Emil Boc: Pensiile speciale nu mai pot dura oricat de mult se opun ei

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2009, 23:32 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc
Foto: captura B1 TV
Emil Boc a reafirmat, la emisiunea "Nasul" (B1 TV), ca PSD si PNL au introdus tocmai azi motiunea pentru a evita asumarea guvernului pe Legea pensiilor ce prevede eliminarea pensiilor speciale.

"Acest guvern pe care-l reprezint va ramane in memoria colectiva cu numeroase realizari legislative si de infrastructrua. Incercati dumneavoastra sa va amintiti ceva ramas de pe urma activitatii lui Crin Antonescu la MTS sau a lui Mircea Geoana", a declarat Boc.

Seful PDL afirma ca este vorba de o noua coalitie PSD-PNL care reface acel "322" de alta data. "Este bine ca se despart apele si romanii vad ca PDL este partidul care si-a asumat raspunderea de a face reformele necesare. Reformele incepute acum nu pot fi oprite si, chiar daca vor mai fi opozanti in Parlament, ele tot se vor adopta mai devreme sau mai tarziu", mai afirma Boc.


Citeste mai multe despre   






















935 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Alooo (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:42)

    Alexandru C [utilizator]

    Frustratule, tara nu se rezuma la aia cu pensii speciale. Lasa-ne cu textele astea ca din cauza a 500 de pensii speciale ale parlamentarilor te-au dat pe tine jos ca nu tine.
    • +1 (1 vot)    
      frustrat esti tu! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:07)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      probabil n-ai aflat ca acele pensii speciale sunt platite de toti ceilalti contribuabili. E extrem de clar pentru orice om normal ca parlamentarii au vrut sa evite cu orice pret asumarea raspunderii pe legea pensiilor!
    • +1 (1 vot)    
      amice (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:50)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      ...sincer cunosc personal cateva specii care o freaca pe scaunele parlamentului...daca ai vazut filmul senatorul melcilor spune multe despre nivelul parlamentarului roman...si oameni nostri de partid sincer nu se gandesc decat la burta lor...
    • 0 (0 voturi)    
      cateva vorbe... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 1:01)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      tot i-au fost corecte...crezi ca cele 5 asumari de legi in parlament, unde a pus la bataie toate fotoliile guvernarii PDL (si asta sustinut de partid, caci cei din PSD se mutau50%) iti sunt suficiente sa vezi in el un om curajos (poate si iresponsabil)?
      Totusi si-a asumat cateva legi pe care le-a promulgat, o parte bune dar si o parte cu greseli...cred ca nu simti tu presiunea rwzolvarii platii lunare a 5 mil pensionari si 1,5 mil bugetari.
  • +1 (5 voturi)    
    Ma tem .... (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:49)

    SHEAPA [utilizator]

    Ca si lui Caragiale i-ar pieri simtul ironic daca ar trai realitatea zilelor noastre.

    Observ ca foarte multi (inclusiv Parvulescu) se raliaza in spatele ideii ca in fata Parlamentului trebuie sa ne supunem cate 4 ani la rand ........io zic ca e un cerc vicios in care o data la 4 ani ori nu alegem (din siktireala) ori alegem stramb, ori alegem cu sperante ce ne vor fi spulberate .......

    In acest timp Parlamentul (intr-adevar, forul suprem, potrivit Constitutiei lui Iorgovan) a devenit cloaca de fripturisti, burtosi si nesimtiti care-si fac afacerile in vazul camerelor de luat vederi .......

    PS: Inca nu s-a clarificat situatia cu arhiva DGPI ..... observ ca presei din Romania brusc i s-a facut lehamite de adevar ...... scena lui Ritzi probabil ca i-au lovit in moalele capului de s-a starnit in ei simtul justitiar .....

    Mi-e cu adevarat lehamite ...... si culmea e ca nu mai locuiesc in Ro de 8 ani de zile .....

    Oare pe voi, cei de acasa, va mai doare ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Noroc cu nasu~ (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:53)

    jiji [anonim]

    Mare caracter! Asta e ziarist, nu sluga.
    Pacat ca nu se uita mai nimeni la emisiunea lui.
  • 0 (0 voturi)    
    serios? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:01)

    gica contra [anonim]

    LaB1 tv s'a vorbit asa ceva?
    dar banii de la bancorex cand se intorc inapoi,indraznesc sa intreb?
    pt interesele voastre meschine nu ezitati sa reactivati fosti infractori , ex baroni, camatari si alti indivizi pentru care legea este un moft.
    p.s. din cei 322, 20% au fost cooptati dupa alegeri in pdl.
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 14 octombrie 2009, 1:02)

    Emil Boc [anonim]

    Doamnelor şi domnilor, voi face câteva consideraţii pe marginea discursurilor care au avut loc în ultimele două ore în Parlament. În primul rând, ceea ce se observă de departe - şi românii sunt convins, de acasă, pot observa - este că, în acest moment, în Parlamentul României se dă o bătălie între cei de la PSD şi PNL care vor să-şi menţină pensiile parlamentarilor şi pensiile speciale. Acest guvern a avut curajul să taie acolo unde doare, adică la privilegiile dumneavoastră. Astăzi este bătălia pentru reformă în sistemul de pensii. Şi o asemenea bătălie trebuie dusă. Acest guvern, împreună cu colegii mei, ne-am asumat responsabilitatea să venim în faţa românilor şi să spunem încă o dată: "Jos privilegiile! Jos pensiile parlamentarilor! Jos pensiile care nu au la bază principiul contributivităţii!” Iar reacţia dumneavoastră este gălăgia şi moţiunea de cenzură. Le mulţumesc colegilor din PD-L, oameni de cuvânt, care au promovat în parlament un proiect pentru eliminarea pensiilor parlamentarilor. Dumneavoastră aţi ales calea boicotului şi neadoptării acelui proiect de lege. Demagogia a mai atins astăzi nişte cote fără precedent. Pe de o parte, spuneţi: criticăm guvernul pentru că emite ordonanţe de urgenţă; dar de ce nu vine guvernul cu o ordonanţă de urgenţă să elimine pensiile parlamentarilor - spun, la scenă deschisă, liderii din PSD şi PNL, crezând că guvernul va cădea într-o asemenea capcană şi dumneavoastră veţi rămâne cu pensiile parlamentarilor. Eu vă adresez o întrebare la care vă rog să răspundeţi dumneavoastră în colegiul uninominal de unde proveniţi, domnilor de la PSD şi PNL - nu-mi răspundeţi mie, răspundeţi celor care v-au trimis în Parlament: de ce nu aţi votat până acum proiectul de lege care vizează eliminarea pensiilor dumneavoastră? Din ianuarie stă pe masă. De ce? Tăcere, domnilor de la PSD şi PNL. Domnilor de la PSD şi PNL, de ce nu aţi permis Guvernului să vină cu asumarea răspunderii şi să meargă până la capăt pe legea pensiilor, care elimină ş
  • +1 (1 vot)    
    500 pensii numai pentru fostii tortionari (Joi, 15 octombrie 2009, 21:02)

    Nicol [anonim]

    500 pensii numai pentru fostii tortionari,- vezi plesita
    in realitate sant peste 50000 de pensii speciale aprobate tov iliescu activistu nr. 1 al comunistilor cu fata umana si de nastase-tariceanu. Fostii securist si nomeclaturisti depasesc aceast cifra. Si cine plateste acesti bani??? omul de rind si nu baroni, coruptii moguli sau cel dela prima postare, asa ca ogolste.Sper ca dumnezeu ii va lovi odata pe acesti ateisti!.