Sorin Oprescu: Urdareanu nu este sustinatorul meu financiar. Eu nu am stapan. Nu-mi dicteaza nimeni ce sa fac

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2009, 21:49 Revista Presei | Radio TV

Sorin Oprescu
Foto: Hotnews
Invitat la emisiunea "Stirea Zilei" (Antena3), primarul general al Capitalei a declarat ca va anunta in curand daca va candida sau nu la alegerile prezidentiale si a tinut sa infirme ipoteza lansata in emisiunea "Discutia de luni", realizata de HotNews.ro si RFI, de directorul de campanie al PSD, Viorel Hrebenciuc, care a declarat ca in cazul in care edilul Capitalei va candida la presedintie acesta va fi sustinut de omul de afaceri Tiberiu Urdareanu.

"Atunci cand am sa ma pronunt, am sa ma pronunt clar. Am vrut mereu sa ma pronunt in cunostinta de cauza. Ma gandesc sa anunt lucru cat mai curand, pentru a putea aduna semnaturile necesare mie. Ma bazez pe votul tuturor oamenilor, dar ma bazez si pe votul celor nehotarati, al oamenilor dezamagiti de ceea ce se intampla", a declarat Sorin Oprescu.

Intrebat cum ramane cu cele trei mandate promise bucurestenilor, edilul-sef al Capitalei a replicat ca "atunci cand am spus acele lucruri, le-am spus din suflet. Atunci singura mea dezamagirea era ca lucrurile nu merg intr-atat de repede pentru a le pune in practica. Acum insa, majoritatea proiectelor mele sunt puse in practica sau sunt pe cale de a intra in executie".

Intrebat daca, in cazul in care va candida la presedintie, printre sustinatorii sai financiari se va afla Tiberiu Urdareanu, patronul UTI, Oprescu a replicat:

"Nu. El se afla intr-un subcontract cu Primaria generala a Capitalei. Este programul NetCity, de introducere in canalizare a cablurilor de pe stalpi. Multe lucruri i se pot imputa domnului Urdareanu, cum ar fi impotenta economica fata de acest program. Acum cautam solutii de introducere in formula mai multi investitori care sa sustina acest program. Ar fi strigator la cer sa ma adresez dumnealui pentru sustinere".

"Eu nu am stapan. Mie nu-mi dicteaza nimeni ca ala trebuie sa primeasca lucrari, ca ala trebuie sa faca... Lucrurile sunt transparente si se pot vedea", a continuat Oprescu.

Referitor la Traian Basescu, posibilul sau contracandidat la alegerile prezidentiale, primarul general al Capitalei a precizat: "Eu cu Traian Basescu am o relatie institutionala. Nu pot sa fiu multumit de mandatul domnului Basescu pentru ca aceasta filoxera, intrata acum 5 ani de zile in neamul asta, a escaladat si s-a ajuns unde s-a ajuns acum".


Citeste mai multe despre   





















3433 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Sa mori tu! (Luni, 7 septembrie 2009, 22:15)

    domino63 [anonim]

    Nu ai nici un securist in syate? Nici in fata? Nastase avea unul in spate! Ca doar asa i/au facut altii copii! Tu esti doar o proteza ambulnta, unul care intr/un an si ceva de primarie nu a facut nimic. Un ratat si sigur un rahat! O clisma de primar! E bine spus, doar o spalatura! Ai face bien sa stai acasa sa/ti rozi singur proteza!
    • +9 (11 voturi)    
      ceasuri suflate cu aur (Luni, 7 septembrie 2009, 22:33)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui domino63

      Cum nu a facut.A avut Bucurestiul un parculet si a fost distrus peste noapte sa fie construit monumentul holocashului si don premariu a intors privirea si a facut in budigai .Era platit din impozitele cetateniilor Bucuresteni sa lupte pt ei sa fie pt ei.BLAAAAAAAAAAH.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:27)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui domino63

      L-au intrebat aseara ce parere are despre Base si ce relatie are cu el. Raspunsul este citat mai sus in articol (sunt un fel de prieteni de bani). La intrebarea despre Geoana (personal si profesional) nu a raspuns. Posibil sa fie contracandidatul de care presedintele are nevoie ca sa existe o rafuiala.
  • +6 (8 voturi)    
    CARNATUL (Luni, 7 septembrie 2009, 22:23)

    HESS [anonim]

    Da, tu iti vei plati campania din banutii tai.
    Fi serios nenica si nu-i lua de prosti pe romani
  • +4 (6 voturi)    
    nu-ti dicteaza nimeni... (Luni, 7 septembrie 2009, 22:26)

    zaboo [anonim]

    sigur! pana la proba contrarie! as adauga: nici macar constiinta - ca n-ai!
  • +5 (7 voturi)    
    Sailor Moon mai e si Oprescu asta... (Luni, 7 septembrie 2009, 22:38)

    danio [anonim]

    Lui nu-i dicteaza nimeni ce sa faca...!

    Pur si simplu, da cu bagheta si poc! dispare spatiu verde! Ca asa vrea el.
  • +6 (6 voturi)    
    Oparescu (Luni, 7 septembrie 2009, 23:57)

    Bogdan [anonim]

    cel mai mare cioflingar... si aia care-l voteaza niste botanisti! Omu' asta n-a facut nimic de cand e la primarie... doar scoate prostii pe gura!
    • -8 (10 voturi)    
      bashescu (Marţi, 8 septembrie 2009, 0:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nici Bashescu nu a facut nimic la primarie si l-a votat lumea iar pt primarie si iar pt Presedentie
      • +3 (5 voturi)    
        si? (Marţi, 8 septembrie 2009, 1:49)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui dan

        te scarpini in cap si nu-ntelegi de ce, nu-i asa?
      • +1 (1 vot)    
        Intr-adevar (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:39)

        kecske [anonim] i-a raspuns lui dan

        Basescu nu a facut nimic, exceptind toate proiectele derulate de Videanu (Cozminca si Nastase stiu de ce) care au facut strazile circulabile. Si poti adauga linia 41 (terminata), pasajul Basarab (in lucru), pasajul Baneasa (in lucru) si or mai fi dar nu le stiu eu.
        • 0 (0 voturi)    
          Astea? (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:12)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui kecske

          A facut ce tre sa faca un primar de bun simt: ne-a scapat de caini si de tarabele care invadasera toate cartierele. Ca nu se astepta nimeni sa ne faca metrou si altele ca nu erau bani. Pacat ca, cainii ramasi s-au inmultit si-au ajuns iara peste tot.

          Nu l-am votat pe Oprescu, dar vroiam macar sa scape de caini, ca e doctor, ar trebui sa vrea sanatatea oamenilor macar.
  • +7 (7 voturi)    
    Director la 5 spitale (Marţi, 8 septembrie 2009, 1:55)

    israela [anonim]

    MARELE MOLFAITOR.Un zero barat.
  • +6 (6 voturi)    
    Bai nene... (Marţi, 8 septembrie 2009, 2:04)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu mai credem ce zici...ai sustinut categoric ca nu vei candida. Te cam alearga stapanul dupa cum vad eu :)
  • +4 (4 voturi)    
    mincinos (Marţi, 8 septembrie 2009, 5:29)

    lucianmotzul [anonim]

    esti de risul lumi mai Oprescule ,un palavragiu ,mistocar de mahala ,nici nu ai prestanta de Doctor ,faci profesia asta de ris ,mai bine trage apa ca pe gura ai numai rahaturi .
  • +3 (3 voturi)    
    E penibil ce se-ntampla (Marţi, 8 septembrie 2009, 8:31)

    Marius [anonim]

    Asta e cea mai tare: Oprescu vrea sa candideze la presesdintie pt. ca in cateva luni in Bucuresti a facut de toate si nu prea mai are cu ce sa-si ocupe timpul. Este de un tupeu fantastic acest om. Eu nu cred ca are vreo sansa intrucat prin tot ceea ce face imita 2 fosti presedinti: Iliescu si Basescu. Trebuie sa ai si ceva personalitate ca sa ajungi presedinte.
  • 0 (4 voturi)    
    candidatii adevarati (Marţi, 8 septembrie 2009, 8:57)

    gepeto [utilizator]

    la presedintie sunt: Basescu; Antonescu si Geoana. Toti ceilalti sunt pusi de unul din cei 3 pentru a diminua voturile contracandidatilor. Hrebe l-a convins pe Becali sa candideze si acesta va lua din voturile lui Basescu, Oprescu va lua din voturile lui Geoana, iar voturile lui Duda vor merge la Antonescu. Vadim si Neti Meir sunt pentru coloratura.
    • +2 (2 voturi)    
      Corecta observatia (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:33)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui gepeto

      Foarte buna observatia. Numai ca, socotelile privind cine ce voturi culege pot aduce unele surprize candidatilor.
      De exemplu, PRM a avut in unele circumscriptii, la Europarlamentare, procente mai bune decat PNL (informatia e reala, nu e o emanatie deliranta a la Vadim).
      Nu e exclus ca Vadim sa adune 7-8% in primul tur, in special de la pensionarii lui Geoana.
      La fel, multi dintre cei care il preferau pe Duda erau monarhistii si nu sunt sigur ca ei vor vota cu Crin.
      In vremuri de criza, discursul "ferm, barbatesc" al lui Basescu sau Vadim are sanse mai mari decat aerul usor buimac al lui Geoana sau Crin.
  • +3 (3 voturi)    
    bai incompetentule (Marţi, 8 septembrie 2009, 9:09)

    kalu [anonim]

    pentru ca nu te-ai tinut de cuvant si nu ai facut nici macar 1 metru de autostrada zburatoare voi merge la vot bineinteles impotriva ta. Era singurul motiv care sa ma scoata din casa in ziua aia !!! Pana si pe Vadim l-asi vota impotriva ta - incompetentule !!!
  • +3 (3 voturi)    
    golan de Bucuresti (Marţi, 8 septembrie 2009, 9:57)

    MirceaA [anonim]

    daca avea minte, putea sa foloseasca postul de primar ca trambulina la presedintie. Fara golaneli ieftine si mistouri vangheliene, ar fi avut sanse. Ar fi vazut omul de rand ca are de-a face cu un om serios... da nu e cazul.
  • +3 (3 voturi)    
    Zau asa? Si noi care credeam altceva... (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:05)

    ???? [anonim]

    Cum a ajuns nesimtitul asta primar? Oricum ideea nu e rea. Ca sa candideze (gagiul zau ca pare bolnav de candidoza) trebuie sa-si dea demisia de la primarie. Asta e un lucru bun pentru ca bucurestenii vor impusca doi iepuri. Mai bine zis doi opresti. Cu ocazia asta scapa si de nesimtit de la primarie iar apoi, cu siguranta, nu va castiga alegerile prezidentiale. Si uite-asa hahalera asta va reusi sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard. Se va sinucide politic definitiv. Ceea ce ii si dorim. O merita.
  • +1 (1 vot)    
    dle Oprescu ! (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:14)

    gica [anonim]

    dle Oprescu, va rog sa nu candidati la presedintie, nu aveti nici o sansa deoarece nu ati inceput macar constructia autostrazii suspendate promise in campania pentru primarie !
    Nu faceti prostia sa candidati deci, pierdeti timp pretios pentru Bucuresti !
    Era cu totul altceva daca erati deja in mintea bucurestenilor cu aceste lucrari macar incepute ! Nu doar pe hartie !
  • +2 (2 voturi)    
    Stapan ai. Nu ai Dumnezeu! Asta e altceva (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:24)

    marius [anonim]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Alegatori au dictat deja! (Marţi, 8 septembrie 2009, 10:48)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Acesta este modelul de politician ajuns la putere ! Face doar ce vrea muschiu' lui, pentru ca, nu-i asa, are in spate voturile...

    Misiunea oricarui ales este sa faca ce a promis in campanie (mai multe sau mai putine), in niciun caz doar ce-i trece prin cap ! Din pacate, este greu sa mai inlaturi un "ales" iresponsabil...


    Oare cati dintre bucuresteni il mai votau daca ar fi stiut ca-si incepe mandatul cu cel mai lung carnat afumat din lume ?!
  • -1 (1 vot)    
    NIMIC (Marţi, 8 septembrie 2009, 11:49)

    romeo [anonim]

    nu iti dicteaza nimeni nimic................da nici nu ai facut nimic..........defapt nimeni de la guvernare nu face nimik ..............o sa strice invatamantu si o sa bage zanzanie in oameni cu legea salarizarii.....
  • 0 (0 voturi)    
    PRESEDINTELE CARNAT (Joi, 10 septembrie 2009, 1:19)

    popescu [anonim]

    Oprescule esti cel mai bun. Pleaca de indata sa candidezi, PESTRU A SCAPA BUCURRESTIUL DE PRIMARUL - CARNAT!!!
    Nu ai facut nimic ...... NU a pic de rusineee .....
  • 0 (0 voturi)    
    la vremuri noi (Joi, 10 septembrie 2009, 16:52)

    dean [anonim]

    Cand locuia pe Primaverii se juca cu Nicusor... ce vremuri frumoase ... domnule primar
  • 0 (0 voturi)    
    Buna observatie a cuiva mai devreme (Duminică, 13 septembrie 2009, 0:23)

    Montecristo [anonim]

    referitor la nesimtirea de a declara ca nu mai are ce face ca primar, le-a terminat pe toate!!!Am impresia ca atinge si asta, ca si Vanghelie, culmi de neobrazare greu de suportat.Multa lume, printre care si au, constata ca nu a facut de fapt mai nimic ( terminarea Pasajului de la Universitate, inceput de mult, pe vremea lui Videanu) cirnatul de Guiness Book. Oh, si palmierii de la U, care nu au fost furati inca.
  • 0 (0 voturi)    
    banii nostrii (Miercuri, 28 octombrie 2009, 10:12)

    ella2009bv [anonim]

    ,,Nimeni nu-mi dicteaza ce sa faci"i!!!! Dar campanie pe banii nostrii poti sa faci sa inteleg. Putem vedea ceva pozitiv si la tine? esti degeaba pus acolo. Jos cu Oprescu .........