Mircea Geoana: Pana miercuri am vrea sa avem definitivat un protocol de colaborare cu PDL

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 8 decembrie 2008, 23:10 Revista Presei | Radio TV

Mircea Geoana, noul presedinte al Senatului
Foto: AGERPRES
Liderul PSD, Mircea Geoana, a declarat luni seara la Realitatea TV ca toate partidele au hotarat ca miercuri sa fie desemnat un nou premier. Geoana spune ca a luat doar un mandat de negociere cu PDL, dar spera ca pana miercuri sa aiba un protocol de colaborare cu PDL.

"Va fi o negociere in privinta premierului. Vom aplica fara indoiala principiul paritatii deoarece suntem partide egale. Nu desemnarea premierului e obstacolul principal ci stabilirea programelor, a declarat Geoana.

Liderul PSD spune ca alianta cu PDL-ul e fireasca deoarece votul populatiei este un vot pentru opozitie si impotriva celor care au guvernat in ultimii ani, adica PNL si UDMR. "De aceea nu vrem UDMR-ul la guvernare. Cei care au pierdut ar trebui sa plece in opozitie. Nu e vorba de nicio conotatie etnica. Nu e nevoie de o majoritate de 80%. Ar fi ridicol", si-a incheiat argumentarea Geoana.
























1288 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Bravo avem 4 trandafiri! (Luni, 8 decembrie 2008, 23:50)

    gogu [anonim]

    V-a ²facut² Base ! Va ingroapa pe toti. Si va aduce 4 trandafiri! Sa va fie RUSINE
    • +2 (4 voturi)    
      incredibl (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:14)

      Un dezamagit [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ori a innebunit Basescu, ori e cel mai mare pervers, ori e cel mai tare jucator de poker politic.
      Eu tot mai sper ca el de fapt pregateste cea mai mare teapa politica PSD-ului.
      Daca baga PSD-ul la guvernare, Iliescu imi va parea cea mai decenta si mai onesta persoana.
      Daca trage teapa propriului electorat, isi poate face bagajele si poate emigra in Congo. Oamenii il vor scuipa pe strada cind il vor vedea.
      • +1 (1 vot)    
        I-as trage o flegma intre ochi (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:05)

        Congolezu [anonim] i-a raspuns lui Un dezamagit

        daca face guvern PDL-PSD.
        Poate nu apuc sa-i dau flegma, dar votul sigur nu i-l dau.
      • -1 (1 vot)    
        pdl-psd (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:07)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Un dezamagit

        mie incepe sa imi placa ideea pdl-psd
  • +3 (3 voturi)    
    Ba ce m am ars... (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:21)

    Armando [anonim]

    m am dus sa votez... mare dobitoc...
  • +3 (3 voturi)    
    poker la nivel inalt (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:21)

    Gigel de la Rahova [anonim]

    Sa vedem cat o mai tine Base cu cacialmaua . Oricum felicitari liberalilor ! Nu-i credeam in stare sa joace atat de tare.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:33)

    Crisval [utilizator]

    Cum sa feliciti liberalii??? Pt ce??? Pt ca au adus tara in situatia asta, pt ca sunt niste tradatori si niste incompetenti?
    • 0 (2 voturi)    
      Crisval, esti mic, dar mic rau de tot... (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:43)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Crisval

      Felicitarile mele liberalilor ca n-au pus botul la vrajeala lui Basescu!
      PSD-ul nu va pupa ciolanul dar va sta o tura gratis.
      Felicitari liberalilor ca s-au prins de asta si vor ciolanul cu orice pret!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:35)

        Crisval [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        mic esti tu pt ca nu ai priceput cine sunt cu adevarat asa-zisii liberali.. ei aveau principii cand venea vorba sa guverneze cu pd-l pt a avea garantii, dar cand au negociat ieri cu iliescu si ai lui s-ar fi vandut fara drept de apel, acolo nu le mai trebuiau garantii, se negocia si guv si programul si cota unica.
  • +1 (1 vot)    
    Liberalii.. (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:35)

    xkx [anonim]

    Luati exemplu de la liberali care s-au tinut draku tepeni pana acu...au dat-o cu PSD-ul da nu pe fata...macar pentru obraz trebuie apreciati..:))
    Ne-a facut Base pe fata ca la alba neagra...uite-o pe aia castigatoare..:))
    Pai daca o face cu Mitrea si Oprisan...sustinatorii PDL din PSd..e tare rau, daca a ajuns Oprisan sa impinga PSD spre PDL...
    Deci putem spune ca in loc de 322 avem acum 41 de pesedisti care au bagat PSD-ul cu Basescu la guvernare..:))
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:37)

      Crisval [utilizator] i-a raspuns lui xkx

      cum sa apreciezi ca esti lucrat pe la spate?????
  • +2 (2 voturi)    
    Mdeh (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:48)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Mi-e greu sa cred ca pesedistii sunt atat de ratati incat sa se lase fraieriti de Basescu. O sa le-o cam dea peste nas PSD+PDL daca guverneaza in urmatorii 4 ani. Tot ce trebuie sa faca e sa taca din gura gusterii din fiecare partid si s-a terminat cu opozitia, propozitia, tariceanu si belo.

    In fond si la urma urmei cei care pierd sunt penelistii care stau pe bara cel putin cateva luni buni iar la prezidentiale nu vad pe cine ar putea propune.

    Pentru binele meu si-al altora imi doresc ca acest viitor guvern sa tina, n-avem nevoie de rahat si alte prostii in urmatorii ani.
    • 0 (0 voturi)    
      tine pe naiba (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:01)

      xkx [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      vezi sa nu tina...fiecare sta cu gandul cum sa i-o traga lu alalalt cand se intoarce cu spatele..PSD sa il dea jos pe base si sa mature cu PDL pe jos, PDL sa sparga PSD si sa devina u n partid mare, mare, mare..ca pe vremea lu Ceasca..:))
      Si PNL zice ca sta pe bara si strange voturi ca sa le-o traga la amandoi data viitoare..ca acu daca a luat Patriciu banii de la kazaci: avem echipa, avem valuta..:))
  • +1 (1 vot)    
    chiar nu v-ati prins? (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:50)

    minunea [anonim]

    ca acesta a fost jocul lui Base de la inceput ca sa -si poata crea majoritatea care sa-i accepte constitutia prezidentiala??? In 1990 FSN a avut 67%. Acum Base va avea 80%. Pariem ca cineva va sgera sa mai aiba un mandat??? Asteptati-va la dictatura, baieti!
    • 0 (0 voturi)    
      cu ii e frica de dictatura? (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:39)

      emin [anonim] i-a raspuns lui minunea

      las ca prea cu pretentii astia mici si profitori ! cat s-a mai tinut de scaun obraz gros nea Taricescu ... sa si-o ia ei fiecare dupa cum merita, aia mici sa aibe si ciocu mic, da mic de tot nene! :))