Catalin Predoiu: Exista prea multe erori judiciare si inconsecventa legislativa. Reforma justitiei nu este un domeniu prioritar pentru premierul desemnat, Theodor Stolojan

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 5:46 Revista Presei | Radio TV

Catalin Predoiu
Foto: AGERPRES
Ministrul justitiei, Catalin Predoiu a declarat la RFI ca exista prea multe erori judiciare, prea multe solutii criticabile si asta nu poate fi explicat doar prin inconsecventa legislativa. Predoiu spune ca CSM sa fie mai exigent fata de aceste fenomene, sa dea un semnal ca lucrurile trebuie sa evolueze, sa fie mai exigent fata de cei care nu indeplinesc standardele de moralitate si de profesionalism pentru a fi magistrati.

"Din pacate, in ultima perioada, mass-media a adus in atentia opiniei publice o serie de exemple care nu fac deloc cinste profesiei de magistrat. Fata de aceste exemple negative, CSM ar trebui sa ia o atitudine mult mai ferma. Nu se poate expedia subiectul atat de usor cu o fraza, 'Stiti, nu avem conditii, prin urmare judecam stramb". Nu e chiar asa si sa fim si drepti, conditiile in ultima perioada s-au ameliorat substantial, atat sub aspectul salarizarii, cat si sub aspectul dotarilor logistice", si-a exprimat Predoiu nemultumirea.

Ministrul liberal l-a acuzat joi, intr-o conferinta, pe Theodor Stolojan ca, in prima declaratie sustinuta miercuri, imediat dupa nomimalizarea sa la functia de premier, acesta a enumerat cateva domenii prioritare pentru guvernarea sa, iar reforma justitiei nu se numara printre directiile prioritare.

"Este o mare eroare, fara reforma justitiei, reforma ansamblului societatii romanesti nu poate fi completa. Reforma justitiei trebuie continuata. Clasa politica ignora caracterul esential al justitiei. Indiderent care va fi in final structura Guvernului, agenda acestuia trebuie sa includa reforma justitiei", a insistat Catalin Predoiu.























456 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Post-parerile lui Pre-doiu (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:28)

    Post-doiu [anonim]

    Nu am inteles de ce cat a fost ministru nu a bagat de seama "ca exista prea multe erori judiciare, prea multe solutii criticabile", ca CSM trebuie "sa fie mai exigent fata de aceste fenomene, sa dea un semnal ca lucrurile trebuie sa evolueze, sa fie mai exigent fata de cei care nu indeplinesc standardele de moralitate si de profesionalism pentru a fi magistrati", mai ales ca "mass-media a adus in atentia opiniei publice o serie de exemple care nu fac deloc cinste profesiei de magistrat".

    Ori a avut nevoie de timp ca sa "inteleaga" fenomenul, ori tocmai ne exemplifica perceptul potrivit caruia e mai usor sa dai sfaturi decat sa le urmezi ?!?!
  • 0 (0 voturi)    
    straniu (Vineri, 12 decembrie 2008, 14:29)

    cosmin [anonim]

    ce l-a oprit pe el, in calitate de ministru, sa corijeze numitele erori de sistem? e culmea ipocriziei ceea ce face individul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Exista prea multe erori ! (Vineri, 12 decembrie 2008, 15:29)

    Nasta [anonim]

    In Justitia Romana exista cu adevarat erori judiciare motivate de faptul ca cei platiti din bani publici sa aplice dispozitiile legale -date in toate domeniile de activitate - sunt fie superficiali, fie iesiti de pe bancile facultatilor private unde au obtinut numai note de trecere atat la procedura civila cat si la procedura penala, nu mai vorbesc de celelalte ramuri ale Dreptului. Ex-ministru putea observa de la numirea sa ca sunt oameni in justitie care nu ar trebui regasiti in acest domeniu din foarte multe motive.
  • 0 (0 voturi)    
    Erori judiciare si practica judiciara neunitara! (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:00)

    Vasa [anonim]

    Ex-ministru trebuia sa vegheze alaturi de csm-ul ruginit la promovarea unei practici judiciare unitare - in toate domeniile Dreptului Romanesc. La aceasta vreme, dupa 18 ani de democratie ne lovim de practici neunitare, "strigatoare la cer", asta ce inseamna ?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    csm (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:03)

    Andrei Zamfirescu [anonim]

    injurati degeaba ministru.
    atributiile de corectare a practicilor respective revin in cea mai mare parte CSM-ului ( care nu e subordonat Ministerului si nu are cum sa fie intr-un fel obligat de minister sa faca ceva ) si intr-o mai mica masura pacrhetului.

    Asadar, in general corpul magistratilor si institutia lor conducatoare, CSM-ul, institutie independenta in care ministrul de justitie e un simplu membru cu putina putere, este responsabil de reformele de care vorbeste Predoiu.

    in prezent Ministerul Justitiei nu are nici o putere asupra magistratilor si CSM-ului, nu are nici un instrument legal sa influenteze in vreun fel problematica respectiva

    Inainte sa injurati omul si sa-l acuzati de ipocrizie, ar fi bine sa va informati putin ca nu prea are nici om putere asupra corpului magistratilor.

    Dar asa e in Romania mai nou, basescu ne-a invatat intai sa aruncam cu piatra si dupa aia sa vedem daca am avut dreptate
    • 0 (0 voturi)    
      Oare... (Luni, 15 decembrie 2008, 0:06)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui Andrei Zamfirescu

      ...CALIN Andrei Zamfirescu, socrul d-lui ex ministru Predoiu, sa fie autorul comentariului? Atunci e explicabil de ce isi apara ginerele. Care ginere a acces la functia de ministru fara prea multa tragere de inima dar, oricum, pe un mandat extrem de scurt (cite luni au fost? trei sau patru?) fiindca si la casele mari de avocatura "da bine" sa scrii in CV "fost ministru al justitiei"...
      Catalin Predoiu e un tip inteligent: n-avea rost sa aprinda focul CSM-ului cu eventuale declaratii contra acestuia. A spus-o acum, la sfirsit, sa nu-l ia lumea de prost... Din pacate CSM-ul e o forma fara fond (una din multele din Romania, ca si - ca sa ramin in domeniul justitiei - Avocatul Poporului). Ce s-ar putea face DECISIV in domeniul justitiei? Poate sa organizam si ALEGERI pentru judecatori si procurori! Adaptind intr-un fel modelul american (si nu numai). Numai cind ma gindesc ca INADINS s-au facut jocurile ca sa ramina in umbra papusarii, iar matracuca aia de Barbulescu sa apara ca responsabila de activitatea CSM si mi se face sila... In fine, bine, rau, deocamdata asta e. Ca si in sport, nu putem avea pretentii la prestatii de exceptie in cazul judecatorilor, procurorilor etc. fiindca (uffff...) ei sint OGLINDA NOASTRA! Ne reprezinta fidel...
  • 0 (0 voturi)    
    replica la comentariul d-lui A.Zamfirescu (Vineri, 12 decembrie 2008, 21:31)

    viorela [anonim]

    Nu l-a injurat nimeni pe ex-ministru ! se stie ca la ora actuala ministrul justitiei este doar un administrator care se preocupa de plata salariilor si buna administrare a sediilor instantelor si parchetelor. Numai ca, la propunerea MJ - CSM -ul prin corpul de control poate dispune instituirea unei practici judiciare unitare in materie. Nu ma raportez la trecut, dar inainte de 1989 saptamanal se efectua analiza solutiilor pe fiecare instanta, iar Tribunalul Suprem pronunta decizii de Indrumare care erau inteligent respectate si aplicate de catre corpul magistratilor.
  • 0 (0 voturi)    
    cititi (Luni, 15 decembrie 2008, 1:09)

    mihaivlad [anonim]

    voi credeti ca asa ceva chiar s-a publicat inainte de FSN? ieri si azi am citit si nu cred...
    http://www.librariaeminescu.ro/autor/23074/Constantin-Munteanu

    judecati si voi...