Traian Basescu: Am promulgat legea salarizarii pe baza analizelor oferite de FMI. Tariceanu m-a mintit si l-a pus pe Vosganian sa-mi trimita un document falsificat

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2009, 22:49 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu la "Editie speciala"
Foto: TVR1
Presedintele Traian Basescu a declarat la "Editie speciala" de pe TVR, ca a promulgat legea salarizarii cadrelor didactice bazandu-se pe faptul ca FMI a oferit doua analize, pana in luna ianuarie, in care se specifica faptul ca tara noastra va avea crestere economica.

"Nu-i un om politic sa nu fie destept acum si sa nu spuna ca el stia de criza. Nu e adevarat. Nu aveau cum sa spuna asa ceva ca nu stiau. Economia duduia atunci, chiar si Institutul National de Statistica, in decembrie, spunea ca vom avea o crestere economica de 3-6 procente pentru 2009. Si FMI spunea in octombrie ca Romania va avea crestere economica pentru a-si revizui apoi prognoza in decembrie si in ianuarie. Curtea Constitutioanala si-a dat avizul pe lege iar eu nu as fi putut in acest caz decat sa o mai plimb prin Parlament, dar nu as fi putut impiedica aplicarea ei", si-a explicat atitudinea Traian Basescu.

Presedintele i-a acuzat si pe fostii guvernanti care "au vorbit doar de crestere economica si nu au spus nimic despre criza" sustinand ca fostul premier Tariceanu minte atunci cand spune ca l-a informat ca nu sunt bani pentru marirea salariilor si ca i-a trimis prin Vosganian documente in care datele reale erau falsificate.

"Premierul Tariceanu face ce a facut in 2007 si 2008, minte. Intr-adevar imi scria ca nu poate plati si motivul era ca s-a executat practic bugetul la nivelul la care a fost alocat, 5,98% din 6%. Imi demostra pe un document transmis, nu de premier, iar a facut o eroare, ci prin Vosganian fiindca el nu a avut curajul sa-mi transmita un document falsificat si atunci l-a pus pe Vosganian sa-mi dea documentul in care imi arata ca practic pana la 31 decembrie se epuizeaza bugetul alocat educatiei. Ori executia bugetara la 31 decembrie a fost de 4,5%. Deci dl. premier Tariceanu m-a dezinformat", a declarat presedintele Basescu.

Seful statului s-a declarat putin dezamagit de atitudinea guvernului fata de sugestiile facute de el pe ordonanta cu deconcentrate: "Sigur ca as fi vrut sa-mi acorde atentie guvernul, sa ma bage in seama, dar sunt probleme economice mai importante acum. Sunt de parere insa ca profesionistii ar trebui sa ramana indiferent daca au fost clientela cuiva".


Citeste mai multe despre   






















5701 vizualizari

  • +8 (48 voturi)    
    Sigur... (Marţi, 5 mai 2009, 23:04)

    pamfletaru [utilizator]

    Du-te si canta la alta masa ca am ramas fara maruntis...
    • +6 (40 voturi)    
      Nu-l credeam in stare de asa ceva... (Miercuri, 6 mai 2009, 1:02)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Adica una e sa dai vina pe fosta guvernare...si alta e sa minti chiar asa....cu nesimtire. Parca am fi pe la tara...pe undeva. Chiar atat de prosti de crede asta? Adica Tariceanu sustinea sus si tare ca nu promulga legea, a atacat-o peste tot, si acuma vine el si ne zice ca nu-i asa. Cum e posibil, tu ca Presedinte al Romaniei, sa vii si sa faci asemenea afirmatii mincinoase? Nu-mi vine sa cred.
      • +3 (27 voturi)    
        treaba ta! (Miercuri, 6 mai 2009, 7:39)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        io il cred in stare de altele si mai si: sa fure o flota intreaga, sa se bage in afaceri imobiliare dubioase (vezi popoviciu, casa din mihaileanu si altele) sa taca precum... gripatu-n papusoi cand frate-su ameninta ziaristi... mai vrei? ca sa fi politician in romania trebuie sa fi din capul locului si nesimtit si tampit si borfas de drumul mare, asa ca "alesii nostrii" sunt policalificati. da' sa recunoastem cinstit: institutia prezidentiala a progresat enorm in ultimii 19 ani, de la "mai animalelor" la "mai bulangiilor" e un salt spactaculos!
      • 0 (24 voturi)    
        Tariceanu va crede prosti (Miercuri, 6 mai 2009, 8:06)

        ion [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Toti deputatii, in UNANIMITATE (deci si liberali si membri ai guvernului TARICEANU) au votat legea. Ceri apoi presedintelui(care a trimis spre analiza, pe motiv de lipsa a banilor, legea majorarii pensiilor, fiind, apoi, atacat din toate directiile de PSD+PC+PNL iar legea de majorare a pensiilor a fost votata cu majoritate simpla) sa nu promulge legea(adica - noi(PSD+PC+PNL baieti de treaba am aruncat castanele in foc, iar matale scoate-le...) ....
        Cred insa ca daca Vosganian a dezinformat oferind date false trebuie sesizata procuratura si DNA pentru atentat la securitatea economica a Romaniei! Baieti la treaba, URGENT:
        • +1 (19 voturi)    
          Incurci (Miercuri, 6 mai 2009, 9:31)

          George [anonim] i-a raspuns lui ion

          Una e cresterea pensiilor (de cateva procente, si o reparatie morala pentru oameni care si asa castigau putin), si lata era cresterea cu 50% a salariilor din invatamant, care pe langa procentul foarte mare ar fi antrenat si o reactie in lant. PNL a votat impotriva, nu confunda cu "exceptia" Adomnitei.
          • +3 (15 voturi)    
            NU E ADEVARAT! (Miercuri, 6 mai 2009, 10:11)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui George

            pnl nu a votat impotriva in parlament! pnl a votat in bloc pentru lege in parlament. nu mai dezinforma. pe adomnitei l-a dat afara tariceanu pt ca s-a dus la cununie cu elicopterul guvernului si i-a facut imagine proasta, nu pt ca a votat aberant. de unde rezulta si grija lui tariceanu pt tara.
            • 0 (4 voturi)    
              Da...PNL a votat legea. (Miercuri, 6 mai 2009, 13:28)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui CCC

              Toata lumea stie asta. Toate partidele au votat-o. Dar de ce minte Basescu?
        • +2 (20 voturi)    
          Basescu te crede prost (Miercuri, 6 mai 2009, 9:43)

          hope [utilizator] i-a raspuns lui ion

          Daca Vosganian a trimis ceva falsficat, era demult saltat de DNA. Sa nu-mi zici mie ca de mila, Basescu l-ar fi iertat.
          Intradevar toti liberalii au votat initial...dar dupa ce Tariceanu incerca sa indrepte ceva(cum zici tu...sa ridice castane din foc) nu arunca cu pietre in el. Si logic vorbind..cum poti dq sa majorezi cu 50% salariu unor bugetari fara sa mentionezi sursele??? zi-mi si mie...de ce nu s-a majorat 10% pe 6 luni, pe urma mai majorau daca aveau de unde. Tariceanu incerca o solutie de compromis(incerca sa majoreze cu douazeci si ceva procente) iar toti PDL si PSD il luau peste picior (unde-i lege nu-i tocmeala).Asa PNL si-a taiat craca de sub picior iar PDL a prins aripi. Daca tu mai crezi in afirmatii "nu am stiut" atunci dragul meu esti pierdut in spatiu.
        • +5 (13 voturi)    
          Uite cum te dai pe dupa cires... (Miercuri, 6 mai 2009, 10:41)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui ion

          Domnul Basescu minte in legatura cu faptul ca nu a fost avertizat ca vine criza (da armata aia de consilieri si functionari ce rol au?) si ca a fost dezinformat in legatura cu legea majorarilor salariale pt profesori. Da...Tot PNL-ul a votat acea lege la fel ca si celelalte partide politice, insa tin perfect minte cand Tariceanu a aratat 3 hartii semnate de el si trimise lui Basescu in care il informa in legatura cu imposibilitatea de plata a acestor majorari. In concluzie minte de ingheata apele.
        • +3 (11 voturi)    
          ... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:06)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui ion

          In primul rand ti-as recomanda sa nu mai folosesti parantezele ca faci abuz de ele si uiti sa le inchizi. Apoi ... este clar ca a fost un circ politic la nivel de discutii pentru ca urmau parlamentarele. Basescu nu mai face doi bani. Salariile profesorilor necesita crestere majora dar observ ca latratorii de la pdl vedeau bugetul ca pe o carte de colorat in care sperau sa mai gaseasca spatii libere sa dea si ei cu creioanele. S-a putut observa asta si la sedintele de buget. Sau poate acolo nu stiau de unde sa mai traga sa ii mai dea rasfatatei de Udrea ceva bani. Mi se pare cat se poate de corect sa traga ponoasele atat actuala guvernare cat si Basescu. S-au folosit de asta pentru a atrage electorat. Acum sa il multumeasca.
          Subscriu la primul comment: nu mai am maruntis... de fapt nu mai am nimic.
      • -2 (8 voturi)    
        Si cu cele 3 miliarde cheltuite in trimestrul 4? (Miercuri, 6 mai 2009, 11:28)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Daca stia Tariceanu de criza cum de a cheltuit tot fondul de Dezvoltare, in care erau 3
        miliarde de euro luati pe privatizarea BCR, in ultimul trimestru al anului trecut, inainte
        de alegeri? PNL impreuna cu PSD au devalizat aceasta tara si acum ei tipa cel mai mult.
        Hotii strica hotii!!! Traian Basescu va deveni din nou presedinte si hotii neamului vor fi
        adusi, incet, dar sigur in puscarie. Mai ales Vantu care vrea sa devalizeze CEC-ul prin
        omul sau care a fost propus primului-ministru de Mircea Geoana, care e disperat ca pierde
        prezidentialele si odata cu ele sefia PSD. Cititi in EVZ de azi si edificati-va.
        • 0 (4 voturi)    
          Poate vrei sa zici ca l-a cheltuit BOC (Miercuri, 6 mai 2009, 12:19)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Noroc ca i-a zis Tariceanu de el ca nu stia unde sa-l caute.

        • +1 (3 voturi)    
          Da mai...sunt de acord cu tine (Miercuri, 6 mai 2009, 13:26)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          PNL-ul a furat de a stins....dar nu despre asta este vorba. Este vorba despre minciunile mai mult decat evidente ale dl. Basescu. A fost informat in legatura cu criza si cu imposibilitatea de plata a unor eventuale salarii majorate. E scris negru pe alb. A primit mai multe scrisori de la Tariceanu, si informari de la SRI in legatura cu criza. Cum poate el sa apara si sa minta asa pe fata?
    • -4 (10 voturi)    
      (Miercuri, 6 mai 2009, 10:41)

      Lars [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      presedintele ramane cel mai bun in momentul de fata si il vom sprijini din toata inima pentru un nou mandat pana in 2014.
      cat priveste/ carcotasi ca ala de mai sus, le urez lor sa cante la alta masa daca nu le convine, presedintele este iubit de popor si va castiga aceste alegeri. basescu nu a pierdut niciodata pana acum !!
      • 0 (2 voturi)    
        base (Miercuri, 6 mai 2009, 14:01)

        take [anonim] i-a raspuns lui Lars

        Da` si cand o pierde! (De-ie Domnul!)
  • +7 (43 voturi)    
    Ce mincinos (Marţi, 5 mai 2009, 23:06)

    amadeusz [utilizator]

    Pai guvernul anterior a zis ca nu sunt bani. Chiar asa de fraier era Base sa semneze ce ii zicea Moliceanu?

    Acum ne ia si de fraieri

    Huoooooo!
    • -8 (34 voturi)    
      care guvern ,motzart ? (Marţi, 5 mai 2009, 23:50)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      ca au fost 2,1 pnl+psd 'condus' de Moliceanu si 1 cocndus de dorin patricianu,dupa cate stiu eu din guv.Moliceanu min. educatiei '15 stelute; a votat legea,chiar si Chuky-Crin lider de grup si chiul a votat o si el
      Ce nu ai inteles ? base a fost cat se poate de clar,din procentul de 6 % tary executase doar 4,1-4,5 ,deci teoretic-zic teoretic pt. ca acest martafoi cu papion in tot mandatu' lui nu a alocat pt. educatie 6% decat pe hartie ,hotomanu aloca sumele in momente inoportune,ex. cu 3-4 saptamani de a incepe scoala cand efectiv nu mai era timp disponibil pt licitatii,contestatii,etc,astfel banii se intorceau la buget sau mai bine spus ramaneau in trezorerie-ar fi ramas disponibil un procet de peste 1% pt marirea salarilor profesorilor,simplu,nu ?
      • 0 (10 voturi)    
        Minte sau nu minte ? (Miercuri, 6 mai 2009, 0:27)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Asta este intrebarea !
        • +4 (26 voturi)    
          minte (Miercuri, 6 mai 2009, 1:33)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Alex

          daca nu minte (1% sanse) inseamna ca e un mare prost si el si consilierii lui pt ca daca citea hotnews numai 15 min pe zi isi dadea seama din vara ca vine puternic criza
          daca minte (99%) inseamna ca e o jigodie ordinara ceea ce stiam de cind a adus psd la guvernare ('"mi-am vazut visul cu ochii")
          pa
      • +1 (3 voturi)    
        S&P (Miercuri, 6 mai 2009, 11:56)

        Pongo [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        Uiti de S&P si de scaderea ratingului de tara. Pe aia nu a mai scris-o moliceanu.

        Scria negru pe alb ca majorarea salariilor profesorilor e o tampenie.
  • +6 (42 voturi)    
    mincinos (Marţi, 5 mai 2009, 23:10)

    Misu [anonim]

    cum am putut sa votam un asa ipocrit ?

    domnul presedinte minte!
  • +3 (41 voturi)    
    ciudata natura umana.... (Marţi, 5 mai 2009, 23:11)

    dorinteodor [anonim]

    zice ca a promulgat bazat pe fmi si pe ce a zis tariceanu....dar tariceanu a spus mereu ca nu se poate, i-a trimis o scrisoare ca nu se poate, a ajuns si la curtea constitutionala..... daca tariceanu i-a spus nu in prag de alegeri, atunci era evident ca chiar nu se poate.... dar base declara cu seninatate ca a semnat bazindu-se pe ce i-a spus tariceanu....oricum, tot mai multi or sa inceapa sa-l regrete pe tariceanu care nu minte....
  • +4 (30 voturi)    
    hahaha (Marţi, 5 mai 2009, 23:13)

    ileana [anonim]

    ...hahaha...singura precizare: rad amar!
    Daca FMI a prezentat 2 analize, cu crestere economica , de ce nu le-a zis la negocieri: "mai usor cu conditiile , ca noi o sa avem crestere"?

    Au iesit cu rahat, ca nu ne-a impus FMI marirea cotei unice, si-au bagat "forfetarul"...au marit CAS...au deturmat banii ( procentul) de la pensiile private...au marit impozitele pe imobile ( vezi reevaluarile pt. firme).

    Sper sa nu mai candideze! Sa-i tina companie lu' Milica ( ca si ala a fost o mare deceptie)
    • +7 (17 voturi)    
      timpul asta (Miercuri, 6 mai 2009, 0:37)

      Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      Daca nu stii tine cont de desfasurarea temporala a evenimentelor, atunci taci. Acordul cu FMI s-a facut pe cu totul alte date ca alea din nov-dec.
      • +1 (7 voturi)    
        Acordul cu FMI (Miercuri, 6 mai 2009, 8:30)

        George [anonim] i-a raspuns lui Alex-AP

        ...da, dar putea sa le puna la indoiala probitatea FMI-ului, din moment ce la interval de 2-3 luni spunea cu totul altceva. Acum, acordul acesta se bazeaza tot pe "cercetarile" FMI-ului, si ce ne opreste sa ne indoim ca si acum s-a inselat? Si o precizare, FMI nu a zis ca accepta cota unica sau inghetarea TVA, dar a cerut masuri concrete, iar desteptii nostri au ales mai mult ca sa arunce praf in ochii negociatorilor: forfetarul nu va aduce nici pe sfert din cat se asteapta, iar cresterea CAS-ului nu va avea efect fiindca masa de angajati va scadea prin cresterea numarului de someri.
    • +2 (12 voturi)    
      nu spera! (Miercuri, 6 mai 2009, 7:41)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      sigur candideaza! nesimtirea nu doare.
  • +9 (27 voturi)    
    lasa-ne... (Marţi, 5 mai 2009, 23:24)

    prietenu` [anonim]

    domnule preedinte, aveti la dispozitie in calitatea dvs. toate parghiile ca sa aflati cele mai proaspete si corecte informa'ii din toate domenile, si este normal sa fie asa.
    dar degeaba ...
    • +2 (12 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 6 mai 2009, 8:34)

      George [anonim] i-a raspuns lui prietenu`

      Asa este, e inconjurat de toate serviciile de informatii, nu era asa de "nestiutor", acum penduleaza in a spune ba ca stia de ce vine, ba ca a fost dezinformat de o fituica trimisa (prin curier) de Tariceanu. Chiar si la momentul promulgarii, in toamna, era evident ca minte cand spunea ca sistemul de pensii e prabusit, ca apoi sa spuna ca bugetul e plin de bani si sunt resurse sa fie platiti cei 50%.
      • 0 (8 voturi)    
        completez (Miercuri, 6 mai 2009, 9:51)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui George

        Si din declaratiile SIE s-a aflat ca astia au prezentat un raport Preedintelui in care mentionau ca Romania va fi lovita de criza.
  • +3 (17 voturi)    
    Sa traiti bine!... (Marţi, 5 mai 2009, 23:27)

    sg [anonim]

    Stati linistiti cu totii, nu-i mai dati replici pamfletare,ca oricum nu le receptioneaza...
    E in firescul oamenilor "puternici"....mai bine mincati ceva bun sau cititi ceva bun...sau ...ce vreti voi...dar...lasati-l in pace.!...
  • +9 (27 voturi)    
    ipocrit (Marţi, 5 mai 2009, 23:29)

    The Saker [utilizator]

    mare ipocrit, mare deceptie....
    • +2 (10 voturi)    
      buna dimineata! (Miercuri, 6 mai 2009, 7:44)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      dupa betia victoriei urmeaza inevitabil trezirea la realitate si mahmureala! nu stiai?
  • +6 (30 voturi)    
    ASteptam sa dam cu stampila (Marţi, 5 mai 2009, 23:29)

    patrunjel [utilizator]

    Ce e tragic e ca individu nu isi da seama cat de penibil a ajuns.

    Iti e relativ mila de Base . Vai de capul tau. Si cand te gandesti ca te-am votat de 2 ori pana acuma si am crezut in tine...

    Sa te voteze la toamna electoratul PSD , ca te-ai inhaitat cu ei . Noi ne-am saturat de tine. Penibilule.
    • +8 (18 voturi)    
      mila asta (Miercuri, 6 mai 2009, 0:38)

      Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      Uite de-aia nu-ti ia tie presa interviu, ca nu spui nimic.
    • 0 (10 voturi)    
      pai... (Miercuri, 6 mai 2009, 7:46)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      e ca si cum i-ai ura de pe acum un nou mandat. nu stii vorba? psd-isti, da' multi!
  • +9 (27 voturi)    
    criza (Marţi, 5 mai 2009, 23:30)

    jij [anonim]

    SUA era in criza, europa de vest era in criza, toata economia de la noi cu apartamente supraevaluate si credite date cu dobanzi mari erau sustinute de bani din afara. cat de paralel cu economia sa fii ca sa spui astfel de aberatii? la basescu restul lumii inseamna nimeni?
  • +4 (30 voturi)    
    MINTE CUM RESPIRA ! (Marţi, 5 mai 2009, 23:32)

    Alex [anonim]

    La fel si sloganul - Sa traiti bine !
    Minte in orice pozitie, este in stare sa o trimita si pe masa la produs, doar sa ramina in functie.
  • +5 (33 voturi)    
    Rade acum Tariceanu (Marţi, 5 mai 2009, 23:37)

    vio [anonim]

    vazand cum i se da, indirect, dreptate.
    Tariceanu a pierdut multe voturi tocmai pentru ca s-a OPUS maririi salariilor din invatamant. Va mai amintiti cum spunea de 10 ori pe zi ca o asemenea marire e NESUSTENABILA!?
    I-a trimis lui Basescu 3 scrisori ii care ii explica ca guvernul nu are bani pentru profesori.
    Dar Basescu a promulgat legea, ba chair a subliniat necesitatea maririi salariilor. Plus, sanchi, Bani contra Reforma.


    Si acum, cica n-a stiut!
    Tariceanu stia, guvernul liberal stia, analistii de la TV stiau toti. Numai serviciile de informatii si consilierii economici ai lui Base habar nu aveau.

    Imi pare rau acum ca nu am votat PNL-ul, dar imi scot parleala in iunie.
    • 0 (16 voturi)    
      pdl sau pnl? (Miercuri, 6 mai 2009, 1:04)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui vio

      incep sa cred ca asa e... basescu = dezamagire? nu stiu... dar... poate fi
    • -7 (15 voturi)    
      lasa vrajeala (Miercuri, 6 mai 2009, 2:05)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui vio

      1+1=2.
      una e sa fim deceptionati de basescu, si alta e ce zici tu aici, incerci sa manipulezi oamenii sa voteze cu pnl-ul; sau sugi si tu o tzatza de la liberali? prostia romanului ar fi ca din deceptie fata de basescu (pe care nu o sa il mai votez nici eu niciodata) sa fuga repede sa puna stampila pe alti hoti, recte PNL.
      Mai atenti oamni buni cum votati, ca dupa aia iar va plangeti.
      Nu v-ati lamurit ca PSD=PNL=PDL=PC=etc?
      Anulati-va votul!
      • +1 (11 voturi)    
        las-o si tu (Miercuri, 6 mai 2009, 10:01)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        ce ai facut in comentariu tau nu e nimic mai mult decat o propaganda PDL ista. Si minti inca cu nerusinare..te asigur ca nu am nici o treaba cu nici un partid insa cand aud PSD= PNL... PDL e un grup centrist format atat din voturile partidelor de dreapta(PNL) cat si din stanga (PSD). PSD/PDL s-au format dintr-un trunchi comun(sigur stiai asta). PDL guverneaza alaturi de PSD (si asta sigur stiai).
    • +7 (23 voturi)    
      Rade acum tariceanu ca NOI PLATIM ce-a facut el (Miercuri, 6 mai 2009, 2:07)

      noi platim [anonim] i-a raspuns lui vio

      ♦ NOI, POPULATIA suntem penalizati in locul lui de catre Comisia Europeana pentru DEFICITUL BUGETAR pe care el l-a facut

      ♦ NOI, POPULATIA - nu guvernul actual - platim in locul lui Tariceanu dobanzi pentru finantarea deficitului pe care PNL l-a lasat

      Fara COMPLICITATEA Presei, nu noi - ci PNL platea

      Unde ti-e Presă datoria fata de NOI, POPULATIA - ?
      • +2 (10 voturi)    
        ba mai lasa-ma cu deficitul asta (Miercuri, 6 mai 2009, 10:14)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui noi platim

        ca-mi iese pe nas...poate chiar mai bine asa ca se imprumuta de la UE conditionat de reforma in justitie. Deficitul Bug al Irlandei a fost de -7.1, al Britaniei de -5.5. nu conteaza asa mult deficitul (e ca si cum ai cheltuit intr-o luna mai mult decat bugetul familiei si te-ai imprumutat), contea
        • -2 (8 voturi)    
          Deficitul conteaza pt. cine-l PLATESTE (Miercuri, 6 mai 2009, 11:14)

          Orice BULGAR e mai destept ca PNL [anonim] i-a raspuns lui hope

          evident ca pnl-ului i se rupe pt. ca noi platim nu pnl

          deficitul bugetar este datoria facuta de un guvern pt. a fi platita de populatie in guvernarea viitoare

          bulgaria - tara cu care ne-am comparat mereu - a reusit sa aiba si crestere economica, si excedent bugetar, si bani alocati din excedent pt. educatie si sanatate

          pnl a "alocat" bani pentru un gard de scoala care costa cate 2 miliarde de lei.
          • -3 (5 voturi)    
            INFO: "Cum se finanteaza deficitul bugetar " (Miercuri, 6 mai 2009, 11:45)

            Orice BULGAR e mai destept ca PNL [anonim] i-a raspuns lui Orice BULGAR e mai destept ca PNL

            Cum se finanteaza deficitul bugetar

            Postat in Indicatori de Emil Stoica pe 1 August 2007, la ora 12:45 am

            http://stoica.hotnews.ro/cum-se-finanteaza-deficitul-bugetar.html
      • +4 (6 voturi)    
        rectific (Miercuri, 6 mai 2009, 10:15)

        hope [utilizator] i-a raspuns lui noi platim

        conteaza unde s-au dus banii...critica chestia asta...nu deficitul.
    • 0 (20 voturi)    
      esti nebun? (Miercuri, 6 mai 2009, 3:34)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui vio

      cum adica Tariceanu era impotriva? Cine era seful PNL care a votat in unanimitate legea? Nu era el? Crezi ca aia au votat de capul lor? Voia s-ai bage mortul in casa lui Base, sa-l lase pe el sa pice prost ca n-o promulga. Tariceanu a fost o shulfa de cand s-a nascut. Din pacate, sau din fericire, a fost o shulfa proasta. Manechin care sa ajunga si prim ministru, numai intr-o tara de manele era posibil.
      • -2 (14 voturi)    
        Mirceo, nu mintii, ca tu nu esti Presedinte... (Miercuri, 6 mai 2009, 8:49)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ...si o sa jungi sa te bata si pe tine Dumnezeu !!!
        *
        Dupa votul blestemat ...ce se mai aplauda
        acolo la galerie in Parlament ...
        Tariceanu a
        iesit imediat la atac, inclusiv impotriva ministrului imbecil Adomnitei
        care votase si el "pentru"...
        ...si care dupa cateva zile a fost pus pe faras...
        *
        A avut loc o mare vînzoleala, in care
        Tariceanu se perpelea de unul singur ,
        iar PDL istii
        si Geoana si Abramburica faceau
        figuri de balet,
        bot in bot cu haita de lideri sindicali din invatamant.
        *
        Imediat a sarit sa ceara si el 50%
        tristetea aia
        de fante de mahala ,
        liderul Sed Lex , al functionarilor publici.
        *
        Iar Tariceanu tot cerea nepromulgarea
        legii ...
        *
        Sunt articole gramada
        pe Internet. Cum puteti sa aveti obrazul asa de gros sa contestati realitatea traita de noi toti acum doar cateva luni. Pe atunci postati impotriva lui Tariceanu ca nu respecta bunatate de lege
        si e antidemocrat, deoarece nu tine cont de vointa populara a carui purtator era Parlamentul
        *
        Si mai sunt si secventele filmate, pe care
        televiziunile vad ca nu se grabesc sa le reia.
        De pilda scena aia cu Basescu, intr-o imbulzeala ...intrebat de o fetişoara cu microfon daca promulga legea salarizării in invatamant...
        Moment in care omul a intors capul ..."sincer contrariat" de absurditatea intrebarii...si a raspuns "spontan" cum numai el reuseste
        (...sa apreciem munca pe care o depune la repetitiile indelungi in fata oglinzii...)
        ..."normal ca o s-o promulg"
    • +7 (11 voturi)    
      induci lumea in eroare voit (Miercuri, 6 mai 2009, 9:40)

      dadan [anonim] i-a raspuns lui vio

      tot repeti mesajul asta cum ca Tariceanu se ruga de Base sa nu promulge legea...tu stii cine era la putere in momentul ala? tu stii cine era puterea executiva in momentul ala? pai ai face mai bine sa taci - tariceanu a inceput sa vorbeasca doar dupa ce campania electorala s-a incheiat...in 2008 Base a fost doar un spectator neputincios la jocurile murdare marca PNL-PSD si chiar daca nu aproba legea tot se vota pana la urma si mai primea si critici dure cum ca se opune vointei poporului adica parlamentului si se mai trezea cu o suspendare
  • +8 (24 voturi)    
    credibilitate (Marţi, 5 mai 2009, 23:39)

    andy [anonim]

    daca persoana nr 1 in tara nu are surse credibile pt a fi tot timpul informat, cum poate lua decizii corecte? pot sa ma gindesc oare ca sunt sanse ca tot ce a facut pina acum sa nu aiba baze reale? eu zic ca da.
    fara alte comentarii, decit ca daca-mi aduc aminte SRI a mentionat faptul ca i-a comunicat presedintul cu vreo 6 luni inainte de inceperea crizei despre posibilitatea aparitiei acesteia.
  • +6 (30 voturi)    
    no shit nea traiane (Marţi, 5 mai 2009, 23:44)

    Stefan pop [anonim]

    chiar asa...in america era criza de un an, tariceanu chiar daca nu-i convenea sa o spuna inainte de alegeri a spus-o in gura mare.
    si tu te trezesti acum ca de fapt nu ai stiut ca in sticla era rom, ci crezut ca era ceai de sunatoare.

    pai daca asa stii sa faci nene politica eu nu te mai votez ca realizez ca esti prost.

    te pup pe frunte
  • +7 (27 voturi)    
    Banc bun! (Marţi, 5 mai 2009, 23:44)

    stefan [anonim]

    Uite-asa o barba-avea!
    Uite-asa si-o pieptana!
    ........................................
    Du-te-acasa, puslama!
  • +8 (30 voturi)    
    nu ne credeti mai prosti decat suntem domnule ... (Marţi, 5 mai 2009, 23:57)

    Mihai [anonim]

    Nu pot sa cred ca minte cu o asa nonsalanta ! Si cand stiu cat de bucuros eram ca a castigat ! Daca stiam ca o sa regret la nici 3 luni dupa vot ...
    Cum poate da vina pe guvernul Tariceanu, cand inaintea alegerilor, guvernul a refuzat marirea salariilor profesorilor, pentru ca nu erau bani, cu riscul pierderii de capital electoral, iar el a promulgat legea, spunand ca visteria e plina, si sunt bani, numai ca sa castige capital electoral.
    Oare chiar asa de prosti ne credeti domnule presedinte ... Cat credeti ca va tine prostirea populatiei .... Chiar asa in fata ne mintiti ...
    Poate suntem prosti, dar suntem multi, si unora ne merge mintea cat de cat.
  • +2 (26 voturi)    
    tov basescu... (Marţi, 5 mai 2009, 23:57)

    haplea82 [utilizator]

    fost comandant de nava!asta spune totul!imaginati- va o nava unde echipajul este format doar din barbati iar intreaga activitate se desfasoara pe o lunga perioada de timp intr-un spatiu extrem de restrins ,si apar extrem de multe restrictii precum lipsa femeilor si/sau a familiei!este un mediu care in scurt timp devine ostil oricarei forme de conducere iar ca si comandant (adica forma suprem de conducere la nivel local)trebuie sa te impui!ADICA ESTE NECESAR SA PROSTESTI, SA DIVIZI SI SA SUPUI,SA CAZI IN PICIOARE INDIFERENT DE SITUATIE, URMIND A TE FACE PLACUT ECHIPAJULUI LA SFIRSITUL VOIAJULUI PT A NU AVEA RECLAMATII SI A FII CONSIDERAT DE SUPERIORI UN SEF INEFICIENT!!asta a facut basescu in tot timpul de cind a devenit om politic!a adus cu el metodele pe care le-a folosit ca si comandant de nava,cu exceptia ca populatia Romaniei nu traieste pe nava si intr-un final incepe sa inteleaga jocul acestui individ!la inceputurile mandatului de presedinte a acestui individ ,a existat o marturie a unui electrician (adica un simplu angajat)care a lucrat sub comanda "maritului" pe o nava de mare tonaj fabricata in Romania si proaspat lansata la apa!si cum tehnologia "made in romania"a lasat mereu de dorit,la nivel de conceptie ,calitate a materialelor si andurantei ,normal pe nava cea noua au aparut problemele,care in principiu ,poate, nu puteau fi rezolvate la nivel de nava!cert este ca una din probleme a constat in defectarea liftului care deservea respectiva nava(sa nu uitam nava nu turn de 100 etaje),problema care nu a putut fi remediata de respectivul electrician (poate incompetenta dar poate mai sigur lipsa de materiale)!ca atare basescu il intreba zilnic:"x ai reparat liftul? nu tov comandant! atunci ma cari in spate pina la nivelul y"! tin minte ca la inceputul mandatului "tov comandant" ajuns intre timp presedinte aceasta intimplare erea povestita ca o dovada a intransigentei acestui vasnic"conducator" va intreb acum dupa ~5 ani de mandat ,tot asa o vedeti?
    • -3 (11 voturi)    
      . (Miercuri, 6 mai 2009, 0:14)

      sid [anonim] i-a raspuns lui haplea82

      DA!!!
    • +4 (10 voturi)    
      mai haplea (Miercuri, 6 mai 2009, 8:39)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui haplea82

      tu ai idee cam cat de mare este un petrolier de 250 000 tdw ?pai bai .... numai cambuza este la fel de mare ca pofta ta de a manca rahat asa ca probabil tu esti mai incorsetat in spatiu decat un marinar,iar daca tu crezi ca un echipaj dezbinat poate face fata unu i taifun inseamna ca ai vazut marea-oceanul,nave sau porturi [alea pline cu femei la care tu probabil salivezi] numai in abecedar
      Cat priveste intrebarea ,minte base,exista un singur raspuns:publicarea scrisorilor lui tary,dar un singur lucru este cert,in toata guv. lui ,executia bugetara pe educatie nu a atins 6% din bugetul de stat asa cum prevedea legea bugetu lui,asa ca tary cel putin in privinta asta este PACALICI,iar sindicalistii 'lubrefiati' au ignorat -total interesati- acest aspect
      PS vad comentarii anti base postate la un interval de 2-3 minute,care este problema de stati la coada?nu are fundatia-am cartea mea,am casa mea,am 'printzul' meu,am cravata mea-sunt kaghebist bani pt. un PC pentru fiecare ?
      • 0 (10 voturi)    
        Si ce daca e bun marinar? (Miercuri, 6 mai 2009, 9:39)

        George [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Daca struneste un petrolier, asta nu insemana ca e bun politician si ar putea conduce si tara! Uiti ca un om foarte competent, Isarescu, a fost prim-ministru o perioada si a reusit sa fie cel mai anonim conducator de guvern din '89 incoace. Eu as fi cel mai incantat sa revina in marina si sa conduca cu aceeasi dibacie petroliere, mineraliere, vase de croaziera, ce vrea el...
      • -2 (8 voturi)    
        Ce mai petrolier....!!!! (Miercuri, 6 mai 2009, 9:54)

        Cici [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Mai directia 5,mai stimabile dar inteligent mai esti ! Unde ai vazut tu in RSR petrolier de 250 000 tdw ,poate doar in mintea lui Base ! Lasa directia pe mana altora si pune mana pe carte daca vrei sa ai parte !
        Iar daca ai un QI adecvat,ai fi stiut ca in bugetul din 2008 ca si cel din 2009 cele 6 procente din PIB alocate invatamintului sunt compuse din 4,5-4,8 % buget guvernamental si restul din fonduri propri.Deci veniturile alocate din buget au fost complete ,iar cele atrase din surse propri nu au fost realizate,deci iata de unde apare nerealizarea.De aceea s-a declarat ca au fost cheltuite sumele alocate de la buget ! .Si nu mai folositi "ciocane"de pe la Nasi barbosi si biciclisti ca nu sunt in stare sa citeasca o adresa oficiala dar sa o si interpreteze , este o munca grea ce le depaseste posibilitatile intelectuale !
        Sa traiti bine, ca de noi are grija Dumnezeu !
        • +1 (3 voturi)    
          poate nu suficient de inteligent (Miercuri, 6 mai 2009, 11:03)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Cici

          /afla Cici draga ca Ro, dupa problemele cu Ind. si Biruinta ,avea in comanda la Osaka 2 nave cu un deplasament de 250 000 tdw,/,la dana 52 Agigea s au facut lucrari tocmai pt a permite acostarea[priponirea la mal] a unor nave cu un pescaj [ partea navei sub linia de plutire] ridicat-intre paranteze sunt explicatii care te ajuta sa nu mai cauti pe google,...cu placere

          Acum revenind la' oile 'noastre,4,5-4,7 reprezinta bugetul alocat de guv. PLUS bani proveniti din bugetul local iar daca d-v crede ti ca 1,5% se pot acoperii din spatile inchiriate,taxe pt. eliberat diplome si amenzi pt ca elevii fumeaza in incinta scoli,etc ,nu mai am nimic de comentat,in rest si eu cred ca numai bunul D-zeu poate avea grija de d-v,pe restul de 'noi' nu i cunosc
          Scuze daca v am jignit,dar am vaga impresie ca ati dorit sa ma luati peste 'pistol',deci atentie la RESPECT pt a purta un dialog civilizat,daca se poate
          • 0 (2 voturi)    
            De cata "inteligenta"se gaseste (Miercuri, 6 mai 2009, 13:33)

            Cici [anonim] i-a raspuns lui directia 5

            poate arati numele celor 2 tancuri pe care afirmi ca Ro le avea comandate la japonezi ca noi nu le stim la acest tonaj,poate doreai sa afirmi ca in jurul a 150 000 tdw,si ptr. acest tonaj(volum,deplasament materie prima)s-a lucrat la Constanta Sud-Agigea ptr.adancirea canalului navigabil.Deci vino cu NUME TANCURI,daca nu ramane cum am spus !
            Eu nu vreau sa cred nimic referitor la complectarea bugetului invatamantului pana la 6 %,ci am explicitat din ce se compune acel 6 % ! Ca iti convine sau nu este alt aspect,de complectarea fondurilor Abramburica este responsabila alaturi de Pogo si de Boc !
            Referitor la "pistol" ai grija ca are "cocoselul,butoiasul" gol:alimenteaza-l urgent !
            Referitor la respect,nu cere altora ceeace nu ai !(vezi ce ai raspuns lui haplea referitor la pofta de mancare !!!!
            Sa traiesti cum vrei !
            • +1 (1 vot)    
              sau de cata 'inteligenta' este perceputa (Miercuri, 6 mai 2009, 16:12)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Cici

              1]cele 2 tancuri au fost in faza de proiect,in doc. de 'partid si stat' nicu vorbea si de 1 tanc de 500 000 tdw,la sfatul specialistilor,sanalu' navigabil nu permite un astfel de trafic s a luat in discutie un terminal petrolier in largul Cap Midia,descoperirea rezervelor de petrol -sterling/patriciu- l au determinat s a amane proiectele megalomanice care il animau
              2] dumneata da i o explicatie pe jumatate,si un adevar pe jumatate este o...manipulare,cele 4,5-4,8 procente reprezinta bani de la bug. de stat PLUS [+]bugetele locale,restul de 1,8-1,5 %bani propri sunt o himera,in concluzie in nici un an de guv. tary bugetul pt educatie nu a atins 5% din Bugetul de Stat-nu sunt derajat ca tary nu a respectat legea budetului si a dezinformat-ca s a fiu elegant- sunt deranjat de WC de' 5 stele 'in curtea scolii, de' garduri' ca in Fasia Gaza dar numai ca pret,etcbani praduit de fenechii si videni [ca s a dovedesc buna credinta am enumerat si un 'portocaliu']
              3]am 'butoiasu' full ,dar nu doresc sa l folosesc ca in Piata Chiliei,asta ar insemna sa te stropesc
              4]haplea,colegul dumitale,a jignit o intreaga breasla si asta a determinat raspunsu meu mai putin elegant
              5]traiesc deja cum vreau,dar multumesc pt. urare
  • -1 (17 voturi)    
    si ai mai luat si imprumut de la FMI (Miercuri, 6 mai 2009, 0:06)

    gresala [anonim]

    dupa ce te-au indus prima data in eroare
    • -5 (9 voturi)    
      romanian way of life (Miercuri, 6 mai 2009, 1:09)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui gresala

      intai FMI a mintit ca sa dea imprumutul, dupa ce a dat imprumutul a spus adevarul, dupa ce a spus adevarul s-a demonstrat ca de fapt s-a inselat iar minciuna dinainte a devenit adevar. In felul asta este ca si cum nu am fi fost mintiti... are we happy?
      • -1 (7 voturi)    
        FMI (Miercuri, 6 mai 2009, 8:43)

        George [anonim] i-a raspuns lui atreus

        De ce doar tarile mici cu guverne incompetente se imprumuta la FMI (cazul Ungariei, Romaniei, Letoniei, Croatiei)? De ce tari cu o cadere mare de tot (cazul Spaniei) evita sa faca acelasi lucru? Fiindca un acord cu FMI te face dependent de politica acestui organism, care face ca in tara sa nu mai conduci tu, ci capetele luminate din SUA, adica, sa devii marioneta!
  • +4 (26 voturi)    
    x (Miercuri, 6 mai 2009, 0:14)

    x [anonim]

    Eu ii admir domne... Eu unul, si nu stiu cati dintre dumneavoastra ar putea sa minta cu zambetul pe buze ani si ani la rand.... Trist e ca unii ii si cred .... Si mai trist e ca aia care ii cred pe toti '' diriguitorii'' astia sunt intotdeauna mai mult decat ceilalti, care nu ii cred.
    Sa revin.. domnule Basescu.. esti cel mai tare "diriguitor". Dar eu nu te cred.
    Berlin !!
  • +5 (21 voturi)    
    PeNaListi (Miercuri, 6 mai 2009, 0:23)

    rador [anonim]

    ba liberaloizilor, mai rasfirat, mai rasfirat! sau lucrati ore suplimentare ca ati ramas fara ciolane de ros?
    nu uitam ca voi si PSDul ati adus sarabanda asta a maririlor si pomenilor electorala din care v-ati infruptat din plin. ca altfel nu stiti sa castigati voturi decat prin minciuna si mita.
    Hai cu Crin, chiulangiul si repetentul!
    • 0 (16 voturi)    
      PSD-PC este aliatul PD-ului acuma (Miercuri, 6 mai 2009, 0:52)

      sustinatori PD [anonim] i-a raspuns lui rador

      cum puteti sa stati in aceeasi ograda daca ei au inselat inainte?
      • +9 (21 voturi)    
        Pt. ca PNL a refuzat sa-si tina PROMISIUNILE (Miercuri, 6 mai 2009, 1:54)

        PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui sustinatori PD

        fatza de tine, si sa intre la guvernare pentru a le indeplini - desi ambele partide au dorit sa guverneze cu PNL.

        PNL-ul isi tine numai PROMISIUNILE nefacute: scapa PSD-ul de ancheta in Parlament, face DEFICIT BUGETAR la intrarea in Criza Mondiala si in general, PNL FACE TOT CE N-A PROMIS

        Iar ceea ce a PROMIS - nu face
        • -2 (6 voturi)    
          ti-a promis PDL multe (Miercuri, 6 mai 2009, 10:31)

          hope [utilizator] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA

          si??? se tine de promisiuni??? pnl nu a mintit in halul asta. era clar ca pnl nu va face front comul cu psd. ei incercau un pdl/udmr/pnl dar probabil a pus cateva conditii pdl-ului sa nu mai iasa razboi intre aceste partide.
          • +1 (5 voturi)    
            Conteaza ca PDL s-a inhamat la putere LA GREU (Miercuri, 6 mai 2009, 11:10)

            RESPONSABILITATE vs. MINCIUNI [anonim] i-a raspuns lui hope

            in timp ce pnl a fugit de responsabilitate si guvernare la greu - in loc sa faca guvern cu oricare dintre cele doua partide ca sa-si tina promisiunile
  • -2 (2 voturi)    
    despre subect (Miercuri, 6 mai 2009, 0:36)

    generalul [anonim]

    ceva mai clar pentru cei interesati: cam cum a stat treaba declarativ vorbind :) http://triadavision.wordpress.com
  • 0 (20 voturi)    
    de data asta.... (Miercuri, 6 mai 2009, 0:39)

    Taranistul Monarhist [anonim]

    Tariceanu 1 - Basescu 0
    • -5 (15 voturi)    
      Gand la gand cu bucurie! (Miercuri, 6 mai 2009, 0:52)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui Taranistul Monarhist

      Si e doar inceputul, e doar luna mai! Incepe sa i se infunde corsarului mincinos!
      Totusi ce se intampla, unde este bravul comentator "judex"? Sa le fi dat liber in beciul PDL? Parerea mea e ca Patriciu l-a informat gresit pe Basescu, numa si numa sa-l faka de kko..
    • 0 (14 voturi)    
      basescu a cazut in propria plasa... (Miercuri, 6 mai 2009, 1:12)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Taranistul Monarhist

      prostia este ca in cazul asta nu are cum sa castige tariceanu pentru ca nu candidoza...pardon candideaza...
  • -3 (19 voturi)    
    ce micinos ordinar (Miercuri, 6 mai 2009, 0:44)

    gogu [anonim]

    cum poate sa sustina asemenea minciuni?
  • +8 (20 voturi)    
    PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera (Miercuri, 6 mai 2009, 1:04)

    "presa obiectiva" a guvernarii PNL [anonim]

    Fara COMPLICITATEA Presei PNL nu putea sa vanda PETROLUL
    • 0 (6 voturi)    
      ok am inteles faza cu petrolul (Miercuri, 6 mai 2009, 10:34)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui "presa obiectiva" a guvernarii PNL

      dar ce legatura are cu declaratia lui Basescu???
      • +1 (3 voturi)    
        Era datoria PRESEI sa ti-o spuna INAINTE (Miercuri, 6 mai 2009, 14:18)

        PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim] i-a raspuns lui hope

        inainte sa se intample - si nu dupa

        "faza cu petrolul" e ca "faza cu petrolul" trebuia sa aiba proportiile apocaliptice pe care le are astazi schimbarea lipitorilor pnl din administratie, si sa le aiba la timp pt. a fi oprita - si nu dupa

        "faza cu petrolul" e ca presa te-a tinut ocupat cu flota, mihaileanu, elena basescu si alte tampenii i-relevante, in timp ce pnl iti fura petrolul de sub fund

        "faza cu petrolul" e ca e mai importanta decat schimbarea lipitorilor pnl - pentru ca pe tine te costa mai mult petrolul furat decat incompetenta lipitorilor de pnl

        "faza cu petrolul" e ca presa stabileste in locul tau - ce e important si ce nu, si tu esti cat se poate de acord cu asta, ca orice psd-ist sau pnl-ist in slujba presei
  • +6 (22 voturi)    
    Fara COMPLICITATEA Presei PNL nu facea DEFICIT (Miercuri, 6 mai 2009, 1:11)

    PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim]

    Bugetar ca intrarea in CEA MAI MARE Criza economica mondiala

    NU Deficitul si minciunile PNL au FACUT AGENDA PRESEI

    Ci: Flota, Mihaileanu, "succesuri", Elena Udrea si demonizarea Opozitiei

    Unde ti-e Presă "demonizarea PNL" care-i in opozitia de astazi ... ?
  • +5 (19 voturi)    
    Fara COMPLICITATEA Presei PNL nu injuga romanii (Miercuri, 6 mai 2009, 1:14)

    PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim]

    in datorii la banci pentru case, spunandu-le ca "economia duduie"


    Un sfert dintre romani ar fi luat credite mai mici acum 1-2 ani, dacă ar fi stiut de criză

    BUCURESTI / 13:50, 16.04.2009

    Un sfert dintre romani ar fi contractat credite mai putine sau de o valoare mai mică dacă ar fi stiut că va exista o criză economică, in timp ce aproape jumătate din populatie, respectiv 49%, ar fi economisit mai mult, reiese dintr-un studiu realizat de Aviva.
    Peste jumătate dintre romani consideră că propria situatie financiară actuală se datorează in totalitate deciziilor din urmă cu 1-2 ani si că ar incepe un plan de economii pentru a avea acces la o rezervă de bani in momente de criză economică, dacă ar putea da timpul inapoi, se arată in studiu.
    "Dacă ar putea da timpul inapoi cu unul - doi ani, 54,63% dintre romani ar fi inceput un plan de economii pentru a avea acces la o rezervă de bani in astfel de momente de criză economică internatională", se arată intr-un comunicat al Aviva
  • -2 (14 voturi)    
    Asa deci ! (Miercuri, 6 mai 2009, 1:30)

    Ioan [anonim]

    Acum inteleg ca Basescu nu are nici o vina. Il votez ! Pana la toamna o sa-mi moara copiii de foame, asa ca o sa am timp sa ma duc la vot.
    Basescu, te iubim !
  • +11 (21 voturi)    
    sunteti angajati de cineva? (Miercuri, 6 mai 2009, 1:44)

    BarbuStefanescuDelavrancea [anonim]

    1) Legea a fost votata in UNANIMITATE, inclusiv de PNL.Robinetul a fost deschis de PSD si pe urma nimeni nu a mai indraznit sa spuna nu (e duplicitar sa o votezi in parlament si pe urma sa vii sa spui ca de fapt te opui) - declaratia fostului ministru liberal al educatiei e o mizerie.

    2) Nu observ pe nimeni altcineva sa se duca si sa le spuna profesorilor ca nu e momentul pentru mariri pt ca nu sunt bani - ce e gresit in asta? Omul e destul de fair. Ce a spus legat de legea salarizarii si de salariile stabilite de judecatori pare de bun simt.

    3) Salariile profesorilor sunt intr-adevar mici, ar fi normal sa le fie marite in functie de niste criterii de performanta (de exemplu premii obtinute de elevi la olimpiade, note la concursuri de admitere samd)

    4) Clasa politica din romania nu are onoare. Nu promovezi in politica pe treptele superioare decat daca esti servil unui om politic (gen Patriciu sau Fenechiu). Credeti de exemplu ca fostul ministru al justitiei a fost promovat pe merit??? Nici voi astia care daca sunteti platit sa adaugati comentarii nu aveti onoare. Daca nu sunteti platiti si postati doar pentru ca sunteti intr-un (anume ;) ) partid atunci nu aveti onoare. Daca nu faceti parte din una din categoriile de mai sus si doar sunteti macinati de ura atunci sa stiti ca exista remedii bune insa tratamentul dureaza mult timp.

    5) Nu inteleg care va e miza legat de Basescu. Observ ca se insista in comentarii doar pe un crampei dintr-o idee care l-a atins pe Tariceanu. Puterea o are guvernul si parlamentul. Orice lege ajunge la presedinte DUPA ce e aprobata de parlament.

    6) Sper ca o sa puneti in viitor comentarii mai nepartinitoare si mai inteligente. Sau cum a citat un nene dintr-un banc mai sus - "mai rasfirati baieti, mai rasfirati". Aceeasi useri posteaza in toate articolele politice injurand si lovind cu ochii inchisi intr-o singura directie. Personal sunt curios ce varsta au - estimez ca au mai putin de 20 ani.
    • +8 (16 voturi)    
      Au mintea de 20 de ani dar varsta de 60 (Miercuri, 6 mai 2009, 2:13)

      PNL MINTE pentru ca POATE [anonim] i-a raspuns lui BarbuStefanescuDelavrancea

      si lucreaza la STAT pe banii nostri
    • -1 (11 voturi)    
      Esti in eroare (Miercuri, 6 mai 2009, 8:57)

      George [anonim] i-a raspuns lui BarbuStefanescuDelavrancea

      1. Legea nu a fost votata in unanimitate, pnl-istii au votat impotriva. Nu confunda ca "pentru" a votat doar ministrul Adomnitei (fapt pentru care a si fost demis).
      2. Ba da, toti pdl-istii si psd-istii le spun asta profesorilor, inclusiv presedintele. Salariile judecatorilor nu si le-au marit ei, judecatorii, ci tot guvernul, dar nu se plaica legea, ca in cazul profesorilor.
      3. Si invatatorii sau educatorii cand vor avea si ei salarii mari (fiindca ei nu au copii trimisi la Olimpiade, dar au contribuit la formarea acestora)?
      4. Ai intrat pe un teren minat: ce competente politice are Elena Udrea, sau ministrul mediului, sau cel al sanatatii, ca sa nu mai vorbesc de cel al finantelor? Berceanu a fost incompetent si razbunator de cate ori s-a aflat la putere, ai vazut ceva realizat de el?
      5. Basescu are vina mare de tot, in toamna sustinea pe toate canalele ca exista bani si ca guvernul se opune.
      6. Eu am 50 de ani, asa ca estimarile tale...
  • -2 (8 voturi)    
    haha (Miercuri, 6 mai 2009, 1:48)

    gigi [anonim]

    baa bine ca nu ma duc la vot pdl psd pnl totzi o apa si un pamant... nu o votat toti in parlament legea salarizarii si tariceanu o recunoscut ca nu stia ce si cum voteaza partidul unde e el presedinte?
  • +10 (16 voturi)    
    Fara COMPLICITATEA Presei PNL nu vindea PETROLUL (Miercuri, 6 mai 2009, 1:50)

    PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim]

    din Insula Serpilor, la intrarea in CEA MAI MARE Criza economica mondiala

    Pentru a ascunde furaciunea STERLING, Presa a construit nu LINISTEA lui Iliescu, ci SCANDALUL: Flota, Mihaileanu, "succesuri", Elena Udrea si demonizarea Opozitiei

    In vremea cand se fura STERLING Opozitia (PDL) avea in parlament mai putzin decat au PNL si UDMR impreuna astazi

    Unde ti-e Presă "demonizarea PNL" - care-i Opozitia de astazi ... ?
    • 0 (4 voturi)    
      n (Miercuri, 6 mai 2009, 12:42)

      nety [anonim] i-a raspuns lui PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera

      numai vezi ca, de fapt, furaciunea cu sterling s-a facut prin 1992 de catre bravul cadet Draga stolo. Poate ca si asta este una din faptele cu care Basescu il santajeaza pe draga stolo, de a ajuns acesta ca o papusa in mana papusarului, face Basescu ce vrea cu el: "candideaza stolo", "retrage-te stolo", iar draga stolo se executa.
      • -1 (3 voturi)    
        Sterling: Statul -aka PNL- a renuntat la drepturi (Miercuri, 6 mai 2009, 13:42)

        PNL MINTE pentru ca POate: Presa il acopera [anonim] i-a raspuns lui nety

        In 1992 Statul avea ceea ce PNL a cedat acum


        Oficial Sterling Resources: Toate acuzatiile sunt false, statul si-a anulat singur dreptul de impartire a productiei

        de V.M. HotNews.ro
        Marţi, 28 aprilie 2009, 18:54 Economie | Energie

        Acuzatiile aduse Sterling Resources sunt false, compania canadiana are toate avizele necesare, iar statul roman si-a anulat singur dreptul de a beneficia de impartirea productiei de petrol din Marea Neagra, prin Legea petrolului, a declarat, marti, vicepresedintele companiei, Stephen Birrell, citat de Mediafax.

        http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-5643976-oficial-sterling-resources-toate-acuzatiile-sunt-false-statul-anulat-singur-dreptul-impartire-productiei.htm
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate:)))=))) (Miercuri, 6 mai 2009, 13:34)

      duma [anonim] i-a raspuns lui PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera

      Cand merge omul in benzinarie sa alimenteze cumpara si ziarul de aici rezulta complicitatea presei. =)) asta ai vrut sa spui, nu?
  • +8 (18 voturi)    
    PNL FACE TOT CE N-A PROMIS (Miercuri, 6 mai 2009, 1:58)

    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    Iar ceea ce a PROMIS - nu face

    Acum 3 luni PNL promitea dublarea salariilor, crestere economica ANUALA de 7% si ca Romania va ajunge a 7-a putere economica din UE

    Iar dupa alegeri, in loc sa sara sa-si indeplineasca PROMISIUNILE, si-a pus palma-n fund si-a fugit de dezastrul pe care la facut - dar nu ti l-a PROMIS
    • +2 (10 voturi)    
      PNL... (Miercuri, 6 mai 2009, 9:00)

      George [anonim] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA

      ...nu mai e la putere, asa ca nu mai poate misca un ac. Dar de ce uiti promisiunile celor care guverneaza acum? Erau la fel de umflate...
      • 0 (8 voturi)    
        PNL a plecat in opozitie dar a lasat la PUTERE (Miercuri, 6 mai 2009, 11:04)

        noi platim [anonim] i-a raspuns lui George

        datoriile pe care le platim noi

        daca orice guvern poate sa faca ce-a facut pnl atunci trebuie sa raspunda la fel : ori toate guvernarile - ori niciuna

        si atunci raspunderea tb. sa fie proportionala cu efectele raului facut;
        din punctul asta de vedere pdl nu a facut niciodata in 20 de ani vreun rau comparabil cu ce-a facut pnl in ultimii 2 ani sau psd in ultimii 20.
        • +1 (5 voturi)    
          Cine e PDL? (Miercuri, 6 mai 2009, 12:02)

          George [anonim] i-a raspuns lui noi platim

          Uiti ca greii din PDL au fost conducatori (ministrii) in trecut: Basescu, Berceanu, Blaga si nu in ultimul rand Stolojan. Probabil esti pacalit de faptul ca PDL exista de putin timp, dat nu e un partid tanar, are radacini adanci in FSN, PSDR, PSD, PNL, chiar si PNTCD, intr-un cuvant: adunatura, sau mai corect spus, traseisti politici si oportunisti.
          • 0 (6 voturi)    
            Subiectul e altul: DATORIILE lasate la putere (Miercuri, 6 mai 2009, 12:39)

            RESPONSABILITATE laputere RESPONSABILITATE lagreu [anonim] i-a raspuns lui George

            de pnl si promisiunile pe care le-a facut in campania electorala si pe care putea sa le sa le iimplineasca - dar a fugit in opozitie deci te-a mintit

            istoria si statistica nu sunt membri de partid, deci nu mint si sunt la indemana oricui: compara cati ani a guvernat pdl - in comparatie cu anii guvernati/gestionati de psd si pnl, separat si impreuna, si cu efectele pe care le-au lasat psd-pnl la putere, ca sa le platim noi populatia

            asta e subiectul: responsabilitatea in functie de costul guvernarii fiecarui partid.
  • -3 (5 voturi)    
    ha ha ha ha ha (Miercuri, 6 mai 2009, 2:07)

    io [anonim]

    ha ha ha ha ha
  • +10 (16 voturi)    
    Astazi numai cu SCANDAL se poate fura in LINISTE (Miercuri, 6 mai 2009, 2:17)

    PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim]

    Iar de SCANDAL se ocupa Presa -
  • -4 (14 voturi)    
    Instigare! (Miercuri, 6 mai 2009, 2:43)

    Daria [anonim]

    Eu nu inteleg cum nimeni nu-si mai aduce aminte cum Basescu INSTIGA alte categorii sociale sa ceara si ei bani mai multi, ca sa puna presiune pe Tariceanu in campania electorala.

    Iar acum instiga la nerespectarea unei legi votate si promulgate. Noi de ce sa mai respectam legile? Daca nu platim taxele si impozitele putem sa zicem si noi: ups, eroare! Si gata, nu?
    • +6 (10 voturi)    
      Contra REFORMA ! (Miercuri, 6 mai 2009, 4:10)

      presa "obiectiva" a guvernarii PNL [anonim] i-a raspuns lui Daria

      Mi-aduc aminte de SALARII contra REFORMA - dar cei care CER cresteri de salarii nu-si mai aduc deloc aminte de REFORMA. Si nici presa "obiectiva" a guvernarii PNL nu-si mai aduce aminte
  • -1 (11 voturi)    
    Total de acord (Miercuri, 6 mai 2009, 6:38)

    Maxx [anonim]

    Am aceiasi opinie cu a majoritatea comentatorilor articolului. Basescu este specialist in a gasi tapi ispasitori. De data asta nu-l mai crede nimeni. El care stie tot ce misca ( va amintiti chestia ca stia, ce-si spun ministrii la telefon) nu cred ca nu avea date despre o problema atat de sensibila ca cea a situatiei economice a tarii. Daca nu a fost informat, sa aud ca a destituit pe sefii de la servicii! In concluzie nici el nu crede ce spune.
  • 0 (12 voturi)    
    nu mai spune... (Miercuri, 6 mai 2009, 7:57)

    anca [anonim]

    PNL s-a opus si legii cu profesorii domnule populist Basescu...
    "Sursele" dvs. nu au zis nimic ...?!
    mereu e eltcineva de vina...sunteti cel putin penibil.
  • -1 (11 voturi)    
    base mi-ai luat din salariu.. (Miercuri, 6 mai 2009, 8:09)

    mares [anonim]

    Nu mai da vina pe altii deja m-am saturat... ieri cand m-am dus la bancomat surprizaaaa...... aveam cu 80 de lei mai putin. Dupa ce ca aveam si eu salariu amarat de 1100 ron am ramas acum si fara o parte din asta.
    PS. Lucrez in mediul privat.
    Firmele le-ati nenorocit cu impozitul forfetar, acum e randul nostru al salariatilor! Vin ele alegerle prezidentiale iti garantez ca o sa fac dezintresat orice pot sa pierzi.( in 2004 te-am votat)
  • +4 (8 voturi)    
    Pseudoforumisti (Miercuri, 6 mai 2009, 8:48)

    Costica [anonim]

    Observ pe toate forumurile indivizi dirijati in manipulare. Un anumit tip de limbaj stidiat si un mesaj subliminal concertat este trasatura sigura ca s-au bagat pe fir zvonerii si raspindacii.Lasati ce tot spun platitii si judecati singuri.
  • -1 (11 voturi)    
    Demnitate cere-i cui mai are (Miercuri, 6 mai 2009, 8:57)

    Român amărât [anonim]

    Aşteptăm un gest de minimă demnitate

    S-au căsătorit în urmă cu 5 ani, după o dragoste la prima
    vedere, cu speranţa unui mariaj fericit. A apărut şi un copil
    în al 2-lea an de căsătorie. După luna de miere care a durat
    3 luni, viaţa cuplului a intrat pe o pantă descendentă,cunos-
    când o criză puternică. El deduce, cu probe indubitabile că :
    soţia este imorală, luxul pe care şi-l permite provine de la
    admiratori cu mari disponibilităţi, copilul a fost conceput la
    băile de la Sovata cu ocazia unui scurt tratament ginecologic,
    cu un angajat al hotelului, adunătura casei se foloseşte după
    bunul ei plac, în mod voit copilul a fost dat la o unitate du-
    bioasă cu program săptămânal, adusese în casă nişte boli
    ruşinoase de care-l făcuse răspunzător pe el pentru igienă
    precară a mâinilor, nu gătea pentru a-şi menţine forma de
    ea apreciată, reproşuri permanente asupra confortului
    căminului conjugal sub limita minimă acceptată de ea, etc.
    Soţul a convocat “adunarea generală extraordinară” la ora
    0:00, punându-i la dispoziţie un material solid cu probe
    anexate. Ea a lecturat îndelung materialul şi după minute
    bune de tăcere a rostit :ÎMI ASUM RĂSPUNDEREA
    faptelor mele, fără obiecţiuni. A urmat un divorţ scurt,
    civilizat, copilul fiind acordat lui ca urmare afirmaţiei
    “mamei”că nu l-a dorit niciodată.
    ……………………………………………………………….
    Domnule TB (doamna în cazul de mai sus) şi dv.v-aţi
    ASUMAT RĂSPUNDEREA, gest apreciat de popor
    (el, în cazul de mai sus) care are un dosar-beton de
    divorţ. Fiţi rezonabil şi depuneţi astăzi cererea de
    divorţ, inainte de a izbucnii “criza socială”de care
    numai dv. sunteţi responsabil.
    Înţelegeţi că ne e scârbă de dv.şi pilitica de prostituţie
    ce aţi promovat-o în aceşti nenorociţi cinci ani.
    Nu ne luaţi şi zilele, că atât ne-a mai rămas…
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 6 mai 2009, 9:32)

      io [anonim] i-a raspuns lui Român amărât

      Al dracu' copil, a aparut la 2 ani in timp ce totul se destrama dupa 3 luni. In plus tatal e idiot si desi shtie ca nu e copilul lui cere la proces sa-i fie incredintat.

      Cata logica. Telenovelistica aproape.
  • -2 (10 voturi)    
    Au aparut instigatorii platiti ai PDL (Miercuri, 6 mai 2009, 9:15)

    Rali [utilizator]

    Ei isi dau nick-uri inspirate de dragostea lui Base pt Tariceanu si pt PNL, azi avem episodul:

    - PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera [anonim]

    CE GRETOS!!!
    • -3 (5 voturi)    
      idem (Miercuri, 6 mai 2009, 10:48)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      merci pentru confirmare...
    • 0 (4 voturi)    
      PNL MINTE pentru ca POATE: Presa il acopera (Miercuri, 6 mai 2009, 11:42)

      noi platim [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Groaznic e cand un adevar devine atat de periculos incat sa fie numit "instigare".

      faptul ca "PNL minte pt. ca poate si ca presa il acopera" e un adevar care pur si simplu n-are nicio legatura cu PDL, "inteligentule"

      te simti atacat si-atunci ataci PDL - si prin asta arati ca am dreptate (...dar numai tu nu te-ai prins de asta)
  • -1 (11 voturi)    
    .... (Miercuri, 6 mai 2009, 9:29)

    Cristian [anonim]

    Trece dincolo de orice limita Basescu. incepe sa se comporte ca si dictatorii aflati la final. nu mai are nici un fel de reper profesional si moral presedintele, daca a ajuns la astfel de acuzatii. de fapt, daca ma gandesc bine, nu e nimic nou, poate doar scara tot mai mare a acuzatiilor. sunt scarbit de nivelul la care a ajuns.
  • -2 (10 voturi)    
    Minciuna (Miercuri, 6 mai 2009, 9:33)

    silviu [anonim]

    minte!minte!doar atat stie acest om. sa minta.
    nu are nicio importanta de cine era semnata acea informare privitoare la lipsa banilor. putea fi semnata si de secretarul general al guvernului. important era ca a fost informat din sfera guvernamentala. si sa nu ne minta nemernicul asta ca nu stia de lipsa banilor pt ca la cum face pe seful guvernului acum cu siguranta ca ,,domnii,, consilieri il informau in legatura cu starea bugetara a tarii in prag de criza.
    falsitatea acestui individ se observa la fiecare clipire a sa.
    nu spune ca ei...adica el nu a putut, nu a avut capacitatea sa evalueze unde va ajunge criza in romania, la ce nivel, cat de tare ne va afecta. va intreb pe toti cei care cititi hotnews.ro si faceti comentarii pro sau contra lui basescu: de ce ii platim pe toti finantistii si expertii din guvern sau din jurul acestui om?ca sa ne spuna ca nu aveau capacitatea?cine ii impiedica sa isi imagineze si sa elaboraze plan de prevenire pt cel mai groaznic scenariu de criza?cine?
    dupa parea mea exista un singur raspuns si anume ca acest individ a mintit, a dezinformat populatia atunci cand spunea ca sunt bani pt mariri salariale, in scop pur electoral.
    sper sa scapam de acest individ la finele acestui an! ajunge timonier-ule!
  • -1 (5 voturi)    
    Orice BULGAR e mai destept ca PNL (Miercuri, 6 mai 2009, 11:46)

    iar noi mai prosti decat toti [anonim]

    ***excedent bugetar bulgaria 2008

    europarlamentar bulgar: "excedentul bugetar 2008 - marele avantaj al bulgariei, pe perioada de criza" (euractiv, 22 februarie 2009)

    http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayarticle/articleid_16485/europarlamentar-bulgar-excedentul-bugetar-marele-avantaj-al-bulgariei-pe-perioada-de-criza.html

    ***deficit bugetar pnl 2008

    *liviu voinea*: deficitul bugetar era 1,3% din pib in 2004, acum este nu 5,3,
    ci 6,6 după calculul deficitului structural şi cel mai probabil anul
    ăsta peste 7.
  • +1 (3 voturi)    
    Mai ... (Miercuri, 6 mai 2009, 12:29)

    nety [anonim]

    ... mare mincinos mai esti! Toata tara l-a auzit pe Tariceanu spunand ca nu sunt bani si ca ii cere presedintelui sa nu promulge legea. Iar acum vi tu, nene prezident, si spui ca Tariceanu te-a mintit? mai curand, cred ca, daca Tariceanu zicea sa o promulgi, gaseai ceva chichite sa nu o faci. Doamne cum ne-am putut procopsi cu asemenea specimen!
  • -1 (1 vot)    
    *** Ce-a facut Tariceanu cu 3 MILIARDE din privati (Miercuri, 6 mai 2009, 13:47)

    noi platim - NU PNL [anonim]

    *** Ce-a facut Tariceanu in 2008 cu 3 MILIARDE DE EURO din privatizarea BCR

    05 Mai 2009

    "In acest moment, noi avem un risc major, si el se numeste risc electoral. Efortul meu consecvent este să conving clasa politică că nu putem repeta erorile anului 2008, erori care ne-au costat enorm in două zone, prima, un deficit bugetar excesiv si cheltuirea iresponsabilă a Fondului National de Dezvoltare, 3,2 miliarde de euro rezultati din vanzarea BCR, pe care, dacă i-am fi avut astăzi, cu totul altfel am fi privit problema creditelor externe", le-a spus Băsescu investitorilor străini".

    http://www.newsin.ro/basescu-investitori-straini.php?cid=view&nid=2a2ff113-08fd-4053-b0c0-19eb8c7a8c9c&hid=media
  • -1 (1 vot)    
    minte nu minte (Miercuri, 6 mai 2009, 14:01)

    ela [anonim]

    uitati un lucru
    Basescu de cate ori a mintit a lasat sa se inteleaga adevarul (vezi rapirea ziaristilor)
    mai aratati-mi un politician, care lasa de inteles ca nu pot sa declar decat ce-am spus??
    in rest numai de bine
    daca base pierde nu iese decat duda presedinte ... asa ca geoana poa sa stea pe ouale lui Hadrian ca n-are nik de castigat
    cat despre taricelu' a dus tara in rapa tocmai cand se putea face ceva ... acum oricine ar venii tre sa scoata castanele din foc si sa lase o mana acolo
  • -1 (1 vot)    
    E papagal (Miercuri, 6 mai 2009, 15:15)

    Radu Humor [anonim]

    Daca-i asa cum sustine el (cu toate serviciile secrete si nu numai, la dispozitie), inseamna ca-i grav si are mari probleme cu capul ( stiti aia cu proasta din capul s(t)atului , care circula pe vremea prematur intoxicatilor cu plumbi).
    Sau poate e doar mincinos......
  • +1 (1 vot)    
    istoria legii salarizarii - partea I (Miercuri, 6 mai 2009, 17:24)

    Anonimus [anonim]

    in spiritul adevarului care cam lipsste si din declartiile politicienilor, dar si din comentariile de mai sus, merita facuta o recapitulare a istoriei legii mariri salariilor personalului din invatamant (toate informatiile sunt de pe pagina de internet a Camerei Deputatilor).
    - pe 30 ianuarie 2008 Guvernul emitea ordonanta nr.15/2008 care prevede cresterile salariale buclucase din sistemul de invatamant; deci initativa a apartinut PNL in frunte cu Tariceanu, nu PDL si lui Basescu; dar mai e adevarat si ca in ianuarie 2008 eram in plina crestere economica si efectele crizei pentru Romania (inclusiv asupra veniturilor la bugetul de stat) nu era prea clar;
    - pe 30 septembrie 2008 Camera Deputatilor (camera decizionala) a aprobat ordonanta Guvernului cu unanimitatea celor prezenti (254 voturi pentru); votul a fost prin apel nominal la propunerea PSD, ca sa fie greu pentru cei strigati sa voteze nu, cu campania electorala la usa; de remarcat ca propunerea de vot prin apel nominal a fost votata cu 161 pentru, 32 importiva si 15 abtineri, iar grosul voturilor impotriva votului prin apel nominal si a abtinerilor a venit de la PNL (doar 4 dintre ei au votat pentru aceasta procedura); de aici reiese ca PNL-ul nu prea mai voia sa sustina ce propusese prin ordonanta dar nu la vedere "nonimala", ca urma campania;
    - pe 9 octombrie 2008, cand deja incasarile la buget scadeau vertiginos si economia la fel, Guvernul initiaza si o sesizare de neconstitutionalitate (deci deja PNL-ul nu mai voia deloc, ca e aparent ilogic demersul) impotriva legii de aprobarea a propriei ordonante);
    - pe 24 octombrie Basescu promulga legea;
    pana aici lucrurile stau in mare in favoarea taberei Basescu - PDL, pentru ca PNL a avut o pozitie foarte neclara si ezitanta si in mare (in afara de ciudatenia cu sesizarea de neconstitutionalitate) a mers pe mana maririi salariilor; de aici incolo insa nu se mai poate zice ca n-au urlat pe ideea inversa.
    -
    • 0 (0 voturi)    
      Daca mai citesti... (Vineri, 8 mai 2009, 17:08)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      Chiar daca la distanta de o zi, vin cu niste precizari care ti-au "scapat"! Ordonanta de care faci vorbire prevedea cu totul si cu totul alte procente, cifrele fiind modificate la dezbaterea din parlament. Asa ca te rog sa ne lasi cu "in spiritul adevarului"!
  • +1 (1 vot)    
    istoria legii salarizarii profesorilor - partea II (Miercuri, 6 mai 2009, 17:54)

    Anonimus [anonim]

    Dupa promulgarea legii buclucase, incepe in forta actiunea "contra" din partea taberei PNL - Tariceanu:
    - pe 28.10. 2008, Guvernul emite ordonanta nr.136/2008 prin care se modifica anterioara ordonanta deja aprobata de Parlament; in expunerea de motive se face o analiza destul de clara de ce sunt probleme cu aplicarea, se fac referiri la deficit, se dau cifre concrete - deci ar fi trebuit sa fie clar pentru toata lumea ca e groasa chiar daca s-au trezit in al 12-lea ceas; de aici incolo tabara Basescu - PDL nu prea mai are dreptate; trebuiau sa ia in serios situatia si sa faca gestul responsabil de a reveni asupra acestei reglementari; dar le-a fost frica ca le strica populismul de campanie
    - tot in octombrie/inceputul lui noiembrie incepe isteria atacurilor PDL impotriva lui Tariceanu pe motiv ca se opune acum cresterii salariilor profesorilor; Boc zicea ceva de plangere penala impotriva lui Tariceanu, Basescu zicea ca sunt bani dar se cheltuile aiurea etc Nu putea atunci sa iasa Basescu la TV sa zica ce-a zis acum?
    - pe 10.11 Senatul respinge ordonanta nr.136/2008, cu 79 voturi pentru, 13 impotriva si 2 abtineri;
    - Avocatul poporului ridica exceptia de neconstitutionalitate, admisa de CC pe 12 nov, in care pe scurt zice ca Guvernul si-a depasit atributiile, iar Parlamentul este suveran in a legifera (deci daca a fost vreo greseala Guv nu o mai poate repara)
    - la Camera Deputatilor ordonanta 136 ajunge abia in 2009, unde, pe 10.03 este respinsa definitiv cu 201 voturi pentru respingere, 40 imptroiva (toate numai PNL), 5 abtineri. Singurul care a ridicat problema lipsei banilor in plen a fost Adomnitiei dar a fost tratat cu flit; s-a respins pe motiv de neconsitutionalitate; dar asta e o scuza subtire pe fond, problemele erau evidente pentru toata lumea ce ii impiedica pe PDL si PSD sa repare direct in Parlament problema daca CC a zis ca Guvernul nu mai poate?
    - Basescu promulga legea de respingere a ordonantei 136 pe 1 aprilie
  • -1 (1 vot)    
    rusine (Joi, 7 mai 2009, 1:54)

    Adi [anonim]

    te-am votat acum 5 ani, nu te voi mai vota pe veci!
  • 0 (0 voturi)    
    PNL-5% (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:39)

    Razvan_M [utilizator]

    "C.P. Tariceanu: Frustrarea romanilor era normala doar daca dadeam ceva celor de Sterling" 16.02.2009

    http://www.gov.ro/guvernul-a-adoptat-astazi-proiectul-legii-bugetului-pe-anul-2008-considerat-generic-bugetul-dezvoltarii-romaniei-a-anuntat-dupa__l1a66649.html . "Guvernul a adoptat astăzi proiectul legii bugetului pe anul 2008, considerat generic „Bugetul dezvoltării României”, a anunţat, după şedinţa de Guvern, premierul Călin Popescu-Tăriceanu." "Pentru prima dată în politica post-decembristă a României fondurile alocate învăţământului vor reprezenta 6% din Produsul Intern Brut, a spus premierul Tăriceanu, precizând că suma alocată educaţiei pentru anul viitor este cu 27% mai mare decât fondurile alocate pentru acest an. „Există o raţiune profundă, bazată pe asigurarea condiţiilor pentru un învăţământ de calitate, performant”, a spus premierul Călin Popescu-Tăriceanu." "Un alt punct de la care Guvernul a plecat în elaborarea bugetului a fost direcţionarea atentă a fondurilor către politicile prioritare: educaţie, sănătate, asigurări sociale, transporturi, infrastructură, dezvoltare regională, agricultură, cercetare-inovare, apărare. De asemenea, se are în vedere consolidarea condiţiilor pentru absorbţia şi funcţionarea instrumentelor structurale, resursă de care va beneficia România din partea Uniunii Europene." "Deficitul bugetului general consolidat pe anul 2008 este estimat la 2,7%, la acelaşi nivel cu deficitul estimat în anul 2007, a arătat premierul Tăriceanu.

    „Ce vreti, doamna, sa va fac hotel?“

    Doar cateva amarate de citate. Dar cata istorie, rautate si inselaciuni ascund...