Palestinian din Gaza si evreica din Israel vorbesc despre atmosfera din zona

de Dan Gorun     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2008, 22:40 Revista Presei | Radio TV

RFI a difuzat o serie de miniinterviuri care scot in evidenta efectele cumplite ale conflictului israeliano-palestinian asupra populatiei civile din zona. 

"Au distrus totul, case, scoli, spitale, totul, totul. Nu mai avem nimic, nici gaz, nici electricitate, nici apa. Nu putem iesi din case, iar cand suntem in case ne este foarte frica, pentru ca ei ne distrug locuintele si orice este in preajma lor".   (Seleem al Aghaa, palestinian aflat in Fasia Gaza)

"Se arunca bombe pe noi, totdeauna pe oameni civili, nu pe armata, totdeauna pe oameni civili. Si nu-i simplu, ca totdeauna trebuie sa fugi si sa te ascunzi. Cad pe case, pe oameni, pe masini. Oamenii stau si asteapta autobuzul, sunt loviti si mor. Cat timp noi am fost aici, ne-a fost frica intotdeauna ca ei ne bombardeaza. Noi totdeauna am dat mana, sa facem cu ei ceea ce se cheama Shalom la noi, sa fim mana in mana cu ei".(Pnina Nedivi este o evreica nascuta in Cluj)
























2221 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    vechiul testament (Marţi, 30 decembrie 2008, 23:00)

    prio [anonim]

    mda evreii merg dupa vechiul testament drept pentru care legea "ochi pentru ochi , dinte pentru dinte" , este cu sfintenie aplicata.
    din cate vad evreii nu renunta la acest principiu prostesc si in acest fel nu o sa termine niciodata confruntarile din respectiva zona.
    E pacat ca fiinte care traiesc in acest secol se macelaresc de parca ar fi in Evul Mediu.
    • +1 (9 voturi)    
      nu cugeti deci vorbesti (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:04)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui prio

      Evreii nu se razbuna acum cu insinuezi tu cu legea din Vechiul Testament dovada faptul ca nu ataca intentionat civilii, toate tintele militare ale evreilor fiind obiective Hamas.

      Singurul lucru care nu are ce cauta in secolul acesta este terorismul si in consecinta Hamas.
      • -2 (6 voturi)    
        ba tu nu cugeti (Miercuri, 31 decembrie 2008, 1:37)

        asd [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        daca ai sti tu la ce umilinte sunt supusi palestinienii, n-ai mai vorbi aiurea. Esti doar unul din sutele de milioane de oameni prostiti de media controlata de evrei in mare parte..
        • -1 (5 voturi)    
          asa le trebuie la palestinieni (Miercuri, 31 decembrie 2008, 8:42)

          detritus [anonim] i-a raspuns lui asd

          aha, ce sa zic, sarmanii palestinieni... dar aia se lupta cu toata lumea, niste paraziti imputiti care inteapa peste tot. Si la fel islamistii fundamentalisti. In india ce probleme aveau? In rusia, china, sua, kosovo, indonezia etc. Bravo Israel ca au curajul sa ii atace direct. Sincer nu m-ar deranja sa atace si iranul desi se pare ca se ataca singur in ultima vreme...
        • -1 (3 voturi)    
          cuget deci raspund (Miercuri, 31 decembrie 2008, 17:30)

          The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui asd

          Iti sugerez sa lasi etichetarile de dragul unei discutii civilizate in ciuda faptului ca este o discutie ce naste puternice sentimente.

          Palestinienii sunt umiliti de cei din poporul lor in primul rand, mai exact Hamas. Asa se face ca Hamas lanseaza proiectile in mod iresponsabil in Israel si presupunand ca ei ar fi curajosi ar trebui sa fie constienti ca risca securitatea familiilor lor prin asta.

          Spuneam inainte "presupunand ca ar fi curajosi Hamas" dar e clar ca nu sunt, sunt niste lasi ordinari care dupa ce lanseaza proiectilele fug si se ascund intre civili iar cand Israel merge dupa ei incep sa strige ca Israel persecuta civilii si ca bombardeaza scoli. Isi trimit copiii in strada cand vine armata dupa ei sa ii apere copiii pe ei ditamai revolutionarii.

          Sunt niste lasi plini de ura.
      • 0 (4 voturi)    
        Operatiunea "Plumb intarit" (Miercuri, 31 decembrie 2008, 2:06)

        Kidon [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        Au fost lovite 325 obiective apartinand militziei islamiste Hamas.
        Au fost ucisi 310 politisti angajati ai Hamas si 59 de civili. Numarul ranitilor se ridica la 1.720 persoane.
        In Israel au fost ucisi 4 civili (din care 1 arab israelian) si 1 soldat, alte 30 de persoane fiind ranite.
        Mai multe unitati de tancuri si blindate s-au grupat in jurul fasiei Gaza si au fost chemati in serviciu activ peste 6.500 rezervisti.
        Israel a anuntat ca e pregatit pt. o operatiune terestra de anvergura, pe o durata de mai multe saptamani.
        Actiunile militare vor continua pana cand structurile militare ale Hamas vor fi distruse si atacurile cu rachete vor inceta.
        Ashkelon (30 de km) si Bersheva (45 km fata de Gaza) au fost atinse de rachete Hamas.
        • -1 (3 voturi)    
          ia auzi (Miercuri, 31 decembrie 2008, 8:45)

          detritus [anonim] i-a raspuns lui Kidon

          si? ce-i cu asta, daca moare 1 evreu si 10 palestinieni inseamna neaparat ca palestinienii au dreptate? Eu zic ca pe palestinieni nu ii intereseaza cati de-ai lor mor, pentru ca asta e strategia lor. Nu merita nici un fel de consideratie, sunt niste barbari. Probabil ca acel evreu nu vroia neaparat sa moara, in timp ce palestinienii se arunca in aer de buna voie. Hamas este aleasa democratic, nu uitati...
  • +5 (11 voturi)    
    Asa o fi cu cladirile distruse, ca sunt scoli, (Marţi, 30 decembrie 2008, 23:35)

    releu [anonim]

    spitale, dar cica au murit 60 de civili din 35+ de morti, deci se confirma ce se stie: Hamasul abuzeaza de aceste cladiri protejate de conventia de la Geneva sa isi adaposteasca fortele lor (para)militare.

    Orice stat are obligatia primordiala sa apere viata cetatenilor sai.

    rest il zgandaresti pe adversar, ca poate sa ti-o traga, iar cand stii ca poate sa ti=o trage de nu te vezi, atunci esti CRIMINAL, daca il provoci.
  • +5 (7 voturi)    
    Probleme extrem de mari ! (Marţi, 30 decembrie 2008, 23:54)

    Stefan A. [anonim]

    Sa presupunem ca prin absurd ,armele tac si se decide o pace definitiva , Israel vine recunoscut oficial de lumea araba si palestinezii obtin un stat independent.
    Noua tara numita Palestina se construieste pe teritoriu din Gaza si Cisiordania. Cum se leaga intre ele aceste teritorii daca sint actualmente despartite fizic de teritoriul suveran al republicii Israel ? Cu ce bani functioneaza noul stat palestinez din moment ca nu exista o industrie, un sistem de taxe si traiesc toti doar cu ajutoarele internationale (ajutoare anuale de miliarde de $ de la CE, tarile arabe, Pakistan etc )? Ce facem cu cei 700 de evrei abuzivi din orasul arab numit Hebron (120.000 de arabi palestinezi) si paziti de peste 1.000 de militari israeliani ? Cum se rezolva ocupatia militara din Sinai si cine va avea controlul izvoarelor de apa de aici , atit de fundamentale pentru supravietuirea Kibbutz ilegale construite acolo de Israel ?
    Astept raspunsuri serioase si nu injuraturi !
    Cred ca fiecare om are dreptul la pace si siguranta ,zilnic, fie ca e palestinez sau evreu !
    • +1 (5 voturi)    
      Probleme (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:37)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Evident sunt probleme acolo, si eu sunt suficient de prost sa nu stiu cum se rezolva. Dar daca eu, asa cum sunt, stiu ca nu se rezolva nimic aruncand bombe pe oamenii nevinovati, inchipuie-ti cum sunt cei care nu realizeaza...
      Sunt convins ca in lumea araba cei mai multi vor sa traiasca si sa munceasca in pace si siguranta. Si eu as vrea sa vizitez zona fostei Persii...Din pacate unii mai influenti au suficienta putere pentru a alimenta material si spiritual ura in zona. Si tot acesti oameni au creat in lume o imagine deformata, negativa, despre lumea araba. Nu cred ca va exista vreo solutie prea curand...
    • +2 (4 voturi)    
      Uite aici (Miercuri, 31 decembrie 2008, 2:24)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      "Cum se rezolva ocupatia militara din Sinai si cine va avea controlul izvoarelor de apa de aici " Vad ca confunzi Inaltimile Golan cu peninsula Sinai. Hai nu mai dramatiza, si noi romanii avem Bucovina sau Basarabia pierdute si nu facem atata taraboi. Inaltimile golan sunt zone semiaride, cat un judet, si tot globul pierdem timp cu tampeniile arabesti. Pur si simplu este o tampenie a homo sapiens, Israelul este 800X mai mic decat zonele locuite de arabi, Inaltimile Golan infinit mai putin. Toate tarile din lume am pierdut sau castigat teritorii, numai ca lumea musulmana uraste modernitatea si cauta orice motiv. Ce cauta Pakistanul sa investeasca din saracia lui cu milioane de analfabeti la mii de km distanta in Gaza? Pur si simplu, lumea musulmana nu iarta ca occidentul este nr1 la toate si pe deasupra crestin. Il invinovateste de tot cei rau la ei, nu uita ca in lumea musulmana politicul si religia sunt una.
      • +1 (3 voturi)    
        Cenusa in cap ! (Miercuri, 31 decembrie 2008, 10:18)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

        Recunosc ca am gresit confundind Sinai cu Golan, cer umil sa fiu iertat !
        Ideea mea a fost de a demonstra cu fapte reale ca situatia este extrem de complicata si nu va gasi o solutie valabila cu ajutorul armelor . Fanatismul religios nu exista doar in lumea musulmana, destul sa vezi evreii practicanti ultra- ortodocsi , (bine finantati si ei de multi binefacatori).
        Indiferent de partea sustinuta de fiecare, fara o solutie universal acceptata, pacea nu va fi decit o iluzie ! Compromisurile si concesiile reciproce, inevitabil, vor avea o mare importanta!
        De cind sint nascut am auzit MEREU de lupte, morti ,raniti,distrugeri in aceasta parte a lumii !
        Cum am peste 45 de ani, cred ca este ora sa se faca ceva concret pentru oamenii de acolo,evrei sau palestinezi !
        Se risca o animalizare complecta a locuitorilor din zona ,indiferent de rasa,sex sau religie !
    • +1 (1 vot)    
      probleme (Miercuri, 31 decembrie 2008, 8:29)

      R.Stefan [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Intrebarile pleaca in primul rand pe fondul unei lipse crase de informatie - exemplul cel mai elocvent este afirmatia cu Sinaiul. De ani buni de zile Sinai este teritoriu egiptean, - de la incheierea pacii cu Egiptul - deci clar ca nu exista Kibutzuri... 2. Sinaiul nu are izvoare de apa semnificative ci numai un numar de oaze... Rog sa va documentati inainte sa puneti intrebari nepotrivite sau tendentzioase.
      • -1 (1 vot)    
        Intrebari jenante ? (Miercuri, 31 decembrie 2008, 11:30)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui R.Stefan

        Citeste mai sus ,am comis o greseala si recunosc ! Problema este in Golan unde apa este uzata masiv in kibbutz. Nu am intrebari tendentioase, am respectat mereu atit natiunea Israel si evrei cit si palestinezii !
    • +2 (2 voturi)    
      hai sa vezi.... (Miercuri, 31 decembrie 2008, 10:01)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      stefan a,
      daca palestinienii se comporta corect, israelul le va permite tranzitul intre gaza si cisiordania.

      zici ca nu exista industrie? pai hai sa vezi: cit timp israelul a ocupat gaza, acolo s-a facut, prin finantare internationala (si bill gates a dat bani!0 niste sere ultramoderne unde lucrau numai palestinieni (am fotografii). dupa ce israelul s-a retras, din serele ultramoderne s-a ales praful si pulberea. ba nu e chiar asa: ce a mai ramas din sere s-a folosit pentru a camufla saparea de tunele pentru a trece in israel arme si explozibili (si aici am o poza). asa ca vezi de ce nu exista industrie: astia nu par a fi in stare sa se aseze si sa lucreze.

      fii sigur ca daca israelul ar disparea, astia s-ar bate cu alti vecini. gogorita cu "paminturile furate" nu este decit un pretex care le marcheaza incapacitatea de a intelege lumea. ce-ar fi daca nemtii ar pune bombe pentru alsaca si lorena sau sudeti dau "kaliningrad"? ce-ar fi daca romanii s-ar bate pentru cadrilater, n ordul moldovei,...sau ungurii pentru nu'sh ce parti din romania? nici un stat european nu a ramas in granitele lui in ultimii 500 de ani dar europenii traiesc in pace.....
      • 0 (2 voturi)    
        Istoria este facuta din fapte si nu lozinci ! (Miercuri, 31 decembrie 2008, 11:44)

        Stefan A. [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Imagineaza situatia in o alta tara ! Adica eu vreau sa merg din Timisoara la Arad si sper sa am aprobarea Clujenilor ! Cam asa este situatia acolo !
        Repet din nou, Israel are dreptul fundamental de a exista si cine neaga acest drept este un idiot cu I mare ! Asta nu ma impiedica sa CRED ca a facut si greseli politice de amploare care au complicat mult situatia ! Toate acele asezari ilegale finantate de stat si sustinute cu forta militara, nu au usurat relatiile intre aceasta tara si arabii.
        Daca palestinezii traiesc doar din pomeni internationale, politica internationala a facut ceva greseli ! Solutiile se gasesc doar analizind situatiile reale !
  • 0 (4 voturi)    
    a venit timpul (Miercuri, 31 decembrie 2008, 0:30)

    resita31 [utilizator]

    a venit timpul sa evoluam! nu mai gasiti motive sau explicatii ca sa existe razboaie, ci cum sa evoluam si sa nu mai existe razboaie.
    • -2 (6 voturi)    
      "Evolutia" nu inseamna pacifism debil si naiv (Miercuri, 31 decembrie 2008, 2:19)

      Darwin [anonim] i-a raspuns lui resita31

      Tata Darwin, atat de iubit de "evolutionisti", ti-ar putea explica ce importanta e concurenta si competitia in evolutia naturala. O forma de competitie e si conflictul armat.
      Pt. ca tot Darwin iti poate arata cat de "teritorial" e Homo Sapiens. Iar genetica moderna si neuropsihologia au demonstrat chiar si in laborator ca masculul Sapiens e teritorial, se bate pt. "spatiul sau".
      Daca stramosii tai nu o faceau, oamenii ar fi servit doar ca hrana pt. aligatori, lupi, lei, etc.
      Razboiul a existat acum 100.000 ani, exista in sec.21 si cu siguranta va exista sub diverse forme si in sec.31 :)
      Sau ca sa intelegi si mai bine: imagineaza ca ti-ai cumparat o casa si un grup de nomazi se instaleaza peste noapte in gradina ta! Ii accepti imediat? "Evoluezi" si le dai gradina :))? felicitari, vor afla si altii si vor veni si mai multi sa iti intre in casa:)) Cam asta li se intampla acum tarilor vestice care au primit negri si arabi :))
      E nevoie de respectul unor limite, altfel e anarhie si haos.
      Si uneori respectul e impus prin constrangere, inevitabil, omeneste e imposibil sa satisfaci 100% din pretentiile a 100% din indivizi !
      Cand o parte nu e dispusa la nici un fel de compromis, n-ai de ales, trebuie sa o obligi la compromis pt. a obtine in final pacea.
      De aia inteleptii antici ziceau "Si vis pacem, para bellum", "cine vrea pacea, se pregateste de razboi".
      • +1 (3 voturi)    
        conflictul israelo-arab (Miercuri, 31 decembrie 2008, 13:51)

        homo sapiens [anonim] i-a raspuns lui Darwin

        Am citit cu atentie toate comentariile cu privire la ctiunea militara care este in toi.Aproape Toti comentatorii sunt desinformati intr-o masura sau alta. I ultimii 25 de ani Israelul a facut multe compromisuri a incheiat pace cu Egiptul si Iordania paci care se numesc "paci reci" insa ele se mentin deoarece sint acorduri intre tari suverane. Cu palstinienii se conduc tratative de ani de zile si deocamdata , in afara de acordul cu Arafat din 1993 , treaba este pe relanti. Dece oare? Palestinieni au politica de totul sau nimic. Daca nu primesc ceace cer deschi teroarea care pe limba lor este INTIFADA. Adevarul adevarat si fara masca este ca palestinienii in special Hamas nu recunosc Israelul caci ei vor sa-l distruga. Deci conflictul nu este teritorial ci el este al existentei Israelulu sau nu! Ce tara si-ar pune singura streangul la gat ? Cunoasteti vro una ? Israelul nu este una din ele. Dumnezeu vrea ca tarisoara asta mica (20 de mi de kilometri patrati) sa fie puternica destul ca sa dejoace toate intentiile criminale ale tuturor teroristilor. Actiunea militara actuala are ca scop sa le taie pofta la Hamas sa atace sudul Israeluli zi de zi de a lungul unei peroade indelungate de cca 8 ani. Este destul nu? Ce credeti voi prieteni sau dusmani.?
        • +2 (2 voturi)    
          este mai vechi (Miercuri, 31 decembrie 2008, 15:19)

          amicus cutremuratus [anonim] i-a raspuns lui homo sapiens

          decat de 25 de ani. Si eu, asa ca am privilegiul de a-mi aduce aminte de cele sase zile de glorie din iunie 1967, cand am plans urmarind succesele militare in Cisiordania, dar nu de bucurie. Micul rege hasemit, un om de o sobrietate aproape britanica (fiind astfel si crescut), a cedat presiunii combatantilor arabi de a intra in razboi, silind astfel un popor abia iesit din groapa sa se aventureze in mlastina. Nu putine au fost avertismentele israeliene de a sta cuminte in banca - or fi intuit ei ce va iesi de pe urma masurii de autoaparare impuse asupra lor. Dar istoria a luat aceasta turnura si azi am ajuns la o paralela ingrozitoare: oameni inchisi intr-un perimetru ingust, spirite rebele inarmate pe furis, decise sa nu mai rabde si o forta din exterior tragand fara discernamant (de-altfel imposibil in aceste conditii - pagubele colaterale). Mai e nevoie de coordinate precise?
          Pe aceasta cale nu se poate institui pacea si linistea.
      • +1 (1 vot)    
        Tatuca Darwin (Miercuri, 31 decembrie 2008, 14:11)

        Lancelot Link Secret Chimp [anonim] i-a raspuns lui Darwin

        Interesanta interpretarea dictonului latin in sensul ca te inarmezi pentru a impune pacea prin constrangerea unui incapatanat. Eu l-am inteles in directia taierii poftei de razboi la altii prin ceea ce se cheama azi "policy of deterrence".
        Cat darwinismul in sensul luat mai sus la misto, aici e vorba de "social-darwinism" - carele este cea mai cretinoasa caricatura a ceea la ce darwinismul cu adevarat nazuieste.
  • 0 (2 voturi)    
    Gaza (Joi, 1 ianuarie 2009, 1:12)

    Bistrita [anonim]

    Ceea ce se petrece acum in Gaza e foarte simplu., organizatia Hamas nu recunoaste statul Israel si considera ca are dreptul sa faca actiuni teroriste contra populatiei civile, a nu se confunda cu actiunile kamikadze ale japonajilor care erau indreptate numai asupra unitatilor militare. Daca se incearca anihilarea acestor cuiburi de teroristi, sunt multi care le iau apararea. Se uita ca celor care se sinucid le sunt promise 77 de fecioare in viata de apoi. In aceste conditii cum sa nu te arunci in aer provocand cat mai multe victime se considera ca esti martir. Halal de religia care promoveaza pacea si toleranta.
    • 0 (0 voturi)    
      palestinieni din Gaza (Joi, 1 ianuarie 2009, 18:26)

      homo sapiens [anonim] i-a raspuns lui Bistrita

      As vrea sa adaug la comentariul meu anterior fiinca cred ca este foarte important pentru publicul romanesc de buna vointa. Palestinienilor din Gaza sub conducerea extremista a Hamasului nu li se cuvine nici macar o picatura de mila. Ei si-au adus pacostea asta asupra capului lor printr-un vot democratic. Precum stim si Hitler a ajuns la putere in mod democratic ca si comunistii in romania. Toti extremisti astia criminali exploateaza democratia pentru o singura data pentru a veni la putere. Dupa acea cum stim democratia moare dupa acea si lasa locul dictaturi feroce. Cazul Hamasului din Gaza seamana cu exemplul criminalului care si-a ucis parintii si apoi plange ca a ramas orfan.
      Acesti coate goale de terorisi fac mai mult rau cauzei palestiniene deca Isrelulu ca dupa cum stim Israelul stie cu sa le vina de hac. Sa avem cu totii un an nou ( 2009) bun cu liniste , bunastare fericire si o adevarata democratie.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Vineri, 2 ianuarie 2009, 11:45)

    lulu [anonim]

    daca cineva este tracasat zilnic si sistematic la un moment dat nu mai suporta si fac cea ce nu este in caracterul lor.Din pacate cei din fisia Gaza au ales aceasta cale de tortura psihica.,un fel de picatura chinezeasca,au cules ce au semanat.Acesti oameni nu au nici o scuza care prin actiunile lor pericliteaza viata civililor nevinovati.Calea dialogului si a pacii este de preferat razboiului.