Traian Basescu: Bancile comerciale nu vor primi bani din imprumutul de la FMI decat daca se angajeaza sa nu ii trimita bancilor-mama

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 21:10 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
BNR va semna un acord cu bancile-mama ale filialelor din Romania la care va aplica si FMI, rezultatul fiind acela ca din rezerva Bancii Nationale "nu se va elibera niciun euro daca nu se garanteaza faptul ca sucursalele nu vor scoate banii din Romania si ii vor trimite la bancile-mama care au dificultati", a declarat, miercuri seara, presedintele Traian Basescu la Antena 3.

  • Basescu: La inceputul lunii ianuarie nu credeam ca vom avea nevoie de imprumut
Referitor la imprumutul extern pe care Romania este pe cale sa il contracteze de la FMI, seful statului a afirmat ca "La inceputul lunii ianuarie eram convins ca nu vom avea nevoie de un imprumut. Pe 12 ianuarie am mers la CE impreuna cu demnitari din PD-L si PSD si l-am informat pe Jose Manuel Barroso ca, probabil, Romania va avea nevoie de un imprumut, care nu poate fi luat de la UE decat in parteneriat cu FMI", a afirmat Traian Basescu.

"Realitatea profunda a acestui angajament financiar se numeste prudenta. Toate previziunile revizuite de luna aceasta arata ca previziunile din luna ianuarie au fost optimiste. Previziunile internationale vin de la luna la luna cu revizuiri ale pozitiei precedente si arata ca situatia economica se agraveaza."

"Am luat acest imprumut pentru ca nu stim cum va evolua economia. In primul rand, pentru a ne pune o centura de siguranta pe evolutii care vor fi mai rele decat cele de pana acum."

"Ne confruntam cu reducerea masiva a investitiilor straine directe in economia romaneasca. Noi nu mai avem rating de investitii de la 2 din 3 agentii. Ei au exagerat in zona de datorie publica externa, dar ei au pus la un loc datoria publica si cea privata. Nu avem cum sa compensam lipsa investitiilor straine directe."

"Bancile nu mai au predispozitie sa dea credite, nici pentru economie, nici pentru persoane fizice. Intr-un fel, se tem. Sistemul bancar sta relativ confortabil - nu da credite firmelor, nu da credite persoanelor fizice."

"Vom face un imprumut care va merge in rezerva BNR - unde nu putem utiliza decat bani de la FMI. O alta suma de bani, de cateva miliarde, trebuie sa fie la dispozitia Ministerului de Finante."

"Este foarte posibil sa intrevina un acord la care sa aplice si FMI in relatia filialelor din Romania cu bancile-mama. Nu se va elibera din rezerva BNR niciun euro daca nu se garanteaza faptul ca sucursalele nu vor scoate banii din Romania si ii vor trimite la bancile-mama care au dificultati."

"Noi vom utiliza banii de la UE si de la FMI doar daca vom avea nevoie."

Jumatate din rezerva BNR sunt bani ai bancilor comerciale. Iar BNR este obligata sa elibereze bani din aceasta rezerva intr-o singura situatie. Daca Banca X dispune de linii de finantare de 100 de milioane de euro, 40 de milioane intra automat in rezerva BNR. BNR e obligata sa elibereze bani numai in cazul in care, va dau un exemplu, Banca X isi reduce liniile de finantare la jumatate. In acea situatie, BNR trebuie sa returneze diferenta si sa ramana cu 40% din cele 50 de milioane de euro. Dar acest lucru nu s-a intamplat, ceea ce reprezinta o dovada ca bancile-mama sunt responsabile fata de filialele din Romania."

"Bugetul de stat imprumuta oricum bani, dar o facea de pe piata interna. Prin acest imprumut, punem o conditie Ministerului Finantelor sa nu mai absoarba toti banii de pe piata si sa ii duca la buget."

"Stiti ce ministru de Finante excelent a avut Romania? Mihai Tanasescu. In 2004, an electoral, Mihai Tanasescu a lasat Guvernului urmator un deficit de 1,53%. Asta in conditiile in care PIB-ul Romaniei nu era atunci nici jumatate din cat este acum."

  • Presedintele nu crede ca FMI va cere majorarea taxelor

"Daca previziunile pesimiste nu se vor adeveri, banii din imprumutul extern vor merge intr-un fond de dezvoltare. O alta parte, daca va fi cazul, Guvernul trebuie sa ii puna in rezerva BNR, si sa isi ia de acolo cand are nevoie."

Traian Basescu nu crede ca FMI va pune conditia majorarii taxelor: "Alte tari au facut reduceri de TVA, dar noi avem deja un TVA redus la 19%. A doua masura care poate fi facuta - reduceri de fiscalitate. Noi avem deja 16%. Ar fi antieconomic ca FMI sa ceara majorarea acestor taxe."

"O sa-mi aduceti argumentul - dar Ungariei i-au crescut TVA-ul de la 20 la 22%. Nu. Aceea a fost optiunea Guvernului maghiar, in schimbul unei concesii facute in alta parte."

"Nu ma intereseaza efectul alegerilor pentru PE, nu ma intereseaza cat va fi afectata simpatia pentru mine in eventualitatea alegerilor prezidentiale. Prioritatea mea in acest moment este gasirea de solutii intr-un moment greu."

"Eu nu pun pe seama Guvernului Tariceanu criza economica. Criza economica din Romania e efectul crizei globale. Ce pun eu pe seama Guvernului Tariceanu este fragilitatea cu care intram in aceasta criza, pentru ca au risipit nepermis resursele."


Citeste mai multe despre   























1408 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    DEFICIT BUGETAR = Banii vostri (Miercuri, 11 martie 2009, 21:32)

    PNL$ [anonim]

    pentru voturile LOR

    B1 Tv, 10 Noiembrie 2008

    *Radu Moraru:* Eu vă spun ceva, am descoperit ceva foarte interesant la
    Viorel Hrebenciuc şi vă spun că e o lecţie pentru toată România. Un om
    care e în campanie spune aşa: „Bucimi, am crezut că începe o poveste.
    Asta e o comună din colegiul meu. A fost sat, a devenit comună de câţiva
    ani. Nu a avut drum asfaltat în toată istoria sa seculară. Am vorbit cu
    primarul, am văzut problema, am băgat 10 miliarde pe 577, am găsit
    soluţia, am vorbit cu CĂŞUNEANU, s-a apucat de treabă, am vorbit luni,
    astăzi e vineri, e aproape gata." 577 e hotărârea de Guvern. Zice „Să
    mergeţi să îl vedeţi. Tot cu asfaltul, un episod haios la Prâgăreşti,
    tot în colegiul meu. Au plecat oamenii cu vacile dimineaţa la păşune pe
    uliţă, nu era asfalt, seara era aflat. Să fii văzut vacile cum s-au
    oprit că nu mai ştiau drumul. Babele au mers în ciorapi pe asfalt, că nu
    mai văzuseră asfalt în sat." Şi omul zice ce a mai făcut acolo, „le-am
    făcut teren de fotbal cu nocturnă, la Lupeşti, şi le-am băgat centrale
    termice".

    *Traian Băsescu:* Păi 544, Guvernul dă banii, dar ce e bine, măcar s-a
    pus asfalt în două sate în care nu a fost niciodată. Acesta e un lucru
    bun. Poate nu e cel mai rău lucru, problema este cum aloci banii, dacă
    îi dai clientelar, numai lui Viorel Hrebenciuc sau îi dai oamenilor?
    Dacă îi dai pentru Viorel Hrebenciuc...

    *Radu Moraru:* Dar sătenii ştiţi ce banc au scos imediat seara, după ce
    era gata asfaltul? Mă, da lui Viorel Hrebenciuc de ce îi trebuie atât
    asfalt, că el oricum zboară cu elicopterul?

    http://www.monitoring.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=403:qnaulq-10112008-invitat-traian-bsescu&catid=86:b1-tv&Itemid=450
  • 0 (0 voturi)    
    si marmota (iar) invelea ciocolata (Miercuri, 11 martie 2009, 21:39)

    taranistu [anonim]

    omul asta spunea in urma cu 10 ani, din postura de ministru al Transporturilor: "Romania nu are nevoie de autostrazi, Romania are nevoie de drumuri expres!" Dupa 10 ani da autostrazi la tot cartierul...
  • 0 (0 voturi)    
    ..vor primii numai regii asfaltului (Miercuri, 11 martie 2009, 21:40)

    sempere [anonim]

    ...care imi vor finanta campania electorala de la toamna.
  • 0 (0 voturi)    
    DEFICIT BUGETAR = banii platiti de voi (Miercuri, 11 martie 2009, 21:49)

    PNL$ [anonim]

    Dar risipiti de Tariceanu

    EXCEDENTUL Bulgariei

    Europarlamentar bulgar: "Excedentul bugetar - MARELE AVANTAJ AL BULGARIEI, pe perioada de criza"

    Euractiv, 22 Februarie 2009

    http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_16485/Europarlamentar-bulgar-Excedentul-bugetar-marele-avantaj-al-Bulgariei-pe-perioada-de-criza.html


    Si BULGARIA a fost mai desteapta decat tariceanu

    *Liviu Voinea*: Ele n-au crescut în două luni. La sfârşitul anului 2004,
    datoria externă totală a României era de 18 miliarde. Acum este 70. Nu
    60 cum era în octombrie. Între 18 şi 70 s-a întâmplat în 4 ani. O creştere de 4 ori.

    Deficitul bugetar era 1,3% din PIB in 2004, acum este nu 5,3,
    ci 6,6 după calculul deficitului structural şi cel mai probabil anul
    ăsta peste 7.
  • +1 (1 vot)    
    discurs (Miercuri, 11 martie 2009, 21:53)

    darian [anonim]

    Apreciez faptul ca dl. presedinte stie ce bun ministru de finante a fost dl Mihai Tanasescu. Ma intreb daca stie ca dl. Pogea e cel mai prost ministru de finante pe care l-a avut Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Ce minciuni ! (Miercuri, 11 martie 2009, 21:55)

    Un cititor [utilizator]

    Ar fi interesant sa stim raspunsul la o intrebare simpla : unde vor merge banii din imprumut.
  • 0 (0 voturi)    
    ne-am RAS mon cher ! (Miercuri, 11 martie 2009, 22:11)

    harun al RASid. [anonim]

    Mai vechea deviza pasoptista FRATIE-LIBERTATE-DREPTATE a fost inlocuita cu una potrivita pentru noul curent pasoptist de modernizare a statului : "Reforma-Austeritate-Solidaritate" ! Iti sta mintea in loc ce mai scornesc si PR-istii nostri in goana dupa cativa arginti. De, e criza. Din nou masuri pentru stabilizarea macroeconomiei, nimic pentru dezvoltarea microeconomica. Bani pentru o stabilizare economica temporara (cele cateva miliarde pentru MF) pana la alegeri, decontare populara in urmatorii 3 ani. Poate nu am dreptate, gresesc si-l supar pe domnul Presedinte cu neintelegerea mea, dar -ce sa fac ? - mi-e frica.
  • 0 (0 voturi)    
    cine sunt patronii bancilor? (Miercuri, 11 martie 2009, 22:14)

    safi [anonim]

    nu cumva cei care au dat tzepe cu dormiti linistiti? FNI
  • +1 (1 vot)    
    si totusi..? (Miercuri, 11 martie 2009, 22:24)

    The Saker [utilizator]

    totusi, in ce sens se va elibera euro catre bancile comerciale din imprumutl luat de la FMI? mi se pare mie sau declaratiile astea evita sa spuna adevarul? cu alte cuvinte, statul roman va lua credit de la FMI (deci rambursat de cetatenii romani prin taxe si impozite), pentru a fi dirijat catre banci comerciale???? si ca sa ne inchida gura, ni
    se flutura prin fata ca macar daca li se dau bani bancilor din banii nostri, atunci aceste banci se angajeaza sa nu ii trimita in strainatate?
    pai daca este asa...atunci e TRADARE!!!! si cu asta m-am lamurit definitiv de Basescu, e doar un ipocrit si mincinos; atunci se va aplica si in Romania ceea ce se aplica in USA, acest "bailout plan" marsav, prin care sunt ajutorate bancile din banii de la buget; atunci e clar ca cei ce conduc tara asta asculta orbeste de ceea ce li se dicteaza de la varful piramidei bancare mondiale, in contrast total cu interesul aceste tari.
    Dar poate gresesc, si nu am interpretat bine spusele lui Basescu, sper sa fie asa, si sa fi gresit eu.
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota (Miercuri, 11 martie 2009, 22:27)

    Bahhhsescu [anonim]

    si marmota invelea ciocolata....!

    ah-ah-uh- uite uite porcul zboara!
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine cumparam (Miercuri, 11 martie 2009, 22:54)

    BP [anonim]

    Cu banii aia mai bine cumparam noi bancile-mama. Vezi Grupul Erste care poate fi cumparata acum cum mai putin decat ne-au platit ei pe BCR.
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Miercuri, 11 martie 2009, 23:10)

    Stefan [anonim]

    Pfai basescule daca dati bani la banci indiferent de garantiile lor de 2 lei vin la bucuresti si va dau foc! eu si restu tarii borfasilor!
  • 0 (0 voturi)    
    OARE......? (Miercuri, 11 martie 2009, 23:59)

    AYAN [anonim]

    oare ....??????
  • 0 (0 voturi)    
    Dubla negatie = ........ (Joi, 12 martie 2009, 0:10)

    Iokan [anonim]

    Guvernul Tariceanu cu 20% sustinere, da doar 20% !!!!!! este vinovat de tot raul din tara, daca o sa candideze la presedintie clar nu trebuie votat Tariceanu, ca poate o sa le mareasca la profesori salariille cu 50 % si poate o sa-i mai ramana si niste maruntis ca sa mareasca pensiile
  • 0 (0 voturi)    
    naivitate sau obligatie? (Joi, 12 martie 2009, 8:53)

    bogdan [anonim]

    oare domnului presedinte nu-i trece prin cap ca respectivele banci nu vor trimite afara banii primiti de la statul roman / fmi ci...pe ceilalti, pastrati tocmai pentru asa ceva?! la fel cum aceiasi bani vor fi folositi de bnr pentru consolidarea rezervei dar... ceea ce acum reprezinta rezerva va trece la creditare
  • 0 (0 voturi)    
    Este Presedintele dezimformat? (Joi, 12 martie 2009, 15:12)

    constantin cojocaru [anonim]

    Domnul presedinte ne spune ca: "Jumatate din rezerva BNR sunt bani ai bancilor comerciale".
    Nu, domnule Presedinte. La 31.12.2007 (Ultimul an pentru care s-au publicat datele), rezerva BNR se compunea din:a) AUR - 1,9 miliarde euro (7%); b) DPOZITE ale BNR la banci si institutii financiare din strainatate - 5,4 miiliarde euro (20%) si c) TITLURI de valoare (obligatiuni, bonuri de tezaur etc) - 20,0 miliarde euro (73%), cumparate si depuse de BNR la banci din strainatate. Acestea sunt ACTIVELE, adica "rezerva", avutia BNR. Ca sa "cumpere'" aceasta avutie, BNR a luat bani de la diversi, printre care si de la bancile comerciale straine pe care le-a autorizat sa acorde persoanelor fizice si juridice romane credite in valuta si le-a cerut, in schimb, sa faca "rezerve obligatorii" adica sa depuna la BNR 40% din suma creditelor acordate in vatula. Deci, in rezerva BNR nu este nici un euro din banii bancilor comerciale. BNR DATOREAZA bancilor comerciale banii pe care aceste banci i-au depus la BNR si pe care BNR i-a folosit ca sa acorde imprumuturi trezoreriei SUA, sau altor trezorerii.
    La 31.12.2007, valoarea DATORIEI BNR catre bancile care facusera "rezerve obligatorii" la BNR era de 10 miliarde euro.
    Se pune, cumva, la cale, retragerea celor 10 miliarde si inlocuirea lor cu imprumut de la FMI?
    Este Presedintele dezimformat?
    • 0 (0 voturi)    
      curat DEZINFORMAT coane Fanica (Joi, 12 martie 2009, 20:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui constantin cojocaru

      In realitate, o parte majoritara a banilor "imprumutati" de bancile din Romania catre dezvoltatori...este inprumutata exact acelorasi actionari din strainatate: greci, francezi, austrieci...
      Asa a fost dupa WW2 in Italia cu Marshall Plan - banii pentru care Italia s-a spetit sa-i returneze erau dati companiilor americane care reconstruiau ce au bombardat ...americanii!
  • 0 (0 voturi)    
    Si profitul? (Joi, 12 martie 2009, 18:27)

    colegu99 [anonim]

    Adica statul roman se imprumuta si ajuta niste banci comerciale private care vor da credite...dobanda de la creditele acordate de banca vor aduce profit acelor banci...nu mai punem ca acel profit va zbura in exterior pentru a acoperi pierderile societatilor mama. Dar noi sa platim niste bani pe care apoi sa ii luam cu imprumut la niste dobanzi nesimtite de la banci si tot ele sa isi faca super profituri pe seama lor parca e prea mult...e NESIMTIRE!