Contre dure Tariceanu-Antonescu la tv

Tariceanu: "Crin Antonescu nu-si asuma responsabilitati si are cele mai multe absente din Parlament". Antonescu: "Am ajuns aici fara bani, fara relatii, fara fini..."

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 22:03 Revista Presei | Radio TV

Lupta stransa intre Tariceanu si Antonescu
Foto: AGERPRES
Cei doi candidati la sefia PNL, Calin Popescu Tariceanu si Crin Antonescu, s-au contrat dur, miercuri seara, la "Sinteza zilei" (Antena 3).

Seful PNL, C.P. Tariceanu sustine ca va duce duce partidul la peste 30% si-l va transforma cel mai puternic partid de centru dreapta pentru a fi o alternativa reala la PSD si chiar la PDL care, in opinia sa, a alunecat spre stanga.

Fostul premier afirma ca-si va continua munca la reformele din perioada cand a condus guvernul si va face din Romania a saptea putere economica din Europa. Tariceanu crede ca acest obiectiv este mai usor de atins acum in contextul actualei crize economice.

"Avand experienta acestor ani si rezultatele care se stiu sunt singurul din PNL care se poate bate cu adversari seriosi precum Traian Basescu".

Acuze aduse de C.P. Tariceanu lui Crin Antonescu

  • - Nu-si asuma responsabilitati. A refuzat in doua randuri a fi ministru in guvernul Tariceanu
  • - A avut cele mai multe absente in Parlamanet intr-un mandat din postura de lider de grup al liberalilor
  • - Nu are experienta
  • - Are discursuri frumoase, romantice, dar goale, care nu spun nimic omului obisnuit
  • - Nu a condus o firma in viata lui si nu are experienta ca lider
  • - A stat "pe tusa" in lupta cu Traian Basescu si PSD

    "Eu vorbesc despre Romania mandra si prospera, iar dumneavoastra vorbiti romantic. In politica asta nu e un compliment".

    "Daca am fi stat toti in randul 2-3 ca el atunci proiectul lui Traian Basescu de a distruge PNL-ul ar fi avut succes si ne-am fi zbatut tot undeva pe la 7%."

    "Cand ai adversari importanti precum Traian Basescu trebuie sa te duci cu un candidat capabil si nu numai cu vorbe frumoase. Simpla nebunie nu e suficienta."


    Crin Antonescu spune ca mizeaza pe sinceritatea si puterea sa de convingere si crede ca va face din PNL un partid mai democrat si mai deschis dialogului. Acesta sustine ca aduce in plus fata de contracandidatul sau un altfel de mesaj si mod de a face politica.

    Crin Antonescu a raspuns acuzelor aduse sustinand ca poti face bine si ocupand un minister si in afara lui, iar el a crezut ca poate face mai multe neocupand un post de ministru.

    "Fata de Calin Popescu Tariceanu eu am acea nebunie necesara ca sa ma bat cu Traian Basescu la presedintia Romaniei.

    "Am reusit pana acum sa transmit coordonatele unui altfel de comportament si discurs politic."

    Acuzele lui Crin Antonescu la adresa lui Calin Popescu Tariceanu

  • - A luat numeroase decizii importante fara sa consulte partidul
  • - Actiunile lui au adus PNL imaginea unui partid al bogatilor, al grupurilor de interese
  • - Nu comunica eficient
  • - A avut rezultate bune ca premier dar nu suficient de bune
  • - Nu crede ca are puterea sa-l invinga pe Traian Basescu

    "De ce spuneti ca nu-mi asum responsabilitati sau ca am absentat in Parlament? Daca cineva ar zice despre dumneavoastra ca pana in 2004 n-ati existat in politica fiindca nu ati avut functii si nu v-ati asumat responsabilitati as fi primul care as protesta", a declarat Antonescu.

    "Iata ca fara bani, fara avere, fara relatii, fara nasi, fara fini am ajuns aici..."


  • Citeste si:
  • Tariceanu: Basescu e incapabil sa scoata economia din criza, Crin Antonescu nu stie sa conduca, Patriciu e simplu membru PNL


  • Citeste mai multe despre   



















    3730 vizualizari

    • +3 (9 voturi)    
      Orice BULGAR e mai destept ca tine tariceanu (Miercuri, 11 martie 2009, 22:25)

      PNL$ [anonim]

      Nu mai vinde castraveti

      DEFICIT BUGETAR = banii platiti de noi
      Si risipiti de Tariceanu

      EXCEDENTUL Bulgariei-2008

      Europarlamentar bulgar: "Excedentul bugetar - MARELE AVANTAJ AL BULGARIEI, pe perioada de criza"

      Euractiv, 22 Februarie 2009

      http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_16485/Europarlamentar-bulgar-Excedentul-bugetar-marele-avantaj-al-Bulgariei-pe-perioada-de-criza.html


      Romania2008 = DEFICIT PNL Tariceanu 5,3%

      *Liviu Voinea*: Ele n-au crescut în două luni. La sfârşitul anului 2004,
      datoria externă totală a României era de 18 miliarde. Acum este 70. Nu
      60 cum era în octombrie. Între 18 şi 70 s-a întâmplat în 4 ani. O creştere de 4 ori.

      Deficitul bugetar era 1,3% din PIB in 2004, acum este nu 5,3,
      ci 6,6 după calculul deficitului structural şi cel mai probabil anul
      ăsta peste 7.
    • 0 (14 voturi)    
      doua nulitati (Miercuri, 11 martie 2009, 22:34)

      gigi [anonim]

      Doi zero baratzi care fac circ pe banii publici in general si la TV in particular...
      • -1 (3 voturi)    
        da (Miercuri, 11 martie 2009, 23:40)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui gigi

        eu sunt de acord cu ei, cu amandoi !
    • 0 (16 voturi)    
      Umilitor... (Miercuri, 11 martie 2009, 22:55)

      ApH [utilizator]

      Mie nu-mi vine sa cred ca acesti oameni ne-au condus 4 ani de zile! Nu i-as lasa nici sa-mi conduca masina, basca sa tina in mana destinul unei tari!
    • -1 (15 voturi)    
      papagalii (Miercuri, 11 martie 2009, 22:59)

      andrei [anonim]

      Doi papagali care stiu un singur lucru sa faca,sa loveasca in Basescu,imposibil sa ajunga vreunul dintre ei presedinte a Romaniei,oricum au demonstrat sunt mult sub nivelul lui Vanghele.
    • +2 (10 voturi)    
      Interesanta dezbatere (Miercuri, 11 martie 2009, 23:12)

      Americanu [anonim]

      Obama si Hillary Clinton s-au atacat infiorator inainte de alegeri, in timpul primaries. Dezbaterea dintre cei doi mi se pare utila, n-am mai auzit de asa ceva in Romania. Atacurile astea reciproce par si sunt foarte dure, fie si pentru ca fiecare isi prezinta atuurile si vulnerabilitatile.
      • +1 (9 voturi)    
        Doua slugi la acelasi stapan (Miercuri, 11 martie 2009, 23:33)

        Patriciu [anonim] i-a raspuns lui Americanu

        Doi prosti cu toate televiziunile de prostit romanii la picioarele lor
    • +4 (8 voturi)    
      simpatic (Miercuri, 11 martie 2009, 23:58)

      directia 5 [anonim]

      amandoi au dreptate....la capitolul 'acuze',este jenant cum acesti 2 bufoni care nu au fost capabili s a castige in 2 colegii desenate pe calapodul lor ,au pretentii de lideri al unui partid care a insemnat ceva pe scena politicii romanesti,ajuns astazi 'balama' sub 'inteleapta' conducere al altui maimutoi cu pretentii -conu dinu-
    • +3 (7 voturi)    
      Cred ca baietii astia o sa se zbata sub 3% (Joi, 12 martie 2009, 0:03)

      warchild [anonim]

      7% e deja prea mult!
    • +4 (8 voturi)    
      niste caricaturi (Joi, 12 martie 2009, 1:17)

      amidona [anonim]

      doua caricaturi gaunoase. niciunul dintre ei nu are vreun proiect cat de marunt pentru romania.
      • +2 (2 voturi)    
        da (Joi, 12 martie 2009, 22:45)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui amidona

        Doua caricaturi tembele, obraznice si nesuferite!
        Este posibil ca peste 20-30 de ani partidul lor sa revina la guvernare, dar fara ei, doua exemplare penibile de mahalagii gaunosi!
    • +2 (2 voturi)    
      Aproape (Joi, 12 martie 2009, 6:33)

      Aron Deleanu [anonim]

      era sa-l faca mincinos "live"pe Motocicleanu.In privinta numirii bufonului Crin la Externe.De altfel cei doi merita calificativul de ciocoflenderi.La conducerea PNL ar trebui sa fie ales Hrebenciuc deoarece el a ridicat procentul penalistilor la alegerile parlamentare.
    • -3 (3 voturi)    
      Crin ANTONESCU va fi presedintele Romaniei (Joi, 12 martie 2009, 7:13)

      Moesia [anonim]

      Tasriceanu - nervos si PENIBIL Mincinos la greu - chestiunea cu ministerul de externe este o inventie tariceneasca. ! Crin Antonescu - decent, cu un bun simt exagerat, fin, manierat. De departe cel mai bun pentru a ajunge Presedintele acestei tari, zdruncinate la greu de un presedinte iresponsabil. Succes Crin Antonescu!
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariile noastre nu tin de foame (Joi, 12 martie 2009, 7:52)

      hotnewsfil [utilizator]

      Dle. Hurezeanu,
      dumneavoatra stiti foarte bine care a fost situatia in ultimele luni care au precedat alegerile.
      PNL si PSD au "organizat" harta colegiilor ca sa fie asigurata castigarea preponderenta a alegerilor de catre aceasta "coalitie secreta" pe atunci. Ca sa elimine PD-L (sa il invinga pe Basescu), PSD a impins PNL sa accepte masuri de crestere a pensiilor si a salariilor, fara acoperire. Au fortat votarea in parlament. PD-L si Basescu au fost pusi in fata dilemei: daca erau de acord, deveneau partasi la "o nebunie" financiara, daca refuzau dadeau ocazia sa se spuna ca, desi economia duduie, acestia refuza poporului dreptul de a beneficia de un boom economic, ceea ce insemna ca PD-L sa piarda masiv la alegeri. PD-L si Basescu au ales varianta sa aprobe.A fost ungest politicianist,condamnabil.Smecherii din PSD si din PNL au invins. Desi smecheria cu harta colegiilor a dat rezultate foarte bune (Ionut Popescu, aflat pe primul loc nu a intrat in parlament, in locul lui trezindu-se deputat Bogdan Olteanu, iesit la alegeri pe locul trei,etc.), PNL a facut gafa de a nu ajunge la guvernare (ambitia lui Tariceanu de a detine locul fruntas).
      PD-L a apelat la stratagema de a face o alianta cu PSD, singura solutie ca sa ajunga la guvernare.
      De fapt, si la alegeri, batalia s-a dat intre 322 si Basescu + PD-L. A rezultat o incurcatura politica in care nu se mai gaseste PNL, din cauza ambitiei lui Tariceanu, aceasta fiind un motiv ireductibil ca Tariceanu sa nu mai participe la alegeri, sa nu-l mai "lucreze" pe Crin Antonescu. Tariceanu chiar vrea sa nu plateasca pentru imensa gresala de a sacrifica interesele PNL?
      Lasand de o parte istoria recenta, va propun sa nu mai scormonim in mizerii si sa ne unim fortele, contribuind, fiecare dupa puterile lui, la atenuarea efectelor crizei. Sunt convins ca si dvs. puteti avea o contributie pozitiva majora, daca nu in folosul politicienilor, macar in folosul poporului in mijlocul caruia traim, inclusiv dumneavoastra. Va rog!
    • +2 (4 voturi)    
      Tari, LASA-NE (Joi, 12 martie 2009, 8:28)

      Ion Troaca [anonim]

      Tariceanu, lamentabil, penibil, un diriginte care-si cearta eleveul la sedinta cu parintii, sustinator al republicii prezidentiale si om de afaceri de succes: Sterling, auto-show pe Dn. 1, si calculatoarele de la HP (Doamne ce Spagane). Un om furios, pierde partida, o RUSINE.

      Antonescu: intelectual rasat, viziune politica, discurs si conduita eleganta. Acesta este tipul de model politic opozabil lui Basescu.

      Concluzie: Tari, lasa-ne.
      • -3 (3 voturi)    
        TROACA, LASA-NE (Joi, 12 martie 2009, 11:25)

        RO [anonim] i-a raspuns lui Ion Troaca

        ,,Daca intri in troaca ,de mananca porcii ".Cu sterling nu mai zice nimeni nimic, rezulta ca afost o gogoasa de prostit porcii,,auto show citroen= bravo lui ca a facut ceva.Base ,fara nici o firma ,care traieste de-o viata de la stat are vila in Buc si Constanta, casa facuta cadou de la ,,matusa " primaria ,masini pentru odrasle de 70.000 Euro, fiica candidata la europarlamentare, fiica notar ( unde spaga ca sa intri este peste 50.000 euro ) .Asta-i bun,d-lor de president ??
    • +2 (2 voturi)    
      Cine poate revigora PNL-ul? (Joi, 12 martie 2009, 8:55)

      Ion-Reper [anonim]

      Este clar, partidul are nevoie de o schimbare.Prea multi profitori au ajuns in structurile de conducere.Cine este capabil sa aduca o schimbare benefica in partid? In mod sigur nici unul din cei doi candidati la sefia partidului.Oamenii valorosi au fost marginalizati de cei cu bani si cu relatii.
    • -3 (3 voturi)    
      Chibitii sa taca (Joi, 12 martie 2009, 10:02)

      SEPTINAR [anonim]

      Guvernul Tariceanu a fost cel mai bun guvern din 1990 pana la acest moment, iar Crin Antonescu a fost cel mai bun ministru al sporturilor din 1990 (intrebati cluburile sportive din tara ) pana la acest moment, iar cei care jignesc si nu au nimic de-a face cu bunul simt sa ia o pauza. Succes PNL !!
    • +2 (4 voturi)    
      Un geambas de masini proaste (Joi, 12 martie 2009, 10:23)

      Flavia [anonim]

      si un flusturatic de 2 bani,care vorbeste mult si nu spune absolut nimic, astia vor sa conduca al 3lea partid din Ro? de fapt,pe altcineva nici nu au
    • +3 (3 voturi)    
      Vise....vise ! (Joi, 12 martie 2009, 13:32)

      Cetatean [anonim]

      Antonescu asta e atat de dus cu pluta, incat chiar isi ia in serios (dar numai el) visul ca l-ar putea concura pe Basescu. La fel si un purice se crede mare daca se compara cu un elefant.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum?! (Joi, 12 martie 2009, 17:07)

      Sorin [anonim]

      Cum sa vrei sa fii in fruntea unui partid cand reputatia ta este de unul dintre cei mai mari "chiulangii"?! Mie mi-ar fi rusine! Nimeni nu este perfect dar trebuie sa avem bun simt si sa tratam lucrurile de importanta majora cu seriozitate. Tariceanu este un om de caracter care stie sa stapaneasca orice problema...cred ca e suficient pentru mine!
    • 0 (2 voturi)    
      Antonescu: "Am ajuns aici fara bani, fara relatii, (Duminică, 15 martie 2009, 23:01)

      iancu jianu [anonim]

      ...si pe jos, nu calare pe Harley-Davidson (care duduie mai abitir ca economia tarii) sau, ma rog, in Porsche cumparat pe banii de la Citroen-uri.
    • 0 (0 voturi)    
      pfui, ce cloaca! (Marţi, 17 martie 2009, 23:35)

      Razvan_M [utilizator]

      un incapabil vs. un narcisist obosit...