Ilie Sarbu la RFI: Alianta cu PNL si UDMR ar putea fi oficializata dupa primul tur de scrutin

de RFI Romania     RFI Romania
Marţi, 20 octombrie 2009, 11:43 Revista Presei | Radio TV

Ilie Sarbu
Foto: AGERPRES
Colaborarea cu PNL si UDMR va fi probabil oficializata dupa turul intai al alegerilor prezidentiale. Senatorul PSD Ilie Sarbu, fost ministru al Agriculturii, a declarat la RFI ca PSD nu mai merge la nada ca la pescuit, in ceea ce priveste propunerea premierului desemnat privind Ministerul de Interne. Traian Basescu probabil ca se va lovi inca o data cu capul de realitatea trista pentru dansul, afirma Ilie Sarbu.

Rep: Lucian Croitoru a cerut PSD sa faca doua-trei propuneri pentru postul de ministru de Interne. V-ar tenta?
I.S: Parerea mea e ca nu a fost ideea domnului Croitoru. Cei care l-au invatat, l-au invatat prost. Majoritatea care s-a creat in jurul domnului Johannis nu mai merge la nada ca la pescuit. Stiti cum e, ne da Internele ca sa ce, sa venim noi acum sa confirmam ca de fapt eram ahtiati dupa Interne? Nimeni nu mai intra in jocuri, sunt deja penibile jocurile astea.

Rep: Veti oficializa colaborarea cu PNL si UDMR, pentru a-i da o greutate mai mare?
I.S: N-am decis inca in ce mod se va oficializa. Ea exista, a fost anuntata, sigur, nu s-au facut protocoale, nu s-a facut nici un fel de documente. Dupa turul intai, probabil ca lucrurile vor fi mult mai aplicate, mult mai concrete. Pana la turul intai e firesc sa fie asa, pentru ca fiecare dintre cele trei partide are cate un candidat. N-am putea sa formalizam acum aceasta alianta printr-un inscris, pentru ca s-ar crea tot felul de probleme si nu cred ca e cazul.


Citeste mai multe despre   























1173 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    evident (Marţi, 20 octombrie 2009, 11:49)

    dumil [utilizator]

    evident ca dupa primul tur...nu va puteti asuma o asa raspundere acum. Cum nu v-ati putut asuma nici guvernarea in perioada de criza pana la alegeri. A trebuit sa va spalati pe maini inainte.

    nu sunteti decat o gasca de speculanti...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu conteaza ce vreti voi... (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:47)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Totul depinde de noul Presedinte si cine va fi acesta.
      Trebuie sa recunosc ca cea mai buna varianta pt Romania ar fi ca Antonescu sa devina Presedinte iar Basescu sa treaca Prim Ministru. Doar asa PDL si PNL ar putea lucra impreuna...iar fiecare ar primi exact ce si-a dorit de la bun inceput.
      Orice alianta cu PSD-ul este o decizie proasta. Acest partid trebuie sa ramana obligatiru in opozitie pana ce se reformeaza, pana scapa de toti asa-zisii "lideri"...Iliescu, Nastase, Vanghelie, Hrebenciuc, etc.
      • +4 (4 voturi)    
        oare de cate dovezi (Marţi, 20 octombrie 2009, 13:52)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui bgd

        ai nevoie pentru a observa alianta psd+pnl cimenta de dan lazarescu si iliescu intr o noapte de decembrie '89
        Basescu a facut o gresala care ii v a fi fatala acceptand alianta pdl+psd,a oferit astfel pnl posibilitatea s a mimeze o 'opozitie' de parada,a amanat devoaloarea cardasiei psd+pnl+udmr si a oferit intrigantului iliescu posibilitatea de a face ce stie el mai bine-jocul la 2 capete, pentru un castig mai mult decat ipotetic,nu a reusit desprinderea grupului de la Cluj de gasca hrebe-vanghelie,nu a reusit s a promoveze legile pt. asanarea justitiei-s a trecut codul penal dar fara a se adopta si codul de proceduri,asta face ca o simpla ordonanta de urgenta s a trimita in derizoriu o munca uriasa si utila-nu s a reusit nimic in descentralizare,legea desfiintarii agentiilor este contestata de pnl la CC-halal liberali-,legea educatiei a iesit un 'mutant' ,legea pensilor o data incaputa pe mana coalitiei grivco v a capata genetica legii votului uninominal,iar toate astea base le plateste acum,din pacate nu este singurul care plateste,am platit,platim si vom plati si noi
    • +1 (1 vot)    
      Apucaturile rele si vechi! (Marţi, 20 octombrie 2009, 16:54)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui dumil

      @ Lupul schimba parul dar naravul ba! In plina mostenire secu-comunista PSDR(PCR) nu semneaza in fuga de raspundere..Memoria poporului e mai buna decat cred Dniile Lor.Santajul PNL penal si penibil contra ciolanel cu carne moale si multa urmat de santajul si compromiterea noilor aliati cu trecerea rapida in barca opzitriei votand impotriva unor ministri de buna calitate chiar din propriul partid vor fi decontate chiar de proprii alegatori .Dupa trecerea umorilor si adrenalinei prin ultimile manipulari perfide.Noiembrie fiind o luna mai rece vor fi judecati tot la rece.Zbenguielile de primadona a lui Geoana vor fi din ce in ce mai obosite cu oboseala iepurasului Geoana in cursa fara sanse a unui Oparescu malagambist bulevardier Dambofitean. In Regiunile istorice avem si noi "baietii nos'ti"care de care mai fitos si bazat pe banii Baronilor locali.Daca Moldova schimba culoarea cea care a dat aer proaspat PSDR va fi " Soba"care a consumat tot O2-ul PSDR. DDD
  • +11 (15 voturi)    
    Acum sunt buni? (Marţi, 20 octombrie 2009, 11:58)

    AndreiSe [utilizator]

    Poate ne explicati si noua cum se face ca acum UDMR-ul este un partid OK, numai bun de facut aliante si de propus premier, iar acum 1 an era un partid care nu avea ce sa caute la guvernare. Chiar asa va e frica de Basescu? N
  • +9 (11 voturi)    
    Pai... (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:00)

    Cristi [anonim]

    voi mai Sarbule sunteti oficializati in relatia voastra cu PNL si UDMR de vreo 20 de ani. In ceea ce priveste UDMR, mi-aduc aminte ca pe la sfarsitul anului trecut nu vi-i doreati la guvernare... Nu va este putin rusine de cat sunteti de fatarnici, ipocriti si ticalosi? Sunt sigur ca nu. Doar sunteti politicieni. PNL va este dator vandut ca a intrat in parlament. Asa ca liberalii astia vopsiti se vor executa rapid atunci cand le veti da ordine.
  • +4 (4 voturi)    
    Aliantele D-lui Sarbu (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:17)

    George [anonim]

    Domnule Sarbu, sunteti unul dintre principalii autori ai aliantei dintre PDL si PSD. Nu credeti ca ar fi timpul sa-i lasati pe altii sa gandeasca strategia PSD ? Multumesc.
  • +5 (7 voturi)    
    Alienta Rosie strange randurile (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:20)

    Vasile D [anonim]

    pacat ca Johanis este folosit de acesti golani
  • +3 (5 voturi)    
    Ati uitat (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:27)

    ion [anonim]

    Dl Sarbu ati uitat afisul cu doamna Ponta ex SAarbu, actuala deputate european in cateva comune din Timis expuse la durumul national. Aveti oarece intentii? Platiti taxa de publicitate/ Cat va costa? Va spun comunele Cheveresul Mare, Belint...
    • +3 (3 voturi)    
      A uitat mai mult... (Marţi, 20 octombrie 2009, 12:59)

      AndreiSalaman [utilizator] i-a raspuns lui ion

      A uitat ca a pus un profesor de sport subprefect in Timis...de am ajuns de rasul curcilor!
  • +2 (2 voturi)    
    pai, sigur... (Marţi, 20 octombrie 2009, 14:47)

    nahir [utilizator]

    alianta cu pdl (partid de dreapta) a fost considerata impotriva naturii.
    sa vedem acum daca se mai ofuscheaza psdistii pentru alianta cu pnl (tot partid de dreapta).
    sau pnlistii sunt partid de stanga si nu stim noi?
    de fripturistii de la udmr, nu se poate zice decat ca doctrina lor ii obliga sa se alieze cu absolut oricine, numai sa fie la masa.
  • +2 (2 voturi)    
    Sarbu say (Marţi, 20 octombrie 2009, 14:49)

    ionelus [anonim]

    Uitati-va cum arata: gata imbalsamat...in doctrina partidului fireste!
  • +2 (2 voturi)    
    da-da! (Marţi, 20 octombrie 2009, 14:55)

    pt pt AndreiSe [anonim]

    Normal ca e caine, daca va haituieste. Pana la urma tot va musca el.... Iliescu-Nastase-PSD este lucrul ala oribil de care vorbesti tu ..... N-ai cum sa te mai trezesti, dar copiii tai vor invata la scoala adevarul.....
  • +1 (1 vot)    
    Pusca si cureaua lata ! (Marţi, 20 octombrie 2009, 15:31)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Nu -i barbat ca alta data.! Alta melodie,ton si masa! DDD
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:17)

    mihai [anonim]

    haideti sa le dam o lectie.Sa l votam pe Basescu cu 50 + 1 in primul tur si nu vor mai avea ce aliante sa faca.La toata mizeria care o fac merita sa nu mai fie turul 2.HAIDETI LA VOT!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD+PNL+UDMR+PC, de ce nu un singur candidat ? (Joi, 22 octombrie 2009, 18:17)

    Anca [anonim]

    Tipic pentru PSD, sta la colt si asteapta sa vada ce iese.
    Daca sunteti asa viteji, de ce tipati toti, PSD+PNL+UDMR+PC, impotriva lui BASE' ?
    Daca tot spuneti ca va intereseaza "tarisoara noastra", de ce nu ati venit cu un singur candidat la presedintie? De ce faceti tot circul asta, folosindu-l pe Iohannis?
    Nu aveti inteligenta politica, nu aveti idei, sunteti incremeniti in actiune si orgolii!
    Si atunci de ce sa va votam?