Seful DNA: Citarea unor persoane ca Nastase sau Pacuraru nu se face in functie de succesul sau insuccesul in alegeri

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2008, 21:36 Revista Presei | Radio TV

Daniel Morar
Foto: AGERPRES
Seful Directiei Nationale Anticoruptie Daniel Morar a declarat joi la RFI ca dosarele DNA "nu sunt politice" si ca citarea unor persoane, ca Adrian Nastase sau Paul Pacuraru nu se face in functie de succesul sau insuccesul in alegeri.

"De trei ani de zile, tot timpul dosarele noastre apar "in anumite momente", se spune. De fapt, dosarele noastre apar potrivit ritmului lor de solutionare. Atunci cand procurorul isi termina un dosar il trimite in instanta sau da solutie de netrimitere, atunci cand procurorul are nevoie de o citare, citeaza omul.

Ca sa discutam concret de ce au venit aceste persoane (n.r. - Nastase, Pacuraru), acum la DNA, va spun ca nu e nicio coincidenta, intrucat aceste doua persoane plus si altele care au fost implicate in campania electorala au fost citate si anterior la DNA de catre procurori, in cursul lunilor octombrie si noiembrie, nu s-au prezentat si au solicitat procurorilor sa le amane audierea sau prezentarea materialului sau realizarea altor acte procedurale, pana dupa 30 noiembrie, pana dupa data alegerilor, iar procurorii le-au acceptat aceste cereri.

Nu in functie de succesul sau insuccesul in alegeri, de pozitia unei persoane este citata acea persoana la DNA, chiar nu are nicio legatura succesul in alegeri cu citarea intr-un dosar penal. Nu sunt dosare politice, sunt dosare obisnuite si lucrurile merg in ritmul lor".




















1828 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    dar la Turda? (Joi, 4 decembrie 2008, 21:52)

    marius [anonim]

    Ce bine ca au mersul lor dosarele, dar in cazul recent alesului deputat de Turda cum ati "reusit" sa-i finalizati dosarul in doar 5 zile, astfel ca la momentul votului sa fie in arest?
    Nu stiu ce verdict veti da, dar electoratul si-a dat verdictul.
    Si votul are ritmul lui.
  • -2 (4 voturi)    
    si marmota... (Joi, 4 decembrie 2008, 22:18)

    Milka [anonim]

    sigur ca da...
  • +6 (8 voturi)    
    Dar nastase ?doarme in strada si vorbeste prostii (Joi, 4 decembrie 2008, 22:20)

    Eneas [anonim]

    pe asta cand il ridicati ? s-au vreti ajutor cetatenesc ?
  • +2 (4 voturi)    
    DNA (Joi, 4 decembrie 2008, 22:25)

    george [anonim]

    Felicitari domnului Morar pentru pozitia care o are in fruntea DNA. Pacat ca nu s-a facut inca lumina si nu au fost condamnati pe viata cei vnovati in probleme cum ar fi: industria , bancile , petrolul si rafinariile romanesti !
    • +1 (3 voturi)    
      Domnule George, va multumesc din suflet ! (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:01)

      DANIEL MORAR (in direct) [anonim] i-a raspuns lui george

      Cuintele dumneavastra mi-au dat aripi.

      Azi il citez pe Crin Antonescu, care ieri si-a permis ...

      Sa vedem cum justifica individul cele 34 de pixuri pe care pretinde ca le-a consumat in mandatul trecut !
      *
      Apreciez in egala masura
      finetea distinctiei pe care o faceti in enmerarea:
      " industria , bancile , petrolul si rafinariile romanesti "

      Intradevar RAFINARIILE reprezinta
      un cu totul alt domeniu
      decat INDUSTRIA
      si nu au absolut nici o treaba cu PETROLUL..

      Va asigur ca stam cu ochii pe ei si ii vom condamna pe viata...
      cu prioritate pe toti coruptii din PETROL.

      Aceeasi soarta le-o pregatim si tuturor celorlalti, inclusiv snapanilor din alte domenii precum:
      ŢIŢEIUL
      AURUL NEGRU,
      BENZINA,
      MOTOTINA,
      PACURA si
      HIDROCARBURILE.

      PS. Başca aia cu GAZUL LAMPANT.
  • -3 (7 voturi)    
    Desfiintarea DNA (Joi, 4 decembrie 2008, 23:01)

    bodluiza [anonim]

    DNA este in opinia mea o institutie parazitara care nu isi justifica existenta. As vrea sa vad cate dosare ale marilor corupti au finalizat pana acum. Si care este raportul costuri-rezultate.
    DNA ar trebui desfiintat.
  • -4 (8 voturi)    
    SERIOS???? (Joi, 4 decembrie 2008, 23:13)

    justice [anonim]

    Interesant, dar dl Morar daca vede lucrurile asa de simplu n-ar trebui sa evite ca institutia sa sa nu cheme pentru publicitate dupa vot alesii la DNA decat daca e absolut necesar.

    Sa prezinte importanta maximala pentru care imediat dupa vot au fost chemati alesii la DNA, si de ce nu se mai putea astepta 1 sapt doua. Din ce inteleg i-a chemat sa vada niste probe bla bla nu ca a fost ceva spontan ......

    Sau trebuia publicitate????????? Sau pe unde traiesc procurorii daca nu stiau ca sunt dupa alegeri a simtit nevoia sa citeze omul.

    CSM sa faca rapid investigatie pentru a vedea daca se impunea cu urgenta citarea lor acum sau e publicitate
    • +4 (8 voturi)    
      ori esti...ori esti... (Vineri, 5 decembrie 2008, 2:49)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui justice

      Vorbesti sa te afli in treaba si te mai si faci de rahat. Nu pricepi ca i-a chemat de mai multe ori si ei au cerut amanarea? Pana la urma nu este niciodata momentul bun sa-i chemi la DNA pentru ca tot timpul e la cateva zile inainte de ceva sau cateva zile dupa ceva.
    • 0 (2 voturi)    
      peioada optima (Vineri, 5 decembrie 2008, 15:52)

      Lili_1024 [anonim] i-a raspuns lui justice

      Pai e normal sa se intample acum. Ca dupa ce depun juramantul "La revedere!",
  • 0 (4 voturi)    
    Trebuie sa dispara (Joi, 4 decembrie 2008, 23:25)

    Mircea [anonim]

    Imi creaza o scarba totala cand vad ca tot timpul chemarile la DNA se fac cu presa. (cica pe surse) .De aici imi dau seama ca oamenii de acolo nu sunt niste profesionisti ci doar niste frustati ahtiati dupa publicitate.
    Problema a inceput inca de pe vremea lui Nastase , deci nu are neaparat o culoare politica ,dar romanii nu sunt in stare sa gandeasca in afara indroctinarii tampite si inchit orice rahat daca vine din directia partidului/personajului pe care il simpatizeaza.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce sa dispara? (Vineri, 5 decembrie 2008, 2:46)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      O sa fie mai ieftin pateul si pufuletii daca dispare DNA? Eu ca parlamentar as merge relaxat zilnic la DNA daca as fi nevinovat si totusi m-are chema. Uite Mitrea a fost si lumea l-a votat. La fel si Nastase.
    • +1 (1 vot)    
      Surse (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:41)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Stii cine sunt sursele? In marea majoriate a cazurilor cei chemati, pentru a-si mai face putina publicitate si a mai acuza DNA-ul...
  • 0 (2 voturi)    
    DNA (Joi, 4 decembrie 2008, 23:38)

    DNA [anonim]

    Ce inseamna DNA?
    D.omni N.evinovati A.marati


    Ce vreti sa le faca la niste amarati?

    Ce rai sunteti .........sunt cuminti totusi oamenii de la DNA ca nu le fac pana la urma nimic!
  • -5 (7 voturi)    
    aveti dreptate (Vineri, 5 decembrie 2008, 0:01)

    gina [anonim]

    aveti dreptate, nu se face in functie de succesul sau insuccesul in alegeri, ci se face dupa cum dicteaza dl.Basescu. Cred ca il ingrijoreaza mult felul cum dl Adrian Nastase a reusit sa-si revina dupa tot ce i-a facut.
  • +3 (3 voturi)    
    mafiotii (Vineri, 5 decembrie 2008, 0:06)

    Sandu [anonim]

    Frecati-i baieti sa le merga fulgul ca prea sunt ingamfati, hoti si ipocriti. Acum s-au gandit unii sa lase naibii toata vrajba si sa faca un guvern cu oameni valorosi care sa fereasca tara de somaj, criza, recesiune. Sa nu mai stea guvernantii sa aranjeze ploile lui Patriciu sau Felix diabolicul pe comisioane grase, cum au facut alde Tamara Nastase si Pacuraru ci sa aibe grija de avutia Statului pe care s-o imparta la toti cei multi cate putin, s-o duca si ei mai bine. Si iata ca se trezeste Tamara ciufuta, aleasa la Zabrautii din Campie sa bage iar zazanie si intrigi intre oameni. Ar trebui ca astfel de catastrofe antisociale sa nu mai aibe acces la televiziuni sau alte mijloace media pentru a-i opri din imprastierea de diversiuni impotriva linistii si sigurantei acestei natiuni.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceva ce nu inteleg (Vineri, 5 decembrie 2008, 8:34)

    m [anonim]

    Eu nu inteleg cum se poate ca persoane care au pe rol dosare penale sa candideze la alegeri. Poate imi spune si mie cineva, mi se pare o ABERATIE! Romania SUX!
  • +1 (5 voturi)    
    Am reusit sa descifrez ce scrie pe foile lui MORAR (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:11)

    MIHAI 2 [anonim]

    In poza MORAR apare tinand in in mana
    doua coli .

    Am copiat poza si am dat un ZOOM.

    Acum se vede clar ca sunt listele
    candidatilor PSD si PNL intrati in parlament..

    Pe lista PSD, in coltul de sus
    exista si o rezolutie semnata
    (nu am descifrat decat finalul "...sescu"....
    ...cine naiba o fi acel TANASESCU ?)

    Rezolutia e datata 04.12.2008 si suna aşa:

    "Ăştia primii, ca sunt câştigătorii morali.
    Urgent si rapotezi !"
    • +2 (4 voturi)    
      DNA (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:43)

      unroman [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Nea Mihaie, ia fa glume in alta parte matale , eventual pe la antene ! LASA-NE ! LASA-NE !

      Ia zi mata mai bine cine a vandut industria Romaneasca , acum capitalul este strain, profitul este strain, romanii sunt doar sclavi pe plantatie .

      Ia zi mata cine a vandut rafinariile si cine a semnat anularea de impozite datorate bugetuluid e stat pentru rafinarii devenite private.

      Ia mai zi mata cine a vandut bancile si a ramas Romania fara nici o banca comerciala.

      Si ia mai zi mata cine a vandut titeiul din subsol si platforma continentala a marii negre incasand cea mai mica redeventa .


      Dupa ce explici asta ai voie sa te iei de Morar si DNA !
      Da ti-o zi eu, pace nu a fost in tara asta si nu va fi inca 20 de ani de aici incolo.
  • +1 (1 vot)    
    PS (Vineri, 5 decembrie 2008, 9:45)

    unroman [anonim]

    P.S. Si iti zic si de ce , fiindca oamenii ca mine au inteles adevarul si mai mult de rotile de la DACIE nu au ce pierde si nu-s santajabili. Si fiindca suntem MULTI si devenim TOT MAI MULTI !
    DAIA !
    • 0 (0 voturi)    
      Cum adica TOT MAI MULTI ? (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:51)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui unroman

      Ma bucur ca nu esti santajabil.

      Iti urez sincer succes in cruciadă
      (Pe ei, pe mama lor !!!)
      desi indoi m-aș ,
      cand ma uit
      la Morar et comp si vad
      ce procedura penală mică au
      (deja o beleghe de 3 ani
      si nimic, nimic !)

      Din pacate 60% din romani SUNT SANTAJABILI
      si din cauza asta au stat acasa.

      Iar dintre cei care s-au dus la vot ,
      peste 50% au fost SI MAI SANTAJABILI,
      fiind siliti sa voteze cu PNL si PSD .
      *
      Zilele astea a revenit la moda chestia cu
      DE -AIA AU MURIT TINERII NOSTRI IN DECEMBRIE 89 ....?

      ...ca sa-mi restrangi libertatea de exprimare in acest forum...?

      Nu ma lasa !!

      As fi totusi multumit daca nu mi-ai purta pică
      si m-ai tolera cu inima usoara.

      Imagineaza-ti ca negocierile au reusit, si ca Premierul Blaga l-ar numit la Justitie
      pe Ponta, caruia ii revine prerogativa de a propune un sef la DNA,
      iar la Finante pe Iliescu
      care ti-ar lua rotile de la Dacie,
      (cu tot cu placutele de frana daca ai Logan...ca se impoziteaza progresiv)

      Ce ar mai conta intr-o astfel de situatie
      postarile mele de jucarie... ?
  • -3 (5 voturi)    
    Eu nu cred (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:06)

    Seeegur... [anonim]

    ca DNA e impartial.. Faptul ca nu incrimineaza pe nimeni din PDL, ci doar de la alte partide e clar... Oricine vede asta... Sa nu uitam, DNA a fost infiintata de dna MAcovei, consilierul prezidential... Iar oamenii pusi atunci (2005) in functie sunt si acum, nu au fost schimbati.. E logic... Parerea mea e ca DNA e instrumentat politic... Nu conteaza nici macar daca e Basescu sau altcineva.. DNA ar trebui sa fie nepartinitor... Si e destul de evident la o privire obiectiva ca nu este... Numele vehiculate la DNA sunt in general Nastase, Pacuraru, Patriciu, si cam asa.. Acestia sunt membri ai partidelor care se opun PDL... De la PDL nu am auzit de nimeni cercetat si oricum, nu in mod public si evident, si nu in momente cheie, la alegeri etc...
    Important: Eu vad ca sunt pe aici pe site niste membri mai fricosi... care imi voteaza postarile cu vot negativ... Dar mie nu mi se pare corect... Am o parere, o spun, am argumente... As vrea sa vad ca aveti curaj sa ma contraziceti... nu sa dati voturi fara sa ma contraziceti, ca niste lasi... Si contrazicere cu argumente, nu cu glume gen Moliceanu/penalii... Astea nu sunt argumente, sunt aiureli... Poate ca administratorii ar trebui sa face ceva...
    • +2 (4 voturi)    
      Nimeni de la PDL ???? (Vineri, 5 decembrie 2008, 10:17)

      olandezu' [anonim] i-a raspuns lui Seeegur...

      Falca, Dutu, Boureanu, etc., etc... De unde erau sau sunt inca?
    • 0 (2 voturi)    
      Publicitate (Vineri, 5 decembrie 2008, 11:46)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Seeegur...

      Stii de ce nu ai auzit? Pentru ca astia nu au anuntat presa cand au avut audierile si atunci au informatiile din ziare si de la televiziuni au fost accidentale, ca se aflau ziaristi acolo pentru alte motive... Dar cei care fac scandal si sar la gatul DNA au anuntat ei singuri ziaristii (mai mult sau mai putin subordonati) care imediat dupa aia au bagat chestia pe prima pagina sau in "toc souri"..
  • 0 (2 voturi)    
    Ci de succesuri si insuccesuri! (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:06)

    adrian [anonim]

    ... cu consultarea de asemenea a colegilor de gradinita. Pe care ii salutam din sala.
  • -2 (2 voturi)    
    Dreptatea politica (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:17)

    Doru [anonim]

    Bine ca sunt cinstiti baietii astia de la pdl; tot ce spune presa si gura targului sunt minciuni, ca doar domn morar hotaraste;
  • -1 (3 voturi)    
    Traian Basesci hotaraste (Vineri, 5 decembrie 2008, 13:27)

    elena [anonim]

    Aveti dreptate dle Daniel Morar, citare unor persoane ca A.Nastase si M.Mitrea se face in functie de instructiunile pe care le primiti de la presedintele tarii si al PD-L, dl. Traian Basescu.
  • 0 (2 voturi)    
    ZII SA MORI TU!!! (Vineri, 5 decembrie 2008, 14:20)

    acidutzu [anonim]

    Nene procuroru nu-i bine ce faci.Stop>peste un an sint alegeri anticipate.stop o alta forta otsila practicilor DNA cistiga alegerile stopCe urmeaza nu trebuie sa-ti spun eu.Stop.
  • -1 (3 voturi)    
    PE CINE PACALESTI ? (Vineri, 5 decembrie 2008, 16:03)

    aaris2008 [utilizator]

    Nenea Moraru, pe cine pacalesti matale, bre? Vrei sa spui ca treaba la voi nu e politica? Ne crezi copii tampitzi? Las-o ca macane ! Continua sa faci ce iti spune Basescu, cat se poate, pentru ca pe urma ..... vine roata.
    • +1 (1 vot)    
      mafia oligarhica (Vineri, 5 decembrie 2008, 19:44)

      Dobai [anonim] i-a raspuns lui aaris2008

      Ce ai bre ? E comanda politica de la poporul roman sa-i inchida pe talhari si sa le confiste bogatiile furate de la bietii romanasi. Are cineva vreo indoiala asupra ticalosiilor lui Tamara Nastase, Felix diabolicul, Nicolicea, Miki Spaga ? De aia l-am votat milioane de romani, sa-i beleasca pe mafioti, sa ne dea avutiile inapoi. Voi tineti cu mafiotii ? Ce aveti de aici ?
  • -1 (1 vot)    
    despre DNA (Duminică, 7 decembrie 2008, 14:53)

    aristide [anonim]

    DNA este instrumentul perfect in mana lui Basescu de care s-a folosit din plin pentru a-si denigra adversarii politici si atat. Niic un citat la DNA de la PDL, eventual mai apare cate unul de care tot Basescu vrea sa scape. Stam si ne intrebam pe cand domnul Morar Daniel sau Tulus vor lua la cercetat sesizari de coruptie si privatizari frauduloase comise de actuali lideri PDL, alesi ai neamului si care ascund multe cadavre in dulapurile de acasa, este o vorba. Deci, domnule Morar, va rog sa va sesizati asupra unor dosare de jaf national comise de exemplu de Radu Dragus fost deputat PDL sau Tabuleac Mihai, actual presedinte de Consiliul Judetean Botosani, om intangibil care face apele acolo cu toate licitatiile, pe astia cine ii opreste? sau pentru faptul ca sunt membri PDL inseamna ca sunt protejati? de fapt ii protejati de vreo 5 ani cel putin!
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:29)

    gogu [anonim]

    DNA a facut si face jocurile puterii, pentru unii au voie sa le faca dosare, pentru altii nu, in speta cei ai PDL