Mihai Ghimpu: Romanii vor putea intra in Republica Moldova fara viza de la sfarsitul saptamanii

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 10:45 Revista Presei | Radio TV

Mihai Ghimpu
Foto: AGERPRES
Presedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, a declarat la RFI Romania ca va suspenda hotararea Guvernului prin care tara vecina a introdus vize pentru cetatenii romani. Cel mai probabil, formalitatile vor fi gata pana cel tarziu vineri, masura urmand sa intre in vigoare imediat.
  • “Avand in vedere ca Parlamentul nu are dreptul sa anuleze hotararea Guvernului, dar aceasta decizie contravine hotararii Parlamentului, care a stabilit intrare libera pentru toti cetatenii UE, ma voi folosi de dreptul dat prin Constitutie si ca presedinte interimar voi suspenda aceasta hotarare a Guvernului. Cel mai probabil, romanii vor putea intra in Republica Moldova fara viza, sambata sau duminica. Masura va fi aplicata imediat”, a explicat Mihai Ghimpu.
Fostul presedinte Vladimir Voronin a decis sa introduca vize pentru cetatenii romani, in urma protestelor declansate in aprilie 2009, la scurt timp dupa alegerile parlamentare care au scos oamenii in strada. Masura a fost criticata de mai multi oficiali europeni, care au cerut Chisinaului sa intre in legalitate.


Citeste mai multe despre   





















5095 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    da (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:04)

    PaulR [utilizator]

    bravo. o masura normala
    • -9 (9 voturi)    
      Nu, mersi ! (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:37)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

      N-am ce sa caut in Moldavia. O sa ma indrept spre Vest...
      • +3 (5 voturi)    
        Un cersetor (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:13)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        merge spre Vest, un investitor se duce oriunde poate face profit.
  • +7 (11 voturi)    
    Excelent (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:40)

    mihai1982 [utilizator]

    Cred ca voi merge in sfarsit pana in Moldova saptamana viitoare :)
    • -2 (6 voturi)    
      Un mic detaliu: Basarabia nu Moldova ;) (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:09)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

      Un mic detaliu: Basarabia nu Moldova ;)
  • +9 (23 voturi)    
    Bravo domnule presedinte Ghimpu (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:40)

    Basarabia e Romania [anonim]

    E o mare bucurie sa vezi numele romanesti la conducerea RM, Ghimpu, Filat, Urechean, Lupu si e normal, 80% din basarabeni, cu tot cu Transnistria, sunt etnici romani. Fara Transnistria, ajungem la 90%, ca in restul Romaniei.

    Basarabenii trebuie ajutati sa circule cat mai usor in Romania, sa primeasca cetatenie cat mai repede, inclusiv minoritatile etnice (gagauzi, rusi, ucrainieni).
    Iar romanii trebuie sa poata circula oriunde pe teritoriile istorice romanesti, dela Tisa pana dincolo de Nistru, de la Cernauti pana la Bor, pe valea Timocului.

    Suntem un neam european de 25 de milioane de etnici, sunt putine popoare in Europa care ne depasesc numeric si ocupam teritorii de peste 300.000 km.
    Avem de reunit cu patria peste 6 milioane de romani si peste 50.000km2.

    Nu exista tara sau popor in lume sa renunte la asemenea teritorii sau atatea milioane, altii se bat de decenii pentru mult, mult mai putin.

    Cu rabdare, perseverenta si prudenta, lovind doar in momente oportune istoric, aliindu-ne cu cei care decid geopolitca mondiala, vom reface Romania in hotarele ei naturale, etno-lingvistice.

    Mai intai RM, apoi teritoriile talharite de fosta URSS si aflate in compozitia Ucrainei, apoi Timocul. Toate la timpul lor.

    UE e doar o constructie politico-economica temporara, marile puteri, Franta, UK, Germania si Italia, au inteles deja asta si isi urmaresc strict interesele nationale.
    Asa sa facem si noi, pentru ca intr-o lume a viitorului in pierdere de repere identitare si morale, cei ce vor avea radacini istorice, etnici si culturale solide vor fi cei mai respectati, admirati pt forta data de unitate.
    • -5 (13 voturi)    
      si dup-aia ce faci? (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:08)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Basarabia e Romania

      care e scopul, de fapt? cu ce il ajuta pe gigi din romania ca se unesc toti romanii? doar pentru a satisface frustrarea mandriei tale (voastre) nationaliste?
      • +4 (8 voturi)    
        cum de ce ? (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:36)

        and [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Un popor de 25 de milioane de oameni poate avea inflenta foarte mare in regiune - economic si politic. Degeaba ne spun toti ca a trecut vremea natiunilor.. nimeni nu poate sti ce ne a aduce viitorul. Este mai bine sa fim uniti si puternici. Sper doar sa avem timp sa punem si economia pe roate.
        • 0 (0 voturi)    
          BRAVO (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:30)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui and

          am aceeasi opinie.
    • -8 (12 voturi)    
      . (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:37)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Basarabia e Romania

      da' ne mai lasi in pace? chiar n-ai treaba pe-acasa?
      • +4 (6 voturi)    
        Tu ar trebui sa ne lasi in pace! (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:06)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Tavarisci, ca gaspadin nu iti pot spune, de ce nu te duci tu la mati Rassia, pentru ca din fericire SSSR nu mai exista, si sa ne lasi sa ne vedem de problemele noastre nationale?
    • 0 (0 voturi)    
      Detaliu (Joi, 17 septembrie 2009, 9:01)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Basarabia e Romania

      ummm vezi ca UK nu este in UE
      • 0 (0 voturi)    
        Esti nebun? (Marţi, 22 septembrie 2009, 15:07)

        Tata [anonim] i-a raspuns lui andrei

        UK este membru UE! Nu este in schimb in zona euro!
  • +3 (7 voturi)    
    Perfect (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:44)

    Ionescu Latul [anonim]

    Tineti-o tot asa!
  • -7 (11 voturi)    
    si cu ce ma ajuta (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:52)

    cosmin [anonim]

    e o masura care ma lasa rece.
    • +2 (2 voturi)    
      demonstreaza (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:54)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      atunci practic cate de rece.
  • +6 (8 voturi)    
    Hai sa ajutam (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:53)

    Ionescu Latul [anonim]

    Uitati aici o campanie. Numarul de locuri pentru studentii basarabeni a fost suplimentat la cererea Chisinaului cu 1000. Oamenii vor sa vina sa invete in Patria Mama.
    http://www.romanism.net/adopta-un-boboc.html
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine, doar ca (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:06)

    euros [utilizator]

    hienele nu se potolesc:

    http://www.unimedia.md/?mod=news&id=13218
  • -8 (10 voturi)    
    m-am linistit (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:37)

    kalu [anonim]

    stateam cu o grija pe suflet, daca vroiam in rep.
    Moldova si nu aveam viza?
    • +2 (2 voturi)    
      Unii chiar stateau. (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:58)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      De ce sa mori tu de grija altora ?
      • +2 (2 voturi)    
        chiar asa (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:17)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui releu

        De ce nu moare?
        El si toti dinozaurii care gandesc ca el?
        • 0 (0 voturi)    
          voi doi (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:34)

          kalu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          sunteti niste capiati care v-ati bagat in seama fara ca eu sa lezez pe nimeni. In concluzie tu dl ."anonim" esti si /// pe deasupra.
  • +2 (2 voturi)    
    candva (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:56)

    sabo [utilizator]

    se trecea cu buletinul?
    Chiar nu se poate?
    Se vede ca fortele din trecut ne gatuie usor , usor.
    Acum ni se pare bine ceva ce este normal, intr-un fel relativ.
    Normal ar fi fara acte, decat cu buletin.
    Suntem totusi , acelasi popor.
    • +2 (2 voturi)    
      vize (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:59)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Nu uita ca ei au nevoie de vize sa vina in RO.

      Oricum e un pas inainte ca nu avem nevoie de vize, era clar o discriminare cata vreme toti cetatenii UE nu au nevoie de vize doar romanii.
  • +4 (4 voturi)    
    excelent! (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:41)

    trois [utilizator]

    am fost o data in Basarabia, ca turist. Este excelent, Chisinaul este prietenos iar tara este inca intr-o stare naturala deosebita!
    merita data o raita ;)
  • 0 (0 voturi)    
    visa (Marţi, 15 septembrie 2009, 18:51)

    visa [anonim]

    am luat azi viza, am cerut pe 3 zile, au dat pe o luna