Laszlo Borbely: Ne-a surprins decizia PSD-ului. Nu vom accepta orice firimitura de la masa unei coalitii zdrobitoare

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 8 decembrie 2008, 23:37 Revista Presei | Radio TV

Laszlo Borbely, vicepresedintele UDMR, a declarat la Realitatea TV ca este uimit de decizia PSD de a nu-i coopta la guvernare in situatia in care ei vor face parte din coalitia de guvernare. Borbely spune ca miscarea i se pare cu atat mai surprinzatoare cu cat sapatamana trecuta au avut mai multe negocieri cu PSD.

Vicepresedintele UDMR spune ca doreste intrarea la guvernare "deoarce sunt mai mult decat un partid, reprezinta o comunitate din Romania si au un mandat de la acestia pentru indeplinirea unor obiective".

Borbely avertizeaza insa ca UDMR nu va abdica de la principiile dupa care se conduce si nu va accepta "sa fie considerati a 5-a roata la caruta intr-un guvern majoritar" si nu se vor multumi "cu orice firimitura de la masa coalitiei" ce se va realiza.























1066 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    categoria principiala (Luni, 8 decembrie 2008, 23:48)

    moi [anonim]

    va rog sa inscriem aceasta opinie la categoria NO COMMENT multumesc :P
  • +2 (6 voturi)    
    asa-i trebuie! (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:01)

    Codruta N [utilizator]

    Cine dracu' i-a pus sa "negocieze" cu PSD???

    Daca esti curva, pana la urma poti - vorba ardeleanului - sa ramai si f**uta si cu banii luati!

    Sa se invete minte - si sa-si gaseasca o data niste aliati CLARI!!!
    • +1 (1 vot)    
      Aliati clari ? (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:11)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      In ce lume traiesti. Voi vreti doar la guvernare. In opozitie va dizolvati.
      Spor
  • +1 (1 vot)    
    foarte bine (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:02)

    atreus [anonim]

    dar chiar asta sunt, a 5-a sau a 6-a roata la carutza. Incepe sa imi placa de psd! Oricum, e interesant cum evolueaza lucrurile. 3 partide parlamentare sunt prea multe. Vot uninominal si parlament unicameral!!!
  • +1 (1 vot)    
    afara (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:10)

    nero [anonim]

    mars in opozitie, si afara din parlament. 6% nu reprezinta decat 6% din cei 30% care au votat, complet nesemnificativ
  • +1 (1 vot)    
    Pepe (Marţi, 9 decembrie 2008, 1:16)

    DanOprea [utilizator]

    Sau cum s-ar numi in maghiara Laszlo Borbely.
    Daca taceai ... filozofi sint altii... sau
    "E mai bine sa taci si sa fii luat de prost decat sa vorbesti si sa confirmi ca esti." Ab Lincoln
  • +1 (1 vot)    
    Perfect (Marţi, 9 decembrie 2008, 2:29)

    Ion de la Chiuiesti [anonim]

    PSD-ul a facut ceea ce trebuia cu ungurii. I-a pus la colt. M-am saturat ca niste rahati sa faca legea in tara mea, sa guverneze si sa ne tot reclame pe la UE, cand ei in judetele lor(HarCov) exploateaza oamenii la limita, lasandu-i in saracie, in timp ce sefii UDMR sunt milionari de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    udmr (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:34)

    bgd [utilizator]

    La unguri la fel ca si la noi...prosti pe toate strazile. UDMR-ul e un fel de PSD unguresc, un partid care zice multe, agita spiritele, insa nu face mai nimic pt unguri (nu ca mi-as dori sa faca). In momentul in care vor observa ca liderii UDMR isi urmaresc doar interesele proprii, sunt sigur ca acest partid va disparea, si astfel vom fi si noi o tara normala (macar teoretic).
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR (Marţi, 9 decembrie 2008, 13:33)

      nero [anonim] i-a raspuns lui bgd

      mai mult, nu au facut decat sa aiba cereri absurde care in timp s-au dovedit a fi defavorabile chiar integrarii acestei minoritati in cadrul populatiei majoritare. Separarea scolilor a dus la crearea unor elevi handicapati social, incapabili sa lucreze altundeva decat in orasele in care maghiarii sunt majoritari. Pe termen lung asta le va crea un prejudiciu daca vor trebui totusi sa se inteleaga si cu romanii. Cum se vor descurca in urmatorii 20-30 de ani acei copii din har-cov care nu stiu deloc romaneste si care vor dori sa termine facultati in timisoara, bucuresti, sibiu, constanta, cluj? Va avea universitatea din bucuresti sectii maghiare? Putin probabil. Asa zisa protectie a minoritatilor a creat o minoritate incapabila sa se integreze si care are perspective limitate. Planul ar fi plauzibil daca ne-am gandi ca ar putea obtine autonomie in urmatorii ani dar, analizand statutul actual al romaniei asta este practic imposibil si va ramane asa probabil in urmatorii 100 de ani. Oare de ce UDMR nu vrea sa gandeasca mai larg?
      • 0 (0 voturi)    
        Integrarea (Duminică, 14 decembrie 2008, 21:59)

        ungur [anonim] i-a raspuns lui nero

        Mda...imi place ideea ta de integrare...mai bine sa facem scoli comune, in care sa se predea totul in romana, iar noi ungurii sa tacem din gura si sa ne vorbim romaneste peste tot (si acasa daca se poate). Io-s ungur, m-am nascut aici si am dreptul sa vorbesc cum consider. Daca nu ma descurc si mor de foame, ii treaba mea. Vorba aia, macar esti si tu fericit.
        • 0 (0 voturi)    
          cam extremist, nu crezi? :) (Luni, 15 decembrie 2008, 9:00)

          Lucian* [anonim] i-a raspuns lui ungur

          Nero nu a zis niciunde in mesajul sau ca limba sa fie 100% romana, dar nici ce este acum 100% maghiara nu ajuta pe nimeni.
          Era chiar asa de greu sa fe scoli mixte?
          CUm naiba de poate maghiarimea sa-si pastreze identitatea in Banat si Crisana (Timisoara si Arad), dar nu este posibil in Harghita si Covasna?