Radu Stroe: Retragerea Principelui Radu il avantajeaza pe Crin Antonescu

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 12:16 Revista Presei | Radio TV

Radu Stroe
Foto: Agerpres
Candidatul liberalilor la Presedintie, Crin Antonescu, va avea de castigat de pe urma retragerii Principelui Radu din cursa prezidentiala, crede Radu Stroe, secretar general al PNL, intrucat printre sustinatorii lui Radu Duda se afla si simpatizanti ai PNL. "Monarhistii adevarati sunt la PNL", a declarat, la RFI, Radu Stroe.
  • "Nu a fost sfatuit cum trebuie si nu trebuia sa-si piarda timpul cu lucrul asta. E bine insa ca s-a intamplat asa si eu sunt convins ca cel mai mult va avea de castigat Crin Antonescu, chiar daca masinaria care a stat in spatele determinarii acestei candidaturi e mult mai complexa".
  • "Eu cred ca eventualii sustinatori ai domnului Duda nu puteau fi nici pesedisti, putin probabil pedisti, pentru ca pedistii n-au fost niciodata nici simpatizanti monarhisti, nici altceva - sa ne intoarcem cu 10-15 ani in istoria noastra recenta - si ar mai ramane taranistii si liberalii si eventual oamenii de un anumit standing intelectual, cultural, care in general judeca cu mintea lor si stiu unde e raul si unde e binele".
"Monarhistii adevarati sunt la PNL"
  • "Fiti siguri ca noi suntem monarhisti cu adevarat la liberali, dar ne dam seama ca inca nu s-au copt conditiile care credeam ca sunt in '90, '92, '95. Nu sunt. Ce spera domnul Duda, sa preia din electoratul pro-monarhist, sa-l sustina la Presedintie ? Nu se poate. Electoratul real pro-monarhist sustine monarhia, nu Prezidentialele si un presedinte. Cei care nu sunt decat monarhisti vopsiti, acestia n-ar fi mers cu domnul Duda".


Citeste mai multe despre   





















1170 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pasarea.... (Joi, 3 septembrie 2009, 12:51)

    superior [utilizator]

    malai viseaza.
    Ce vise, ce electorat, ca sperante......
    Domnilor din PNL, ceva constructiv, o platforma de guvernare coerenta...lasati deoparte ce a gresit altul, un plan care sa-l respectati si poate ar fi mai usor sa ajungeti la guvernare pentru o perioada buna de timp.
    • 0 (4 voturi)    
      au una (Joi, 3 septembrie 2009, 20:21)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui superior

      Au o platforma de guvernare se cheama "Cum sa il dam jos pe Basescu"
  • -1 (5 voturi)    
    nu neaparat (Joi, 3 septembrie 2009, 13:23)

    alpha [utilizator]

    Fara discutie ca o parte din monarhisti ar fi votat cu Radu Duda.Totusi nu toti votantii lui Duda ar fi venit dinspre simpatizantii casei regale si nici Antonescu nu e alternativa la Duda.Radu Duda ar fi insemnat un element de civilizatie si bun simt in structurile de putere,ceeace Antonescu nu e.Radu Duda nu si-a construit discursul in jurul lui Basescu ,cum o face atat Antonescu cat si TOTI ceilalti.Radu Duda ar fi fost cu adevarat un altfel de presedinte.Atata doar ca ar fi avut nevoie de o altfel de tara si un altfel de electorat.
    • +3 (5 voturi)    
      Oamenii care judeca cu mintea lor (Joi, 3 septembrie 2009, 14:58)

      Judec si nu sunt PNL-ist [anonim] i-a raspuns lui alpha

      corect!

      pnl de azi pe nedrept se declara urmasul pnl-ului interbelic. comparati-l pe tariceanu cu oricare liberal interbelic si veti vedea ce diferenta strigatoare la cer. elita de atunci nu exista inca in romania!!!
  • -1 (3 voturi)    
    jos comunismul (Joi, 3 septembrie 2009, 13:49)

    dicos [anonim]

    aceasta retragere din cursa pentru cotroceni avantajeaza comunismul in ascensiune in romania !
    • 0 (0 voturi)    
      care comunism? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:35)

      ady [anonim] i-a raspuns lui dicos

      nu stiu ce vorbesti prietene..dar din cate stiu aceeasi comunisti sau fii lor au condus Romania in ultimii 20 de ani..suntem intr-o stare de hibernare si ne vom schimba dupa cum va bate vantu de la est sau vest..sad isn't it?
  • +2 (4 voturi)    
    dar voi ne credeti prosti (Joi, 3 septembrie 2009, 14:38)

    toto [anonim]

    D-le, cum te mai cheama, sunt un simplu cetatean si vreau sa va zic ca eu unul cat traiesc nu mai vreau sa aud de sleahta din PNL. Cercuri de interese. Sa vi-l tineti pe Tariceanu si sa faceti bors cu el. Sper sa dispareti si sa vina altii cu gandiri mai tineresti care vor sa faca totusi ceva, nu numai sa isi faca averi.
  • +1 (1 vot)    
    Un dram de bun simt (Joi, 3 septembrie 2009, 14:42)

    Ionut [anonim]

    In 1990 am fost printre cei 3% care au votat cu Ratiu. Acum m-as fi numarat printre cei 5 - 7 % care votau cu Duda. NU ca mi-e foarte simpatic. Nu cred in statutul asta de printi si printese. Aducea insa cu el o schimbare. Parea a fi fost una de foarte mult bun simt. Ne lipseste Bunul simt. Degeaba avem legi , oameni si institutii daca nu avem bun simt. Totul absolut totul a devenit un bilci, o cearta general, o bascalie. Nimic nu mai are importanta in bilciul asta, nici macar viata.
  • +2 (4 voturi)    
    domnu' Stroe (Joi, 3 septembrie 2009, 15:07)

    sadwank [anonim]

    Haideti, dom'le, lasati balivernele, ca nici noi nu ne-am nascut alaltaieri.
    Domnu' Duda s-a retras pentru ca n-a mai avut sustinerea financiara a lu' Patriciu (nenea ala care vă conduce partidul). De ce n-a mai avut-o? Pentru ca a gasit un candidat care promite mai mult si anume Sorin Oprescu (nenea ala care cica ar conduce Bucurestiul). Nu m-ar mira ca, din cauza crizei, Patriciu sa-si reduca substantial contributia la campania lu' Crin. Oricum ar fi insa, o gramada de PNL-isti (scuze, nu-i pot numi liberali) se vor supara amarnic pe chestia asta (unul a fost Catarama).
  • +1 (3 voturi)    
    Ce monarhisti!!! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:34)

    florian [anonim]

    D-le Stoe - ai citit pe dos istoria liberalismului roman? De la Ionel si Dinu cetiremonarhiei. Acum pac l;a revolutie, monser, o intorci ca la Republica de la Ploiesti! Mai intraba-ti si "seniorul" Campeanu de ce-l propusese, candva, pe MS Mihai presedinte!
    Ia-o mai usor cu "monarhistul" Crin; nu de alta dar a mai fost un un omonim "mare monarhist" -desi fusese maresal in slujba regelui Romaniei!
  • -1 (1 vot)    
    Un eventual presedinte mai bun (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:14)

    Oana [anonim]

    Atatea jocuri politice! Suntem satui! Avem nevoie de cineva mai bun care sa ne conduca tara. Cineva ca Marian Bataiosu, care este un om simplu, dar sincer si dornic de dreptate. El chiar isi doreste sa conduca tara spre bine, si nu din rau in mai rau, cum s-a intamplat in ultimii 20 de ani. Daca doriti sa aflati cate ceva despre el si despre intentiile sale puteti accesa site-ul sau: www.bataiosu.wordpress.com/ sau puteti tasta pe google: bataiosu.ro.