Traian Basescu: Aproape un milion de cetateni ai R. Moldova doresc cetatenie romana, printre care sunt si moldoveni de origine rusa

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2009, 21:41 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la "Editie speciala"
Foto: TVR1
Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a fost invitatul unei Editii speciale difuzate marti seara de TVR 1. Intr-o discutie cu moderatorul Luca Niculescu, seful statului a declarat ca e o chestiune de zile pana la instalarea noilor structuri la Chisinau, moment in care reluarea dialogului cu tara vecina va fi o prioritate. Presedintele a adaugat ca intre 800 de mii si un milion de cetateni ai R. Moldova doresc cetatenie romana, printre care sunt si moldoveni de origine rusa.

  • "Inca nu avem evaluarea integrala a ceea ce se intampla Moldova. Chiar a doua zi dupa incidentele de la Chisinau, unul din lucrurile pe care le-am stabilit ca o prioritate a fost sa fim informati cati cetateni romani se afla in beciurile ministerului de Interne de la Chisinau. Nici astazi nu avem un raspuns de la autoritatile de acolo. Tot atunci am stabilit sa avem un nou ambasador si inca nu avem un raspuns la solicitarea noastra de acreditare a ambasadorului. Este un abuz fara margini al puterii din Moldova."
  • "Daca ne-am lua dupa autoritatile de la Chisinau, ar fi trebuit sa stam cu mainile sus, sa expulzam ambasadori...se asteptau la contramasuri, dar n-am raspuns, cum n-am raspuns nici la expulzarile anterioare."
  • "In ce priveste oscilatiile de pozitie ale presedintelui moldovean, este un lucru greu de inteles, un soi de instabilitate. Eu oricand ma intalnesc cu presedintele Voronin discutam lucrurile foarte deschis, intr-o atmosfera foarte buna. La doua zile dupa ce plec, trebuie sa aflam de declaratii "Romania este imperialista, Romania este revizionista". Am vorbit de cateva ori si nu am primit explicatii satisfacatoare."
  • "Deocamdata nu este momentul sa-l sun pe presedintele Voronin. Va asigur ca o sa o fac la momentul potrivit, deocamdata interesul meu major a fost sa fie foarte bine informata Comisia Europeana."
  • "Nu ne grabim sa facem afirmatia ca au fost fraudate alegerile."
  • "Am privit cu alti ochi ce s-a intamplat la Chisinau, fata de Revolutia din decembrie. Am avut alta perceptie fata de cea pe care am avut-o in 1989."
  • "Din punctul meu de vedere, in ceea ce s-a intamplat la Chisinau, Rusia nu a avut niciun amestec. Si nu cred ca Rusia va sustine abuzurile puterii de la Chisinau. Nu spun ca le va condamna, cel mult va fi neutra, dar nu un aparator."
  • "Noi vom face tot ce tine de noi ca relatiile cu Republica Moldova sa se normalizeze si sa reinnodam dialogul. E o chestiune de zile pana la instalarea noilor structuri si va fi o prioritate reluarea relatiilor."
  • "Alegerile din Basarabia nu trebuie sa afecteze perspectiva europeana a cetatenilor moldoveni. Marea noastra batalie a fost ca, in final, cu tot efortul, Moldova sa fie inclusa pe lista tarilor care sa adere la UE."
  • "In momentul de fata sunt depozitate la Ambasada romana din Chisinau 650.000 de plicuri cu cereri de cetatenie. In aceste plicuri sunt intre 800.000 si un milion de cereri de cetatenie, pentru ca multe contin cererile unor familii intregi. Printre acestia sunt si moldoveni de origine rusa, dar ei au un regim diferit fata de cei care, de exemplu, si-au pierdut fara voia lor cetatenia romana, un regim care implica procedurile standard de asteptare."
  • "Romania are avantajul ca detine arhivele cu datele civile ale celor care si-au pierdut cetatenia romana odata cu Pactul Ribbentrop-Molotov, in 1940. Nu avem nicio problema de informatie de a judeca in mod corect pe cei care au pierdut fara voia lor cetatenia romana. Dupa evaluarile noastre, circa 65-70% din populatia R. Moldova este de origine romana."
  • "Nu trebuie sa va imaginati ca in sase luni se vor rezolva cele de la 650 la 800 de mii de cereri de cetatenie, dar s-a simplificat sistemul pentru cei care au pierdut fara voia lor cetatenia romana."
  • "Foarte putini dintre ei raman si muncesc in Romania. Este de fapt dorinta tinerilor din R. Moldova de a avea sansa europeana: de a invata sau de a munci in Europa."


Citeste mai multe despre   






















3614 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    bravo (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:28)

    gigel [anonim]

    bravo basescu!!!! asa te vrem!!! esti un hagi al politicii romanesti
    • -1 (3 voturi)    
      hehe (Miercuri, 15 aprilie 2009, 1:16)

      haha [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Nu ii jigni te rog geniul lui Hagi in fotbal cu dilentantismul lui Basescu in politica. Faci un deserviciu fotbalului romanesc.

      Si daca Basescu si in cazul asta ar fi dat-o in bara, era culca
  • +11 (19 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:36)

    Mirel [anonim]

    Un discurs curajos! Bravo d-le presedinte!
    apropo: a -ti punctat si la capitolul imagine pesonala (cam terfelita in ultima vreme). Buna miscare!
    • +3 (7 voturi)    
      Hai Basescu (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:09)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mirel

      Un discurs bun, la fel ca si cel din Parlament.
  • -17 (23 voturi)    
    moskova nu crede in lacrimi (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:37)

    zed [anonim]

    Bravo Base!!! ai spuns ce ti s-a shoptit de la Moskva. Bravo, esti cel mai tare papagal.
    Da, un Hagi intr-o tara de fotbalisti ;)
    • +3 (3 voturi)    
      VEZI CA AI GRESIT ARTICOLUL (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:56)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui zed

      PROBabil vroiai sa postezi la altundeva.
  • +6 (10 voturi)    
    "multumesc" domnilor parlamentar (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:56)

    un crestin [anonim]

    Domnilor parlamentari!!!!
    Republica Moldova a urmarit (a asteptat) cu sufletul la gura acest discurs al Domnului Basescu, ceia ce am vazut, ma refer la reactia domnilor din sala, ne-a discurajat foarte si foarte mult ...atitudinea inpardonabila si indiferenta la al multor ssenatori/deputati/parlamentari-sau ce mai sunteti voi m-a intristat si mai mult. Consider amoral si lipsit de educatie, cultura modalitatea si atentia cu care ati ascultat discursul Presedintelui vostru! Ati vorbit la telefoane, ati scris sms-uri, ati ris, ati discutat (pe teme libere), ati rugumat guma, ati dormit...rusine!!!
    Rusine, domnilor, rusine... Ati dat dovada de o nepasare si lipsa de resect...nu pentru cetatenii moldovei ci pnetru Prsedinte.
    Domnilor! aveti tot disrespectul meu. Nu-mi pasa de parerea voastra (in caz daca veti citi acest mesa), nu-mi pasa de ceia ce o sa credeti, caci valoarea voastra e zero, ba chiar -1, pentru mine...
    Domnule Basscu, va multumesc pentru incecare si pentru intentia nobila.
    La reveder, nopate buna NA!
  • -11 (11 voturi)    
    Apa de ploaie! (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:12)

    toto [anonim]

    Bla bla bla ! Ce baiat bun e Basescu! Moldovenii sa stea in Moldova!
  • 0 (4 voturi)    
    Da, nu luam masuri de nici un fel (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:38)

    Bazezgu [anonim]

    Ne situam in sferele inalte ale diplomatiei.
    Insa sunt atatia tineri romani in beciurile politiei din Basarabia.
    De ei se ocupa cineva, sau raman cu imbarbatarile presedintelui?
    Halal.
  • +8 (12 voturi)    
    Declaratie ca la carte ....... PERFECTA! (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:46)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Io zic ca Basescu e "overqualified" pentru natia asta de carcotasi manelisti ......... fara nici o ironie .......... pe omul asta nu-l merita foarte multi romani.

    Inainte sa sariti cu minusurile, sa ma explic:

    Basescu are relele lui, dar daca cautati presedintele perfect, sunteti ori dusi cu pluta ori complet rau-voitori.

    De ce? Pentru ca e de-a dreptul nesimtire sa ceri PERFECTIUNEA unui om care a trait:

    - in aceeasi mizerie urbana, langa tine.

    - langa aceiasi vagabonzi si copii ai strazii, ca si tine.

    - captiv in acelasi sistem endemic si hidos de spagi si "atentii", ca si tine.

    - langa aceiasi inculti care sparg seminte in tren, pe stadion, la film si in parcuri, ca si tine.

    - cu aceiasi vecini comunisti care inca mai au tentatia de a asculta prin perete in speranta unor secrete bune de folosit ......... ti-am amintit din greseala de administratorul blocului tau? Ma scuzi.

    Treziti-va un pic, dragi romani, din amorteala asta stupida in care numai reactiile negative mai razbat.

    Si daca aveti impresia ca v-am insultat, imi cer scuze: romanii mei sunt cu siguranta mai harnici decat nemtii, mai respectuosi decat japonezii, cu mai mult simt civic decat elvetienii si mult mai inteligenti decat orice alta natie de pe pamant ......... atata doar ca n-am apucat sa spunem la nimeni despre toate astea.

    Cu respect si speranta.
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:04)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Mandria ta de a fi roman smuls un zambet.
    • 0 (0 voturi)    
      Nope (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:57)

      G [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Mie imi pare rau ca Base a patit toate astea, dar eu am reusit sa evit o mare parte din ele si de aceea cred ca putea si el.

      Deci scuza nu are.
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:48)

    dadan [utilizator]

    felicitari lui base pentru curaj si coerentza.
    pun pariu ca maine apare geoana sa spuna nishte tampenii ca sa faca si el ceva capital din toata afacerea asta si poate sa-l puna pe base intr-o lumina proasta.... dar geoana sa stii ca electoratul nostru este mai destept decat al vostru...
    aaaa si era sa uit , un slogan de campanie pentru geoana: mirciulica nici nu stii cat de mic tu stii sa fii . (dosare sa fie, ca politica nu prea este..)
  • +2 (2 voturi)    
    avut mare grija (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:55)

    alin [anonim]

    de ce trebuie sa avem mare grija?pentru ca este un an electoral si un milion de noi cetateni este aproape tot atatea voturi pentru basescu, apoi avut mare grija si cu unguri din tinutul secuiesc, ei abia asteapta o mica miscare din partea Romaniei cu Moldova si o sa vedeti cum au sa ridice capul, nu trebuie sa ne grabim sa nu ne coste mai tarziu
  • +3 (3 voturi)    
    Touche ? (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:14)

    Pro Stirist [anonim]

    Dupa cum rectioneaza " Partenerii nostri strategici: SUA si Regatul Unit al Marii Britanii " ne putem bucura deja de victorie...Huuzzaahh !!! Urraa!!!
    Saptamana trecuta au mai murit doi ofiteri romani in Afganistan. Aparau drepturile omului din Afganistan si OCCident :):)
    Justitia romana este execrabila?!
    Tocmai a ajutat PRM sa intre in Parlamentul European prin tinerea lui Gigi Becali in arest si pe perioada Pastelui Ortodox .

    Chiar ma intreb daca nu e un lucru bun !!!:):):)

    Institutiile statului de cel mai inalt nivel sunt abjecte .Ma refer la Ministerul Muncii care nu are nici macar bunavointa de a avea vreo reactie . Se preocupa doar de fonduri........

    Doctorul de la Slatina care a lasat pacientii sa moara caci trebuia sa aiba grija de soacra sa a ajuns consilier ministerial.....

    Nu i-am vazut pe cei de la Antena3 , mari sprijinatori ai PSD, sa mentioneze aceasta informatie...
    ...in schimb am vazut pe Ciuvica fara frica care imi vorbeste despre furtul milionului de euro al casei fetei presedintelui....

    Domnule Treningurist Badea de ce nu vorbesti despre acest subiect ??

    http://www.gandul.info/actualitatea/doctorul-cercetat-ca-si-a-tinut-soacra-internata-cinci-ani-consilier-part-time-al-ministrului-bazac.html?3927;4192811

    Sau poate doresti sa vorbesti despre membrii din Blocul National al Revolutionarilor care au facut greva foamei pana au lesinat impotriva numirii lui Emilian Cutean în funcţia de secretar de stat la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor ,....Emilian Cutean care din Decembrie 2004 face parte din Colegiul Naţional al Institutului Revoluţiei Române, numit prin decret al preşedintelui Ion Iliescu .
    Emilian Cutean este membru în Comisia parlamentară pentru problemele revoluţionarilor.

    http://www.gandul.info/flux/doi-dintre-revolutionarii-care-fac-greva-foamei-in-fata-guvernului-au-lesinat.html?3996;4205216#comments

    Catre Badea:

    Pasol na turbinca grabit ! -nu stiu sa scriu ruseste dar ma straduiesc :) !

    Votati Basescu !
  • +2 (2 voturi)    
    tradatorii (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:23)

    nell [anonim]

    orice amarat de parlamentar sau membru al guvernului care prin nesimtirea mostenita din propriul camin sfideaza un discurs ce ne priveste pe toti,ca natie,si pe fratii nostrii rupti de noi,fie prin scobit in nas,trimitere de sms-uri,sau dispret afisat,NU CRED ca ne reprezinta ca natiune!indiferent de partid politic!
    alesii nostri fac fronda politica si atunci cand discutam PROFUNDE interese nationale!
    iubim cu totii romania.de ce sa fim dezbinati cand e vorba de interesul nostru national?de ce sa facem partizanat politic?nu e mai important interesul nostru colectiv?
  • -3 (5 voturi)    
    NU VREAU! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:38)

    papushoi [anonim]

    Eu nu vreau sa le dam cetatenie romana la moldoveni.
    • +2 (2 voturi)    
      Vrei nu vrei (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:58)

      BogdanM [utilizator] i-a raspuns lui papushoi

      Din fericire nu depinde de tine:)
      Toti cetatenii Moldovei ar trebui sa primeasca cetatenia romana, chiar si cei de origine rusa sau ucraineana. Cu totii sunt mai aproape de noi (limba, cultura, religie) decat ceilalti doritori de cetatenie (arabi, chinezi sau indieni).
      Singura problema e ca cetatenii Moldovei cu dubla cetatenie nu au drept de vot in Moldova...deci daca prea multi devin romani, comunismul nu mai pleaca din tarisoara aia.
    • 0 (0 voturi)    
      pap (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:39)

      ivanivan [utilizator] i-a raspuns lui papushoi

      ma papushoi< mai bine te numeai patlajica si spuneam ca esti o fata de treaba
  • -2 (2 voturi)    
    idiotilor (Miercuri, 15 aprilie 2009, 3:20)

    eugen [anonim]

    cine nu vrea sa mearga in Europa doar cu buletinul

    ati uitat cum era cu vize

    sunte-ti prosti ei vor decat actul ii doare in cur de noi

    va maipuleaza sentimental

    erau doar copii acolo unde erau 95% din moldoveni
    • 0 (0 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Duminică, 19 aprilie 2009, 7:58)

      miki [anonim] i-a raspuns lui eugen

      asa e dar putini inteleg
  • 0 (0 voturi)    
    3x (Miercuri, 15 aprilie 2009, 4:53)

    Dragos Stefan [utilizator]

    URA URA URA!
  • +2 (2 voturi)    
    Cetatenie pentru moldoveni! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 9:20)

    Catalin I. [utilizator]

    Sunt pentru acordarea in masa cetateniei romane basarabenilor.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo!!! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 21:18)

    Bacalov [anonim]

    Exceptional politician cu o gandire, cointeresare si spirit de prognoza/analiza fara egal in politica romaneasca de pana acum.
    Tace si face - fata de restul "vorbaretilor" de la guvernare sau din opozitie!
  • 0 (0 voturi)    
    Români basarabeni! (Joi, 16 aprilie 2009, 23:47)

    Aurel [anonim]

    Români basarabeni, va ordon: treceti Prutul! (încoace, spre tara mama - se'ntelege...).
    Parafraza nu e o gluma, asa trebuie procedat, precum Germania cu etnicii germani din teritoriile pierdute. Macar sa recuperam oamenii, daca altceva nu se mai poate.