Norica Nicolai la RFI : "Scorul de la parlamentare ma recomanda sa fiu cap de lista pentru PE"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2009, 23:07 Revista Presei | Radio TV

Norica Nicolai
Foto: Rompres
PNL va miza pe subiectele europene in campania pentru Parlamentul European, dar nu le va ocoli nici pe cele interne. Iata ce spune la RFI vicepresedintele partidului, Norica Nicolai, cap de lista pentru euroalegerile din sapte iunie.

"Ne vom bate la Bruxelles pentru libera circulatie a fortei de munca, fara restrictii, vom sanctiona orice incercare, orice tentativa a unei alte tari de a restrange dreptul cetatenilor romani la libera circulatie in Uniunea Europeana si ne vom bate pentru drepturile romanilor, oriunde ar fi", spune Nicolai.

Norica Nicolai declara ca PNL mizeaza pe un scor de peste 20% la acest scrutin sau sapte mandate minim. Aceasta apreciaza ca lista pentru europarlamentare este corect realizata si nu crede ca numele de pe lista sunt necunoscute sau ca nu ar merita pozitia.

"In ceea ce ma  priveste, crede ca e unul din liderii importanti ai Partidului National Liberal, mi-am confirmat leadership-ul in Congresul trecut, nefiind sustinuta decat de voturile colegilor mei si scorul pe care l-am obtinut la alegerile parlamentare, 47%, unul dintre cele mai mari scoruri ale partidului cred ca ma recomanda pentru a conduce aceasta lista, care este o lista politica. E o lista a unui partid politic si e o lista politica", spune Nicolai.


Citeste mai multe despre   























829 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    daaaaaaaaaa (Luni, 30 martie 2009, 23:23)

    nepotu' [anonim]

    si noi ne vom bate...cu toate fortele! pentru ca nepoatele sa nu mai voteze in locul vostru in parlament, pentru ca voi astia care n-ati fost in stare sa intrati in parlamentul romanesc sa nu aveti acces in parlamentul european , numai pentru simplul fapt ca nu ati obtinut un loc in tara...mama voastra de hoti si de jigodii!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    "Scorul" din mandatul parlamentar ... (Luni, 30 martie 2009, 23:29)

    nergalus [utilizator]

    trecut te recomanda pentru Jilava !
    Iar nesimtirea crasa de care dai dovada - te califica pentru cel mai jegos polician din ultimul an !
    Nu am vazut vre-un om mai ahtiat de putere ca matale ! Esti jenanta !
  • +4 (4 voturi)    
    Noul cap de lista (Marţi, 31 martie 2009, 0:07)

    moroes [anonim]

    Daca au renuntat la Daianu pentru asa ceva liberalii isi merita soarta.
  • +4 (4 voturi)    
    E corect procentul? (Marţi, 31 martie 2009, 0:17)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Dupa cat de simpatica m-ie cucoana eu as estima mai degraba 2%, cu toate ca dupa convingerile politice eu m-as declara 100% liberal (nu PNL-ist). Desi cine stie, cu asemenea deschizatori de lista care-mi provoaca greata poate o sa stau pentru prima data acasa la alegeri si poate iese ce zice ea...
  • +2 (2 voturi)    
    ne-schimbarea la fatza! (Marţi, 31 martie 2009, 7:58)

    liberal cu traditie in familie dar nu PNList [anonim]

    Din cate imi dau seama... PNLul a facut o schimbare asupra conducerii dar din pacate nu s-a reformat deloc in interior. Defileaza in continuare cu aceasi oameni si pastreaza aceleasi principii. Astept sa vad o reabilitare a lui Bogdan oltean, Dan Radu Ruseanu si compania si ma conving de tot. Sunt la fel ca PSD-istii care tot de mana cu bunicutza defileaza si acum. Jenant.... Si era ultimul partid istoric din viata noastra politica.
  • +2 (2 voturi)    
    bai da lasa-ne in durerea noastra !!!! (Marţi, 31 martie 2009, 8:22)

    turistul [anonim]

    nu intelegi matusico ca ai intrat in pubela politicii romanesti atunci cand nepoata ta se juca la butoane in parlament ? mi se face rau numai cand aud numele tau si greata cand vad ce tupeu ordinar ai !
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic (Marţi, 31 martie 2009, 10:24)

    Ella [anonim]

    ca trebuie mers la vot, ca daca nu se duce doar clientela lor mituita cu diverse bunuri.
    Inca sufar pt ce s-a intamplat la cluj cu Apostu...au votat maghiarii si pensionarii...20 % din populatie. Si aucm avem un primar de toata jena , asfaltul e tpt crapat, macar sa astupe gropile, plsu a amrit amenzile pt paracri ilegale...atata stie sa faca si el si Boc ! Ne-am saturat!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ma lesi (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:22)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Ella

      Ce puii mei se tot dau toti miticii clujeni. Fa Ella mai vezi de rahatul de la tine din capitala si vezi ca e zi de salar la forumistii de la PNL. Fuga la caserie manca-ti-as ochisorii tai sleampati :)
  • 0 (0 voturi)    
    dnei Nicolai (Marţi, 31 martie 2009, 14:39)

    anonim [anonim]

    Zici bine dar daca taceai filozof ramaneai.
    Te gandesti la o pauza mai lunga?
  • 0 (0 voturi)    
    Norica (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:08)

    luck [anonim]

    Da ce modesta esti,fatoo!
  • 0 (0 voturi)    
    Femeia comisar a trenului blindat ! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:07)

    martin [anonim]

    !n timpul razboiului civil din Rusia, existau trenuri blindate si unele erau comandate de femei.
    Asa s-a nascut conceptul teatral a carui reprezentanta reinviata, este aceasta minunata liberala Norica lui Nicolai,care se va stradui,sper cu succes, sa reduca putinele sanse ale PNL in alegerile europarlamentare. In Romania postrevolutionara se face multa reclama pentru produsele contra matretii, dar Norica evident le dispretuieste. Sper ca a 2-a propunere liberala, prietena floricicii Crin, sa fie cel putin partizana igienei !
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri corecte (Miercuri, 1 aprilie 2009, 19:17)

    pantera [anonim]

    Pe toti candidatii la europarlamentare ii intreb "ce-i mana in aceasta lupta ? iubirea de tara,partid sau euroi ?"
    Ce-i recomanda sa fie pe liste ? experienta profesionala ,cunoasterea limbilor straine , titluri internationale,posibilitati de sustinere a cauzelor romanesti.
    Va doresc succes,dar corect si cinstit
  • 0 (0 voturi)    
    cu nepoata la furat (Joi, 2 aprilie 2009, 9:41)

    silviu brucan [anonim]

    am exclus, datorita prezentei noricai pe lista lor, si pnl din optiunile de vot pe care le am. mai am de ales intre tokes si eba! sunt cei mai putin antipatici!