mi se pare incredibil ceea ce se intampla in Romania. Oare institutiile statului care sunt platite din banii contribuabililor romani- din baniii nostri de ce nu-si fac datoria? De ce trebuie noi sa suportam salariile unor nemernicii care sunt de zeci de miii de euro iar un medic de care depinde viata unui pacient, un profesor de care depinde educatia unui elev....etc au salariii de mizerie.
    de ce toate guvernele care s-au perindat pana acum la putere nu au fost capabile sa faca ceva bun pentru poporul roman - pentru ca sunt coruptiiiiiiii, vai de mama lor.
    In aceasta tara singura rezolvare este un Vlad Tepes modern adica o dictatura autoritara care sa confiste toate averile celor care nu le pot justifica si nu trebuie bagati la puscarie ca acolo au televizor , au internet ci pusi la munca silnica, sa lucreze in mina sau trimisi la tara sa sape porumbul sa vada si ei cum se castiga bani....
    • 0 (0 voturi)    
      institutie (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:14)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui alex

      Da era o institutie, DNA parca era ultima denumire. Sincer nu stiu cu se mai ocupa acum.
  • 0 (0 voturi)    
    politicieni (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:40)

    adi [anonim]

    oare m-ai avem cu cine vota ???
    • -1 (1 vot)    
      pt adi (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:58)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui adi

      cu vadim fratzica...
  • 0 (0 voturi)    
    uuuf (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:28)

    RZ [anonim]

    Sincer......daca am mai putea sa dam timpul inapoi si sa construim niste lagare de concentrare pentru idiotii astia care jefuiesc tara si se imbogatesc de pe urma impozitelor si taxelor platite de catre noi, ar fi un lucru foarte bun.

    Stiu ca suna patetic insa cred ca asta ar fi cel mai bun lucru posibil....
  • +1 (1 vot)    
    Daca discutam doar pe forum, nu se schimba nimic (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:43)

    Teo [anonim]

    vreti sa schimbam ceva? hai sa iesim in strada, sa facem greva fiscala, sa votam cu altii (nu stiu cine, eventual sa rugam pe cineva din alta tara sa isi ia cetatenie romana ca ai nostri politicieni sunt toti o apa si un pamant :)) ).

    nu pe net se rezolva treburile, nimeni decat noi nu citeste aceste randuri, iar noi ne evervam ca fraierii aici

    cat timp vom accepta sa fim calcati in picioare de acesti nenorociti, cat timp acceptam "micile atentii", "sa moara capra vecinului", tunurile si alte moduri romanesti de a face treaba, cat timp nu vom avea demnitate ca oameni in primul rand si apoi ca natiune (caci istoria nu inseamna doar iliescu, basescu, nastase s.a), degeaba dam marunt din buze, nu se va rezolva nimic.

    desteapta-te, romane!
    • 0 (0 voturi)    
      ref. salarii avas (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:27)

      becsea [anonim] i-a raspuns lui Teo

      baieti, vedeti ca avas-ul aduce bani la buget , nu ia absolut nimic din taxele si impozitele platite de noi toti. Astia aduc bani, se autofinanteaza.
      • 0 (0 voturi)    
        aberezi (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:10)

        george [anonim] i-a raspuns lui becsea

        de unde aduce domne avas bani la buget ??? produc ei ceva ?

        AVAS - Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului

        adica STATUL(adica poporul) le-a dat pe mana niste active pe care ei le valorifica, cum naiba se autofinanteaza ? vanzand niste active ale noastre ale tuturor ?

        Sa imi dea si mie statul o fabrica pe care sa i vand sa ma autofinantez!
      • 0 (0 voturi)    
        autofinantare pe draq (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:25)

        petronas [anonim] i-a raspuns lui becsea

        AVAS-ul administreaza, privatizeaza, activele STATULUI roman domnule Becsea,
        Daca ar fi bunurile dumnealor din partea mea sa aiba fond de salarii de 1 miliard....
        Dar tot ce cheltuie dumnealor in plus inseamna un minus pentru bugetul de STAT....
        Cand ai in administrare active de sute de miliarde de euro ... e usor sa te "autofinantezi"
        Nu vreau sa intru in detalii despre modul in care sunt administrate sau privatizate aceste active.......
      • 0 (0 voturi)    
        avas (Joi, 16 octombrie 2008, 23:54)

        roman [anonim] i-a raspuns lui becsea

        Bai Teo, tu nu esti sanatos la cap? Pai tu nu ai citit in presa cate privatizari dubioase si neprofitabile ptr stat a facut avas-ul ? Pai aia sunt pusi acolo ca sa privatizeze societatile statului care cica-se nu sunt rentabile. Si dupa ce le vand pe doi lei cincizeci, devin brusc rentabile. Asta-i avas-ul nostru !!!
  • 0 (0 voturi)    
    E bine ls stat! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:35)

    Pagani [anonim]

    Ce i-as mai da pe toti afara! Parazitii dracu'! Economia privata trebuie sa fie super poroductiva pentru a tine in spate asemenea putori. Cind or trece si ei pe la productivitatea muncii a lui Mugur Isarescu?
  • 0 (0 voturi)    
    varsaminte AVAS la la Fondul National Unic de Sana (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:40)

    nutu olga-anca [anonim]

    nu am nici o legatura cu AVAS-ul dar dupa ce am auzit comentariile la Nasul, am citit bugetul de venituri si cheltuieli al acesteia: varsamintele la FNUS in suma de 45 mil lei nu sunt contributii la fondul de sanatate ci creante ale CNAS cedate AVAS pentru a fi recuperate si apoi transferate prin varsaminte la FNUS. Cititi cu atentie capitolele si articolele din buget!
  • 0 (0 voturi)    
    ROSCA (Joi, 5 februarie 2009, 0:39)

    suciu [anonim]

    puturosi si nesimtiti cei de la AVAS unul e Rosca,nu stie nimic,e director la Directia de logistica si as dori sa se verifice cum a intrat el in AVAS,pe ce criterii,si ce fel de pile are ? Au salarii de 5 ori mai mari decat normal.Poate ma aude cineva.......