Emil Boc despre Legile educatiei: Daca nu se voteaza atunci Guvernul poate sa cada. Asta e solutia

de Dan Gorun     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2009, 0:08 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: TVR1
Premierul Emil Boc s-a aflat, luni seara, la TVR 1, in cadrul unei 'Editii speciale', unde a vorbit despre Legile Educatiei, despre situatia de la Spiru Haret, despre disponibilizari si negocierile cu FMI. Emil Boc si-a atacat colegii de coalitie spunand ca PSD a tot amanat discutiile pe aceasta tema si ca azi nu au facut decat sa caute noi pretexte pentru a nu-si asuma raspunderea.

Emil Boc a argumentat de ce nu a fost vorba despre o adoptare in graba sau pripita spunand ca discutiile se poarta de mult pe aceasta tema: "Am venit cu d-na ministru Andronescu in luna aprilie la guvern si am spus ca pe baza lui vom incepe constructia legilor Educatiei si le vom aproba in aceasta vara ca sa avem anul scolar si universitar cu noile legi incepute. Am atentionat-o pe d-na ministru de mai multe ori in Guvern - nu se intampla nimic!". Pana in 14 august s-a dat un nou termen. "Acum ce sa mai astept? Sa astept iarasi o inventare a unor motive suplimentare?"

Premierul sustine chiar ca actualul Guvern ar putea sa cada si si-ar putea da demisia daca Legile Educatiei nu vor fi adoptate.

"Mergem in Parlament si cei care nu doresc, nu voteaza. Asta este: cade Guvernul. Asta este solutia. Dar eu nu o sa stau tot timpul acum, repet, ca va cadea Guvernul si sa nu fac nici o reforma, asta ar insemna sa stau patru ani si sa nu se intample nimic, de teama ca maine voi pleca acasa. Sa stiti ca un prim-ministru care pleaca acasa este un prim-ministru fericit in perioada de criza, dupa greutatile pe care le are. Am o meserie de cadru didactic universitar, asa ca nu tin cu forta de scaunul pe care il am.", a declarat Emil Boc.

Despre negocierile cu FMI

Seful Guvernului afirma ca este convins ca FMI va da drumul celei de-a doua transe din imprumutul stand by fiindca, pentru primele sase luni, Guvernul Romaniei si-a respectat angajamentele, iar evaluarea, facuta impreuna cu Fondul, denota, pe de o parte, responsabilitate si seriozitate, iar pe de alta parte, vointa politica de a face ceea ce trebuie.

Emil Boc a explicat si destinatia banilor primiti de la Fond: "Pana acum e bine sa stie toti romanii ce bani s-au incasat si de unde, din imprumutul acesta despre care s-a vorbit ca este de 20 de miliarde de euro. 5 miliarde de euro au plecat de la FMI la Banca Nationala a Romaniei pentru consolidarea rezervelor valutare ale tarii si pentru a se putea diminua rezervele minime obligatorii, astfel incat sa existe mai multi bani pe piata si prin corelarea politicii Bancii Nationale cu politica Guvernului, sa mentinem un curs stabil intre euro si leu...Acum, banii trebuiau sa mearga la Banca Nationala, asa era acordul initial. Acesti bani, dupa toate probabilitatile, vor veni la Guvern, pentru a putea ajusta deficitul bugetar pe care il avem".


Citeste mai multe despre   






















1265 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    asta habar nu are ... (Marţi, 11 august 2009, 5:51)

    alex [anonim]

    pe ce lume traieste ... si cand ma gandesc ca mai trebuie sa-i suportam inca cativa ani mai bine emigram in Papua ...
    • +3 (5 voturi)    
      mie mi se pare logic si coerent... (Marţi, 11 august 2009, 12:22)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui alex

      darul de a aburi sau de a duce cu vorba este o "calitate" a colegilor tai de partid...
      un maestru in a vorbi mult nespunand nimic este de exemplu nastase...la fel, dupa ce vorbeste geoana o jumatate de ora stai sa te intrebi asta despre ce a vorbit?
      Boc a fost destul de clar - sa nu se mai traga de timp cu legile educatiei , daca nu se voteaza legile pica guvernul - ti-e clar acum?
      • +1 (1 vot)    
        coerenta de scurta durata (Marţi, 11 august 2009, 9:33)

        nstn [anonim] i-a raspuns lui dadan

        d-le dadan, coerenta se probeaza mai ales in perioada de dupa declaratie !
        aici nu este vorba de coerenta declarativa de moment!
        jalnic este ca declaratiile ulterioare,
        "la fel de coerente" contrazic pe cele anterioare; verifica declaratiile din ultimele 6 luni si analizeaza coerenta, seriozitatea si gradul de stapanire a realitatii "guvernate" !
  • +1 (1 vot)    
    Poate ar fi mai bine (Marţi, 11 august 2009, 7:50)

    Nicolae [anonim]

    Poate ca schimbarea Guvernului, si de ce nu, un alt Parlament si o alta majoritate parlamentara, ar fi ceea ce ar putea insemna oprirea prabusirii economice si sociale a tarii si recladirea - in cati ani ? - a ceea ce am fost.
  • 0 (2 voturi)    
    Putin circ nu strica (Marţi, 11 august 2009, 8:01)

    Claude [anonim]

    Oricum din cite vad trei analfabeti decid viitorul educatiei: Dragnea, Oprisan si vanghelie. Astia oare stiu si ei pe ce lume sint?
  • +1 (1 vot)    
    declaratii (Marţi, 11 august 2009, 9:00)

    nstn [anonim]

    Cand asculti declaratiile d-lui Boc,
    ramai cu impresia ca in viitorul apropiat vorbele vor deveni fapte. Nu numai ca nu se intampla asa, dar in urmatoarele zile, declaratiile reluate, contrazic pe cele anterioare!
    Este o iluzie, ca va controla ceva din realitatea romaneasca prezenta sau ca va determina ceva in realitatile viitoare !
    Ramane o marioneta Jalnica!
  • 0 (2 voturi)    
    Fssssss...! (Marţi, 11 august 2009, 11:03)

    Nicolae [anonim]

    Cel mai prost guvern condus de un prim ministru la fel de prost ca si Ciorbea(au aceleasi studii- de memorat nu de logica) o sa produca un mare "fssssss" asa gol de competenta si coerenta e pe dinauntru ! :))))
    • +1 (1 vot)    
      concluzia momentului (Marţi, 11 august 2009, 9:20)

      nstn [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      daca este cel mai prost guvern
      si
      cineva l-a format si-l dirijeaza direct,

      atunci ramane,
      ca intr-o prima etapa,
      sa determinam schimbarea acestuia !
  • +1 (1 vot)    
    va amintiti cum se lauda ca va mari salariul (Marţi, 11 august 2009, 11:54)

    visio [anonim]

    profesorilor? minunat; ce s-a intamplat de nu s-a putut realiza acest obiectiv electoral? a venit criza; acea criza despre care vorbea o planeta intreaga numai politicienii din tara asta nu aveau habar; concluzia, domnilor, este ca romania nu are politicieni ci numai oameni care habar nu au de legile economiei si vor duce tara in colaps(iar eu nu vreau sa fiu si nici nu voi fi aici); dupa 20 ani de democratie va infiorati la amintirea elenei ceausescu, o proasta cu 4 clase care nu era in stare sa mulga o vaca; poate sa fie mandra acum, elena ceausescu, acolo unde este; de ce? pentru ca vanghelie, elena basescu, elena udrea, etc sunt demnii ei descendenti..iar romanii i-au votat; imi vine in minte un proverb popular, foarte popular in tara asa: cine se aseamana se aduna..cred ca intelegeti ce spun; va ganditi ce se intampla daca pleaca multinationalele din tara asta? ce razboi civil va iesi? nu va ganditi, nu-i asa? grija voastra e ce se va intampla diseara in ultimul episod din :inima de tiganca"; in timpul asta cei votati de voi vor disparea in elvetia, mexic, etc si va vor lasa ca pe o banca intr-o statie de autobuz; sa vina oamenii competenti sa repare situatia? acei oameni pe care nu dati 2 bani gauriti si de care va doare la basca? aceia care castiga trofee, olimpiade, concursuri,etc...Romania...sa-i fie tarana usoara..